Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

f0ku5

Instalacja Windows 7

Rekomendowane odpowiedzi

pytanko proste - gdy wcisne F8 przy POST w BIOS'ie to mam do wyboru cos takiego jak:

 

AHCI - moj dysk

AHCI - moj DVD

UEFI - moj DVD

 

Wyczytalem, ze Windows 7 x64 mozna zainstalowac w trybie UEFI i wtedy dysk bedzie sformatyowany w GPT, a nie MBR.

Czy da mi to cos wiecej? Podobno trzeba to robic w przypadku dyskow 3TB, ale moj ma tylko 1TB.

 

Dzisiaj w nocy bede robic formata i tak naprawde bije sie z myslami - czy zainstalowac to "normalnie", czy tez jako UEFI. Pomozcie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

da ci przyśpieszenie bootowania, lepszą i bezpieczniejszą tablicę partycji niz mbr, i możliwość np tworzenia az do 128 partycji podstawowych, a w mbr trzeba tworzyć partycję rozszerzoną i logiczne, z ich skomplikowaną tablicą

 

jak szybko bootuje 7 w uefi można zobaczyć tutaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kazdy dysk mozna sformatowac w UEFI?? Bo ja mam w lapku 320GB i mam opcje w BIOS-ie boot UEFI czy warto to kiedys zrobic??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysku nie formatujesz w uefi, tylko w gpt. Sformatować w tym układzie partycji można każdy dysk, ale nie każdy system z niego wtedy wystartuje, w przypadku windy tylko nowe systemy 64bitowe. Jeśli nie ma takiej potrzeby to imo lepiej się w to na siłę nie pchać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysku nie formatujesz w uefi, tylko w gpt. Sformatować w tym układzie partycji można każdy dysk, ale nie każdy system z niego wtedy wystartuje, w przypadku windy tylko nowe systemy 64bitowe. Jeśli nie ma takiej potrzeby to imo lepiej się w to na siłę nie pchać.

 

Czemu nie pchac skoro moze szybciej startowac system i ogolnie szybciej bedzie dysk chodzil. Mam Windows x64 siodemke wiec co moze sie stac uzywajac partycji GPT na dysku 320GB lub ewentualnie 500GB??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

da ci przyśpieszenie bootowania, lepszą i bezpieczniejszą tablicę partycji niz mbr, i możliwość np tworzenia az do 128 partycji podstawowych, a w mbr trzeba tworzyć partycję rozszerzoną i logiczne, z ich skomplikowaną tablicą

 

jak szybko bootuje 7 w uefi można zobaczyć tutaj

ten filmik nie pokazuje przypadkiem roznicy w szybkosci POST pomiedzy "starym" BIOS'em a UEFI?

Bo u mnie faktycznie UEFI "dziala" o wiele szybciej niz BIOS'y w starych komputerach, jednak ja pytalem o instalacje w trybie UEFI :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten filmik nie pokazuje przypadkiem roznicy w szybkosci POST pomiedzy "starym" BIOS'em a UEFI?

Bo u mnie faktycznie UEFI "dziala" o wiele szybciej niz BIOS'y w starych komputerach, jednak ja pytalem o instalacje w trybie UEFI :P

 

Poczytalem w sieci dzis. Nie ma instalacji UEFI. Poprostu Partycja jest inna GPT. Poczytaj o tym na wikipedi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytalem w sieci dzis. Nie ma instalacji UEFI. Poprostu Partycja jest inna GPT. Poczytaj o tym na wikipedi.

jest instalacja UEFI, tak jak napisalem w pierwszym poscie.

Zeby na dysku bootowalnym zainstalowac Windows'a 7 na GPT to potrzebuje wybrac UEFI zamiast AHCI.

Z tego co wyczytalem daje mi to tylko zmiane z MBR na GPT, ale nadal nie wiem czy to jest takie oplacalne dla dysku 1TB (Samsung HD103SJ) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez wlaczonego AHCI nie uzyjesz UEFI i GPT. Ja na nowym 500GB mam zamiar to wyprobowac z ciekawosci ;) W lapku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez wlaczonego AHCI nie uzyjesz UEFI i GPT. Ja na nowym 500GB mam zamiar to wyprobowac z ciekawosci ;) W lapku.

eh, ale co ma informacja o tym ze bez wlaczonego AHCI nie uzyje UEFI i GPT do mojego pytania...?

Wybacz, ale jesli Ty chcesz to uzyc z "ciekawosci" to wybacz, ale ja poczekam na konkretna opinie kogos kto sie na tym zna... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie pchac skoro moze szybciej startowac system i ogolnie szybciej bedzie dysk chodzil. Mam Windows x64 siodemke wiec co moze sie stac uzywajac partycji GPT na dysku 320GB lub ewentualnie 500GB??

Ale ile Ci będzie startował ten system szybciej? 5 sekund potrzebne na przejście procedury post? Jak dla mnie to nie warte kombinowania.

 

ten filmik nie pokazuje przypadkiem roznicy w szybkosci POST pomiedzy "starym" BIOS'em a UEFI?

Ten filmik pokazuje dokładnie to, czyli pominięcie procedury post, trwającej zwykle kilka sekund. A sam system uruchamia im się tak szybko tylko dlatego, że jak zaznaczyli jest świeżo po instalacji. Jak go zapchasz długo inicjującymi się sterownikami i innym softem to różnica względem zwykłego mbr-a będzie pomijalna.

 

Poczytalem w sieci dzis. Nie ma instalacji UEFI. Poprostu Partycja jest inna GPT. Poczytaj o tym na wikipedi.

No brawo, czyli wyczytałeś dokładnie to co napisałem w poście wyżej, nie ma to jak czytanie ze zrozumieniem.

 

jest instalacja UEFI, tak jak napisalem w pierwszym poscie.

Nie, uefi się nie instaluje, po prostu masz je zamiast biosu. No chyba że producent Twojej płyty wydał ją najpierw z biosem, a potem wydał upgrade do uefi, to tak, ale to raczej rzadkie przypadki. Jeśli masz tą płytę z sygnaturki na z77 to na 100% masz uefi zamiast biosu.

 

 

Wracając do meritum - moim zdaniem nie ma sensu bawić się w gpt na dyskach poniżej 3tb (mogą być problemy z softem do obsługi dysków), ale jeśli chcesz się pobawić to czemu nie? Sprawdzić nie zaszkodzi, a będziesz się mógł podzielić wrażeniami. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie, uefi się nie instaluje, po prostu masz je zamiast biosu.
wiem, nie o to mi chodzilo. Nie zrozumielismy sie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

interesuję się tym w zasadzie "platonicznie, bo nie mam 7, ale chyba? nie jest prawdą, że szybsze bootowanie to tylko sprawa post, itd - efi i gtp bootuje inaczej niż mbr - w mbr bootuje 16 bitowy kod biosu, ładujący 16 bitowy kod startowy z dysku do pamięci, który z kolei ładuje 16 bitowy moduł plików startowych systemów, czyli w xp ntldr, i chyba także bootmgr 7 musi korzystać z tego 16 bitowego modułu, żeby załadować 32 lub 64-bitowy system - w efi w trybie zgodności z mbr start wygląda tak samo - w trybie efi natomiast 64 bitowy kod efi ładowany jest od razu do pamięci, odnajduje w tablicy partycji gpt partycję systemową, i ładuje od razu system, czyli chyba plik winload, itp - kod efi napisany jest w c, czyli języku systemu, nie ma więc żadnych problemów z komunikacją między flashem efi a systemem - zamiast 4-5 etapów tylko 2-3 - ms zdecydował się wspierać bootowanie efi tylo dla 64 bitów, żeby kod efi ładował system bezpośrednio, bez żadnych 32 bitowych etapów pośrednich

 

dla zainteresowanych (i znających jako taki angielski) film ms o bootowaniu mbr i efi

 

http://mschnlnine.vo.llnwd.net/d1/ch9/4/7/7/2/9/2/Vista_PreOS_Space_UEFI.wmv

 

link trzeba wkleić do downloadera

(kliknąć prawym, kopiuj adres..)

 

podobnie z gpt - "podobno" tablica partycji dużo bezpieczniejsza i łatwiejsza do interpretacji niż mbr - przede wszystkim w wypadku partycji rozszerzonej i logicznych na mbr ze skomplikowanym i podatnym na uszkodzenia sposobem ich zapisu nie w tablicy partycji, tylko na początku samych partycji - w gpt zapis jest jednakowy i bardzo prosty, ponadto istnieje kopia tablicy, itd - czyli w sumie dużo prościej i miejmy nadzieję, bezpiecznej, do tego wielka ilość partycji, wszystkie podstawowe, dla użytkownika też łatwiej, bo wszystkie niezależne, nie jak logiczna w rozszerzonej (czyli partycja w partycji) w tablicy mbr

 

gpt faq - klik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli podsumowujac - sprobowac instalacje 7 w trybie "UEFI" co sie wiaze z posiadaniem GPT zamiast MBR?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz to próbuj, i daj znać jak poszło i czy system faktycznie dużo krócej startuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz to próbuj, i daj znać jak poszło i czy system faktycznie dużo krócej startuje.

 

 

Nie sprobowales tego, a opinie mas znegatywna to mnie ciekawi jak ty to robisz?? ;)

 

To tak jak kiedys mowiono, ze po co na dysku 80GB dawac system plikow NTFS skoro FAT21 jeszcze ta pojemnosc obsluguje i wielu wypisywalo w sieci, ze starsze i lepsze. Dzis Windy nie zainnstalujesz bez NTFS. To, ze zrobiono GPT dla dyskow wiekszych od 3TB nie znaczy, ze uzywanie go na mniejszych nie ma sensu. Z tego co napisal "glauks" UEFI i GPT w calosci korzysta z 64 bitow procesora. Przy zwyklym BIOS-ie i MBR musza przejsc procedury 16 bitowe i 32 bitowe, zeby wczytac Windows x64. Przynajmiej ja to tak zrozumialem. Mi system na stacjonarnym z 4GB ram i q6600 startowal na oko do 2 minut, wiec jak nawet po golej instalacji z GPT i UEFI system jak pokazuja filmiki na YT startuje 30-40 sekund no to roznica jest kolosalna moim zdaniem i warta swieczki. Ja przyjmuje zasada, ze jak sie ma checi i czas to trzeba samemu takie nowinki wyprobowac bo opierajac sie tylko na opiniach ludzi i internetu to mozna by stwierdzic jedno "do poki nie kupie se dysku 3TB ta nowosc bedzie gnic".

 

Jak to mowia "nie sprobujesz to nie poczujesz" to samo tutaj to, ze pisze sie iz GPT stworzo z mysla o dyskach od 3TB wcale nikt nigdzie nienapisal, ze na 500GB to nic nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście - wielkość dysku nie ma znaczenia, skojarzono gpt i uefi z dyskami ponad 2,2tb, bo taki dysk może wystartować tylko gpt z 64 bitowym zapisem sektorów (mbr-48 bitów)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli przy najblizszym formacie (jednak nie zrobilem go wtedy :E) zainstaluje Windows "nowa" metoda ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sprobowales tego, a opinie mas znegatywna to mnie ciekawi jak ty to robisz?? ;)

Hmmm, może w ten sposób że widziałem ten zalinkowany filmik i potrafię kojarzyć fakty? Tak, właśnie w ten sposób. :E Jak dla mnie pięć sekund urwanych z procesu bootowania nie jest warte potencjalnego zmniejszenia kompatybilności z softem do manipulowania dyskami. Oczywiście z czasem będzie to miało coraz mniejsze znaczenie, ale póki co jeśli nie ma potrzeby to mbr jest po prostu bardziej kompatybilny z oprogramowaniem i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec mam zainstalowany Windows 7 x64 HP SP1 na UEFI boot czyli GPT. Pierwsze co zauwazylem to instalator po wczytaniu plikow instalacyjnych i pojawieniu sie Starting Windows zniknal w niespelna 5 sekund i instalator byl gotowy, duzo szybciej przekopiowal pliki. Po zainstalowaniu wszystkiego i zrobieniu porzadkow oraz defragmentacji dysku WD Black scorpio 500GB 7200 16MB w lapku start wlacznie z zalogowaniem sie do systemu 48-50 sekund. Programy dzialaja szybciej w sensie uruchomienia niz na Samsungu F3 i q6600 oraz 4GB ram zainstalowanym na MBR, chodz to moze byc zludzenie, jednak odczucie robi wrazenie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to raczej albo kwestia po prostu czystego systemu, albo placebo :E

sam jeszcze tego formata nie zrobilem, no ale jak to ma tak wygladac to moge sie tylko cieszyc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to raczej albo kwestia po prostu czystego systemu, albo placebo :E

sam jeszcze tego formata nie zrobilem, no ale jak to ma tak wygladac to moge sie tylko cieszyc ;)

 

Zasmuce cie niestety ;)

 

We wtorek postawilem system na GPT i dzis rano odpalam laptopa i nagle zonk. Zacytuje komunikat: " This OS is not load file starting. Please reinstal."

 

Myslalem, ze rozwale z nerwow tego lapka normalnie wywalilo mnie z buta. pol dnia chodizlem zly i klole. Wkoncu postawilem system na MBR i chodzi.

 

Co zauwazylem na GPT i UEFI, ze mial po instalacji windows stery do: sieciowek, kontrolerow dysków czy tez USB 3.0. Czy dzialal szybciej system i wogole tak, ale potrafil np defragmentacje robic dluzej niz na MBR nawet systemowym defragmentatorem. Moze na Intelu i EUFI jest inaczej, ale ja po tym 4 dniowym doswiadczeniuz UEFI i GPT dopoki nie bede potrzebowal dysku 3TB zostaje na MBR ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to szybko zmieniasz zdanie :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to szybko zmieniasz zdanie :]

 

Nie ja tylko laptop ;)

 

Wgralem przetestowalem i wymieniam swoje opinie, nie marudz ;)

 

Najlepsze, ze przy wgranym GPT i UEFI windows polski, a ekran startowy byl po angielsku "Starting Windows". Np. logujac sie do Alior Sync pojawialo sie okienko z napisem "Please wait". Na MBR jest "Proszę czekać". Nie wiem co ma piernik do wiatraka tutaj,a le pisze wam roznice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...