Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

_File_

AsRock Z77 OC Formula

Rekomendowane odpowiedzi

P9260013.jpg

Z77%20OC%20Formula(m).jpg

 

Chciałem podzielić się z Wami moją recenzją odnośnie nowości AsRocka Z77 OC Formula, czyli oczko wyżej od serii Fatal1ty. Po pierwsze chciałem kupić wersję Fatal1ty, gdyż 8 miesięczny ASUS P8Z68 DELUXE wyzionął ducha na i7 2600K@4.6Ghz na codzień. Niestety w wyniku nieporozumienia z serwisu, który informował mnie, że otrzymam pieniądze - zainswestowałem w nową płytę a 2 dni później przyszła mi nowa płyta (inne numery seryjne) P8Z68 DELUXE, którą muszę sprzedać...

 

 

Płyta wygląda obłędnie, jest ciężka, ma ponoć styki procesora pozłacane 15um warstwą złota (ponoć normalnie to 4um). Wszędzie jest pełno miedzi, no i nie jest to standard ATX tylko CEB więc raczej przypomina

standard EATX. Ogromne chłodzenie sekcji zasilającej z blokiem wodnym sprawi nam za chwile niemałe kłopoty bowiem jest tak duże, że nie ma miejsca na wsadzenia żadnego przyzwoitego coolera. Wcześniej miałem giganta ThermalRight Silver Arrow. Próbowałem trochę podciągać żebra, niestety, ale o ile to się udało to już nie dało się "zapiąć" coolera do socketu ze względu na chłodzenie sekcji zasilającej.

 

Z77%20OC%20Formula(m).jpg

 

 

Reasumując nie wsadzimy niczego powietrznego oprócz OEMowego coolera. Ja niestety musiałem zainwestować w wodę i chyba faktycznie prędzej ta płyta jest przeznaczona do LN2 bo do powietrznego chłodzenia to na pewno nie - chyba, że faktycznie jakimś lichym chłodzeniem, bo nic większego tam nie wchodzi.

 

Płyta nie oferuje (dlatego się na nią zdecydowałem) dodatkowych 100 milionów portów, wyjść, których nigdy w życiu nie użyłem i nie zamierzam. Jest ogołocona ze wszystkich Firewire, eSATA, podczerwieni, GPSów czy cholera wie co tam jeszcze. Z tyłu znajdziemy 6 USB 3.0 i 4 USB 2.0, również 1xPS2 i najważniejsze - guzik CLEAR CMOS - oraz 1xLAN, nic więcej! (pomijając wyjście HDMI, czy zintegrowaną kartę muzyczną)

 

Z77%20OC%20Formula(m).jpg

 

I tu cenna uwaga i ważna! O ile obok PS2 są 2 złącza USB w wersji 3.0 (zazwyczaj po to aby tam wetknąć klawiaturę i myszkę) to pod żadnym pozorem nie należy tam wsadzć klawiatury i myszki przynajmniej jak instalujemy system, bo po załadowaniu pierwszego screenu windowsa ani mysz, ani klawiatura nam nie działa, więc wsadzamy te urządzenia w 4 sloty USB 2.0 (czarne, bo USB 3.0 są niebieskie)

 

Oprogramowanie dołączone do płyty jest dość potężne. Nawet flashować BIOS możemy z poziomu BIOSu łącząc się z Internetem o ile takie połączenie nie wymaga dodatkowego uwierzytelniania. Specjalnie wyprowadzone złącza do miernika napięcia na poszczególnych sekcjach to też standard, wyświetlacz POST kodu to już raczej standard, ale już mierzenie w 10 miejscach temperatury to już chyba nie.

 

P9260011.jpg

P9260012.jpg

 

 

Poniżej miejsce do mierzenia napięć : (to czarne w prawym rogu pod guzikiem "+"

 

P9260022.jpg

 

 

BIOS płyty mocno rozbudowany i tu kolejne ale. SATA3 jest w ilości sztuk 6, ale tylko 2 są "podstawowym kontrolerem", cała reszta 4 sztuki już nie co powoduje, że Windows 7 nie chce się zainstalować na dysku/ach wpiętych w te 4 sloty obsługiwane przez Marvella. Pewnie może i da się pogrzebać, żeby to działało, ale mnie zbytnio się nie chciało, gdyż 1 dysk SSD odpowiada za system, więc musiałem go przpinać w "slot" SATA3_0 aby dało się na nim zainstalować system.

 

P9260009.jpg

 

 

BIOS posiada znacznie więcej opcji niż ASUS P8Z68 DELUXE, jak również O/C profile i nastawy dla naszych procesorów stworzone przez Nick'a Shih'a. W/g mnie to raczej punkt zaczepny, gdyż dość mocno odbiegają od realiów (4.6GHz na 1.24V to mocno zaniżone napięcie, ale już 4.8 na 1.35V może by i wystarczyło, żeby chociaż wstał komputer)

 

P9260005.jpg

 

Overclocking płyty jest w trakcie ogarniania przeze mnie. Bardzo dużo czasu straciłem nad 1dną opcją BIOSu, którą po przestawieniu nagle uchylyły się przede mną nowe wrota O/C procesora.

 

Na wstepie 4.5GHz było maksem, odpalenie programu w Windowsie, zmiana napięć Vcore, PCH, VTT, APPLY, potem zmiana mnożnika x46 i zwis. Męczyłem się chyba ze 2 godziny aż w końcu dotarłem do jednej opcji w BIOSie, która była przestawiona przez wspaniały profil Nick'a Shih'a. Natomiast od razu widać, że płyta potrzebuje O WIELE mniej napięcia aby ruszyć i7 2600K w stosunku do ASUS'a P8Z68 DELUXE.

 

P9260003.jpg

 

 

Ta opcja to ... PWM Current Threshold, przestawienie jej z Gamer na Enthusiast ruszyło barierę 4.5Ghz

 

P9260004.jpg

 

W końcu po przełamaniu granicy 4.5Ghz lecimy dalej 4.7GHz 1.33V (na ASUSie 4.6GHz wymagało ok 1.36V) szybkie testy Prime95, Intel Extreme Tuning Utility i mamy stabilność. Nie chcę przekraczać 1.35-1.36V - także pewnie skończy się na 4.8GHz - to wystarczy do domowych zastosowań i zabawy w 3dmarkach. Niestety ale 4.8GHz wywala się na 1.36V to już ponad moje założenia, więć 4.7GHz zostaje na codzień.

 

P9260023.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ni ma zdjęć płyty, brakuje tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Recka fajna, dobrze się czyta. Duży plus dla Ciebie.

Sam się zastanawiam nad zakupem tej płyty bądź Maximusa V Formula.

Masz straszny bałagan w kablach, ogarnij to trochę. Co to za buda?

Taki sprzęt nie powinien siedzieć w takiej niepraktycznej obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Recka fajna, dobrze się czyta. Sam się zastanawiam nad zakupem tej płyty bądź Maximusa V Formula.

Masz straszny bałagan w kablach, ogarnij to trochę. Co to za buda?

Taki sprzęt nie powinien siedzieć w takiej niepraktycznej obudowie.

 

Obudowa jest *** jak dla mnie to ThermalTake Armor, ale musialem boczny 25cm wentylator usunac. Burdel w kablach mi akurat nie przeszkadza a obudowa ma 5 lat a wtedy nie było takich co miały te kanały do porządkowania kabli :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leelooo

Sam chciałem ją kupić, ale nie wykorzystałbym jej możliwości. Płytka fajna, kolorystyka w porządku.

Dodaj więcej własnych zdjęć, bo te jpegi nie za bardzo.

 

Próbowałeś przeskoczyć 5GHz? Ta płytka jest do tego stworzona, chyba że procek nie wyrabia/kiepska sztuka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś zaprzyjaźniam się z tą płytką, więc jeśli autorze nie masz nic przeciwko, będę mógł dopisać swoją wersje recki tu?

Będzie myślę wszystko w jednym miejscu.

Po jednym dniu ciężko coś powiedzieć. Wstępnie, to większe chłodzenia.

Płyta faktycznie ma mało miejsca wokół sekcji, ale nie ma co panikować.

U mnie CNPS10X Flex wszedł bez problemu, więc wszystko postury Fortisa wejdzie.

Mugen 2 na styk też powinien się zmieścić.

Mam też pytanie do autora. Jak działa ci ten programik Formula Drive do OC?

Bo u mnie do puki nie wyłącze "auto refresh" to nie da się go używać,

i wyłączenie to też nie lada wyzwanie, bo program co chwilę wisi.

Też masz ten problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...