Skocz do zawartości
Gość EntereX

Arch Linux - szkoła rodzenia

Rekomendowane odpowiedzi

SDDM, system świeży. U mnie też śmigało super, ale nie wiem czemu kilka dni temu ma własnie takiego laga na loadingu. /var/log przejrzałem i nic ciekawego nie było. Sprawdzę kolejne Twoje propozycje, ale też po powrocie do domu, bo u mnie w pracy też windows jest grany. Thx

 

PS. przypomniało mi się, że instalowałem qtcurve, moze spróbuje jeszcze wywalić je, a nóż zadziała :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalował może ktoś z Was niedawno Plasmę aka KDE5? Praktycznie co chwilę jakiś soft wali segmentation-fault'em...Pod KDE4 nie miałem takich atrakcji...

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalował może ktoś z Was niedawno Plasmę aka KDE5? Praktycznie co chwilę jakiś soft wali segmentation-fault'em...Pod KDE4 nie miałem takich atrakcji...

 

Poślizg w odpisywaniu znaczny, ale ja ostatnio właśnie musiałem zmienić kde na plasme bo już było w oficjalnym repo. Nie obyło się bez problemów. Otóż po instalacji pulpit dostał trybu stroboskop oraz brakowało obramować. Zdecydowałem zmienić zamknięte sterowniki na otwarte co oczywiście skończyło się 30 - 60 minutowym czytaniem internetu i klepaniem poleceń. Ale jak już plasma wystartowała to jest całkiem nieźle. Jedyne co mnie denerwuje to to że sddm nie chce startować automatycznie i muszę używać ręcznie startx w xinit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
denerwuje to to że sddm nie chce startować automatycznie

Spróbuj tak:

systemctl -f enable sddm

Zrestartuj komputer. Czasami daje o sobie po prostu znać magia systemd lennartd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga na aktualizację linuxa do wersji 4.3.3-x oraz sterowniki do kart nvidia . Przed chwilą musiałem robić revert do starszej wersji, po ponownym uruchomieniu komputera nie wstaje środowisko graficzne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W weekend nie chciałem się bawić, ale dzisiaj uaktualniłem system jeszcze raz i niespodzianki nie było - dalej nie działa.

W logach bardzo szybko można znaleźć co nie gra:

w "/var/log/lxdm.log" (używam xfce4):

modprobe: FATAL: Module nvidia not found in directory /lib/modules/4.3.3-2-ARCH

polecenia "modprobe nvidia"

modprobe: ERROR: could not insert 'nvidia': Unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg)

a dmesg wypluwa:

nvidia: Unknown symbol mtrr_del (err 0)
nvidia: Unknown symbol mtrr_add (err 0)

Telefon w rękę i w google wpisałem powyższe i pierwszy wynik:

Mój link

Ostatni post z wczoraj mówi o instalacji wersji lts jeżeli ktoś bardzo potrzebuje uaktualnić system, a reszta musi czekać albo wgrać patch do kernela samemu.

p.s uaktualniłem sytem 2 razy i dwa razy udało mi się wrócić do wcześniejszej wersji ale są osoby którym coś nie "pykło" więc radze zaczekać na nastepną aktualizację.

p.p.s chodzi o sterowniki nvidia w wersji nvidia-304xx(karty typu np: moja 7600gs [jeszcze od firmy Galaxy])

Edytowane przez Omastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jasne, ja mam akurat sterownik 35x dla 970 i u mnie ok. Zainstaluj tymczasowo mesę.

 

Ps - szybki downgrade w Archu: instalcja paczki downgrade.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od początku instalacji czystego Archa, mam problem z ładowaniem się stron internetowych, a dokładnie z szybkością wczytywania się wszelkich materiałów znajdujących się na danej stronie, tj. tekst, video, itp. Ogólnie w porównaniu do Windowsa, gdzie dana strona ładuje się w ok. 2-3 sekundy, tak na linuksie wszystko trwa kilka razy dłużej.

Na początku w ogóle była tragedia, bo taki filmik na YT, który trwał 3 minuty, potrafił się ładować z 20 minut (UPC 60Mb/s), ale po ustawieniu na stałe adresów DNS Google na karcie sieciowej, znacznie się to poprawiło. Nie jest to jednak to samo co na Windowsie. Korzystam z Chromium, ale na Firefoksie też jest taki problem. Zna ktoś przyczynę problemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Korzystasz z wifi czy komputer jest podłączony kablem do routera?

 

Pokaż info o sprzęcie:

lspci -k

dmesg | grep -Ei 'fail|warn|err'

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh, chyba będzie trzeba nadal zostać przy Manjaro bo arch za dużo problemów konfiguracyjnych mi sprawia :E

 

Jak zrobić taki mikser dźwięku aby mógł sobie w oknie a nie w konsoli ustawiać i tak samo aby był aplet do regulacji głośności w pasku przy zegarze? Korzystam z alsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Dthlfwp

Przełączyłem się na Waylanda, wielka zmiana na plus. Wcześniej obraz trochę szarpał np. podczas przesuwania stron w Firefoksie (nie żeby to jakoś mocno przeszkadzało), teraz jest idealnie płynnie i "gładko". Polecam. Grafika Intel HD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam problem z modemem Huawei E353. wszystko działa ok do czasu uśpienia komputera. po wybudzeniu ModemManager nie widzi już modemu, nie pomaga restart ModemManagera, NetworkManagera, wyjęcie włożenie modemu także nie. po restarcie wszystko znów jest ok aż do uśpienia lub wyjęcia modemu. modem skonfigurowany poprzez NetworkManagera.

 

przed uśpieniem:

 

mmcli -L

Found 1 modems:
       /org/freedesktop/ModemManager1/Modem/0 [huawei] E353

 

Bus 001 Device 005: ID 12d1:1506 Huawei Technologies Co., Ltd. Modem/Networkcard

 

po wybudzeniu:

 

mmcli -L

No modems were found

 

co ciekawe po wybudzeniu ifconfig pokazuje aktywne połączenie ppp0 ale sieci nie ma i dioda sygnalizuje rozłączony modem.

 

szukałem trochę na ten temat i niewiele znalazłem... na Mincie wszystko działa a na Manjaro takie szopki (sprawdzałem też na Antegrosie i to samo więc to jakaś przypadłość Archa)

Edytowane przez Dugi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przełączyłem się na Waylanda, wielka zmiana na plus. Wcześniej obraz trochę szarpał np. podczas przesuwania stron w Firefoksie (nie żeby to jakoś mocno przeszkadzało), teraz jest idealnie płynnie i "gładko". Polecam. Grafika Intel HD.

U mnie po przejściu na Waylanda..."wielki kwas" - wyleciało calkowicie GUI, nic nie działało na nvidii...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o dystrybucjach typu Antergos i RebornOS, też mają ułatwić instalację pakietów Archa, tyle że w prosty sposób i graficznie. Wybieram przy instalacji środowisko graficzne czy przeglądarkę, instalator jest intuicyjny i GUI.

https://rebornos.wordpress.com/

https://sourceforge.net/projects/antergos-deepin/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z podświetleniem w laptopie. Siedzi tak jakaś quadro, a zainstalowane jest manjaro z KDE

W folderze /sys/classes/backlight są 2 foldery:

acpi_video0

nv_backlight

 

Gdy zmieniam wartości w pliku backlight ( w folderze nv_backlight) wszystko działa jak należy, lecz zauważyłem, że system korzysta z acpi_video0. Czy da się to jakoś zmienić?

 

Mam standardowe sterowniki video_linux.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po instalacji najnowszego Ubuntu nie mogę odtwarzać filmów na niektórych serwisach min. na facebooku. YouTube działa. Doinstalowałem jeszcze jakiegoś flashplayera do przeglądarki ale to na nic. Może ktoś podpowiedzieć co mam doinstalwoać? Coś do przeglądarki czy do systemu?

 

Co warto jeszcze zainstalować na gołą dystrybucje Ubuntu 18.04? Wcześniej korzystałem z 14.04, która była wstępnie skonfigurowana i były informacji w dystrybucji co dobrze doinstalować.

 

EDIT: udało się rozwiązać problem poprzez wpisanie komendy w terminalu:

 

sudo apt-get -y install ubuntu-restricted-extras unace rar unrar p7zip-rar p7zip sharutils uudeview mpack arj cabextract lzip lunzip ttf-mscorefonts-installer

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/co-warto-zrobic-po-zainstalowaniu-ubuntu.html

Edytowane przez envicon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam stały problem z Archem, mianowicie nie ładują mi się pakiety z internetu, np gdy instaluje gnome, część pakietów się lądują, natomiast potem jest komunikat" excced size of packet" jak to ominąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza instalacja Archa. Bardziej męczyłem się z konfiguracją KDE niż z samą instalacją. szczerbaty.gif

 

UtXhl2z.png

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten poradnik był genialny, ale wypadałoby go zaktualizować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Jeśli chodzi o obraz to moim zdaniem granie na konsoli wymaga trochę innego podejścia. Skoro na konsoli ilość detali w obrazie jest niższa ze względu na niższą rozdzielczość to powinniśmy do tego dostosować ustawienia takiego obrazu. Przede wszystkim ostrość obrazu ustawić na "0" i nie próbować wyostrzać detali których i tak nie ma pogarszając przy okazji percepcje aliasingu. Stety lub niestety większość dzisiejszych ekranów nawet na ustawieniu "0" ma nadal bardzo ostry obraz co nie ułatwia zadania. Tutaj ogólnie konsole same w sobie niedomagają i jakich byśmy sztuczek nie stosowali to niestety im będzie większy ekran i mniejsza do niego odległość tym bardziej będzie to widać. Jak czytam ze w co nowych grach dynamiczna rozdziałka potrafi spadać do 720p aby utrzymać ledwo 30 fps to jak to ma wyglądać na ekranach powyżej 32" jak nie kupka. I próby wyostrzenia tej kupki na za dużo się nie zdadzą a wręcz pogorszą sprawę. Tutaj by musiały zadziałać jakie "inteligentne" skalary znacznie lepsze od DLSS żeby z takiej niskiej rozdzielczości czarować coś porządnego. Konsole nie mają tego ani mocy. Może wersje Pro coś zmienia w tej kwestii. Skoro PC'ety ledwo dają rady to jak konsole maja dawać.
    • Najlepsze jest to, że bogaty chce być później obsługiwany przez biedaka w sklepie, restauracji, kinie wszędzie. I dla każdego ma ta samą radę, trzeba było zostać programista i iść na studia XD 
    • Rozruch imponujący. Najszybszy start ze wszystkich wtedy testowanych ale płyta nie ma za dużo rzeczy więc nie ma co ładować. Sekcja na pewno wystarczająca skoro katowanie na 7950x przez 1h w cinebench i tylko 80 stopni. 7800x3d bierze 60-80W podczas grania. W teście 7950x bierze 350W więc jest mała różnica w poborze między prockami.
    • Poczytajcie jak wyglądają cele dotyczące odejścia od węgla. Plan UE zakłada do 2050 roku neutralność klimatyczną (zrównoważenie emisji do działań jej zapobiegających lub odnawiających zużyte surowce, piszę, bo chyba też nie wszyscy rozumieją o co chodzi) w tym jest odejście od węgla w celach energetycznych i ciepłowniczych, bo to trudno zrekompensować innymi działaniami. Niemcy założyły na początku realizację tego planu do 2038 roku, w 2021 roku zadeklarowali że zrobią to do 2030 roku. Teraz muszą zmienić cel, ale dalej mają czas do 2050 roku.  Jeżeli dany kraj już teraz wyprzedza plan ogólnoeuropejski, to jak najbardziej może ten plan spowolnić. Tak właśnie mają m.in. Niemcy, którzy plany celowe na poszczególne okresy wyprzedzali, więc teraz jak trzeba zrobić krok w tył to i tak spełniają założenia planu ogólnego. Zatem znów argumenty wynikające z nieznajomości zagadnienia na który niektórzy tu próbują dyskutować.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...