Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@Teriajuia Oczekujesz w wątku, który po prostu jest dyskusją o polityce, jednoznacznego wskazania na kogo głosować. To jest nierealne, choćby dlatego, że każdy oddaje głos według własnego poglądu i punktu widzenia. Każdy ma inne spojrzenie na politykę, na programy partii itd. Mało kto bierze pod uwagę całokształt partii i ich programu. Jedni na PiS zagłosują bo socjal, inni na PiS zagłosują  "bo nie na Tuska!". To samo w przypadku innych partii. Większość wybiera sobie tylko wycinek, który mu pasuje i to kształtuje jego pogląd. W przypadku Konfederacji może to być np. wizja likwidacji podatków (bez zastanowienia się nad konsekwencjami), w przypadku PO może to być wizja odsunięcia PiS od władzy, bez patrzenia na pozostałe działania i plany. Możliwości takiego dobierania sobie elementów kiełbasy wyborczej i budowania na tym przekonania co do słuszności swojego głosu jest ogromna ilość. 

Wątek taki jak ten bardziej należy traktować informacyjnie i do wymiany takich właśnie poglądów. Tu jak najbardziej jest miejsce na to, żeby sobie zrobić ogląd przekrojowy, bo czasem padają tematy, których media szeroko nie poruszają. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna z moich ulubionych powieści fantasy.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem bardzo ciekawy materiał:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, crush napisał:

Jedna z moich ulubionych powieści fantasy.

Polecam: Bóg urojony - Richard Dawkins

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Camis napisał:

Polecam: Bóg urojony - Richard Dawkins

Czytałem dawno temu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W temacie urojeń, szczególnie narodowych. Pamiętam dalej, jak rzucałem gromy po dżejpi2. Tydzień żałoby zrobili wtedy i cały internet był na czarno-biało.

Aż się boję co będzie po JaroKaczi. Zrobią na bank z miesiąc i miesięcznice wpisane w konstytucję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, JDX napisał:

W temacie urojeń, szczególnie narodowych. Pamiętam dalej, jak rzucałem gromy po dżejpi2. Tydzień żałoby zrobili wtedy i cały internet był na czarno-biało.

Smutne jest to, że nie rozumiesz, że nasz papież był i cały czas jest bardzo ważną postacią dla Polaków. Ze wszystkich narodów świata mieć papieża Polaka to była wielka chluba dla naszego kraju. Osobiście pośmiertne szkalowanie go uważam za kompletne dno. Czy dla kogoś był swego rodzaju autorytetem czy nie, ten człowiek nie ma jak się obronić przed oskarżeniami. Inna sprawa, że akcja "kremówka" w PKP wyszła słabo, w sumie w ogóle jej nie powinno być.

  • Haha 1
  • Confused 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, EvilKillaruna napisał:

@Keken No pewnie. 

  • Masz 16 lat? Nie będziesz miał prawa głosu, bo jesteś mały i głupi, za 2 lata będziesz duży i mądry, a poza tym i tak zagłosujesz na Konfę.
  • Masz 65 lat? Nie masz już prawa głosu, bo jesteś stary, głupi i ociemniały, a poza tym i tak zagłosujesz na PiS.
  • Nie pracujesz? Nie masz prawa głosu, bo jesteś zbędnym ogniwem w tym społeczeństwie, śmieciem i darmozjadem. 
  • Wyjechałeś za granicę na 5 lat? Nie masz prawa głosu, bo jesteś zdrajcą który pewnie ma w dupie ten kraj :D.

ad 1. 18 lat nie, ale już 23, czyli wiek po skończonych studiach / skończonych szkołach średnich i czynnym życiu jako pracownik, a nie na garnuszku rodziców to tak.


ad 2. Jaka jest średnia wieku dla mężczyzn na emeryturze i dla kobiet ? Raczej niska, więc tak 65 lat to wiek odpoczynku, a nie decydowaniu o przyszłości 21-latków. A może wprowadzić wagi dla głosów ? Na podstawie np. wieku ? wykształcenia ? Czyż nie miałoby to więcej sensu niż obecnie ? A może przed oddaniem głosu losowane pytania / szybki test weryfikujący wagę głosu ? Nie uważam, że głos osoby po szkole podstawowej ma wagę głosu ludzi wykształconych, a jednocześnie zdaję sobie sprawę, że inteligencja nie idzie zawsze w parze z wykształceniem, ale można założyć, że bardziej tak jest niż nie.


ad 3. Nie inaczej. Jeśli jesteś w pełni zdrowy i nie pracujesz to jesteś dla mnie darmozjadem, pasożytem, który żyje na mój koszt, bo ja muszę ustawić budzik do pracy o 6:30, wziąć kredyt, myśleć o przyszłości swoich dzieci i ich bezpieczeństwie, a taka łajza gówno musi, bo ma wszystko podstawione pod nos - ja mieszkania socjalnego nie dostanę, jedzonka z jadłodajni też nie, mops też mi kasą nie sypnie, a spać do 12 nie mogę.

ad4. Uważasz, że polonia z czikago zdaje sobie sprawę jak wygląda codzienne życia przeciętnego polaka ? Z jakim syfem musimy się tu mierzyć ? Może Ci co w UK siedzieli ponad 10 lat wiedzą co tu się odpierdziela ?  Głos takiej osoby ma być tożsamy z moim głosem ? Naprawdę ? Wrócisz do kraju na dłużej niż rok - głosuj. Nie wracasz, siedzisz tam, płacisz tam podatki to sobie tam walcz o swoje prawa i prawo tam zmieniaj, nie tutaj.

W tym kraju nic się zmieni, bo mentalnie żyjemy w jakiejś kreacji świata, w którym nie można traktować ludzi tak jak na to sobie zasłużyli. Zresztą czego ja wymagam  jak pewnie połowa ludzi w tym kraju - statystyka wyssana z palca - nie potrafi rozróżnić marży banku w kredycie hipotecznym od prowizji, nie rozumie czym jest stopa procentowa, a jak inflacja spadnie tzn. że ceny zaczną spadać, a wypłata tj to co dostają na rękę, a nie to co łożą na zusy i to ile jeszcze dokłada za nich pracodawca, że z 10k wydanego przez pracodawcę oni dostają niecałe 6k, a ile jeszcze zje im vat, akcyza... można by opowiadać i opowiadać.

Edytowane przez mlody_tarnow
  • Like 2
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Kris194 napisał:

Smutne jest to, że nie rozumiesz, że nasz papież był i cały czas jest bardzo ważną postacią dla Polaków. Ze wszystkich narodów świata mieć papieża Polaka to była wielka chluba dla naszego kraju. Osobiście pośmiertne szkalowanie go uważam za kompletne dno. Czy dla kogoś był swego rodzaju autorytetem czy nie, ten człowiek nie ma jak się obronić przed oskarżeniami. Inna sprawa, że akcja "kremówka" w PKP wyszła słabo, w sumie w ogóle jej nie powinno 

Jest dla mnie osobą neutralną, ale jednocześnie przesadnie gloryfikowaną. Żadna świecka osoba nie jest u nas tak gloryfikowana. To właśnie przez JP2 KK w Polsce urósł do rangi regionalnej sekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Kris194 napisał:

Osobiście pośmiertne szkalowanie go uważam za kompletne dno.

Dno? Ofiarom krytych przez niego księży też powiesz że są dnem? Obrzydliwe jest krycie zboczeńców krzywdzących dzieci, a nie obalanie chochołów.

  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, kalderon napisał:

Dno? Ofiarom krytych przez niego księży też powiesz że są dnem? Obrzydliwe jest krycie zboczeńców krzywdzących dzieci, a nie obalanie chochołów.

Tu nie wolno mówić jak jest. Ikon się nie rusza. Papież okazał się taką samą wydmuszką jak Lech Wałęsa, ale do tego drugiego niewielu się już przyznaje, a tego pierwszego mają na obrazkach świętych. Domek z kart runął, ale udajemy, że nic się nie stało, a stać się powinno - tzn. idealny impuls do tego, aby podjąć temat oczyszczenia KK w Polsce z najgorszych mend, ale nie u nas, u nas aferki to są jak cygar do piwka, jak się jeden wypali to jest następny.

 

Edytowane przez mlody_tarnow
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, mlody_tarnow napisał:

ad 1. 18 lat nie, ale już 23, czyli wiek po skończonych studiach / skończonych szkołach średnich i czynnym życiu jako pracownik, a nie na garnuszku rodziców to tak.


ad 2. Jaka jest średnia wieku dla mężczyzn na emeryturze i dla kobiet ? Raczej niska, więc tak 65 lat to wiek odpoczynku, a nie decydowaniu o przyszłości 21-latków. A może wprowadzić wagi dla głosów ? Na podstawie np. wieku ? wykształcenia ? Czyż nie miałoby to więcej sensu niż obecnie ? A może przed oddaniem głosu losowane pytania / szybki test weryfikujący wagę głosu ? Nie uważam, że głos osoby po szkole podstawowej ma wagę głosu ludzi wykształconych, a jednocześnie zdaję sobie sprawę, że inteligencja nie idzie zawsze w parze z wykształceniem, ale można założyć, że bardziej tak jest niż nie.


ad 3. Nie inaczej. Jeśli jesteś w pełni zdrowy i nie pracujesz to jesteś dla mnie darmozjadem, pasożytem, który żyje na mój koszt, bo ja muszę ustawić budzik do pracy o 6:30, wziąć kredyt, myśleć o przyszłości swoich dzieci i ich bezpieczeństwie, a taka łajza gówno musi, bo ma wszystko podstawione pod nos - ja mieszkania socjalnego nie dostanę, jedzonka z jadłodajni też nie, mops też mi kasą nie sypnie, a spać do 12 nie mogę.

ad4. Uważasz, że polonia z czikago zdaje sobie sprawę jak wygląda codzienne życia przeciętnego polaka ? Z jakim syfem musimy się tu mierzyć ? Może Ci co w UK siedzieli ponad 10 lat wiedzą co tu się odpierdziela ?  Głos takiej osoby ma być tożsamy z moim głosem ? Naprawdę ? Wrócisz do kraju na dłużej niż rok - głosuj. Nie wracasz, siedzisz tam, płacisz tam podatki to sobie tam walcz o swoje prawa i prawo tam zmieniaj, nie tutaj.

W tym kraju nic się zmieni, bo mentalnie żyjemy w jakiejś kreacji świata, w którym nie można traktować ludzi tak jak na to sobie zasłużyli. Zresztą czego ja wymagam  jak pewnie połowa ludzi w tym kraju - statystyka wyssana z palca - nie potrafi rozróżnić marży banku w kredycie hipotecznym od prowizji, nie rozumie czym jest stopa procentowa, a jak inflacja spadnie tzn. że ceny zaczną spadać, a wypłata tj to co dostają na rękę, a nie to co łożą na zusy i to ile jeszcze dokłada za nich pracodawca, że z 10k wydanego przez pracodawcę oni dostają niecałe 6k, a ile jeszcze zje im vat, akcyza... można by opowiadać i opowiadać.

Dawno nie czytałem tak skrajnych poglądów i nie chcę sobie nawet wyobrażać przyszłości napisanej wedle Twojego scenariusza. Na całe szczęście, w przewidywalnej przyszłości takowy się nie ziści. Twoje mniemanie o ludziach też sporo mówi, o Tobie.

Edytowane przez Mripper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ostatnie 30 lat wyborów w tym kraju pokazało właśnie jak świetnie jest.
Politycy to odzwierciedlenie społeczeństwa.
Mamy to na co zasłużyliśmy, a jesteśmy tym zdziwieni i po raz kolejny zdziwimy się w październiku.
Ziobro zaskoczenia.

Dajmy prawo wyborcze 5-latkom, bo w sumie czemu nie ? Skoro w waszym mniemaniu każdy jest równy to czemu pomijamy dzieci ? Nie, nie każdy człowiek jest równy, nie każdy ma ten sam start, nie każdy zmaga się z tymi samymi problemami, nie każdy pracuje tak samo mocno i ciężko, nie każdy ma te same predyspozycje co inni, ale za wszelką cenę staramy się tak układać świat (i udawać), że jest inaczej. Nie, nie jest, nie było i nie będzie (tego nie jestem pewien, hodowla ludzi z probówki raczej stanie się faktem tj. ludzi z fabryki).
Oczywiście zaraz przypiszą mi nazizm, bo przecież to co wyżej napisałem musi być tylko negatywne i tak się kojarzyć, a może właśnie to by było w wielu aspektach pozytywne ? Przykład: czy nie powinno się pozbawiać praw do kierowania pojazdem osób, które utraciły sprawność umysłu i ciała 30-latka ? Dlaczego raz dane prawo jazdy ma być dane na zawsze ? Czy nie powinniśmy testować kierowców regularnie  i odsiewać tych, którzy już nie powinni jeździć ? Dlaczego ja jadąc autem służbowym muszę mieć robione testy psychiatryczne, ale już jadąc autem prywatnym nie muszę ? Co się zmienia ? Auto jest inne ? Pogoda ? O co kaman. Podobnie z wyborami. Jak można zestawić umysł 30-latka z umysłem 80 czy 90-latka albo 5-czy 10 latka ?

Nie wolno tak, nie wolno, to złe, nie wolno tak mówić.

Edytowane przez mlody_tarnow
  • Like 3
  • Confused 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Mripper napisał:

Dawno nie czytałem tak skrajnych poglądów i nie chcę sobie nawet wyobrażać przyszłości napisanej wedle Twojego scenariusza. Na całe szczęście, w przewidywalnej przyszłości takowy się nie ziści.

Akurat z niektórymi stwierdzeniami sam się po części zgadzam, bo dlaczego ktoś, kto od kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu lat nie żyje w Polsce, nie mieszka w niej, nie pracuje, nie płaci podatków, a nawet w przypadku wojny nie zostanie wezwany do jej obrony, ma decydować w wyborach, kto Polską będzie rządził i jaka w związku z tym będzie jej przyszłość?

Co do ludzi w pełni sprawnych, którym po prostu nie chce się pracować ze zwykłego lenistwa, bo wolą socjal niż pracę, też się zgadzam. Bo tu nie chodzi o tych co nie mogą pracować, lub takich co mają problem z jej znalezieniem lub po prostu mają jakieś ambicje i szukają czegoś lepszego do skutku. Chodzi wyłącznie o tych, którzy wolą lenić się zamiast pracować, bo państwo im "da". Moim zdaniem należałoby takie przypadki już rozpatrywać w formie pewnej patologii.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, LeBomB napisał:

Akurat z niektórymi stwierdzeniami sam się po części zgadzam, bo dlaczego ktoś, kto od kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu lat nie żyje w Polsce, nie mieszka w niej, nie pracuje, nie płaci podatków, a nawet w przypadku wojny nie zostanie wezwany do jej obrony, ma decydować w wyborach, kto Polską będzie rządził i jaka w związku z tym będzie jej przyszłość?

Co do ludzi w pełni sprawnych, którym po prostu nie chce się pracować ze zwykłego lenistwa, bo wolą socjal niż pracę, też się zgadzam. Bo tu nie chodzi o tych co nie mogą pracować, lub takich co mają problem z jej znalezieniem lub po prostu mają jakieś ambicje i szukają czegoś lepszego do skutku. Chodzi wyłącznie o tych, którzy wolą lenić się zamiast pracować, bo państwo im "da". Moim zdaniem należałoby takie przypadki już rozpatrywać w formie pewnej patologii.

Cieszy mnie, że jest choć garstka, która rozumie esencję mojej wypowiedzi.
Dam przykład. Rodzic dziecka z niepełnosprawnością. Nie pozbawiam go prawa głosu, bo taki rodzic to niekiedy pełen etat 24/dobę jako pielęgniarz/fizjoterapeuta/rodzic. Takim ludziom to bym jeszcze socjal podniósł, bo są tańsi niż specjalista. Jako osoba pracująca rozumiem, że część mojej pracy musi zostać przekazana takim ludziom. Idąc w przeciwnym kierunku - nierób ze zdrowiem konia powinien mieć obcięty socjal do zera, a prawo wyborcze zostanie mu odwieszone jak się weźmie do pracy. Ode mnie nie dostanie nic.
 

Edytowane przez mlody_tarnow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, LeBomB napisał:

Akurat z niektórymi stwierdzeniami sam się po części zgadzam, bo dlaczego ktoś, kto od kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu lat nie żyje w Polsce, nie mieszka w niej, nie pracuje, nie płaci podatków, a nawet w przypadku wojny nie zostanie wezwany do jej obrony, ma decydować w wyborach, kto Polską będzie rządził i jaka w związku z tym będzie jej przyszłość?

Co do ludzi w pełni sprawnych, którym po prostu nie chce się pracować ze zwykłego lenistwa, bo wolą socjal niż pracę, też się zgadzam. Bo tu nie chodzi o tych co nie mogą pracować, lub takich co mają problem z jej znalezieniem lub po prostu mają jakieś ambicje i szukają czegoś lepszego do skutku. Chodzi wyłącznie o tych, którzy wolą lenić się zamiast pracować, bo państwo im "da". Moim zdaniem należałoby takie przypadki już rozpatrywać w formie pewnej patologii.

Nie odniosłem się do poszczególnych punktów tylko całkowitego wydźwięku z jego wiadomości. Skrajności nigdy, do niczego dobrego nie doprowadziły, w najlepszym razie podzielą już i tak podzielone społeczeństwo. I żeby ktoś mnie opacznie nie zrozumiał, nie uważam, że to co mamy czy mieliśmy do tej do pory jest dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem Szmatę Kukiza u Mazurka. Typ mówił, że PiS spełnił wszystkie jego postulaty oprócz sędziów pokoju. No i pewnie pójdzie z PiSem w wyborach.

Typ jest niesamowity. Na ustawę antykorupcyjną PiS dalo 2 lata vacatio legis. Akurat po wyborach. Trzeba być skończonym durniem, żeby wierzyć, że PiS tego nie scanceluje tuż po.

Jeszcze zabawniejsze będzie, jak wraz z Jakubiakiem spotkają się w PiS, choć kiedyś tworzyli Kukiz '15 :rotfl:. Dyzmowie polityki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, kalderon napisał:

Dno? Ofiarom krytych przez niego księży też powiesz że są dnem?

Nie, nigdy bym nawet tak nie pomyślał a co dopiero powiedział. Ukrywanie zbrodniarza to jedna z najgorszych zbrodni.

48 minut temu, mlody_tarnow napisał:

idealny impuls do tego, aby podjąć temat oczyszczenia KK w Polsce z najgorszych mend, ale nie u nas, u nas aferki to są jak cygar do piwka, jak się jeden wypali to jest następny.

O tym, że KK jest "brudny" to wie chyba każdy, zdrowo myślący człowiek. Choćby właśnie dlatego tak wiele ludzi się od kościoła odwróciło.

48 minut temu, mlody_tarnow napisał:

Tu nie wolno mówić jak jest. Ikon się nie rusza.

Niby dlaczego się nie rusza? Po prostu chodzi o to, że nawet to co ponoć teraz ustalono niczego nie zmieni, ten człowiek od 18 lat nie żyje i nie ma szansy na uczciwy sąd. Jeśli faktycznie tuszował pedofilię to powinien zostać skazany, nie ma co do tego żadnej wątpliwości.  Zastanawiam się wręcz czy rozdrapywanie starych ran jakkolwiek pomaga ofiarom tych księży, śmiem wątpić, chyba, że Ci księża dalej żyją i mogą zostać osądzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Kris194 napisał:

Nie, nigdy bym nawet tak nie pomyślał a co dopiero powiedział. Ukrywanie zbrodniarza to jedna z najgorszych zbrodni.

O tym, że KK jest "brudny" to wie chyba każdy, zdrowo myślący człowiek. Choćby właśnie dlatego tak wiele ludzi się od kościoła odwróciło.

Niby dlaczego się nie rusza? Po prostu chodzi o to, że nawet to co ponoć teraz ustalono niczego nie zmieni, ten człowiek od 18 lat nie żyje i nie ma szansy na uczciwy sąd. Jeśli faktycznie tuszował pedofilię to powinien zostać skazany, nie ma co do tego żadnej wątpliwości.  Zastanawiam się wręcz czy rozdrapywanie starych ran jakkolwiek pomaga ofiarom tych księży, śmiem wątpić, chyba, że Ci księża dalej żyją i mogą zostać osądzeni.

Jaki jest okres przejściowy do możliwej krytyki? Za 20, 30 lub 40 lat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Kris194 napisał:

Po prostu chodzi o to, że nawet to co ponoć teraz ustalono niczego nie zmieni, ten człowiek od 18 lat nie żyje i nie ma szansy na uczciwy sąd.

Żyje chochoł, żyją ofiary, prawda też powinna wyjść na jaw.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, JDX napisał:

Jaki jest okres przejściowy do możliwej krytyki? Za 20, 30 lub 40 lat?

Krytykować zawsze można, szkalować bezpodstawnie już nie. Jeśli nastawienie do tematu jest takie jakie jest to znaczy, że są niezbite dowody na jego winę i muszę nadrobić cały reportaż bo przyznam szczerze, że nie oglądałem jeszcze. Ja JPII postrzegam jako bardzo ważną osobę, która była duchowym wsparciem dla Polaków w trudnych czasach, ołtarzyków mu nie stawiam, z transparentem jak Oskarek też nie latam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, JDX napisał:

20230423-180519.jpg

Może to niepokalane poczęcie? (i proszę mi tu nie próbować  wyśmiewać  dogmatów KK bo piszę donos do Ziobry). 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...