Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jakieś 66% Polaków zarabia mniej niż Średnia Krajowa. Przynajmniej ja takie wyliczenia znalazłem.

A skoro wiemy już na co można sobie pozwolić ze Średnia Krajową to wychodzi niezły depresyjny obraz sytuacji w Polsce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, T.m.p1 napisał:

Prawda. U mnie (miasto nie takie duże ale też nie takie małe) 4700 do łapy uchodzi często za  "całkiem sensowny hajs". 

U mnie coś "sensownego" nawet w takim śmiesznym metrażu idzie spokojnie w stronę 300k. A trzeba pamiętać, że przy takim zakupie i tak pojawia się inne, dodatkowe koszty. To nie tak, że się kupuje za określona kwotę i już fajrant.. 

U mnie 4700 na rękę to też spory hajs. Ja nie umiem sobie wyobrazić jak dwójka ludzi którzy mają po 3k na łapę czyli 6k razem, ogarniają rachunki, raty, i ogólne życie..

Smutne jest to, że nas rząd dyma i my sponsorujemy ta wszystkie państwowe plusy , Sebixów i Karyny.

Jak jeszcze patrzę na pasek i widzę ile mnie odciągają za NFZ to chj mnie strzela kiedy i tak wszystkie medyczne sprawy muszę iść załatwić prywatnie, bo na kasę chorych mam roczną ( bądź dłuższą ) kolejkę oczekujących.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Klakier1984 napisał:

paliwo tanieje ?

Chyba że masz diesla?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, grechut napisał:

U mnie 4700 na rękę to też spory hajs. Ja nie umiem sobie wyobrazić jak dwójka ludzi którzy mają po 3k na łapę czyli 6k razem, ogarniają rachunki, raty, i ogólne życie..

Nawet jak zarabiasz lepiej to i tak po chwili jesteś w dupie bo dzisiaj do budowania portfela oszczędnościowego potrzeba całkiem konkretnej wiedzy a i tak będzie jakieś ryzyko. To nie czasy, że nadwyżkę hajsu można po po prostu położyć na koncie i być szczęśliwym, że się odkłada. Równie dobrze można to wypłacić i podpalić, wyjdzie na to samo. Inflacja przeżera wszystko, pieniadz traci na wartości w zastraszajacym wręcz tempie. 

Tzw. "klasa średnia" jest chyba naprawdę bliska wyginięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, forfun napisał:

W TVN24 miażdżą(kolejny raz) Macierewicza i jego "ekspertów" od katastrof. Orka konkretna. 

Mam pytanko do tych co oglądali, bo nie czaje.

W reportażu było pokazane jak komisja szuka materiałów wybuchowych w bliźniaczym PLF 102 (chyba Mińsk Mazowiecki). Czemu tak? Jakie to ma przełożenie na ten, który się rozbił?

Parę trafnych uwag autora w reportażu: po co zamachowcowi 3 rodzaje środków wybuchowych, albo...skoro był wybuch, to dlaczego oderwana końcówka skrzydła jest cała itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do maja na Ukrainę wysłano dwa razy więcej ton węgla niż podaje aktualnie Ministerstwo Aktywów za ostatnie dwa kwartaly.

Robią z ludzi idiotów? ( Pytanie retoryczne )

 

received_512456350689434.jpeg

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszperałem trochę.

Narazie suche dane:

2015

średnia krajowa: 2800 na rękę (3900 brutto)

Cena transakcyjna mieszkania Warszawa: 7200m2

inflacja 0% (w sumie to była 0,9% deflacja) stopy 1,5

2022

srednia krajowa 4700 na rękę (6700 brutto)

Cena transakcyjna mieszkania Warszawa: 13300m2

inflacja 16% stopy 6,75

Po 7 latach jest lepiej/gorzej? 

 

Pierwsze suche obliczenia wskazują, że w 2015 trzeba było zapłacić 129 średniej pensji, a teraz 141 średniej pensji.

 

Edytowane przez Szambo
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałeś zdolność na jakieś 300tys na hipotece. Czyli ze 40m2 dałbyś rade kupić z tego co podałeś.

Dzisiaj możesz sie cmoknać z takimi drobnymi.

A jeszcze gorzej jest w mniejszych miastach. Kiedyś miałeś poniżej 3k PLN za m2. Dzisiaj masz jeszcze koło 6.5-7.5k. wzrost o ponad 100%.

W sensie że skok cen wyższy procentowo. Bo wiadomo że za średnią krajową to lepiej wyjdziesz poza wawą. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna ciekawostka... Rata kredytu na mieszkanie 50m2 w 2015 wyniosła według tego 1250 złotych (30 lat przy stopach 1.5%)

Przy obecnych stopach za takie mieszkanie płacilibyśmy 2337 złotych

Ale w 2022 tak naprawdę za takie mieszkanie musimy miesiecznie spłacać 4350 złotych.

Oczywiście obliczenia do bólu uproszczone.

Edytowane przez Szambo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale o co chodzi. Przecież podobno Polaków stać już na więcej, niż za peło, więc to nie powinno być jakimś większym problemem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PiS wywodzi sie z patologii i nizin społecznych. Jest więc ich odbiciem. Wiadomo, że z ich rządów nic dobrego nie mogło wyjść.

  • Like 1
  • Upvote 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tyle będzie dobrego, że nas wszystkich sprowadzą do jednego poziomu. Za wyjątkiem pyslamskich oficjeli oczywiście, bo kwiat narodu musi mieć lepiej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, BladyPL napisał:

No tyle będzie dobrego, że nas wszystkich sprowadzą do jednego poziomu. Za wyjątkiem pyslamskich oficjeli oczywiście, bo kwiat narodu musi mieć lepiej ;)

Tak się właśnie dzieje.

Od stycznia już 2700 zł na rękę minimalna... Teraz bym zapytał czy ta minimalna jest warta więcej niż minimalna z 2015 roku czyli 1300 złotych? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś wtedy był w stanie wyżyć za 1300 ale dzisiaj za 2700 sobie nie wyobrażam. A to po waloryzacji, teraz jest to chyba jakieś 2300. 

Za niedługo albo będzie się należało do garstki majętnych albo do totalnej biedoty zależnej od zasiłków, pauperyzacja będzie tylko postępować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Spl97 napisał:

Na ten przyszły rok ma wynieść ~120 mld zł. Tyle,że ta gotówka sypana z helikoptera będzie wydrukowana w drukarkach bądź będzie pochodziła z kredytów lub przeróżnych funduszy.

Nie 120, ale 390: https://www.money.pl/gospodarka/ekonomisci-ostrzegaja-chodzi-o-pomoc-nbp-dla-rzadu-w-roku-wyborczym-6811831046834816a.html oraz https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28904104,eksperci-rzad-naobiecywal-teraz-bedzie-musial-pozyczac-nawet.html#s=BoxOpImg4 . Ponadto dopłaty do ciepła prądu będą wyższe, tak jak cena węgla 996 przetrwała tydzień, mimo że wcześniej pisałem że to się nie uda, tak samo tutaj pewność PIS, że 1 emeryt potrzebuje tyle samo co 5-osobowa rodzina to absurd i się nie uda, będą lincze lub dodruk.

1 godzinę temu, Szambo napisał:

A powiedzcie jak wyglądała sytuacja w 2015 roku, zanim PiS zaczął wszystko deptać? Średnia krajowa była niższa, ale mieszkania były dużo tańsze i było MdM.

To efekt skrajnie zaniżonych stóp, niemal wyłącznie. Od powstania RPP w 1998 nie traciło się na lokatach do czasu dojścia do władzy złodziei z PIS w 2015 (2016 to jeszcze budżet i RPP PO). Teraz złodzieje kredytobiorcy kradną coraz bardziej i bardziej, stopy coraz niższe i niższe. 

Życie nie znosi próżni: jeśli dostaniesz 10 tys ukradzione mi i będziesz musiał kupić TV warty 4 tys za 10 tys to co zrobisz? Kupisz, bo jak nie kupisz to dostaniesz 0 a nie 10 tys, kradzież podobna do włamania, ale całkowicie bezkarna. Więc za kradzione pieniądze kupowali mieszkania coraz drożej i drożej, inflacja wzrosła stopy też i teraz kredytobiorca ma zdolność 300 tys zamiast 500 tys i może kupić to co kosztowało 150 tys (ok. 3 razy mniejsze niż gdyby nie kradł).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.09.2022 o 17:28, Suchy211 napisał:

Zgadzam się, ale dodam coś od siebie. Kadencja sejmu powinna trwać właśnie ok 8-10 lat. Dlaczego? Bo 5 lat to za krótko na planowanie strategiczne i aby przedłużyć rządy i faktycznie coś sensownego zrobić trzeba już po pierwszych 3 latach rządzenia na nowo rozpoczynać "kupowanie wyborców".

Może i tak, ale w normalnym kraju. Póki u nas są takie partie jak PiS czy Konfederacja to 8-10 letnia kadencja to prosta recepta na koniec wolności i demokracji... Już widziałeś co robił PiS typu szukanie haków na opozycję, inwigilacja dziennikarzy, bicie kobiet na marszach i jakieś wywózki do komisariatów odległych od Warszawy. Jakby Prezydentem nie był Duda tylko np. taki Ziobro albo Suski to ja nie wiem czy w ogóle byłyby jakiekolwiek wybory... Całe szczęście, że zadział ostatni "bezpiecznik" ustrojowy czyli kontrola ustawowa i weto Prezydenta. I niech ręka boska broni w przyszłości (piszę to do opozycji) zmieniać tego. A były takie plany, żeby skuteczniej rządzić. Plany ze strony PO, dodajmy. Ani TK, po części SN nie były w stanie zadziałać, ale Prezydent - owszem tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, hubio napisał:

Może i tak, ale w normalnym kraju. Póki u nas są takie partie jak PiS czy Konfederacja to 8-10 letnia kadencja to prosta recepta na koniec wolności i demokracji... Już widziałeś co robił PiS typu szukanie haków na opozycję, inwigilacja dziennikarzy, bicie kobiet na marszach i jakieś wywózki do komisariatów odległych od Warszawy. Jakby Prezydentem nie był Duda tylko np. taki Ziobro albo Suski to ja nie wiem czy w ogóle byłyby jakiekolwiek wybory... Całe szczęście, że zadział ostatni "bezpiecznik" ustrojowy czyli kontrola ustawowa i weto Prezydenta. I niech ręka boska broni w przyszłości (piszę to do opozycji) zmieniać tego. A były takie plany, żeby skuteczniej rządzić. Plany ze strony PO, dodajmy. Ani TK, po części SN nie były w stanie zadziałać, ale Prezydent - owszem tak.

No tu mnie zaskoczyłeś. Dudę kojarzę (a śledzę) jako jednego z głównych aktorów sztuki Kaczyńskiego, przy czym szczególną rolę odegrał właśnie w zamachu ustrojowym. Co takiego zrobił, aby postrzegać go inaczej? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, nemar napisał:

No tu mnie zaskoczyłeś. Dudę kojarzę (a śledzę) jako jednego z głównych aktorów sztuki Kaczyńskiego, przy czym szczególną rolę odegrał właśnie w zamachu ustrojowym. Co takiego zrobił, aby postrzegać go inaczej? 

No mamy jednak inne trochę spojrzenie :)

- ograniczył apetyt PiS na przejęcie sądownictwa (jego poprawka nie była może super, ale ograniczyła zapędy Ziobro)

- zablokował "lex TVN" co by oznaczało w warunkach wojny, że USA by nam nie dało tego poparcia co daje co by implikowało z kolei naruszenie bezpieczeństwa Polski. Po za tym Polacy stracili by inne źródło informacji obok TVPiS

- pojechał do Brukseli negocjować odblokowanie KPO. To co robi z tym PiS to inna sprawa

- jego kandydatka na I Prezes SN - Pani Manowska co by jednak nie mówić nie działa jak Pani Przyłębska w TK (odkrycie towarzyskie Pana Kaczyńskiego :) ) - nie słyszy się aby robiła jakieś czystki w SN. SN orzeka bez kotrowersji, także w sprawach kasacyjnych politycznych. Z tego co wiem che się dogadać i dogaduje z sędziami, którzy byli wcześniej

- nie lubi Ziobro :)

To wszystko zrobił... ale działa też prewencyjnie bo PiS wie, że na dużo sobie może nie pozwolić. Np. już zapowiedział, że zawetuje każdą próbę grzebania w Ordynacji Wyborczej przed wyborami.

 

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, hubio napisał:

No mamy jednak inne trochę spojrzenie :)

- ograniczył apetyt PiS na przejęcie sądownictwa (jego poprawka nie była może super, ale ograniczyła zapędy Ziobro)

- zablokował "lex TVN" co by oznaczało w warunkach wojny, że USA by nam nie dało tego poparcia co daje co by implikowało z kolei naruszenie bezpieczeństwa Polski. Po za tym Polacy stracili by inne źródło informacji obok TVPiS

- pojechał do Brukseli negocjować odblokowanie KPO. To co robi z tym PiS to inna sprawa

- jego kandydatka na I Prezes SN - Pani Manowska co by jednak nie mówić nie działa jak Pani Przyłębska w TK (odkrycie towarzyskie Pana Kaczyńskiego :) ) - nie słyszy się aby robiła jakieś czystki w SN. SN orzeka bez kotrowersji, także w sprawach kasacyjnych politycznych. Z tego co wiem che się dogadać i dogaduje z sędziami, którzy byli wcześniej

- nie lubi Ziobro :)

To wszystko zrobił... ale działa też prewencyjnie bo PiS wie, że na dużo sobie może nie pozwolić. Np. już zapowiedział, że zawetuje każdą próbę grzebania w Ordynacji Wyborczej przed wyborami.

 

Niestety nie ma tak dobrze. Wszystko złe co się stało było tworzone przy bardzo czynnym współudziale Dudy. Możemy oczywiście twierdzić, że jest lepszy niż Ziobro, ale to jedynie wrażenie. Bez Ziobry wszystko to co zrobił PiS i tak by się wydarzyło, bez Dudy nie. A co do konkretów:

1. jaka poprawka?

2. tu zgoda, zawetował Lex TVN

3. co do KPO to jest winny jak diabli. Ustawa, którą mamy, a która jest jedynie mydleniem oczu przy pozostawieniu wszystkiego złego co zrobili brunatni jest akurat autorstwa Dudy. Samym jej założeniem było, aby coś niby zmienić jedynie na niby, na szczęście nikt się na to nie nabrał

4. Manowska jest mądrzejsza niż Przyłębska, to racja, ale też nie jest to zbyt trudne. Czystek w SN nie robi bo nie może, Przyłębska też nie mogła nikogo wywalić. Ale tak, reprezentuje tam Dudę i innych zamachowców i orzeka jak najbardziej kontrowersyjnie broniąc wszystkiego co zrobił PiS. Czy chce się dogadać z legalnymi sędziami? Pewnie tak, o ile zaakceptują zamach na SN i ogólnie wymiar sprawiedliwości. Ogólnie to niczym się nie wyróżnia od typowego funkcjonariusza PiS.

5. Tu też zgoda, nie lubi Ziobry. Tyle że nie Ziobro jest tu problemem, on sobie może jedynie gadać, choćby to były nawet najgorsze rzeczy. Faktycznie wszystkie te okropności przepchnęli ludzie Kaczyńskiego, a konkretnie Duda, Szydło, Pawłowicz czy, Piotrowicz.

Edyta.

Tak podsumowując to dla mnie Duda należy do ścisłego grona ludzi odpowiedzialnych za zmiany wprowadzonych przez PiS.

Edytowane przez nemar
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Flik napisał:

Mam pytanko do tych co oglądali, bo nie czaje.

W reportażu było pokazane jak komisja szuka materiałów wybuchowych w bliźniaczym PLF 102 (chyba Mińsk Mazowiecki). Czemu tak? Jakie to ma przełożenie na ten, który się rozbił?

Parę trafnych uwag autora w reportażu: po co zamachowcowi 3 rodzaje środków wybuchowych, albo...skoro był wybuch, to dlaczego oderwana końcówka skrzydła jest cała itd...

Przed wylotem do Smoleńska  przekładali z jednego do drugiego slot z lewego skrzydła, śledczy znaleźli tam 1% jakiegoś materiału wybuchowego, slot leżał wtedy w hangarze wojskowym.

Natomiast w samym samolocie PLF 102 który stał w tym samym hangarze, na siedzeniach, na pasach bezpieczeństwa też było pełno śladów różnych materiałów wybuchowych i to w stężeniach do bodaj 36%. Trzeba pamiętać że tymi samolotami podróżowali często żołnierze, latali na misje i wracali z wyposażeniem.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, 8V32 napisał:

 

Natomiast w samym samolocie PLF 102 który stał w tym samym hangarze, na siedzeniach, na pasach bezpieczeństwa też było pełno śladów różnych materiałów wybuchowych i to w stężeniach do bodaj 36%. Trzeba pamiętać że tymi samolotami podróżowali często żołnierze, latali na misje i wracali z wyposażeniem.  

No tak, ale po co to robili w PLF 102, skoro rozbił się 101?  To jest dla mnie niezrozumiałe. 101 był w ogóle badany pod tym kątem przez kogokolwiek?

Gdzieś kiedyś słyszałem, ze to co znaleźli mogło pochodzić równie dobrze np z pasty do butów, albo z pasty do zębów.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był badany, pamiętasz komisję Millera, byli tam polscy prokuratorzy i śledczy z policji, podkomisja Macierewicza działa na wtedy zebranych dowodach 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...