Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

eagle

Intel i7 4770k vs i7 2700k zegar w zegar

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku czerwca odbyła się premiera procesorów Intel Haswell. Jest to czwarta generacja procesorów core. Jaka jest poprawa wydajności w stosunku do swoich poprzedników? Postaram się udzielić tej odpowiedź porównując i7 2700k z nowym procesorem i7 4770k.

Oba modele to odblokowane jednostki z możliwością podkręcania. Procesory zostały ustawione do testu na 4.5 GHz. Równe ustawienie częstotliwości ma na celu porównanie wzrostu wydajności nowej architektury.

CPU działały z tym samym systemem operacyjnym Windows 8 64 bit. Wykorzystałem te same pamięci ram z identyczymi timingami w biosie. Karta graficzna to referent Nvidia GeForce 680 GTX.

Ominąłem testy z gier, ponieważ pojedyncza karta klasy 680 GTX nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej wydajności dla tych procesorów. W nowych tytułach spłaszczałaby ona wyniki CPU poza tym takie testy są mało powtarzalne i czytelnik miał bym problemy z powtórzeniem takiego testu u siebie i porównania ze swoim zestawem.

Dzisiaj głównym spowalniaczem gier jest karta graficzna, która poza wyjątkowo zależnych od CPU fragmentów gry decyduje o wydajności. Moim celem było sprawdzenie wydajności samego procesora, dlatego do testów wybrałem konkretne programy użytkowe oraz benchmarki CPU.

Wszystkie programy użyte w teście oraz sceny 3d są dostępne w Internecie. Możecie sami pobrać 30 dniowe trialowe wersje programów i przekonać się o wydajność swojego komputera.

Nieliczne testy gier to wbudowane benchmarki, które mają masę wad, ale jedną zaletę – powtarzalność. Z racji tego, że bazują na skryptach, więc np. bardzo często nie jest liczona AI przeciwników należy traktować je z odpowiednim dystansem. Nic nie zastąpi prawdziwej rozgrywki. Na koniec wykonałem testy syntetyczne odnoszące się same do siebie, ale pozwalające każdemu wykonać je u siebie w domu. Ucieknę w ten sposób od odpowiedzi na oskarżenia o brak uczciwości lub stronniczość. Każdy z Was ma możliwość powtórzenia tych testów samodzielnie. Zaczynamy, więc zabawę. Na początek kilka scen 3d w programach do renderingu.

 

Do testów 3ds Max 2013 i 2014 zostały wykorzystane sceny 1-5

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

 

Wyniki 3ds Max 2013 i 2014

 

image002.png

image004.png

 

 

Do testów Maxon Cinema r14 wykorzystane sceny 1-3

c1.jpg

c2.jpg

c3.jpg

 

Wyniki Maxon Cinema r14

image006.png

 

Do testów Blender 2.67b wykorzystane sceny 1-3

b1.jpg

b2.jpg

b3.jpg

 

Wyniki Blender 2.67b

image008.png

 

Wyniki Adobe AF CS6

Scena została renderowana z ustawieniem generującym równocześnie klatki każda na innym wątku i bez tej opcji.

Efekty a AF nie są wszystkie liczone z wykorzystaniem wszystkich dostępnych procesorów logicznych. Ta funkcja pozawala objeść

to i rendering zajmuje dzięki temu 100% CPU

image010.png

 

Na prośbę forumowicza uzupełniłem test wynikiem z emulatora konsoli PS2.

Zegar i7 4770k@4.4

Nowy-obraz-9.jpg

Gamecube

Nowy-obraz-10.jpg

82n.png

 

Dzięki Tomcugowi (tnx) test uzupełniony o wyniki FX-a 8320, X6 oraz i7-975

 

cdn....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz przetestowac tez emulacje PS2 i Gamecube?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz przetestowac tez emulacje PS2 i Gamecube?

Jak dasz mi linki do emu i powiesz co i jak ma być sprawdzone to nie ma sprawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będziesz gry testował ?

postaram się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kogo obchodzą wyniki podkręconego hansa w renderingu skoro ktoś kto tak naprawdę z tego korzysta nie kręci procka tylko ma wydajną stację roboczą z 6 lub więcej rdzeniami. lepiej byś zrobił testy w grach bo w końcu po to się kupuje hansa stworzonego dla pebsu najlepiej w tandemie z SLI z 680 tak żeby powstał pierwszy w sieci test sandy vs hs w połączeniu z SLI - taki test przynajmniej byłby interesujący i przydatny dla graczy i dla mnie też bo się zastanawiam nad celowością zmiany tego co mam w podpisie na hansa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

 

Zmiana na 4670K czy 4770K zwiększy Ci minimalny FPS oraz średni. O ile? 5-10%?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kogo obchodzą wyniki podkręconego hansa w renderingu skoro ktoś kto tak naprawdę z tego korzysta nie kręci procka tylko ma wydajną stację roboczą z 6 lub więcej rdzeniami. lepiej byś zrobił testy w grach bo w końcu po to się kupuje hansa stworzonego dla pebsu najlepiej w tandemie z SLI z 680 tak żeby powstał pierwszy w sieci test sandy vs hs w połączeniu z SLI - taki test przynajmniej byłby interesujący i przydatny dla graczy i dla mnie też bo się zastanawiam nad celowością zmiany tego co mam w podpisie na hansa.

upraszczasz sprawę. Wejdź na jakieś polskie forum 3d i zobaczysz jak wygląda twoje polskie profi.... Jest masa ludzi którzy renderują "czołówki na wesela". Do pracy w viewportach liczy się nadal wydajność jednego rdzenia. Chcąc tanio przyśpieszyć rendering zamiast inwestować w drogie rozwiązania na xeonach można złożyć kilka pc na ekonomicznych płytach i mieć "render farmę". Za cenę dwuprocesorowej i więcej płyty i xeonów mam kilka pc na i7 na tanich płytach które w sieci zrobią swoją robotę.

Gry ? Przy dowolnym sandy rozsądniejsze jest kupno wydajniejszej grafiki lub dołożenie jak Ty drugiej niż inwestowanie nie wiem w jakie cpu.

Poza tym w sieci masz masę testów w grach, choć by test na Labie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie znalazłem w sieci żadnego testy w konfiguracji sli, test na pclabie widziałem i nie będę go komentować... poza tym dalej podtrzymuje swoje zdanie że ktoś kto renderuje czołówki na wesela to i tak siedzi na jakimś badziewnym sprzęcie no chyba że pracuje w stacji telewizyjnej i w między czasie obrabia prywatę. drugą kartę dołożyłem jakieś 3 tygodnie temu tuż przed premierą 780 i 770 ponieważ zakładałem że po jego pojawieniu się w sprzedaży z 680 pozostaną tylko złogi magazynowe :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie znalazłem w sieci żadnego testy w konfiguracji sli, test na pclabie widziałem i nie będę go komentować... poza tym dalej podtrzymuje swoje zdanie że ktoś kto renderuje czołówki na wesela to i tak siedzi na jakimś badziewnym sprzęcie no chyba że pracuje w stacji telewizyjnej i w między czasie obrabia prywatę. drugą kartę dołożyłem jakieś 3 tygodnie temu tuż przed premierą 780 i 770 ponieważ zakładałem że po jego pojawieniu się w sprzedaży z 680 pozostaną tylko złogi magazynowe :P

Gdybym miał druga 680 lub tytana zrobił bym dokładne testy w grach. A tak żeby pokazać różnicę trzeba by było ciąć rozdzielczość i detale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@moon zrobiłbyś jakiś test w Adobe Premiere Pro i/lub Sony Vegas? Z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@moon zrobiłbyś jakiś test w Adobe Premiere Pro i/lub Sony Vegas? Z góry dzięki.

ok ale daj jakiś projekt swój do przeliczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

 

Zmiana na 4670K czy 4770K zwiększy Ci minimalny FPS oraz średni. O ile? 5-10%?

 

A ja Ci powiem, ze jeśli ktoś ma wolne środki i nie posiada na prawde rewelacyjnej sztuki ib to warto. Jest roznica w wydajności, a ivy bridge można ciagle bardzo dobrze sprzedać, bo trzymają cene. Przy tak popularnym zestawie jak extreme 4 asrocka i 3570k przesiadka będzie kosztowala jakies 400 zl. A tego co może dac hsw nie da żadna karta graficzna - lepszy minimalny fps i to często zauważalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz mi linki do emu i powiesz co i jak ma być sprawdzone to nie ma sprawy

A gdybym zrobil konfig emulatora ps2, calosc potem spakowal i udostepnil Ci ode mnie z kompa?

Dalbys rade sciagnac? (mam upload 5mega, a to byloby troche sciagania, okolo 2.5GB)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Do pcsx2 zmień gpu najpierw. Ja po przesiadce dostałem boosta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdybym zrobil konfig emulatora ps2, calosc potem spakowal i udostepnil Ci ode mnie z kompa?

Dalbys rade sciagnac? (mam upload 5mega, a to byloby troche sciagania, okolo 2.5GB)

ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatem PW poszlo, z instrukcjami i linkiem.

Mozemy zrobic tez male porownanie z moim SB (def, 4.2GHz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatem PW poszlo, z instrukcjami i linkiem.

Mozemy zrobic tez male porownanie z moim SB (def, 4.2GHz)

Wyniki dodane jeżeli chcesz możemy podobnie zrobić z emu gamecuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, za testy.

No jest szybciej u mnie 80fps(4.2GHz) w tym samym miejscu, postaram sie przygotowac jakas wymagajaca gre na gamecube i konfig jesli masz ochote potestowac, wyniki sa zachecajace :)

Choc w sumie gamecube ma znacznie nizsze wymagania.

 

Jest szansa na stock z takim testem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, za testy.

No jest szybciej u mnie 80fps(4.2GHz) w tym samym miejscu, postaram sie przygotowac jakas wymagajaca gre na gamecube i konfig jesli masz ochote potestowac, wyniki sa zachecajace :)

Choc w sumie gamecube ma znacznie nizsze wymagania.

 

Jest szansa na stock z takim testem?

Ok daj znać co i jak i potestujemy dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widac, ze Haswell w emulacji radzi sobie bardzo fajnie, w pierwszym tescie(PCSX2) mam 81fps (proc 4.2GHz), w drugim(Dolphin) mam 67fps.

A wlasnie, wiem, ze mecze... Moglbys tez przetestowac bez HT? (ciekawe ile to daje w emulacji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widac, ze Haswell w emulacji radzi sobie bardzo fajnie, w pierwszym tescie(PCSX2) mam 81fps (proc 4.2GHz), w drugim(Dolphin) mam 67fps.

A wlasnie, wiem, ze mecze... Moglbys tez przetestowac bez HT? (ciekawe ile to daje w emulacji)

Gamecube tyle samo pod warunkiem że nic w tle nie dzieje się w systemie tak oscyluje 86-93

ps2 minimalny spadek do 94-6. Ale również obarczam tym procesy systemowe z którymi emulator musi dzielić się

czasem procesora.

Gdybym w sumie przy konfiguracji jaką przesłałeś nie ma to praktycznie wpływu.

Pewnie przy emulacji soft w pcx gdzie mamy możliwość ustawienia liczby wątków może miało by to wpływ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rouzmiem że na wykresach mniej równa się lepiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rouzmiem że na wykresach mniej równa się lepiej?

Na wykresach masz podany czas w sekundach. Jeżeli scena generuje się krócej to procesor jest szybszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam więc na testy porównujące z gier ;)

 

Edit.

 

Sprawdzałeś maksymalne stabilne zegary jakie udało Ci się zrobić na 4770k ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • U mnie RX 6700 XT Nitro też coś bzyczy delikatnie ale to się muszę wsłuchać, karta po UV i limit 60 fps. 
    • Całe szczęście. Ja bym poszedł jeszcze dalej - zlikwidował te RODy, które są w dobrych lokalizacjach i pobudował tam osiedla. 
    • Jestem bardzo na nie. Wymęczyłem się do połowy drugiego odcinka. [uwaga, lekkie spoilery] To nie jest serial, to jest zestaw przydługich teledysków z losowymi scenami mającymi tylko zaakcentować charakterystyczne elementy z gier. Tępa jak maszynka do golenia z promocji na aliexpress laska wychodzi ze swojej nory, w której jej klan spędził ostatnie kilkaset lat, ot tak sobie i nagle to wywołuje heheheszki na całego, bo joj, ma niebieski kostium! Mimo że zachowuje się jak upośledzona, nic kompletnie nic jej nie zagraża na ziejącym promieniowaniem, wypełnionym szkieletami i mutantami terenie. Wielki rycerz Braterstwa Stali ma problemy z wielkim, zmutowanym misiem, ale na szczęście jego giermek załatwia misia jednym strzałem ze starożytnego rewolweru. Przed genetycznym laboratorium stoją wieżyczki gatlinga, ale nie są w stanie trafić w szybko idącego przed nimi staruszka.  Scenariusz tego dzieła jest tak prosty, że gierki, na które przecież narzekano, przy nim są historiami wartymi nagród literackich. Całość wypełniona jest stereotypowymi "dads jokes". Mimo że serial jest wypełniony zwłokami, mutantami, nie ma żadnego zagrożenia, nawet nikt nie udaje że cokolwiek tępej głównej bohaterce może się przydarzyć. Żarcik za żarcikiem i tyle.  Dobitnie to przypomina, że jedynym powodem produkcji jest przyciągnięcie więcej ludzi do prime poprzez maksymalne uproszczenie wszystkiego, co można uprościć. Można obejrzeć...tylko po co?
    • Nie będziesz miał niczego i będziesz szczęśliwy 😆
    • Ubi + i po problemie, dla mnie to gra na jeden raz wiec nawet zeby absolutnie pelna wersja kosztowala 250zl i tak bym wzial +.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...