Skocz do zawartości
kielon5

Ograniczanie GPU przez CPU - prawda czy mit?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Właśnie z tej zależności, że gra bardziej działa na procesorze niż gpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.11.2019 o 22:14, GS01 napisał:

https://you tu.be/KH23ly9kDc0

Niech ktoś mi wytłumaczy, bo ja już nic nie kminię. Dlaczego w 1080p procesor mocniej ogranicza kartę niż w 1440p i wyżej? Mam rozumieć, że w 2k na 3700x i RTX 2080 SUPER będzie więcej fps-ów niż w 1080p? Na pewno nie. Więc o co tu chodzi? Że niby dlaczego CPU rozwinie skrzydła w wyższej rozdzielczości i pozwoli to samo zrobić karcie graficznej? Wszędzie w testach Ryzen 7 3700X ma prawie taką samą wydajność jak i7 9700k, a tu wychodzi na to, że jak się kupi Ryzena, to przy następnej generacji RTX-ów trzeba będzie procka zmieniać...

 

 

jeśli procesor robi 60 fps przy 100% wykorzystania w 1080p a gpu chodzi 50% to przy 1440p mniej więcej wszystko będzie chodzić na 100% przy 60fps. A jeśli w 1440p mamy 60fps a procesor chodzi na 50% to zmniejszając rozdzielczość możemy mieć 120fps przy mocnym GPU to logiczne. Przez to niska rozdzielczość większy jest narzut na CPU wysoka rozdzielczość na GPU, bo większa rozdzielczość nie obciąża CPU tylko GPU. CPU generuje klatek zawsze tyle samo w danej gorze nie zależnie od rozdzielczości gdy mamy potężne GPU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.11.2019 o 22:14, GS01 napisał:

https://you tu.be/KH23ly9kDc0

Niech ktoś mi wytłumaczy, bo ja już nic nie kminię. Dlaczego w 1080p procesor mocniej ogranicza kartę niż w 1440p i wyżej? Mam rozumieć, że w 2k na 3700x i RTX 2080 SUPER będzie więcej fps-ów niż w 1080p? Na pewno nie. Więc o co tu chodzi? Że niby dlaczego CPU rozwinie skrzydła w wyższej rozdzielczości i pozwoli to samo zrobić karcie graficznej? Wszędzie w testach Ryzen 7 3700X ma prawie taką samą wydajność jak i7 9700k, a tu wychodzi na to, że jak się kupi Ryzena, to przy następnej generacji RTX-ów trzeba będzie procka zmieniać...

W skrócie : W przeważającej ilości przypadków, im niższa rozdzielczość, tym więcej masz FPS.

Więcej FPS = Mniej czasu między kolejnymi klatkami, czyli mniej czasu na zrobione wszystkich obliczeń.

To ostatnie tyczy się zarówno karty graficznej jak i procka.

 

Haczyk jest w tym, że jeśli grafika jest dostatecznie mocna, to potrafi zrobić ZNACZNIE więcej niż procesor w tym samym czasie (wynika to z kodu na jakim operują, w gigantycznym uproszczeniu - "Dużo Pixeli"[duża ilość prostych działań] vs. x86[zrób to gdy... albo tamto jeśli...]).

W momencie kiedy karta ogarnie wszystko przed prockiem - spada jej utylizacja.

 

Pytanie : Czy jest to bottleneck ?

 

I tak i nie. Zależy kogo się zapyta :D

Podczas długiej rozgrywki i relatywnie dobrze dobranym sprzęcie, nie trudno o sytuację kiedy z 98%/60% [obciążenie CPU/GPU], nagle zrobi się 80%/99%. Niestety, odpowiedź na pytanie "co ogranicza" w takim przypadku jest nie jest możliwa (bo trzeba by przejść grę aby to wiedzieć, a za drugim razem - postępować identycznie aby widzieć zysk).

 

Osobiście uważam, że zawsze warto kupić lepszą grafikę niż procka (bo pozwala ona na korzystanie z bajerów/"upiększaczy" typu AA, DSR, bez zauważalnego spadku na wydajności).

Procek powinien być dostatecznie szybki do gier w jakich gramy (aby nie robił dropów w najmniej odpowiednich momentach).

Na koniec trzeba tylko zweryfikować swoje marzenia z budżetem na całość.

 

PS. Nie ma na świecie procesora który nie ograniczałby karty graficznej pokroju RTX 2080 Ti (przy rozdziałce niższej niż 1440p/4k i AA). Oczywiście tutaj dużo zależy od gry w jakiej testujemy, ale w przypadku przytoczonego filmiku - powyższe jest 100% prawdą.

Po prostu na teraz nikt nie może pokazać jak szybki naprawdę jest RTX 2080 Ti w takich warunkach (bazuję to na przeszłości, oprogramowanie i wydajność pojedynczego wątku zawsze są w tyle za maks. wydajnością kart graficznych w tym samym okresie czasu).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za obszerne wyjaśnienie. To w takim razie chyba jednak poczekam na nowe intele zamiast brać 3700X, który będzie za rok średniakiem. Zwłaszcza, że siedzę i będę siedział na monitorze 1080p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu 3700x a nie 3600 plus GPU szybsze o co najmniej 50% ?

 

Na monitorze 1080p będziesz siedział do czasu, aż zobaczysz WQHD/4k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się bawił w Ryzeny, tylko zaczekam na Intele z HT. 3600X nie sparuję w przyszłości z RTX 3XXX, bo nie będzie dawał rady na pewno. Karty też nie zmieniam co każdą generację, więc muszę się obejść smakiem jeśli chodzi o większą rozdziałkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w przyszłości można sparować 4600-4950x z RTX 3xxx :)

 

Generalnie do 75Hz/FPS nie potrzeba i9. Zen 3600 aż nadto wystarczy :)

 

No i pytanie, jakiego planujesz RTXa wsadzić do tego nowego proca? rtx3060 czy może 3080TI ? Bo nie sądzę, aby z RTXem 3060 zen 3600 złapał zadyszkę w najbliższych latach.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No dokładnie, Ryzen 3600 prawie bez różnic z 3700, trochę różnica na korzyść 3900X dopiero jest. Ale też będą nowe serie i aktualizacje. Żadnego ograniczania być nie powinno, nie licząc 2080Ti, gdzie 9900K po O/C nawet nie wyrobi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale testy wyraźnie pokazują, że już 3700X ogranicza takiego RTX 2080 SUPER w 1080p i to dość konkretnie, nie mówiąc już o 3600X. Uderzał będę w przyszłości na pewno w RTX 3070, nie wyżej.

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Które testy? W jakich grach 3700X nie wyciąga 60-75FPS ? Bo monitora nie zmieniasz ani na 144Hz FHD ani na WQHD 100Hz+ ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Poza tym kto gra w 1080p na RTX 2080?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3700X wyciąga w niektórych tytułach o ponad 30 fps mniej względem 9900K w 1080p. Jeśli o mnie chodzi nie zmieniam procka co drugą generację, lecz co ponad 5 lat (zresztą jak widać siedzę na i5 2500K obecnie). Więc na pytanie kto gra w 1080p na RTX 2080 odpowiem: ja za 3 lata...

Edytowane przez GS01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dla tego chcesz kupić ( PONOWNIE ) wykastrowane CPU z wątków? 8 zamiast 12-16 bo dzisiaj ( PONOWNIE ) procesor na który się ślinisz wyciąga super wysoki maksymalny FPS ?

 

 

Czy jak kupowałeś 5 lat temu i5 4wątkowe nie słyszałeś, że zakup i7 8 wątkowego do gier jest bez sensu, bo i5 daje taką samą wydajność w grach?

 

 

Teraz chcesz zmienić swojego i5 bo nie wyciąga już 60FPS w grach, czy może z powodu losowego shuteru i chwilowych dropów FPS, freezów ekranu z powodu braku wątków? :) Średnio FPS masz wysoki ale minimalny woła o pomstę do nieba?

 

 

Gdzie jest różnica 30 FPS w Ryzenie vs i9 ?

W którym miejscu piszesz o planach zakupu i9 ?

 

Po pierwsze 30FPS w okolicy 150-200FPS to żadna różnica dla posiadacza ekranu 60Hz.

Po drugie i9 ma 16 a nie tylko 8 wątków. Będzie cieszył graczy jeszcze długo długo po naturalnej śmieci 9700k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ślinię się na żaden wyżej wymieniony procek. Miałem kupować kompa, ale zrezygnowałem. Czekam na 10-tą generację Intela, bo nie zamierzam się pakować w procesor bez HT, zwłaszcza, że nie jestem tylko graczem, ale potrzebuję wielowątkowości do pracy (programy Adobe). Mój i5 to antyk, do kosza się nadaje. W każdej grze mam użycie na poziomie 100%, ciągle daje radę, ale to jest zdecydowanie ostatni rok. Wyżej nie podkręcę, bo słaba płyta. Myślę przyszłościowo raczej. Teraz ta różnica jest w okolicy 150 fps, ale jaka różnica będzie kiedy Ty będziesz miał w kompie RTX 4080?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

I dobra decyzja z tym czekaniem na HT. W innym wypadku AMD. Do niczego Ci ten fps maksymalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skrócie :

Pytanie : Czy jest to bottleneck ?

 

I tak i nie. Zależy kogo się zapyta :D

temat dość śmieszny bo kolo z YT nawet nie wie w którym kościele dzwoni,słyszy tylko bicie dzwona i nic więcej,ale co do jednego to może i ma racje a wiec to co tam na stole miał to i tak go przerastało :lol2:

 

po pierwsze nie jesteśmy w stanie sprawdzić w na którym etapie występuje problem, ale możemy Hardwerowo sprawdzić ile klatek zostało pominiętych lub odrzuconych, ale najciekawsze jest to czy da się zapchać bufor/kasze i cały podsystem GPU ???, no chyba się da :P jeżeli zostanie cala sekwencja wygenerowana przez cpu ale odrzucona/nie wyświetlona na monitorze to możemy domniemać ze karta się zapchała prawda, możemy postawić diagram możliwych obliczeń które może wykonać cpu i gpu ale przy złożonym projekcie jakim jest generowanie szaty i ambiente to znane już wartości z tabel przestają być miarodajne, ja był bym naprawdę ostrożny publikując coś takiego.

 

jedna z najbardziej dociążonych ulic w WD2 i to w 720P, :P

sryur3n3.jpg

 

a i wieśniak w FHD kopie KP na stówkę

xpnmx5vi.jpg

 

no nie chce wyjść inaczej

 

vdhwgzx3.jpg

 

dopiero po redukcji na 720p cosss tammmm widaccccc ale i tak zaledwie na 85 pro i to naprawdę sporadycznie sa jakieś dropy ale to tez bym nie nazwał bottleneckiem

iu8ewecg.jpg

 

300 FPSow w Wiedźminie :hmm: po co to komu

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ostatnich doniesieniach o nowych prockach intela kupno teraz czegokolwiek od nich jest malo oplacalne. W przyszlym roku dostaniemy 10 serie od intela gdzie we wszystkich modelach poza najslabszym pentiumem bedzie HT

 

i3 4/8

i5 6/12

i7 8/16

i9 10/20

 

Jak ktos ma sensowny procek to niech na nim zostanie i zmieni jak juz bedzie nowa seria bo mysle ze na tym etapie bitwa na rdzenie i watki sie zatrzyma i znow beda lata stagnacji

 

Co do cen. Przypomne tylko ze 2 lata temu placilismy 1200 zl za 4 rdzenie do OC tj i5 7600K dzis mozna ponizej 1000 zl kupic 6 rdzeni do OC tj i5 9600K. Ceny nowej serii raczej nie beda wyzsze od 9 generacji czyli taki i7 8/16 bedzie gdzies za 1800 zl co albo spowoduje obnizke i9 9900K albo ten procek umrze z powodu malej oplacalnosci

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słaba masz pamięć. 2 lata temu to I7-8700 6/12 kosztowal 1250zl, a i5-8400 6/6 Ok. 800zl.

Dobrze to pamietam, bo zmieniałem G4560 na I7-6700, który używany kupiłem za 600zl i zastanawiałem się nad Ryzenem 1600 za 700zl, a właśnie powyższymi i5 oraz I7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3700X wyciąga w niektórych tytułach o ponad 30 fps mniej względem 9900K w 1080p. Jeśli o mnie chodzi nie zmieniam procka co drugą generację, lecz co ponad 5 lat (zresztą jak widać siedzę na i5 2500K obecnie). Więc na pytanie kto gra w 1080p na RTX 2080 odpowiem: ja za 3 lata...

Może warto po prostu zmienić podejście? Grając na PC trzeba niestety liczyć się ze sporymi wydatkami i wydaje się, że lepszy efekt cena/wydajność osiągniesz dokonując częstszych zmian i biorąc sprzęt niekoniecznie z najwyższej półki. 2500K to był wyjątek, nie reguła ;)

 

Kupujesz 3600 za 800-900 zł, za 2 lata go sprzedasz za 300-500 zł, a co w tym czasie pograsz to twoje.

 

Obecnie pod gry nie warto brać nic lepszego niż 3600. Wyższe Ryzeny zapewniają pomijalny wzrost wydajności przy sporym wzroście ceny. Lepszy jest i9-9900, ale tylko w kategorii "cena nie gra roli".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to teraz

 

4/8 - ustawienia minimalne

6/12 - ustawienia srednie-high

8/16 - ustawienia high-ultra

10/20 - ustawienia ultra+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WSZYSTKIE TESTY CPU W GRACH POWINNY MIEĆ PRZEBIEG W NAJNIŻSZEJ ROZDZIELCZOŚCI I JAKOŚCI OBRAZU ORAZ POKAZYWAĆ ZUŻYCIE CPU I GPU W DANYM MOMENCIE

Edytowane przez Kongubuji
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może warto po prostu zmienić podejście? Grając na PC trzeba niestety liczyć się ze sporymi wydatkami i wydaje się, że lepszy efekt cena/wydajność osiągniesz dokonując częstszych zmian i biorąc sprzęt niekoniecznie z najwyższej półki. 2500K to był wyjątek, nie reguła ;)

 

Kupujesz 3600 za 800-900 zł, za 2 lata go sprzedasz za 300-500 zł, a co w tym czasie pograsz to twoje.

 

Obecnie pod gry nie warto brać nic lepszego niż 3600. Wyższe Ryzeny zapewniają pomijalny wzrost wydajności przy sporym wzroście ceny. Lepszy jest i9-9900, ale tylko w kategorii "cena nie gra roli".

 

A jak ktoś kupił 9900k na premierę to ma narzekać? To było prawie 2 lata temu, a nie zapowiada się żeby w najbliższym czasie ten procek tracił na wydajności, 8/16 jeszcze długo będzie ogarniać wszystko jak trzeba, można sobie gnić z tym procesorem tak jak na 2500k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mam pytanko.Mam i5 10600k i rtx 2060 super.Gram w 1080p 60hz.Grałem w Far Cry 5 byly dropy teraz gram w Far cry New Dawn tez sa droby wkó......ia to niesamowicie.Skladajac kompa myslalem xe bedzie git s tu zonk.Wszystko instalowane na nowo system bios itd.Pytanie co mozna zrobic co mnie ratuje w tym momncie.Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek powiedz jakie masz pamięci (dokładnie) i czy twoj system to nie jeden wielki stos reklam i dodatków od makrosoftu :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamieci mam cruciall balistix 3200 czarne rgb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...