Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Azranel

HP 6465b

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! ;)

Mojego HPka użytkuję już 3 miesiąc. Szukałem akurat lapka na studia na którym będe mógł okazjonalnie zagrać w jakąś gierkę. Moim wymaganiem było przede wszystkim rozmiar matrycy 13 lub 14 cali i dobra jakość zarówno materiałów jak i ich spasowania. Kolejnym kryterium był brak systemu co znacznie zawężało ilość laptopów. Wybór ostatecznie padł na HP 6465b LY430P1 ze sklepu eMobilne.pl za kwotę 2068zł.

 

1. Specyfikacja

 

 


  •  
  • Procesor AMD A8-3510MX
  • Układ graficzny AMD Radeon 6620G
  • Matryca LCD 14", 1366 × 768, matowa, podświetlenie LED
  • RAM 4 GB 1333Mhz
  • Dysk twardy / SSD Seagate Momentus 7200.5 ST9500423AS 500 GB, 7200 obr./min
  • Napęd optyczny nagrywarka DVD
  • Głośniki 2.0

 

Komunikacja


  •  
  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n
  • LAN 1 Gb/s
  • Bluetooth 2.1

 

Wejścia-wyjścia


  •  
  • 3 porty USB 2.0
  • 1 port USB/eSata
  • czytnik kart pamięci
  • DisplayPort, D-Sub
  • RJ45 (Ethernet)
  • złącza audio(wyjście i wejście oddzielnie)

 


  •  
  • Akumulator 55 Wh

 


  •  
  • Wymiary i waga

wysokość x szerokość x głębokość (mm): 34 x 338 x 231 ,

2,39 kg

 


  •  
  • System operacyjny - Brak OS

 

 


  •  
  • Inne - kamera o rozdzielczości 1,3 megapiksela

 

 

2. Obudowa

 

Obudowa jak to na model biznesowy przystało jest zrobiona z dobrych materiałów. Zarówno wieko matrycy jak i obszar roboczy laptopa wykonano z aluminium. Z twardego lekko chropowatego plastiku wykonana jest ramka matrycy i spód laptopa. Można by narzekać na ten spód lecz jak to w modelach biznesowych bywa klapa serwisowa podbudowana jest metalem (ciężko mi stwierdzić jakim, prawdopodobnie aluminium). Uginanie się można stwierdzić wyłącznie na klawiaturze ale jest ono bardzo małe. Sama jednostka zasadnicza nie ugina się. Klapa serwisowa daję bardzo dobry dostęp do całego środka. Nie ma więc problemu jeśli chcielibyśmy wyczyścić wiatraczek, wymienić dysk, dołożyć RAMu czy też dodać modem WWAN.

 

11112012127.jpg

 

3. Urządzenia wejścia

 

Jest to pełnowymiarowa klawiatura jaką można znaleźć w 15 calowych notebookach. Nie posiada ona jednak bloku numerycznego. Klawisz funkcyjny fn znajduję się pomiędzy klawiszem ctrl a klawiszem windows. Po jego naciśnięciu udostępniają się funkcje zawarte pod niektórymi klawiszami co daje możliwość regulacji głośności, jasności świecenia matrycy czy też używania bloku numerycznego. Jak łatwo się domyslić korzystanie z takiego bloku numerycznego dalekie jest od wygodnego. Kolejnym wartym zaznaczenia faktem jest iż strzałka góra/dół są mniejsze i zajmują mniej więcej 1,5zwykłej płytki. Nie piszę aż tak dużo żeby mi to przeszkadzało. Myślę że jest to coś do czego można się przyzwyczaić. Klawisze G,H,B są lekko wklęsłe na rogach ze względu na manipulator PointStick. Rzecz którą znalazłem i trochę mnie irytuje jest to że spacja nie zawsze zaskakuje jeśli naciśnię się jej skrajny prawy brzeg. Dodatkowo omawiany komputer posiada trzy fizyczne przyciski do włączania i wyłączania WiFi, włączenia oprogramowania QuickWeb, które to w obliczu Windowsa 8 nie jest jednak już takie Quick oraz klawisz całkowitego wyciszania laptopa.

 

11112012121.jpg

 

Płytka dotykowa to Synaptics LuxPad V7.5. Jest ona bardzo duża bo mierzy 4,8x10 cm. Jej powierzchnia jest gładka i bardzo przyjemna w użyciu. Sama płytka znajduję się we wgłębieniu więc nie ma możliwości żeby nie zauważyć że wyjechaliśmy poza jej obrys. Tabliczka oczywiście jak na nowsze komputery przystało obsługuje gesty typu obracanie, powiększanie, pomniejszanie czy też przewijanie za pomocą dwóch palców. Przyciski gładzika pracuję cicho i miękko. Osobiście nie korzystam z nich, przyzwyczaiłem się do pukania w tabliczkę. Do dyspozycji w tej wersji jest również manipulator PointStyk 2.0 potocznie zwany grzybkiem. Ciężko mi porównać jego działanie. Chodzi lekko i można nawigowac bez odrywania ręki. Do minusów grzybka można zaliczyć że czasem nie wraca do pozycji neutralnej i kursor sam się przesuwa. Zdarza się to jednak rzadko.

 

11112012125.jpg

 

4. Ekran

 

Ekran mojego HPka to 14 calowa matowa matryca produkcji LG a dokładnie LP140WH4-TLB1. Posiada ona rozdzielczość 1366x768. Po niedługim bo niedługim okresie używania laptopa cięzko było by mi się przestawić na laptop z błyszczącą matrycą. Nawet w bardzo naświetlonych miejscach można śmiało korzystać z lapka na minimalnym podświetlenie. Jedynie będąc na dworze trochę brakowało mi mocniejszego podświetlenia, lecz na matryce akurat padało słońce więc jestem to w stanie zrozumieć. Jak na mtryce lapka biznesowego przypadło, kolory dupy nie rwą. Jesli chodzi o kąty to w poziomie według mnie jest całkiem nieźle natomiast w pionie szybko następuję zmiana kolorów. Dla mnie ciężkie było przestawienie się z FullHD z 24” monitora na tak mała rozdzielczość ale na 1600x900 kasy nie starczyło (dopłata 400zł to jednak trochę dużo jak na tylko większą rozdzielczość).

 

11112012124.jpg

 

5. Wydajność

 

Czterordzeniowy procesor w laptopie takowany 1.8Ghz w standardzie a jeszcze do niedawna pod nogami mi leżał stary Athlon jednordzeniowy o takiej samej częstotliwości tylko że z jednym jajem. Jak ta technologia idzie do przodu. W każdym razie układ znajdujący się w moim laptopie to A8-3510MX. Taktowany jest on 1.8Ghz oraz posiada tryb turbo gdzie wskakuje na 2.5Ghz. Laptopowe układy llano takie jak ten można regulować zmieniając jego napięcie i częstotliwość. Udało mi się zwiększyć częstotliwość ze stockowego 1.8Ghz/2.5Ghz do 2.3Ghz/2.8Ghz. Daje to odczuwalny przyrost wydajności w zadaniach wymagających dużej wydajności procesora.

 

Układ graficzny to zintegrowany w APU Radeon HD6620G. Jest on oparty na układach laptopowych 65xxM. Posiada 400 potoków taktowanych 400Mhz. Wystarcza on w pełni do casualowego grania czyli odpalenia od czasu do czasu League of Legends czy też zagrania w The Walking Dead (swoją drogą gorąco polecam). Niestety nie ma możliwości podkręcenia GPU jak ma to miejsce w przypadku CPU.

 

c115.jpg

 

Powyższy screen demonstruje wydajność w Cinebench 11.5 pod zwiększonym taktowaniem. Po lewej stronie znajduję się również wynik który póki co maksymalnie udało mi się uzyskać (3.41). całkiem nieźle według mnie jak na lapka za takie pieniądze.

 

Poniżej indeks wydajności w Windows 8:

 

indexwind8.jpg

 

6. Wpływ na otoczenie

 

Laptop przez cały czas pozostaje chłodny. Nawet pod dużym obciążeniem takim jak gry czy Prime95 nie nagrzewa się, a jedynym miejscem gdzie możemy poczuć ciepło to wylot powietrza z prawej strony. Oczywiście nie ma róży bez kolców. Brak nagrzewania okupiony jest ciągłym działaniem wentylatora. Jest on słyszalny, lecz jego dźwięk jest jednostajny i spokojny. Podczas obciązenia lapka grami wentylator włącza się na wyższe obroty. Osobiście mi to nie przeszkadza. I z tego co zauważyłem nikomu na wykładach również. Najgłośniejszy jest chyba sam czytnik DVD. To okropieństwo wydaję dźwięki zarzynanego cyfrowego dziecka. Bogu dzięki że z tego nie korzystam na co dzień.

 

8. Głośniki

 

Nie są to żadne pierdziawki sygnowane logiem JBL czy Bose więc nie ma się czego spodziewać. Głośniki pasują do stylu laptopa – wydają dźwięk do wideorozmów czy pikania. Porównując głośniki do Lenovo Z370 są one gorsze. Można na nich posłuchać muzyki oczywiście lecz przyzywczajony jestem do kolumn głośnikowych więc system 2.0 w laptopie a 2.0 w postaci kolumn jest róznicą. Zauważyłem że przy najwyższych ustawieniach głośności czasem zacharczą. Na szczęście głośniki są na tyle głośne że nie muszę mieć cały czas ustawionej maksymalnej głośności.

 

9. Bateria

 

Laptop przy ustawionej minimalnej jasności i WiFi oglądając filmiki na YouTube czy też przeglądanie stron starcza na okolo 4-5 godzin. Dla mnie jest to czas wystarczający na zabieranie laptopa na uczelnie bez zasilacza.

 

10. Podsumowanie

 

HP robi naprawdę fajne biznesowe laptopy. Przed kupnem zastanawiałem się czy nie będzie on za bardzo biznesowy jak dla mnie i czy chociażby układ graficzny nie spełni moich wymagań. Obawy te jednak okazały się bezpodstawne. Możliwość obcowania z produktem, gdzie wyraźnie czuję się dobrą jakość jest świetna. Udało mi się kupić za niewielkie jednak pieniądze laptopa, który jakością użytych materiałów i spasowania może zawstydzić nie jeden droższy multimedialny laptop, który błyszczy się jak newralgiczna część ciała czteronogów. Ma on wady chociażby w postaci głośnego działania. Dlatego też nie mogę go polecić dla kogoś kto ceni sobie ciszę ponad wszystko. W ogólnym rozrachunku jestem w pełni zadowolony z zakupu i mam też nadzieje iż nie zepsuje się on nader szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leelooo

Co do fajnych biznesowych lapków to raczej średnia półka jak i klasa. Lapki są dość spoko wykonane, ale do takiego DELLa im daleko(tylko przykład).

Ogólnie krótko, zwięźle i na temat. :thumbup:

 

Dodam lecz to oczywistość, że każdy konsument znajdzie coś dla siebie w konkretnym przedziale cenowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat zastanawiałem sie jeszcze nad Vostro 3450 ale w momencie zakupu nie mogłem znaleźć konfiguracji z radekiem HD6630 bez systemu. A znowu z systemem taka konfiguracja to był koszt około 2,5k zł. Swoją drogą mam wrażenie że jednak w Vostro jest trochę mniej metali użytych do obudowy. Nastomiast seria 5 Latitude z wydzielonym GPU nie istnieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny Latitudow oscyluja wokół 4000 tysięcy, więc to niezła alternatywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...