Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Artistwolf

Dziwne zachowanie szyny FSB Gigabyte GA-970A-UD3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów.

Zakładam wątek w dziale o płytach, jednak nie jestem pewien czy opisany problem jest faktycznie problemem płyty głównej.

Chciałbym zapytać o zachowanie szyny FSB (screeny poniżej) - czy jest ono prawidłowe? Albo raczej powinienem zapytać czy takie zjawisko jest objawem uszkodzenia płyty?

 

2012-11-07-19h13-Frequency-Bus.png?psid=1

2012-11-07-19h13-Frequency-CPU%20%230.png?psid=1

 

Pierwszy screen przedstawia taktowanie szyny podczas krótkiego, 5 minutowego testu PSU. Drugi przedstawia taktowanie CPU, które jest zależne od tego pierwszego. Jak widać skoki na wykresach są niemiłosiernie duże.

Płyta - Gigabyte GA-970A-UD3. Niestety nie doświadczyłem jeszcze takiej sytuacji, stąd mój post na forum. Zakładam, że można by jeszcze obwinić zasilacz, jednak wykresy w OCCT są równomierne. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że wykresy napięcia w OCCT nie muszą pokrywać się z rzeczywistością, ale akurat nie mam w tej chwili dostępu do miernika, żeby sprawdzić zasilacz.

Co myślicie o powyższym? Czy ktoś może doświadczył tego problemu? A może jest to całkiem zwyczajna sytuacja na wykresie (w co wątpię, ale nigdy nie widziałem cudzych wykresów)? Dodam, że komputer nie ma najmniejszych problemów ze stabilnością czy wydajnością (przynajmniej nie zauważyłem), natomiast kiedy testowałem komputer dawno temu problem ten nie występował.

 

Reszta sprzętu:

AMD Phenom II 955 3,2GHz

8GB Goodram Play 1600MHz CL9

Gigabyte Radeon HD 6950 OC

OCZ Vertex 4 + WD 1002FAEX

PSU: OCZ StealthXStream 2 600W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz jeszcze np. w CPU-Z i w Aidzie w zakładce przetaktowanie jak wyglondają skoki FSB.

Miałem zamiar założyć nowy temat ale pozwolisz ArtistWolf że się podepnę :) Mam podobny problem z skaczącym FSB z płytą M4A89GTD :/ Próbowałem wszystkiego i nic nie pomogło (Inne BIOSY, clearCmos, przeleciałem wszystkie obcje w biosie i ich konfiguracje i nic). W moim przypadku skoki FSB potrafią być z 200 do nawet 205 :/ i tak samo dla FSB z 300 do 305 a nawet dla z 360 do 365 FSB :/ FSB skacze i w spoczynku i w stresie. Jeśli masz takie skoki FSB to one zmniejszają wysokie OC i zmuszają do zastosowania wyrzszego napięcia aniżeli by tych skoków niebyło :/

 

Ja odsiebie bym chciał zapytać:

1.) Czy to wina płyty głównej i jakiegoś słabego komponętu ?

2.) Czy jest to usterka którą mozna reklamować ?

3.) Da się temu jakoś zaradzić/zładować ? (chyba nie bo już zrobiłem chyba wszystko)

 

THX za ewentualne podpowiedzi lub wskazówki co i jak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykluczyłem zasilacz - wykonałem testy na zasilaczu Seasonic 850W. Odczyty były bardzo podobne.

I wygląda na to, że za wcześnie podniosłem alarm, zauważyłem, że inne programy nie rejestrują tej anomalii.

Być może w moim przypadku po prostu najnowszy OCCT podaje błędne odczyty.

W tej chwili leci test procesora na 3,6GHz na razie bez podnoszenia napięcia i wszystko jest stabilne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...