Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, mlody_tarnow napisał:

Ja bym olał w ogóle jedzenie i żył powietrzem, tak będzie najlepiej dla gospodarki :)

Nikt nie mówił o olewaniu jedzenia ale są produkty nad którymi wielu się rozczula a tak na prawdę nie są niezbędne można je zastąpić. 

Edytowane przez lokiju

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko po co ? Mam żyć w kraju, w którym mnie na masło stać jak i tych najmniej zarabiających, a nie wywalać z koszyka, bo za drogie. Tym tokiem rozumowania można zrezygnować z telefonu, komputera, samochodu itd. Nie o to ma chodzić.

Edytowane przez mlody_tarnow

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dolar tanieje. Ropa tanieje. Orlen zapowiada podwyżkę cen paliw XD 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, lokiju napisał:

Nikt nie mówił o olewaniu jedzenia ale są produkty nad którymi wielu się rozczula a tak na prawdę nie są niezbędne można je zastąpić. 

Ja nie pale i nie pije dzieki temu kasa w kieszeni na inne zachcianki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
47 minut temu, mlody_tarnow napisał:

Tylko po co ? Mam żyć w kraju, w którym mnie na masło stać jak i tych najmniej zarabiających, a nie wywalać z koszyka, bo za drogie. Tym tokiem rozumowania można zrezygnować z telefonu, komputera, samochodu itd. Nie o to ma chodzić.

Wiem o co ci chodzi ale tym tokiem rozumowania możemy dojść do tego, że będziemy się kłócić co jest tym dobrem na, które powinno być stać każdego a co nie.  To się nawet tyczy głupiego samochodu nie jeden ci powie, że to już towar luksusowy i dla biedniejszych jest komunikacja miejska i nie każdego musi być stać na własne cztery kółka. 

Edytowane przez lokiju

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Keken napisał:

Chodzi o niepewność.
Biznes lubi stabilność i przewidywalność.

U nas jest ******* ale stabilnie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 minut temu, Klakier1984 napisał:

U nas jest ******* ale stabilnie ?

Ale tam to teraz taki okres. Wczoraj wybory i teraz jest taka niepewność bo ważą się losy która strona dostanie korytko.
Jak nastąpi zamiana to może być kilka tyg chaosu ale w dłuższej perspektywie raczej nie.
Podadzą wyniki kto wygrał i powinno zacząć sie uspokajać.

Edytowane przez Keken

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

44 minuty temu, lokiju napisał:

Wiem o co ci chodzi ale tym tokiem rozumowania możemy dojść do tego, że będziemy się kłócić co jest tym dobrem na, które powinno być stać każdego a co nie.  To się nawet tyczy głupiego samochodu nie jeden ci powie, że to już towar luksusowy i dla biedniejszych jest komunikacja miejska i nie każdego musi być stać na własne cztery kółka. 

Średnia krajowa 2022

Kwota brutto: 6687,81 zł
Kwota netto: 4 888,53 zł

Źródło: Główny Urząd Statystyczny
Dane z października 2022 roku.

Koszty wynajmu w średnim mieście około 2000+.

Ceny wszystkiego innego (jedzenie, środki czystości, jakiś ciuch, media, internet, komunikacja) jakie są każdy chyba widzi.

Wypadałoby też coś odłożyć na czarną godzinę i na wkład własny pod własne lokum bo starość na wynajmie nie maluje się zbyt kolorowo, c'nie?

Rozrywka, kultura, przyjemności? Nie no, gdzie tam, żeby mieć trzeba zacisnąć pasa.

Oczywiście można do 40'stki mieszkać z rodzicami ale nie każdy taką możliwość ma. Można też powiedzieć, że wszyscy powinni zostać "programistą 15k", w końcu gospodarka z niczego innego się nie składa. Ostatecznie zostaje też emigracja ale to nie jest takie hop jak mogłoby się wydawać. 

Zakładając posiadanie pewnych oszczędności należy jeszcze mieć wiedzę gdzie i jak je ulokować bo inwestowanie i odpowiednie zarządzanie pieniądzem wymaga jednak pewnych umiejętności. Utopić nie jest trudno a trzymanie środków na koncie to jak proszenie się o to aby zeżarła je inflacja.

A no i teraz najlepsze odnośnie tej wspomnianej "średniej krajowej". Z serwisu wynagrodzenia.pl:

zarobki.jpg

Więc w sumie tak. Samochód.. a nie, gdzie tam samochód. Wychodzi na to, że nawet 15'sto letni gruz złożony z dwóch passatów będzie uchodził za dobro luksusowe. 

Bogactwo i dobrobyt. A kobiety nie mają dzieci bo alkohol czy coś tam. 

Niektórzy myślą, że jak w 2023 inflacja spadnie o połowę to będzie taniej niż jest teraz. No bo jak? Przecież spadnie! 

Edytowane przez T.m.p1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, T.m.p1 napisał:

Średnia krajowa 2022

Ceny wszystkiego innego (jedzenie, środki czystości, jakiś ciuch, media, internet, komunikacja) jakie są każdy chyba widzi.

Wypadałoby też coś odłożyć na czarną godzinę i na wkład własny pod własne lokum bo starość na wynajmie nie maluje się zbyt kolorowo, c'nie?

Rozrywka, kultura, przyjemności? Nie no, gdzie tam, żeby mieć trzeba zacisnąć pasa.

Oczywiście można do 40'stki mieszkać z rodzicami ale nie każdy taką możliwość ma. Można też powiedzieć, że wszyscy powinni zostać "programistą 15k", w końcu gospodarka z niczego innego się nie składa. Ostatecznie zostaje też emigracja ale to nie jest takie hop jak mogłoby się wydawać. 

Zakładając posiadanie pewnych oszczędności należy jeszcze mieć wiedzę gdzie i jak je ulokować bo inwestowanie i odpowiednie zarządzanie pieniądzem wymaga jednak pewnych umiejętności. Utopić nie jest trudno a trzymanie środków na koncie to jak proszenie się o to aby zeżarła je inflacja.

A no i teraz najlepsze odnośnie tej wspomnianej "średniej krajowej". Z serwisu wynagrodzenia.pl:

zarobki.jpg

Więc w sumie tak. Samochód.. a nie, gdzie tam samochód. Wychodzi na to, że nawet 15'letni gruz złożony z dwóch passatów będzie uchodził za dobro luksusowe. 

Niektórzy myślą, że jak w 2023 inflacja spadnie o połowę to będzie taniej niż jest teraz. No bo jak? Przecież spadnie! 

abstrahując od reszty, nie powiesz mi że kobiety sa swiete i nie tykaja alkoholu.

to że nie maja dzieci ? może świadoma decyzja, może wzgledy zdrowotne, może finansowe ? jest tego multum, ale alko tez moze mieć na to wpływ.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Damian-32 napisał:

abstrahując od reszty, nie powiesz mi że kobiety sa swiete i nie tykaja alkoholu.

A gdzieś tak napisałem?

Większość pije, niezależnie od płci, co w związku z tym?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Trepcia napisał:

Nie, nie, jestes w bledzie! Moze i w Polsce jest ***** ale za to niestabilnie :E

Akurat jakby nie alkohol to ciaz byloby duzo mniej ;) wtedy puszczaja rozne hamulce.

A co do demografi to kiedys Czechy mialy najnizszy wskaznic dzietnosci w Europie, teraz maja najwyzszy. I nie, kobiety magicznie nie przestaly tam pic :)

dziecko to nie zabawka że chwile pobiega i znudzi sie mamusi i je odstawi do konta, taka decyzja powinna byc bardzo dobrze przemyslana.

2 minuty temu, T.m.p1 napisał:

A gdzieś tak napisałem?

Większość pije, niezależnie od płci, co w związku z tym?

dla Ciebie i wiekszości ludzi za pewne nic, dla mnie jest to pewnego rodzaju maly problem że ludzie juz tak jakby nie potrafia się obejśc bez alkoholu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 minuty temu, Damian-32 napisał:

jest tego multum, ale alko tez moze mieć na to wpływ.

Akurat ponoć alko ułatwia kobiecie rozkładanie nóg, także ten (osłabione hamulce itd, ale to dotyczy obu płci)...?

Wiek do 25 r.z to często okres studiów (wówczas imprezy itd...ale to dotyczy też Panów), siakaś inna nauka, pierwsza praca....itd. Człowiek, który ma dobrze poukładane w głowie, nie myśli wówczas o dziecku.

Panowie składał ktoś już wniosek o 500 dofinansowania do ogrzewania gazem? Jest jakieś kryterium dochodowe, czy jak w przypadku węgla, nie ma? Weszły już w ogóle te przepisy, że gazownicy też dostaną  zapomogę?  Przestałem to śledzić, a może bym złożył.?

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Flik napisał:

Akurat ponoć alko ułatwia kobiecie rozkładanie nóg, także ten (osłabione hamulce itd, ale to dotyczy obu płci)...?

Wiek do 25 r.z to często okres studiów (wówczas imprezy itd...ale to dotyczy też Panów), siakaś inna nauka, pierwsza praca....itd. Człowiek, który ma dobrze poukładane w głowie, nie myśli wówczas o dziecku.

Panowie składał ktoś już wniosek o 500 dofinansowania do ogrzewania gazem? Jest jakieś kryterium dochodowe, czy jak w przypadku węgla, nie ma? Weszły już w ogóle te przepisy, że gazownicy też dostaną  zapomogę?  Przestałem to śledzić, a może bym złożył.?

Pieniądze się skończyły na dopłaty także raczej nic nie dostaniesz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli masz LPG to 500, bo ten z rury nie ma dopłaty

Że się skończyły to prawda, czekam ponad dwa miesiące

Edytowane przez 8V32

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Większość nie dostała kasy i raczej nie dostanie. Za duże obciążenie dla budżetu wyszło.
Ci co mięli farta zgarnęli trochę kasy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam z rury (znaczy z gazociągu ziemny)?  Co to LPG? Skroplony z butli, albo po prostu płynny?  Wybaczcie niewiedze.?

To jak oni to wyliczyli, że brakło kasy?  U mnie w województwie zrobiła się afera, bo jakiś tam urzędnik napisał, że dostali tylko ok 15% środków potrzebnych na dotacje, dla tych co palą węglem.

Widziałem jak w TV  wojewoda rozpaczliwie to dementował.?

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, T.m.p1 napisał:

Średnia krajowa 2022

zarobki.jpg

Więc w sumie tak. Samochód.. a nie, gdzie tam samochód. Wychodzi na to, że nawet 15'sto letni gruz złożony z dwóch passatów będzie uchodził za dobro luksusowe. 

To jest wlasnie patologia wyliczanie sredniej placy, ladnie wyglada na obrazkach politycznych a w rzeczywistosci jest calkowicie odmiennie jesli chodzi o klase srednia ktora jest tym co napedza kraj. I to stosuje karzdy kraj co jest chore (wlanczajac moj).

Jako zewnetrzy majacy daleko w d ...co u was sie dzieje, to tylko moge powiedziec ze Polska zmierza nie w tym kierunku. Mam podglad odwiedzajac wasz kraj 3-4 razy w roku i patrzac w stecz 6 lat temu na dobre to nie wychodzi.Niektorzy chyba zapomnieli jak bylo, nie bez powodu ludzie uciekali za lepszym jak moj ojciec i nadal uciekaja.  Ostatnie dwa lata to podsumowal bym jako masakra i zastanawiam sie jak wy soebie tam radzicie z dnia na dzien z zyciem przy takiej inflacji ktora nie zniknie jak napisales bo to zejdzie ladnych pare lat by sie wyrownalo.

40 i mieszkanie u rodzicow to podpada pod patologie. Emigracja nie jest latwa a raczej bolesna Moj ojciec zawsze sercem byl w waszym kraju mimo ze uciekl z tamtad i to w mentalnosci Polaka sie nie zmienia. Zona sercem nadal jest w polsce mimo 30 lat zycia poza granicami Polski ale jej slowami " nie wyobrazam sobie zycia tam"

PS. Te zapytanie z obrazka jest obrazliwe bo wiekszosc wie ile by chciala zarabiac na swoim stanowiku.

Edytowane przez MaxForces
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niedługo to faktycznie zostanie nam miska ryżu do jedzenia.

Cytat

Bary mleczne w takiej formule jak obecnie muszą odejść do historii - stwierdziła europosłanka Zielonych Sylwia Spurek. Według niej zniknąć powinno również darmowe mleko dla uczniów w szkołach. Pomysły wywołały burze w sieci: prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zastanawiał się, czy następnym krokiem Spurek będzie "kontrola naszych talerzy", a polityk klubu PiS Mariusz Kałużny pytał, czy Spurek może zjadać "biedne rośliny, bo one też czują i cierpią". Pojawiły się też wpisy wspierające pomysł kontrowersyjnej eurodeputowanej.

https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-sylwia-spurek-bary-mleczne-tylko-weganskie-a-szkoly-bez-szkl,nId,6404980

Edytowane przez sabaru

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiadomo, że na melinach się ostro pije, a szkoda kasy na zabezpieczenia w postaci gumki. Tam dzieci powstają hurtowo, choć czasami kończą w reklamówkach w śmietniku lub robią za worki treningowe. Tam gdzie jest duże parcie na dodatki socjalne są dzieci, a to przecież elektorat PiS. Więc nie wiem czemu prezes wyskoczył z tym dawaniem w szyje. Ciężko myśleć o dziecku jak się dopiero co skończyło studia, idzie się na staż lub do mało płatnej roboty. Zanim zdobędzie się jakieś doświadczenie zawodowe lub lepiej płatny etat to już człowiek ma  na karku 30+. To nie USA z lat 50-60 kiedy facet robił w fabryce i utrzymywał cały dom, a żona siedziała i podlewała przydomowy ogródek zajmując się gromadką dzieci. 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Obecnie młoda osoba to nie wiem jak pójdzie na swoje. Chyba, że jest pisowskim pociotkiem i dostanie kasę lub posadkę od partii albo to i to.
Mieszkanie w dużym mieście nie żaden luksus to średnio 500k zł. Wybudowanie domu mając działkę podobnie.
Do tego dochodzą opłaty, inflacja.
No nie wiem jak za średnią krajową to ogarnąć :D nie wspominając już o tych zarabiających mniej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Keken napisał:

Obecnie młoda osoba to nie wiem jak pójdzie na swoje. Chyba, że jest pisowskim pociotkiem i dostanie kasę lub posadkę od partii albo to i to.
Mieszkanie w dużym mieście nie żaden luksus to średnio 500k zł. Wybudowanie domu mając działkę podobnie.
Do tego dochodzą opłaty, inflacja.
No nie wiem jak za średnią krajową to ogarnąć :D nie wspominając już o tych zarabiających mniej.

Jak ja 9 lat temu zarabialem 1800 zl na reke i coś czlowiek odezwal sie że malo to jest, to mi mowiono bym się dokształcił to bede zarabiał wiecej.

może isc w tym kierunku a nie myslec (tak jak ja) i wielu innych ze na wyksztalceniu zawodowym zbije się kokosy.

ponoc pelno jest zawodów gdzie można zarobić nawet 5 czy tam 6 tys na reke, ale trzeba mieć wieksze kwalifikacje niż po zawodówce

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 minut temu, Damian-32 napisał:

Jak ja 9 lat temu zarabialem 1800 zl na reke i coś czlowiek odezwal sie że malo to jest, to mi mowiono bym się dokształcił to bede zarabiał wiecej.

może isc w tym kierunku a nie myslec (tak jak ja) i wielu innych ze na wyksztalceniu zawodowym zbije się kokosy.

ponoc pelno jest zawodów gdzie można zarobić nawet 5 czy tam 6 tys na reke, ale trzeba mieć wieksze kwalifikacje niż po zawodówce

Chcesz dobrze zarabiać to musisz być w czymś bardzo dobry, albo wstrzelić się w branżę w której płace są odpowiednio wysokie. 

Po zawodówce mając odpowiedni fach w ręku i będąc naprawdę "koksem" w tym co się robi można zarabiać bardzo dobre pieniądze. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich zawodów ale specjalista na którego jest zapotrzebowanie ma szansę się ustawić. 

5 tysięcy na rękę to jest nic. Odsyłam do banalnych wyliczeń z mojego posta wyżej. 

Ceny mamy takie jak na zachodzie albo i wyższe. W przeliczeniu wychodzi 1000 euro z hakiem. 

Czy da się dobrze zarabiać w Polsce? Da się. Tyle, że gospodarka nie składa się wyłącznie z zawodów wysoko wyspecjalizowanych. 

To są zarobki ratownika medycznego, ponownie źródło: wynagrodzenia.pl

obraz-2022-11-11-122822032.png

Przecież to jest dramat.

Edytowane przez T.m.p1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@T.m.p1 ogólnie średnia krajowa jest bezsensownym wskaźnikiem. Już pisałem wcześniej, że średnia krajowa nie obejmuje firm zatrudniających poniżej 10 pracowników. 97% firm to właśnie mikroprzedsiębiorstwa. Zatem wyliczenie średniej krajowej może nie uwzględniać nawet 97% firm,. bo wyliczenia średniej krajowej przez GUS nie obejmują małych firm (zatrudniających mniej niż 10 pracowników), nie uwzględnia się też wynagrodzeń z tytułu umów cywilnoprawnych takich jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło.

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi