Skocz do zawartości
mefistofeles1

Ile zarabiacie? Na jakich stanowiskach pracujecie?

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie oszustwo podatkowe ? Pracodawca płacił tyle podatku ile powinien, tylko żeby Mi się zgadzała kwota na konto to musiał na papierze wykazać większą kwotę brutto - czyli tym samym płacił większe składki niż powinien.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo jednak nic. :) Rezygnuję z tego posta i dalszej dyskusji. :D

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że coś nie wydaje Ci się logiczne to nie znaczy że tak nie jest możliwe. Zaraz przeliczę jak to wygląda to wrzucę na forum.

 

 

Edit:

Dobra - powiedzmy, że na umowie masz wpisane taką pensję:

96 000zł (rocznie, miesięcznie wychodzi 8000PLN)

 

85 528 - jest opodatkowane 18%

10 472 - jest opodatkowane 32%

 

 

Pensja brutto to 8000PLN

Czyli netto w pierwszych 10 miesiącach wychodzi około 5645zł, w 11 już drastycznie spada po to aby w ostatnim osiągnąć wartość 4700zł.

 

 

Jednak aby ostatnim miesiącu było 5645zł na łapkę to pracodawca musi Ci wypłacić 9650PLN brutto.

 

 

Umowa jest na 8000 Brutto więc dopłaca Ci to 1650PLN w formie premii. Różnica jest taka, że w Twoim toku myślenia musisz mieć taką wpisaną na umowie kwotę brutto aby po wejściu w drugi próg podatkowy wyjść na swoje a w moim przypadku było to rozliczane w systemie premiowym.

Edytowane przez Sad_MadMan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ....

Po moim poście pojawiła się jakaś dziwna "gówno burza"....

 

1 post :

 

Tak od kilku dni chodzi mi pogłowie, aby zaczerpnąć szerszej wiedzy na temat ile zarabia przeciętny Polak, na jakim stanowisku pracujecie, ile zarabiacie na godzinę lub jaką macie stałą pensje oraz na jakich umowach pracujecie, a może na czarno.

 

Z góry dzięki za podzielenie się tymi informacjami.

 

Podałem kwotę brutto. Uszanujcie to. Nie podoba się komuś, to niech przeczyta post i przejdzie do innego tematu/innego zajęcia.

 

Albo pracują tu sami ekonomiści albo jak wcześniej wspomniałem "ludzie z problemami". Jak tak wygląda około 94 stron tego tematu to "...".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile zarabia przeciętny Polak

 

 

 

Uśredniona wysokość zarobków wszystkich pracujących w Polsce osób jest publikowana raz na dwa lata. Ostatnie opublikowane badanie GUS pochodzi z 2017 roku. Wtedy średnią pensję osoby zatrudnionej w małej firmie wyliczono na 2800,50 zł brutto – czyli niecałe 2020 złotych na rękę.

 

 

Analityk Open Finance analizując dostępne dane, wyliczył, że mediana płac (czyli suma, poniżej i powyżej której zarabia połowa osób) wyniosłaby dziś około 4260 zł brutto, czyli 3035 netto.

Jeszcze inaczej prezentuje się dominanta, czyli najczęściej wypłacana pensja. Bartosz Turek szacuje, że wynosi ona mniej więcej 2500 złotych brutto, czyli około 1808 "na rękę".

 

Link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wciąż są dane znacznie zaniżone, bo większość osób zarabiająca powyżej 10k brutto na UoP (wartość rzucona ot tak, na oko) przechodzi na b2b.

No i pierwsza wartość dotyczy tylko małych firm, czyli zatrudniających poniżej 50 pracowników.

Edytowane przez michasm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A część osób dostaje pod stołem jest też oczywista szara strefa jak mechanicy, budowlańcy itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zatrudniających poniżej 50 pracowników.

 

 

Poniżej 9.

 

Główny Urząd Statystyczny nie kryje, że są to dane z firm zatrudniających więcej niż 9 osób. Z badania wyłączona jest większość małych działalności gospodarczych i spółek. Większość, bo małe firmy, nie ujęte w badaniu zatrudniają ok. 60 proc. pracujących Polaków – 9,3 miliona. Większe zaś dają pracę pozostałym 40 proc., czyli 6,2 mln osób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A część osób dostaje pod stołem jest też oczywista szara strefa jak mechanicy, budowlańcy itp.

Znam firmy(różne branże) zatrudniające ~50, 100 czy nawet więcej pracowników, gdzie normą jest kasa pod stołem od szeregowego pracownika po kierowników :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej 9.

Główny Urząd Statystyczny nie kryje, że są to dane z firm zatrudniających więcej niż 9 osób. Z badania wyłączona jest większość małych działalności gospodarczych i spółek. Większość, bo małe firmy, nie ujęte w badaniu zatrudniają ok. 60 proc. pracujących Polaków – 9,3 miliona. Większe zaś dają pracę pozostałym 40 proc., czyli 6,2 mln osób.

Powyżej 9 i poniżej 50. Tak wynika z tego cytatu.

 

Ogólnie to wydaje mi się, że faktyczne zarobki statystycznego Polaka to ponad 5000 zł na rękę, na czysto, po wszystkich opłatach i podatkach. Tyle ma "na życie". Niezależnie od źródła.

 

Porównywałem ostatnio koszty życia w Hamburgu i zarobki w tym regionie do sytuacji w Polsce.

Nie ma po co wyjeżdżać nawet jako specjalista. W Polsce jest znacznie łatwiej osiągnąć średni poziom dobrobytu.

Tam opłaca się wyjeżdżać pracownikom niewykwalifikowanym, bo jest mniejsza dysproporcja zarobkowa niż w Polsce.

Praca w magazynie, szparagi itp.

Edytowane przez michasm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to wydaje mi się, że faktyczne zarobki statystycznego Polaka to ponad 5000 zł na rękę, na czysto, po wszystkich opłatach i podatkach. Tyle ma "na życie".

Masz rację, wydaje Ci się ☺

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam firmy(różne branże) zatrudniające ~50, 100 czy nawet więcej pracowników, gdzie normą jest kasa pod stołem od szeregowego pracownika po kierowników :E

Sam w takiej pracowałem :E Tylko, że po 2-3 latach w takim systemie pojawia się problem jak wyprać takie pieniądze, bo formalnie masz najniższą i nie ma możliwości abyś kupił mieszkanie za 300 tys z takimi zarobkami.

 

Ogólnie to wydaje mi się, że faktyczne zarobki statystycznego Polaka to ponad 5000 zł na rękę, na czysto, po wszystkich opłatach i podatkach. Tyle ma "na życie". Niezależnie od źródła.

W życiu, może tylko w kilku największych miastach polski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam w takiej pracowałem :E Tylko, że po 2-3 latach w takim systemie pojawia się problem jak wyprać takie pieniądze, bo formalnie masz najniższą i nie ma możliwości abyś kupił mieszkanie za 300 tys z takimi zarobkami.

 

Wtedy dogadujesz się z szefem, aby podnieść pensje na określoną ilość miesięcy potrzebną do uzyskania kredytu. Po zakupie mieszkania wracasz do normy. A pieniądze z skarpety wydajesz na wykończenie i urządzenie.

 

No i przynajmniej te osoby co znam pracujące w takim systemie i zarabiający tyle, że po kilku latach stać ich na mieszkanie za 300k to oni i tak mają więcej na papierze niż minimum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mieszkanie za 300k, to jakaś kpina w dużych miastach metraż max 40m2 i to do generalnego remontu często

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W małych miastach podobnie :E Może i metraż duży, ale to mieszkanie to PRL mocno i to w dodatku w wielkiej płycie w małym mieście. Nie wiem skąd ludzie biorą te ceny, ale to mieszkanie jest przestrzelone gdzieś tak o ponad 100k.

 

https://www.olx.pl/oferta/sprzedam-mieszkanie-na-os-rejtana-CID3-IDBIFDk.html#d0df5e93df

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W małych miastach podobnie :E Może i metraż duży, ale to mieszkanie to PRL mocno i to w dodatku w wielkiej płycie w małym mieście. Nie wiem skąd ludzie biorą te ceny, ale to mieszkanie jest przestrzelone gdzieś tak o ponad 100k.

 

https://www.olx.pl/oferta/sprzedam-mieszkanie-na-os-rejtana-CID3-IDBIFDk.html#d0df5e93df

We Francji mozna taniej kupic mieszkanie niz w Polsce. :lol2:

 

https://www.seloger.com/annonces/investissement/appartement/chateauroux-36/vaugirard-belle-isle/150140049.htm

https://www.seloger.com/annonces/achat/appartement/troyes-10/151073873.htm?enterprise=0&natures=1,2,4&places=%5b%7bci%3a100387%7d%5d&projects=2&qsversion=1.0&sort=a_sqr_meter_price&types=1&bd=ListToDetail

Edytowane przez Tomeq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny mieszkań są chore w Polsce to fakt. Ale jak jak ktoś dostaje połowę pensii pod stołem to nie kupi mieszkania pod klucz. 300k + 200k remont i w średniej wielkości mieście można coś myśleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uśredniając 4500 burtto

 

I linia wsparcia w Pionie IT dużej firmy (5k ludzi). Pewnie śmieszne zarobki, ale w moim mieście (Toruń) to naprawdę nie jest zła kasa.

 

Co do mieszkań to właśnie kupuje 61 m2 za 310 k w wielkiej płycie. Mieszkanie wyremontowane w pełni z kompletnym wyposażeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny mieszkań są chore w Polsce to fakt. Ale jak jak ktoś dostaje połowę pensii pod stołem to nie kupi mieszkania pod klucz. 300k + 200k remont i w średniej wielkości mieście można coś myśleć.

U mnie w firmie w kopercie dostawało się nawet do 5-6k (na umowie najniższa). Z taką lewą forsą po 2-3 latach naprawdę jest ciężko coś zrobić bez wzbudzania podejrzeń.

Edytowane przez Ard'aenye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W małych miastach podobnie :E Może i metraż duży, ale to mieszkanie to PRL mocno i to w dodatku w wielkiej płycie w małym mieście. Nie wiem skąd ludzie biorą te ceny, ale to mieszkanie jest przestrzelone gdzieś tak o ponad 100k.

 

https://www.olx.pl/oferta/sprzedam-mieszkanie-na-os-rejtana-CID3-IDBIFDk.html#d0df5e93df

o lol....to ja 60k taniej identyczny metraż we Wrocławiu kupiłem (3 lata temu :E)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w firmie w kopercie dostawało się nawet do 5-6k (na umowie najniższa). Z taką lewą forsą po 2-3 latach naprawdę jest ciężko coś zrobić bez wzbudzania podejrzeń.

To chyba nie skarbówka by Ci wpadła tylko wydział do walki z narkotykami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście mnie to nie dotyczy, od dawna jestem na B2B ale znam osoby bezpośrednio, którzy tak już 4 rok ciągnął. Nie wiem jak ogarną ten temat, ostatnio kminiliśmy z kumplem co ma zrobić. Wyszło, że w sumie musi wydawać na mechanika, wycieczki, jedzenie i wszelkie rzeczy, których nie widać a można płacić gotówką. Kasę też musi trzymać w domu w skarpecie bo przelewy od jakiejś tam kwoty są już sprawdzane.

Edytowane przez Ard'aenye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zarobki w 2020? Pandemia trochę pozmieniała, ale życie tańsze nie jest. Teraz żeby w miarę żyć, to trzeba jednak zarabiać przynajmniej te 4k do ręki. Wiadomo, że za mniej można się utrzymać, ale to raczej przeżycie, a nie życie. Ot, taka wegetacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zarobki w 2020? Pandemia trochę pozmieniała, ale życie tańsze nie jest. Teraz żeby w miarę żyć, to trzeba jednak zarabiać przynajmniej te 4k do ręki. Wiadomo, że za mniej można się utrzymać, ale to raczej przeżycie, a nie życie. Ot, taka wegetacja.

:lol2: weź mnie nie rozśmieszaj .. ludzie zarabiają po 2k miesięcznie i żyją wychowując 2 dzieci . Gdzie te 4k to takie minimum do przeżycia ? .

Ludzie za kwiecien pobrali wypłaty rzędu 1200-1600zl bo firmy cały miesiac na postojowym lub poobcinały umowy o 20-40% ..... .

 

 

Co rozumiesz przez " w miarę żyć " ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...