Forum PCLab.pl: AsRock Z77 OC Formula - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

AsRock Z77 OC Formula

#1 Użytkownik jest niedostępny   _File_ 

• Orator
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 26 Wrzesień 2012 - 12:56

Dodaj obrazek
Dodaj obrazek

Chciałem podzielić się z Wami moją recenzją odnośnie nowości AsRocka Z77 OC Formula, czyli oczko wyżej od serii Fatal1ty. Po pierwsze chciałem kupić wersję Fatal1ty, gdyż 8 miesięczny ASUS P8Z68 DELUXE wyzionął ducha na i7 2600K@4.6Ghz na codzień. Niestety w wyniku nieporozumienia z serwisu, który informował mnie, że otrzymam pieniądze - zainswestowałem w nową płytę a 2 dni później przyszła mi nowa płyta (inne numery seryjne) P8Z68 DELUXE, którą muszę sprzedać...

Płyta wygląda obłędnie, jest ciężka, ma ponoć styki procesora pozłacane 15um warstwą złota (ponoć normalnie to 4um). Wszędzie jest pełno miedzi, no i nie jest to standard ATX tylko CEB więc raczej przypomina
standard EATX. Ogromne chłodzenie sekcji zasilającej z blokiem wodnym sprawi nam za chwile niemałe kłopoty bowiem jest tak duże, że nie ma miejsca na wsadzenia żadnego przyzwoitego coolera. Wcześniej miałem giganta ThermalRight Silver Arrow. Próbowałem trochę podciągać żebra, niestety, ale o ile to się udało to już nie dało się "zapiąć" coolera do socketu ze względu na chłodzenie sekcji zasilającej.

Dodaj obrazek

Reasumując nie wsadzimy niczego powietrznego oprócz OEMowego coolera. Ja niestety musiałem zainwestować w wodę i chyba faktycznie prędzej ta płyta jest przeznaczona do LN2 bo do powietrznego chłodzenia to na pewno nie - chyba, że faktycznie jakimś lichym chłodzeniem, bo nic większego tam nie wchodzi.

Płyta nie oferuje (dlatego się na nią zdecydowałem) dodatkowych 100 milionów portów, wyjść, których nigdy w życiu nie użyłem i nie zamierzam. Jest ogołocona ze wszystkich Firewire, eSATA, podczerwieni, GPSów czy cholera wie co tam jeszcze. Z tyłu znajdziemy 6 USB 3.0 i 4 USB 2.0, również 1xPS2 i najważniejsze - guzik CLEAR CMOS - oraz 1xLAN, nic więcej! (pomijając wyjście HDMI, czy zintegrowaną kartę muzyczną)

Dodaj obrazek

I tu cenna uwaga i ważna! O ile obok PS2 są 2 złącza USB w wersji 3.0 (zazwyczaj po to aby tam wetknąć klawiaturę i myszkę) to pod żadnym pozorem nie należy tam wsadzć klawiatury i myszki przynajmniej jak instalujemy system, bo po załadowaniu pierwszego screenu windowsa ani mysz, ani klawiatura nam nie działa, więc wsadzamy te urządzenia w 4 sloty USB 2.0 (czarne, bo USB 3.0 są niebieskie)

Oprogramowanie dołączone do płyty jest dość potężne. Nawet flashować BIOS możemy z poziomu BIOSu łącząc się z Internetem o ile takie połączenie nie wymaga dodatkowego uwierzytelniania. Specjalnie wyprowadzone złącza do miernika napięcia na poszczególnych sekcjach to też standard, wyświetlacz POST kodu to już raczej standard, ale już mierzenie w 10 miejscach temperatury to już chyba nie.

Dodaj obrazek
Dodaj obrazek

Poniżej miejsce do mierzenia napięć : (to czarne w prawym rogu pod guzikiem "+"

Dodaj obrazek

BIOS płyty mocno rozbudowany i tu kolejne ale. SATA3 jest w ilości sztuk 6, ale tylko 2 są "podstawowym kontrolerem", cała reszta 4 sztuki już nie co powoduje, że Windows 7 nie chce się zainstalować na dysku/ach wpiętych w te 4 sloty obsługiwane przez Marvella. Pewnie może i da się pogrzebać, żeby to działało, ale mnie zbytnio się nie chciało, gdyż 1 dysk SSD odpowiada za system, więc musiałem go przpinać w "slot" SATA3_0 aby dało się na nim zainstalować system.

Dodaj obrazek

BIOS posiada znacznie więcej opcji niż ASUS P8Z68 DELUXE, jak również O/C profile i nastawy dla naszych procesorów stworzone przez Nick'a Shih'a. W/g mnie to raczej punkt zaczepny, gdyż dość mocno odbiegają od realiów (4.6GHz na 1.24V to mocno zaniżone napięcie, ale już 4.8 na 1.35V może by i wystarczyło, żeby chociaż wstał komputer)

Dodaj obrazek

Overclocking płyty jest w trakcie ogarniania przeze mnie. Bardzo dużo czasu straciłem nad 1dną opcją BIOSu, którą po przestawieniu nagle uchylyły się przede mną nowe wrota O/C procesora.

Na wstepie 4.5GHz było maksem, odpalenie programu w Windowsie, zmiana napięć Vcore, PCH, VTT, APPLY, potem zmiana mnożnika x46 i zwis. Męczyłem się chyba ze 2 godziny aż w końcu dotarłem do jednej opcji w BIOSie, która była przestawiona przez wspaniały profil Nick'a Shih'a. Natomiast od razu widać, że płyta potrzebuje O WIELE mniej napięcia aby ruszyć i7 2600K w stosunku do ASUS'a P8Z68 DELUXE.

Dodaj obrazek

Ta opcja to ... PWM Current Threshold, przestawienie jej z Gamer na Enthusiast ruszyło barierę 4.5Ghz

Dodaj obrazek

W końcu po przełamaniu granicy 4.5Ghz lecimy dalej 4.7GHz 1.33V (na ASUSie 4.6GHz wymagało ok 1.36V) szybkie testy Prime95, Intel Extreme Tuning Utility i mamy stabilność. Nie chcę przekraczać 1.35-1.36V - także pewnie skończy się na 4.8GHz - to wystarczy do domowych zastosowań i zabawy w 3dmarkach. Niestety ale 4.8GHz wywala się na 1.36V to już ponad moje założenia, więć 4.7GHz zostaje na codzień.

Dodaj obrazek

Ten post był edytowany przez _File_ dnia: 27 Wrzesień 2012 - 23:04

#2 Użytkownik jest niedostępny   chrup 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 27 Wrzesień 2012 - 18:47

Ni ma zdjęć płyty, brakuje tego.

#3 Użytkownik jest niedostępny   Wooojciech1983 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 01 Październik 2012 - 12:01

Recka fajna, dobrze się czyta. Duży plus dla Ciebie.
Sam się zastanawiam nad zakupem tej płyty bądź Maximusa V Formula.
Masz straszny bałagan w kablach, ogarnij to trochę. Co to za buda?
Taki sprzęt nie powinien siedzieć w takiej niepraktycznej obudowie.

Ten post był edytowany przez Wooojciech1983 dnia: 01 Październik 2012 - 13:08

#4 Użytkownik jest niedostępny   _File_ 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 01 Październik 2012 - 12:57

Zobacz postWooojciech1983, o 01 Październik 2012 - 13:01, napisał(a):

Recka fajna, dobrze się czyta. Sam się zastanawiam nad zakupem tej płyty bądź Maximusa V Formula.
Masz straszny bałagan w kablach, ogarnij to trochę. Co to za buda?
Taki sprzęt nie powinien siedzieć w takiej niepraktycznej obudowie.

Obudowa jest *** jak dla mnie to ThermalTake Armor, ale musialem boczny 25cm wentylator usunac. Burdel w kablach mi akurat nie przeszkadza a obudowa ma 5 lat a wtedy nie było takich co miały te kanały do porządkowania kabli :)

Ten post był edytowany przez Bono[UG] dnia: 12 Listopad 2012 - 14:47

#5 Gość_Usunięty_*

• Grupa: Goście

Napisany 11 Listopad 2012 - 00:48

Sam chciałem ją kupić, ale nie wykorzystałbym jej możliwości. Płytka fajna, kolorystyka w porządku.
Dodaj więcej własnych zdjęć, bo te jpegi nie za bardzo.

Próbowałeś przeskoczyć 5GHz? Ta płytka jest do tego stworzona, chyba że procek nie wyrabia/kiepska sztuka.

#6 Użytkownik jest niedostępny   Relativy 

• -
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Maj 2013 - 22:36

Ja dziś zaprzyjaźniam się z tą płytką, więc jeśli autorze nie masz nic przeciwko, będę mógł dopisać swoją wersje recki tu?
Będzie myślę wszystko w jednym miejscu.
Po jednym dniu ciężko coś powiedzieć. Wstępnie, to większe chłodzenia.
Płyta faktycznie ma mało miejsca wokół sekcji, ale nie ma co panikować.
U mnie CNPS10X Flex wszedł bez problemu, więc wszystko postury Fortisa wejdzie.
Mugen 2 na styk też powinien się zmieścić.
Mam też pytanie do autora. Jak działa ci ten programik Formula Drive do OC?
Bo u mnie do puki nie wyłącze "auto refresh" to nie da się go używać,
i wyłączenie to też nie lada wyzwanie, bo program co chwilę wisi.
Też masz ten problem?

Strona 1 z 1