Skocz do zawartości
ssaczek

"Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona"

Rekomendowane odpowiedzi

"Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona" - oto słowa Alberta Einsteina. Myślicie, że słowa które wypowiedział mają sens? Dlaczego uważa, że wiedza jest ograniczona? Poza tym wyobraźnia jest ograniczona. Czyżby nie przemyślał swojej wypowiedzi??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nadinterpretacja słów wyrwanych z kontekstu. Nawet jeśli będziesz mieć zarąbistą wyobraźnię, to wyważając już (nie)raz otwarte drzwi będziesz co najwyżej pajacem - moje 3 grosze. A skąd masz wiedzieć co jest już osiągnięte jeśli nie znasz aktualnego stanu rzeczy ? Aby go poznać, musisz mieć wiedzę. Wiedza jest punktem wyjścia dla wyobraźni, która sama z siebie nie funkcjonuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

"Wyobraźnia nie ma granic", jak to mówił Gmork w Neverending story.

W 100% zgadzam się a Einsteinem. Wiedza powiązana jest z nauką, a ona jest ortodoksyjna. Tworzone są teorie, które można porównać do ograniczonej ścianami bryły. Jeśli jakaś teoria padnie (o dziwo zwykle obalają je freelancerzy, którzy są wyśmiewani w światkach naukowych), to zaraz jest budowana przez naukowców nowa ograniczona ścianami bryła. Osoby z otwartymi umysłami, które nie boją się eksperymentować, zawsze osiągają najwięcej. Dotyczy to zarówno artystów, jak i ludzi powiązanych z nauką.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@aleck156

Piszesz z punktu widzenia jednostki, a sprobuj ten cytat rozumiec jako Wiedza i Wyobraźnia Ogółem. Skąd mógł wiedzieć, że wiedza jest ograniczona? Poznał całą wiedzę jaka istnieje?

@Rynn

Wyobraźnia jest ograniczona..

Jeśli wiedza jest niepewnikiem, a wyobraźnia jest ograniczona to skąd wniosek, że wyobraźnia ważniejsza jest od wiedzy?

Edytowane przez ssaczek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Poza wyświechtaniem tych słów, szczerze powątpiewam, żeby Einstein je wypowiedział. Narosło wiele mitów wokół jego osoby. Tak samo jak bzdurne cytaty dotyczące tego jakoby był osobą wierzącą, głęboko religijną itp.

Edytowane przez Keyser_Soze

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Return of  Gordon Lameman

A tego nie powiedział Paulo Coelho? :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bez wyobraźni nie ma wiedzy. Jak niby mielibyśmy te zdobycze technologiczne, którymi posługujemy się na codzień gdyby nie ludzie z wyobraźnią?

Sama wiedza to tylko ograniczony zasób różnych teorii i doświadczeń. To co napędza wiedzę to właśnie wyobraźnia. Jedno bez drugiego jest niczym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wyobraźnia jest ograniczona..

Jeśli wiedza jest niepewnikiem, a wyobraźnia jest ograniczona to skąd wniosek, że wyobraźnia ważniejsza jest od wiedzy?

Wiedza jest niepewnikiem. Jednak wyobraźnia jest nieograniczona. Dotyczy to nie tylko wynalazków, ale także, dla przykładu, powieści czy grafiki.

Dlaczego imo wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy? Weźmy za przykład nowoczesne budynki. Najpierw człowiek wyobraża sobie, jakby chciał mieszkać i jaka formę im [budynkom] nadać, a dopiero potem do akcji przystępują specjaliści, którzy są w stanie projekt zrealizować. Zobacz ile wymyślonych przez pisarzy fantastyki rzeczy powoli zaczyna wchodzić w życie. Wszelkie androidy, biopaliwa, monitory bezdotykowe - to najpierw zrodziło się w wyobraźni, mimo że autorzy tych rzeczy nie posiadali żadnej o nich wiedzy. Wyobraźnia napędza wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Rynn

Ależ wyobraźnia jest ograniczona i można to sprawdzić w banalny sposób. Wyobraź sobie WSZYSTKO, kompletnie wszystko. Potrafisz? Albo potrafisZ wyobrazić sobie nic, kompletnie nic? Jak widzisz jest ograniczona. To cecha ludzka, a człowiek jest ograniczony pod każdym względem. Jeśli chodzi o wiedzę, jaką tu masz pewność? Ograniczona jest wiedza tylko odkryta. Kto z nas wie ile jeszcze się wiedzy ukrywa?

Edytowane przez ssaczek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Rynn

Ależ wyobraźnia jest ograniczona i można to sprawdzić w banalny sposób. Wyobraź sobie WSZYSTKO, kompletnie wszystko. Potrafisz? Albo potrafisZ wyobrazić sobie nic, kompletnie nic? Jak widzisz jest ograniczona. To cecha ludzka, a człowiek jest ograniczony pod każdym względem. Jeśli chodzi o wiedzę, jaką tu masz pewność? Ograniczona jest wiedza tylko odkryta. Kto z nas wie ile jeszcze się wiedzy ukrywa?

Wszytskiego, oczywiście, nie potrafię sobie wyobrazić, gdyż nie mam boskiego mózgu. Jednak nic potrafię. Wystarczy wyobrazić sobie czerń, bo czerń nie jest kolorem. Jest tak naprawdę niczym.

Trochę myślimy o innych rzeczach, bo mi chodzi o ludzką wyobraźnie w sensie, że się nie wyczerpuje. Czyli że nie zdarzy się sytuacja, że człowiek więcej już nic nie wymyśli. Będę powstawać nowe wynalazki, utwory muzyczne i scenariusze życia. Wiedza ludzka jak najbardziej jest ograniczona, bo bazuje na poznaniu zjawisk. Rzadko kiedy ekstrapolacja okazuje się strzałem w dziesiątkę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Poza wyświechtaniem tych słów, szczerze powątpiewam, żeby Einstein je wypowiedział. Narosło wiele mitów wokół jego osoby. Tak samo jak bzdurne cytaty dotyczące tego jakoby był osobą wierzącą, głęboko religijną itp.

Czasami mam wrażenie, że wg internetowych speców i wg ludzi, chcących udowodnić, jakie to ich poglądy nie są super, wszystkie cytaty są autorem Einsteina :E Jakoś dla niektórych jest potężnym autorytetem nawet w sprawach, które miał totalnie w 4 literach.

W ogóle nic mnie tak nie śmieszy jak strzelanie cytatami na lewo i na prawo :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Rynn

ktos musial wymyslec kolo bez wiedzy o nim... tak wiec, wyobraznia jest nieograniczona niczym, wiedza natomiast tylko wyobraznia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszytskiego, oczywiście, nie potrafię sobie wyobrazić, gdyż nie mam boskiego mózgu. Jednak nic potrafię. Wystarczy wyobrazić sobie czerń, bo czerń nie jest kolorem. Jest tak naprawdę niczym.

Trochę myślimy o innych rzeczach, bo mi chodzi o ludzką wyobraźnie w sensie, że się nie wyczerpuje. Czyli że nie zdarzy się sytuacja, że człowiek więcej już nic nie wymyśli. Będę powstawać nowe wynalazki, utwory muzyczne i scenariusze życia. Wiedza ludzka jak najbardziej jest ograniczona, bo bazuje na poznaniu zjawisk. Rzadko kiedy ekstrapolacja okazuje się strzałem w dziesiątkę.

Nieprawda. Nie wystarczy po prostu zamknąć oczu, żeby ujrzeć nic, pomyśl nad tym.

"Wiedza ludzka jak najbardziej jest ograniczona..." - a wiedza jako wiedza?

ktos musial wymyslec kolo bez wiedzy o nim...

:hmm:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dzis potrafisz sobie wyobrazic kolo bardzo prosto, nie? ale ktos musial pierwszy sobie je wyobrazic, a potem zbudowac - to nie wiedza a wyobraznia byla do tego potrzebna, dlatego to stwierdzenie (w tytule) jest jak najbardziej prawdziwe...

Edytowane przez pomaranczowa alternatywa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nieprawda. Nie wystarczy po prostu zamknąć oczu, żeby ujrzeć nic, pomyśl nad tym.

Spojrz na sprawy matematycznie. Pomiedzy wszystkim a niczym jest nieskonczenie wiele rzeczy posrednich. Wszystko i nic to sa granice wyobrazni i to, ze istnieja nie znaczy ze wyobraznia jest ograniczona. Wiedza jest ograniczona. Mozna sporzadzic liste rzeczy, ktore czlowiek wie. Jednak ta lista w kazdej sekundzie wydluza sie i w efekcie liczba wpisanych rzeczy bedzie dazyc do nieskonczonosci.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czasami mam wrażenie, że wg internetowych speców i wg ludzi, chcących udowodnić, jakie to ich poglądy nie są super, wszystkie cytaty są autorem Einsteina :E Jakoś dla niektórych jest potężnym autorytetem nawet w sprawach, które miał totalnie w 4 literach.

W ogóle nic mnie tak nie śmieszy jak strzelanie cytatami na lewo i na prawo :E

Prawo Godwina się odzywa. :E

Parafrazując:

"Wraz z trwaniem dyskusji w Internecie, prawdopodobieństwo użycia jednego z fałszywych cytatów Alberta Einsteina dąży do 1."

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Uważam, że to jest właśnie nic.

Wiedza powszechna. Np. ludzie nie wiedzą czy wszechświat jest skończony.

Robi się filozoficznie trochę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czemu wiedza ograniczona? Hmm... bo w szkole mają jakiś zasmarkany program i każdemu nowemu uczniowi wpajają to samo co tym poprzednim już od kilku ładnych lat. To czego uczymy się sami też jest ograniczone ponieważ, niektóre rzeczy nowo poznane człowiek może zapomnieć bo np. nie interesują go na tyle aby umieścić to w swojej pamięci na np. lata! Więc tak to powiedzenie ma sens. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wypowiedź ma na pewno sens poza pclabem więc im szybciej usunie się ten temat tym szybciej zrozumiesz co miał do powiedzenia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Obie są ograniczone :

Wyobraźnia jest ograniczona przez Nas samych (konkretną osobę, nie w sensie gatunku), ale dzięki temu mamy wpływ na przesuwanie jej granicy coraz dalej. 

Dlatego mówi się, że jest nieskończona.

Z drugiej strony wiedza jest ograniczona ilością zjawisk jakie istnieją we wszechświecie, ponieważ opiera się ona na badaniu tego co jest, a nie tworzeniu nowych rzeczy do zbadania.

W przypadku wyobraźni nie musimy czegoś rozumieć, aby sobie to wyobrazić.

Dodatkowo możemy tworzyć rzeczy, które nie mają prawa działać w rzeczywistym świecie (czyli są nie możliwe do zrozumienia przez wiedzę, ponieważ zgodnie z nią, nie mogą one istnieć - a w wyobraźni istnieją/działają).

Wiedza, dla mnie, to narzędzie ułatwiające pracę wyobraźni, ale nie jest niezbędna, aby ta druga mogła działać.  

Edytowane przez agent_x007

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@up Pomyśl :

Czy musisz coś rozumieć, aby móc to sobie wyobrazić ?

Czy musisz coś sobie wyobrazić, aby móc to zrozumieć ?  

Edytowane przez agent_x007

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Brakuje Wam wyobraźni na takie dyskusje....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi