Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

RyszardGTS

Jak obniżyć pobór energii kart graficznych AMD Radeon

Rekomendowane odpowiedzi

Wstępniak, rozgrzewka sprzętu, chłodzenie napojów.

 

Po przeczytaniu poradnika „Jak obniżyć pobór energii kart graficznych Nvidia GeForce”, oraz „Jak ustawić wydajny komputer tak, aby pracował oszczędnie” gdzie również występuje karta Nvidii rozpocząłem poszukiwania poradnika „Jak obniżyć pobór energii kart graficznych AMD Radeon” na serwerach PcLab. Jednak momentalnie przypomniało mi się że piękne chwile z moją ATI HD4650 odeszły w niepamięć, kiedy można było wszystko modyfikować w ustawieniach karty graficznej ATI. W nowej AMD HD7770 producent umieścił mi suwaki -20%, 0%, +20%. Przesuwałem, a GPU-Z było nieczułe na moje poczynania – Vcore 1,1750v było niczym wyrok. Świat stał się szary, nic mnie nie cieszyło, chodziłem po mieście jak zombie, traciłem kontakt z otoczeniem, aż tu nagle napotkałem na zmodyfikowany program Trixx Sapphire Tweak Utility. Program dobrze mi znany gdyż wcześniejszy HD4650 był wyprodukowany przez Sapphire i często używałem Trixx'a. Na mej twarzy pojawił się uśmiech i życie nabrało barw. Po pewnym czasie pomyślałem że spróbuję się zmierzyć z poradnikiem dla kart AMD Radeon. Przeczytałem uważnie komentarze i zastrzeżenia w w/w poradnikach i spróbuję pokazać czysty undervolting i underclocking karty graficznej AMD. Do tego celu wybrałem gry o różnej „obciążalności” GPU i CPU, gry z różnych okresów, nadal piękne, nadal grywalne. Ilości zawieszeń komputera z powodu zbyt niskiego napięcia vcore na danym taktowaniu nie potrafię zliczyć (niecenzuralne słownictwo też przemilczę). Zadzwoniłem po kolegę z drugą Gigabyte HD7770-OC plus i3-3220 i zacząłem testy. Po co druga HD7770? Po co i3-3220? O tym później...

 

 

 

Szybka porada bo poradnik długi i możemy nie zdążyć.

 

Na początek zajmiemy się trybem 2D który i tak jest bardzo oszczędny w nowoczesnych kartach AMD. Aby być pewni że oszczędny tryb 2D pozostanie oszczędny – wchodzimy do zakładki „amd overdrive” w sterownikach „amd/ati catalyst” i przesuwamy maksymalnie w lewo suwak „high performance gpu clock settings” i zatwierdzamy nową wartość. W ten sposób nieważne co się wydarzy na pulpicie systemu to i tak zegar z 2D (np. 300Mhz) pozostanie na tej wartości (np.300Mhz) bo to nasz „super performance 3d tryb” (technologia w układzie HD7770 da sobie radę nawet z filmami FullHD1080P, skoro dawała sobie w starej underclockowanej-HD4650, która jako jedna z pierwszych kart miała pełne wsparcie sprzętowe dla filmów z obrazem tak ostrym że żyletka się wstydziła swojej tępoty). No, czyli 2D mamy załatwione – szybko i bezboleśnie – czas na tryb 3D.

 

 

 

Same nudy, czyli hardware.

 

Opis karty graficznej:

Gigabyte HD7770OC (rev2.0)

Taktowanie rdzenia: 1050mhz

Taktowanie pamięci: 1125mhz (4500mhz efektywnie)

Napięcie rdzenia: Vcore 1,175v

TDP: 80W

 

Reszta systemu:

Procesor: AMD Athlon x2 2700mhz Brisbane s-AM2

Płyta główna: Asrock AliveDual-esata2

Pamięć: 2x1GB 800mhz Ultra-CL4

Dysk Twardy: 500GB Seagate 7200rpm

Chłodzenie: 2x Wentylator 92mm

Zasilacz: Fortron FSP350-60HHN(85) >82%

Sterowniki: AMD Catalyst 13.4

System: Windows 7

 

 

 

Szybsze pamięci są lepsze bo są szybsze od tych wolniejszych.

 

Pierwsza czynność jaka była do wykonana to zwiększenie częstotliwości pamięci RAM z 800MHz na 900MHz przy tych samych timingach 4-4-4-12. Przy 800MHz pamięć działała z 1,90v (producent zaleca 2,1v), przy 900MHz było 2,1v. Różnica w poborze prądu 1,5-2,0W, zaś przepustowość wzrosła z niecałych 8000MB/s do 8900MB/s (CPU 2250MHz), 9600MB/s (CPU 3200).

Drugi ważniejszy dla poradnika ruch dotyczy pamięci karty graficznej. Z 1125MHz (4500MHz efektywnie) na 1300MHz(5200MHz efektywnie). Ciekawie ile wzrośnie wydajność, na pewno dużo, no to 3DMark11.

 

 

 

3DMARK11

 

iqa4.jpg

 

Proszę jak ładnie wzrosła wydajność. Hmmm, co jest? 0,0074%? niecały 1%?!? No tak, 3DMark11 - shadery, teselacje, Jeep'y w lesie, nie obchodzi go że się staram prawda?!?

O nie, ja tak łatwo się nie poddam, do ataku przystępuje 3DMark06 który nadal nie jest aż taki stary, może coś wykaże.

 

 

 

3DMark06

 

dey5.jpg

 

Wzrost wyniku całkowitego wyniósł 2,1%. W obu przypadkach (3DMark06, 3DMark11) różnice w poborze prądu wynosiły pomiędzy 0,0W a 0,5W co też uznałem za błąd statystyczny.

Tak więc szybsze pamięci są fajniejsze, a ja ma spokój do końca poradnika z opisami prędkości pamięci w tabelkach gdyż wszędzie prędkość wynosi 1300MHz (5200MHz efektywnie).

 

 

 

Zawieszanie się komputera oraz szukanie odpowiednich napięć.

 

Nawet nie będę opisywał jak ten proces był stresujący więc przemilczę to sekundą ciszy...

(sekunda minęła)

 

W poradniku chciałbym wykazać:

ile pobiera prądu standardowo karta graficzna HD7770

ile można zaoszczędzić na poborze nie tracąc wydajności vs ustawienia fabryczne

ile można zaoszczędzić na poborze jeśli będziemy mieli przygotowane specjalne tryby w zależności od gier w które przyjdzie nam grać

 

W tym celu stworzyłem w Trixx'ie cztery profile i odnosiłem się do fabrycznych napięć i zegarów HD7770

 

Moje profile to:

1.HD7770 – Rdzeń 1050MHz, Pamięci 1300MHz, Napięcie 1,150v (MAX)

2.HD7770 – Rdzeń 1000MHz, Pamięci 1300MHz, Napięcie 1,100v (HIGH)

3.HD7770 – Rdzeń 750MHz, Pamięci 1300MHz, Napięcie 0,925v (MEDIUM)

4.HD7770 – Rdzeń 500MHz, Pamięci 1300MHz, Napięcie 0,825v (LOW)

 

W celu weryfikacji poprawności działania zostały użyte dwie bliźniacze karty HD7770. Niestety moja była tą gorszą i np. wieszała się przy 1050MHz i napięciu 1,125v czy chociażby 500MHz i napięciu 0,800v. Musiałem być pewny stabilności działania bo na samym końcu poradnika będzie mały bonusik. Wieszanie się karty przy większej ingerencji w napięcie pokazuje dlaczego Gigabyte stworzył wersję 2.0 swojej „HD7770-OC” karty która pracowała z rdzeniem 1100MHz, po prostu karty się wieszały i musieli obniżyć taktowanie do 1050MHz (standardowa HD7770 posiada rdzeń 1000MHz).

 

 

 

Jedziemy z koksem, gry, testy syntetyczne - i to wszystko x5 (4 profile + 1 fabryczny)... wrrr!!!

 

 

 

F.E.A.R. 2

 

2qny.jpg

 

Szukałem gry która będzie nadal wyglądać świetnie (takich gier są dziesiątki) a nie będzie już wymagająca dla obecnych kart graficznych jak w dniu premiery – nie każdy gra w nowości i nie dla każdego priorytetem jest zakup gry zaraz po pojawieniu się jej na rynku. FEAR 2 bardzo łagodnie obchodził się z moim sprzętem – procesor CPU ustawiony był na 2250MHz, oba rdzenie pracowały maksymalnie na 65% ich możliwości, gra działała w 60fps (vsync ON, to naprawdę nie boli), kilka razy miała spadki fps. Wystarczał profil: Rdzeń 500MHz, a cały system pobierał maksymalnie 118 Watt.

Hmmm... a gdyby tak znaleźć grę dla której technologicznie HD7770 jest aż nadto wystarczający, a gra będzie bardzo czuła na prędkość procesora CPU?

 

 

 

BORDERLANDS

 

q3rj.jpg

 

No i proszę, długo nie trzeba było szukać, Borderlands jak malowany. Procesor CPU działa na 2250MHz, oba rdzenie obciążone w 100%, po prostu ślicznie. Po podniesieniu taktowania procesora do 2625MHz, wszystko nabrało kolorów, fps skoczył do góry, profil karty graficznej: Rdzeń 500MHz był wystarczający. Całkowity pobór systemu nie przekroczył 150 Watt. No, na razie jest miło, towarzystwo czyta poradnik ale jakby tak skombinować grę która jest średnio łakoma na wysokie takty procesora CPU, ale bardzo lubi nowe technologie w kartach graficznych i jest łakoma na megaherce procesora GPU karty graficznej? Tu następuje przerwa w celu uzupełnienia płynów w organizmie (ktoś zdziwiony? Przecież pisałem o napojach we wstępniaku!)

 

 

 

F.E.A.R. 3

 

amgh.jpg

 

Ustawiłem procesor CPU na 2625MHz, a do tego najniższy profil karty graficznej: Rdzeń 500MHz i pozostało mi tylko oglądać czkawkę fps na ekranie. Czyli restart komputera z wyższym taktowaniem... eee chwileczka! rdzenie procesora CPU były obciążone maksymalnie w 80%. Szybkie sprawdzenie innych profili GPU i wszystko jasne, gra potrzebuje wyższych taktowań karty graficznej. Wybrałem: Rdzeń 750MHz, cały czas płynnie, a całkowity pobór systemu wyniósł 162 Watt. No to teraz chyba czas na jakiegoś CPU+GPU „killera”. Wybór mógł być tylko jeden i by utożsamić się z głównym bohaterem udałem się do łazienki w celu zgolenia owłosienia na czaszce.

 

 

 

MAX PAYNE 3

 

mfv7.jpg

 

Po powrocie z łazienki, zasiadłem jak „boss” do nowego Max-ia, nic nie było mi straszne – dwie kabury pod pachami w każdej plastikowy pistolet na wodę. Procesor CPU działał pełną parą 3200MHz, oba rdzenie 100%, wiedziałem że więcej z niego nie wycisnę, albo ja albo Max Payne 3. Niestety to ja poległem, nie dość że gra zmusiła mnie do zmniejszenia rozdzielczości z 1920x1080 na 1600x900, to jeszcze musiałem obniżyć cienie (shadows) oraz całkowicie wyłączyć „wygładzacze” (AA). Gra na każdym z profili całkowicie w 100% obciążała kartę graficzną. Spadki fps zdarzyły się kilkakrotnie, gra przeważnie działała przy 32-36klatkach/sekundę. Niestety ale Max Payne 3 pokazał że jak bracie (i siostro) nie masz mocnego procesora CPU oraz karty graficznej GPU to musisz zmniejszyć detale oraz rozdzielczość. Całkowity pobór prądu mojego systemu – 224 Watt. Po zobaczeniu tej wartości prawie zemdlałem, ale wiedziałem że muszę być silny bo wreszcie na scenę wchodzi Intel i3-3220+HD7770+8GB-DDR3, zestaw o wiele mocniejszy od mojego. Cel: Crysis 3 1920x1080 i co najmniej ustawienia medium, może high! Po obejrzeniu „slideshow'a fps” na otwartej mapie z trawą, szybciutko wyłączyliśmy komputer i daliśmy sobie spokój z grami... no ile można grać!?! (i3-3220 zszedł ze sceny).

 

 

 

OCCTujesz Ty, OCCTuje On, OCCTuje ja... oraz inne S-Marki.

 

 

 

OCCT GPU:3D

 

xyx2.jpg

 

Procesor CPU ustawiony na 2250MHz by zobaczyć ile od niego zależy. Prawie nic od niego nie zależy, obciążenie 33-36%, fps rósł od 70fps (rdzeń 500MHz) do ponad 120fps (rdzeń 1050MHz).

System całkowicie pobierał maksymalnie 164Watt.

 

 

 

3DMark11

 

llht.jpg

 

Procesor CPU ustawiony na 3200MHz by w jak najmniejszym stopniu wywierać wpływ na wynik końcowy – składowa „cpu score” była w granicach błędu statystycznego. Bardzo ładny wynik przy karcie graficznej pracującej z taktowaniem 750MHz i poborze 55Watt czyli HD7750 – sam wynik o wiele wyższy, no ale wiadomo różnica jest shaderach i jednostkach teksturujących (o Jeep'ie w lesie nie wspomnę). OK, pograliśmy w 3D-Smarki, czas na średnią ze wszystkich testów.

 

 

 

Średnia wszystkich testów

 

arrp.jpg

 

 

Marudzenie na koniec i tak tego nikt nie czyta.

 

Wiadomo że test nie został przeprowadzony w warunkach laboratoryjnych, przy użyciu profesjonalnych mierników ale dwóch starzejących się panów trochę wiedzących o prądzie i sprzęcie komputerowym mam nadzieję że wystarczyło. Pragnę podziękować koledze Jarkowi za bardzo dużą pomoc bez niego bym zwariował z ciągłym wieszaniem się sprzętu i setkami liczb do zanotowania. Czy poradnik „ Jak obniżyć pobór energii kart graficznych AMD Radeon” wykazuje co miał wykazać? Czy ma jakąś wartość? Ocenę pozostawiam Wam, każdy niech sobie odpowie na pytanie czy w dobie wymiany żarówek energooszczędnych na jeszcze oszczędniejsze ledy, w czasach w których szukamy lodówek nie A+ ale nawet A+++, telewizorów o dużych przekątnych ale jak najoszczędniejszych z całą masą systemów ECO, gdy wyciągamy wszelakiego typu ładowarki, dekodery, wyłączamy stand-by wszystkich urządzeń, potrafimy nawet walczyć o każdy watt składając komputer „do neta” z najefektywniejszych prądowo elementów aby tylko zaoszczędzić kolejny watt (np. Płyta m-atx lub u-atx + celeron1155+jedna kostka ram+ssd+zasilacz pico-psu) możemy pozostawić kartę z rodziny AMD „samej sobie bez kontroli”? Pogoń za stabilnym 60fps? Za jaką cenę? Wiele osób widzi różnicę pomiędzy stabilnym 60fps, a wahaniem 30-60fps. Ja takiej różnicy nie zauważam, ale zauważam różnicę pomiędzy 118W(min) a 224W(max) na godzinę, bo sam płacę rachunki za prąd. (1000W=1KWh, na cenę 1KWh składa się każda zmienna na rachunku za energię, pomijamy takie opłaty jak np. stałe opłaty jednostkowe które występują bez względu na zużycie, każdy może policzyć zyski/straty sam)

Czas zakończyć, a dla cierpliwych bonus: Trixx Sapphire Tweak Utility z zapisanymi ustawieniami użytymi do testów. Program z profilami przygotowany jest dla karty Gigabyte HD7770-OC rev2.0 jednak każdy używa go na własną odpowiedzialność. Ja się na komputerach nie znam... jakby co to nie ja... w ogóle to ZABRANIAM jego używania żeby ktoś nie miał do mnie później pretensji. Program pasuje też do innych kart AMD/ATI, niech moc undervoltingu oraz underclockingu będzie z Wami.

 

 

LINK:

>>> KLIK 1 TRIXX <<<

>>> KLIK 2 TRIXX <<<

 

ps. Jeżeli w poradniku są błędy godzące w Nasz język ojczysty, przepraszam, nigdy nie byłem prymasem z tego przedmiotu w szkole.

 

RyszardGTS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm........... szkoda że nie próbowałeś na innej karcie która ma wielkie TDP. Np. takiej jak GF 560TI chociażby który ma TDP 150W a nie 80W jak HD7770. Osobiście mój sprzęt jak w sig. pobiera 33W idle, 60-70W podczas grania........... a karta jest niewiele gorsza od Twojego HD7770. Innymi słowy - sens obniżania poboru prądu jest wyższy gdy karta ma duże TDP. HD7770 to bardzo chłodna karta i tak. Wielkiej różnicy między 80W a 90W to nie ma ale jak masz prądożerny sprzęt to zejście z 280W na 220W to już coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam, że dodatkowo można oszczędzać ustawiając limit na konkretną ilość fps np.

Grając w Company of Heroes 2 mam ustawiony limit na 35fps i przez cały czas taka ilość klatek jest generowana przez co wykorzystanie GPU jest o 40% mniejsze a to przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam, że dodatkowo można oszczędzać ustawiając limit na konkretną ilość fps np.

Grając w Company of Heroes 2 mam ustawiony limit na 35fps i przez cały czas taka ilość klatek jest generowana przez co wykorzystanie GPU jest o 40% mniejsze a to przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na W.

Tak trochę bez sensu jest nakładanie kagańca na kartę graficzną aby mieć niższy pobór mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę bez sensu jest nakładanie kagańca na kartę graficzną aby mieć niższy pobór mocy.

Niby tak tylko po co mam mieć 60kl/s skoro w RTS-ie do wygodnej gry wystarczy 30-35fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak tylko po co mam mieć 60kl/s skoro w RTS-ie do wygodnej gry wystarczy 30-35fps.

 

Twój komfort gry. Taka sama sytuacja ze schrzanionym NFSem od Criteriona - lepiej mieć stałe 30 niż dropy z 60 które powodują szewską pasję przez chory engine.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę bez sensu jest nakładanie kagańca na kartę graficzną aby mieć niższy pobór mocy.

Właśnie kolega dobrze pisze!!!!. Tylko takie coś ma sens przy grach które np. mają pow. 60 FPS. Wtedy włączasz VSYNC i ograniczenie FPS do 60 nie pogorszy grania (vsync polepszy!!!) a pobór prądu spadnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nadużywaj znaków przystankowych bo brzmisz jak dziecko co ledwo wyrwało się z gimnazjum. A pisanie że Vsync polepszy granie w FPS już totalnie Cię zbliżyło do dna. Jedyne co zyskasz to ułamek zużycia ( co jest geupie ) i ciszę. Co jest fajne jak ma się niedopięty zestaw z suszarką build by Ati/Nv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny test, trafiłem przez przypadek, wychodzi na to, że nie warto w 7770 gigabyte rev 2.0 OC zostać przy ich ustawieniach, bo najwięcej to to daje, do zużycia energii...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ szefons

Dziękuję :)

 

Po roku bawienia się tą HD7770 doszedłem do wniosku że standardowy tryb 1050MHz 1,175V jest zupełnie nieefektywny do tego ile energii pobiera. Przy 1020MHz można ustawić 1,125-1,375V a wydajność prawie taka sama. Przy 1000MHz karta pozwala na 1,100V a to już spora oszczędność. Dodatkowo zauważyłem że taktowanie pamięci mocno wpływa na możliwość undervoltingu rdzenia. Przykładowo przy 500MHz rdzeń i 1125-1300MHz pamięci potrzeba wyższego napięcia dla rdzenia niż przy 500MHz rdzeń oraz np. 700MHz pamięci. Samo taktowanie pamięci nie wpływa aż tak znacznie przy niskich taktowaniach rdzenia na wydajność bo i tak taki niski profil 500MHz ustawiamy dla mało wymagającej gry i grę "ciągnie" sam rdzeń.

 

Ewolucja sterowników Catalyst pozwoliła na ustawianie najniższego zegara 2D jako "nasze 3D", wcześniejsze umożliwiały to na 350MHz, potem 334MHz, dziś 3D "łapie" już od 300MHz.

 

Tak samo profile - teraz używam "co 180MHz" czyli 300MHz, 480MHz, 660MHz, 840MHz, 1020MHz.

Wszystkie profile oprócz 1020MHz mają obniżone taktowanie pamięci co zaowocowało ucięciem od 0,025V do nawet 0,075V przy danym taktowaniu. Przykładowo 300MHz/700MHz działa na napięciu 0,687V gdy przy 300MHz/1125MHz potrzeba już 0,725V a 300MHz/1300MHz 0,750V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponownie, wielkie dzięki za odpowiedź, mam tą samą grafikę i właśnie tak jakoś tu trafiłem i kombinuję, bo z twoich testów wynika (przeczytałem też tematy ze stopki), że nie ma się co silić, jak w grze rąbie 100% gpu to wystarczy maks 1GHz, resztę można profile jeszcze niższe ustawiać.

 

Skoro się odezwałeś to skorzystam z okazji i się popytam, bo są pewnie nieścisłości.

 

1. Co do trybu 2D

 

Ster mam 14.4, tam już nie ma opcji „high performance gpu clock settings”, a przynajmniej nie taka jak kiedyś, teraz jest to pole z osiami, mogę ustawić 300 Mhz, teraz się zjeżdża w dół (bo rozumiem overdrive musi być włączone), ale i tak rośnie np. jak wejdę na youtube do 400 mhz i 1125 ram, mimo iż flasha nie ma tyko player html5.

 

Tak samo w 2D napięcie cały czas 1.175v (gpu-z). Jak ty ustawiasz ten tryb 2D, czym napięcia i żeby to stałe było, możesz coś więcej opisać co do ustawienia trybu 2D, bo może ja czegoś nie kumam.

 

2. Co do trybu 3D

 

Jeszcze nie kombinowałem za bardzo z trixxem (pobrałem ze strony sapphire) i wolałbym nie używać, bo od dawna używam msi afterburner (zanim nawet tą grafikę miałem) i on wszystko ma na pokładzie, do tego łączę go z RTSS i HWINFO32 dla danych OSD, więc stwierdziłem, że się i nada do profili dla tej grafiki, tylko ten sam problem, wszystko powłączane mam i jest ok (no po za tym, że monitoring vcc włączony, a nie ma wykresu), ale napięcie ani drgnie, zawsze 1.175v i nie wiem czemu, szukałem w necie i nie mogę znaleźć.

 

W trixx natomiast działa kontrola vcc, ale kurde kolejny program, może evga zamiast msi poradzi sobie lepiej, bo to to samo jest prawie.

 

Coś poradzisz?

 

Bo tak ogólnie to rozumiem to ma działać tak, że w 2D mam najniżej jak się da, takty gpu/mem, napięcie i w sumie mi to starczy byle youtube działał płynnie, film też (ale tylko na potrzeby szybkiego podglądu, bo i tak na pc nie oglądam nigdy nic) i akceleracja w przeglądarkach jakoś w miarę.

 

I to na sztywno, a przed grą włączam sobie profil 3d jakiś wybrany. (tak przy okazji, jest jakiś pomocny soft co wykrywa grę i wystawia profil automatycznie?)

 

Na razie mam kilka profili z pierwszego postu i skorygowane trochę o dane z innych tematów, ale twoja odpowiedź ostatnia w tym temacie jest jeszcze lepsza i rzuca nowe światło odnośnie taktów mem i jeszcze lepszego zejścia z napięciem.

 

Naprawdę wielki dzięki, ja nie mam czasu by to wszystko zbadać i wybrać, a ty podajesz gotowe rozwiązanie, tak samo jak ciebie, nie kręci mnie 60 fps za wszelką cenę, bardziej kusi mnie wizja adekwatnej wydajności czy śmiesznym poborze energii.

 

Po tym co tu podałeś na pewno skoryguję swoje profile.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Co do trybu 2D.

Ja zostałem na 13.11 bo w nowych mi grafiką szarpało, np. Crysis 3.

Tryb 2D ruszysz jak z edytujesz bios, zrzucisz bios, zmodyfikujesz i wgrasz na nowo. 2D w Gigabyte HD7770 jest 300MHz/150MHz(x4 czyli 600MHz pamięci) na napięciu 0,825V (powinno być 0,825V ale GPU-Z wskazuje 1,175V przez te blokady AMD/Gigabyte), tego nie ruszysz. Gdy karta nic nie robi to pobiera około 10-15W, jak wygasi się i przejdzie w tryb ZeroCore to pobiera 3W, ruszysz myszką i znów się włącza czyli 2D 300MHz/150MHz. Tryb 3D ma jeden - 1050MHz/1125MHz/1,175V i to możesz ruszać.

Idzie tak pokombinować że:

2D 300MHz/150MHz 0,825V (będzie 0,687V przez tryb 3D i karta nie zmieni tego ani na 0,825V ani na 1,175V i cały czas będziesz miał 0,687 w 2D/3D)

3D 300MHz/700MHz 0,687V (więc tak naprawdę cały czas będzie działała w 2D/3D z obniżonym napięciem do 0,687V)

Karta nawet nie będzie wiedziała kiedy ma 2D a 3D bo tak jej skróciłeś lejce trybu 3D że cały czas ma zegar 300MHz. Z tego co zaobserwowałem to 300MHz/700MHz 0,687V w 3D np. Painkiller Black pobiera około 25W a gra śmiga na max w FHD.

 

2. Co do trybu 3D.

Bo HD7770 ogólnie mają zablokowane zmiany napięcia, nawet o HD7790 czy innych jest na necie że są problemy bo AMD zablokowało. Dlatego ja używam Sapphire Trixx ale nie każdy Trixx ma możliwość zmiany napięcia, ten mój jest chyba "unlocked" tak samo jak MSI Afterburner da się odblokować poprzez skrypt czy inne komendy - jest na to metoda na internetach. Do monitoringu nie używam HWINFO bo ten program źle pokazuje napięcia, użyj GPU-Z ten jest OK. Jeżeli GPU-Z by pokazywał błędnie, jeżeli Trixx tak naprawdę by nie zmniejszał napięć mojej HD7770 to w jaki sposób mam bsoda na takim samym taktowaniu a tylko niższym napięciu? no właśnie, czyli jednak zmieniam napięcie rdzenia że jest bsod.

Nie ma automatu (za fajnie by było :E) by gra wykrywała profile w TRIXX. Niestety robisz to ręcznie, albo poprzez podgląd obciążenia w GPU-Z albo odpalasz sobie OSD z EVGA Precision-X albo MSI Afterburner i sam potem przełączasz profil na wyższy, ja przeważnie przełączam jeżeli widzę że często obciążenie wchodzi na 90-95%.

Do używania "internetu" wystarczy Ci tryb 300MHz i dla 2D i dla 3D. Karta nawet nie będzie wiedziała że tak naprawdę nic nie zmienia bo dla 2D=300MHz a dla 3D=300MHz :]

 

Moje aktualne profile:

1. Rdzeń 300MHz, Pamięci 700MHz, Napięcie 0,687V

2. Rdzeń 480MHz, Pamięci 700MHz, Napięcie 0,775V

3. Rdzeń 660MHz, Pamięci 1250MHz, Napięcie 0,875V

4. Rdzeń 840MHz, Pamięci 1300MHz, Napięcie 0,987V

 

+ ręcznie ustawiam 1020MHz, 1300MHz, 1,137V gdy potrzebuję jak najwyższej wydajności.

 

>>> KLIK 1 TRIXX <<<

>>> KLIK 2 TRIXX <<<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to tak.

 

1. 2D

 

No to raczej trybu 2D ruszać nie będę, przynajmniej nie jeśli mam grzebać z biosem, kusi niskie napięcie, ale biosu nie ruszam.

Widać są jakieś blokady, bo żaden soft mi nie podaje dokładnego napięcia gpu, dziwne jest to, że niektóre softy podają prawidłowo np. 0,825v, ale w trybie 3D w którym jest już 1,175v podają 1,200v, nie wiem czemu czasem zaokrąglają (chyba?) a w innym wypadku nie.

 

I nie wiem czy tak powinno być, ale jak pisałem na youtube gpu rośnie do 400 mhz, 1125 ram i 0,950v, nawet jak w CCC mam overdrive włączone i suwak na 300Mhz, z tym chyba też nic nie zrobię, no, ale to chyba nie przełącza się 3D tylko nadal jest 2D, dobrze myślę?

Po za zmianą biosu żadnym softem nie uda mi się zatem ustawić trybu 2D? Bo to oznacza, że te skoki na 400Mhz i 0,950v też są nie do zatrzymania. Jak trixx zmieni napięcie to jest na stałe, nawet w trybie 2D, o ile 400Mhz to nadal tryb 2D, bo do 400Mhz i1125 mem nadal rośnie nawet, gdy jest w trixx 300 Mhz i 700 mem.

 

Bo chętnie bym pokombinował tak jak napisałeś

 

2D 300MHz/150MHz 0,825V (będzie 0,687V przez tryb 3D i karta nie zmieni tego ani na 0,825V ani na 1,175V i cały czas będziesz miał 0,687 w 2D/3D)

3D 300MHz/700MHz 0,687V

 

A widzę tylko nad 3D mogę zapanować. Z trixx można i 2D, ale jest sprawa z 400Mhz YT.

 

2. 3D

 

Więc tak, afterburner (evga odpada, bo zrezygnowali z amd) podaje, że na karcie jest regulator napięcia uP6204, jest mało tematów, kierują one na forum guru3d i wynika z nich tylko to, że ten regulator nie ma jakiejś pętli raportowania (bo do tanich kart go się stosuje) więc nie da się dokładnie sprawdzić napięcia, ale da się kontrolować.

 

Trixx pobrałem ze strony głównej https://www.sapphireselectclub.com/ssc/TriXX/ i jak napisałem Trixx zmienia napięcia i co ciekawe wtedy widać tą zmianę nawet w GPU-Z, który normalnie cały czas pokazuje 1.175v bez względu na tryb.

 

Co ciekawe po zmianie napięcia Trixxem, przywróceniu normalnych taktów i wyłączeniu go, kontrola napięcia zaczyna działać także w afterburner, więc to pewno jest jakaś jednorazowa komenda czy coś co to aktywuje.

 

Niestety na teraz jeszcze nie odkryłem jak w afterburner osiągnąć to samo, muszę poszukać, wtedy nie potrzebowałbym trixxa.

 

HWINFO używam, bo niestety żaden soft nie pokazuje wszystkiego naraz, w afterburner już wiem, że nie zadziała monitoring napięcia, a u mnie GPU-Z przynajmniej bez użycia najpierw Trixxa źle pokazuje.

 

Dziwi mnie natomiast, że tak prostej rzeczy nie dodali jak automatyczny profil przy danej grze, który sobie wybraliśmy wcześniej czy to w trixx czy afterburner.

 

I też właśnie planuję robić tak jak ty, duże użycie gpu, robię wyższy profil, jednak będę dalej kombinował z afterem, bo za dużo już tych programów mam, a i after ma 5 profili, w sam raz.

 

Nie mam zamiaru i tak nigdy używać domyślnych ustawień karty, bo i tak jak twoje testy dobitnie pokazały, nie ma to sensu, ani wydajnościowego, ani energetycznego.

 

Nominalnie bym startował zawsze z refa, a potem dostosował, max ten 1020Mhz, a powiedz mi pamiątki muszę robić na 1300, coś mi to da?

 

I nie wiem czy w sterze, ale chyba tak, jest na sztywno youtube wpisany czy coś, bo żeby nie wiem co, na YT jest 400Mhz i 1125 mem, napięcie ustawione trzyma.

 

Tak więc na razie zostaje trixx, chyba usunę jeden profil z tych co podałeś i zrobię coś pośrodku 500Mhz, to nie będę musiał ustawiać 1020Mhz ręcznie.

 

I jeszcze jedno pytanko, czy przy niższych profilach to jest normalne że sterownik przestanie odpowiadać podczas obciążenia w grze lub teście 3d? Bo mi tak się stało i potem przywróciło bez problemu.

 

Tak samo na odtwarzaczu flash w firefox na jakimś filmiku potrafiło sie stać to samo, ale stwierdziłem, że to ster daje dupy, bo na chrome zero problemu.

 

Ważne, że powoli to ogarniam, bo na początku to nawet nie wiedziałem, że overdrive trzeba na stałe ustawić 300Mhz, a teraz procedurę już mam prawie gotową.

 

Jeszcze ogarnę tego trixxa czy aftera i mam wypas, ponownie, wielkie dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. 2D

(...)niektóre softy podają prawidłowo np. 0,825v, ale w trybie 3D w którym jest już 1,175v podają 1,200v, nie wiem czemu czasem zaokrąglają (chyba?) a w innym wypadku nie.

Tak też to widziałem chyba w hwinfo. Możliwe że te 0,825-1,200V to zakres napięciowy układu "Cape Verde XT" który jest w HD7770. Tak samo to bez sensu jak zakres napięciowy procesorów CPU bo można i zejść niżej i wyjść wyżej, to tylko "zakodowany" przedział używany fabrycznie przez producenta - bo i dasz poniżej 0,825V i powyżej 1,200V.

 

I nie wiem czy tak powinno być, ale jak pisałem na youtube gpu rośnie do 400 mhz, 1125 ram i 0,950v, nawet jak w CCC mam overdrive włączone i suwak na 300Mhz, z tym chyba też nic nie zrobię, no, ale to chyba nie przełącza się 3D tylko nadal jest 2D, dobrze myślę?

Spróbuj podnieść taktowanie z 300MHz na? skacz do góry co 10MHz. Możliwe że na tych sterownikach co masz karta jeszcze marudzi i skacze na 400MHz - miałem tak samo jak na któryś sterownikach dopiero załapałem że od 334MHz nie przeskakuje mi na 400MHz, dokładnie ta sama wartość - 400MHz (napięcie nie pamiętam czy mi skakało.

 

2. 3D

Co ciekawe po zmianie napięcia Trixxem, przywróceniu normalnych taktów i wyłączeniu go, kontrola napięcia zaczyna działać także w afterburner, więc to pewno jest jakaś jednorazowa komenda czy coś co to aktywuje.

Niestety na teraz jeszcze nie odkryłem jak w afterburner osiągnąć to samo, muszę poszukać, wtedy nie potrzebowałbym trixxa.

Ooo :) a to ciekawostka, dzięki za info. Ja męczyłem w zeszłym roku Afterburnera poprzez te tutoriale jak go odblokować ale coś mi nie wychodziło.

 

I jeszcze jedno pytanko, czy przy niższych profilach to jest normalne że sterownik przestanie odpowiadać podczas obciążenia w grze lub teście 3d? Bo mi tak się stało i potem przywróciło bez problemu.

Nie. Nigdy takie coś mi się nie wydarzyło. Oprócz problemów z powrotem ze stanu ZeroCore które rozwiązały sterowniki gdzieś z koncówki wakacji 2013 to żadnych problemów ze "bsod/przestał odpowiadać/freeze". Pewnie, były bsody z racji za niskiego napięci rdzenia, były freeze z racji zbyt wysokiego taktowania pamieci ale to "ja mieszałem".

 

Nominalnie bym startował zawsze z refa, a potem dostosował, max ten 1020Mhz, a powiedz mi pamiątki muszę robić na 1300, coś mi to da?

Jest niewielka różnica pomiędzy 1250 a 1300MHz, akurat tutaj ustawiło mi się 1300MHz bez ruszania napięcia. Przy 1020MHz rdzeń bardzo marudzi, raz wystarczy mu 1,125V a czasami 1,137V. Pamięci przy 1325-1350MHz już zaczynają marudzić, a z kolei obniżenie ich do fabrycznych 1125MHz nie spowodowało by rdzeń spadł z voltażu. Każda karta jest inna, Ty masz swój egzemplarz, ja swój, może Twoja będzie z lepszej partii. Na rdzeń nie narzekam ale możliwości pamięci mam przeciętne i kończą się stabilnie na około 1375MHz, zaś z tego co widziałem i czytałem to wiele osób ciśnie ponad 1450MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, próbowałem tak jak piszesz z tym 400Mhz kombinować, ale ni chu chu, wygląda na to, że w sterach (14.4 dla przypomnienia) jest chyba to na sztywno wstawione jakoś i jak wykrywa kontekst przyspieszenia sprzętowego na elemencie video w html5 to przestawia na 400Mhz, 0,950v i 1125 ram, a ustawienie dowolnym innym programem nic nie daje, bo to jest w ramach trybu 2D, a na to żaden soft nie ma wpływu.

 

Więc chyba starsze stery w tej kwestii nieco inaczej działały, skoro u ciebie da radę to zmienić.

 

Co do zawieszenia stera i jego odzyskania, to tak jak pisałeś, te same modele kart, ale jednak inne, tak samo jest i tutaj, przetestowałem kartę w grach, nie ma żadnego problemu, a jednak jak pisałem przy kombinacjach ster potrafił przestać odpowiadać, zamraża na chwilę i wraca, może to wina tego, że za dużo softów było na raz odpalone i były jakieś problemy albo coś w sterze czy danym programie, jakaś niekompatybilność, bo jak pisałem, czasem i w firefox na odtwarzaczu flash sterownik tracił przytomność za każdym razem, a na chrome zero problemu było.

 

Teraz np. firefox też działa bez problemu.

 

Tak samo u mnie ten pierwszy twój profil nie wchodzi, komp zwiecha i tylko reset zostaje, chyba za niskie napięcie jak na moją sztukę, ale jeszcze pokombinuję.

 

Ramu za to nie mam zamiaru podkręcać, więc tu raczej odpuszczę kombinacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga techniczna: wykresy lepiej zapisywać w png, nie jpg, daje to lepszą jakość obrazu, bez artefaktów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo u mnie ten pierwszy twój profil nie wchodzi, komp zwiecha i tylko reset zostaje, chyba za niskie napięcie jak na moją sztukę, ale jeszcze pokombinuję.

U mnie ostatkiem sił karta wytrzymuje 0,687V po zmianie pamięci np. na 725MHz już leci zwieszka. Może zmniejsz pamięci z 700MHz na 600-650MHz albo po prostu dodaj +V.

 

Uwaga techniczna: wykresy lepiej zapisywać w png, nie jpg, daje to lepszą jakość obrazu, bez artefaktów.

Też to zauważyłem, png wcale o więcej nie zajmuje i wykresy nadal "będą lekkie" nawet na słabszych łączach, a jpg rozmazuje napisy. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • O boże naprawdę ... Co  do lotów  nad prywatną posesją   to : Zakazu prawnego  nie ma  ale  musi być poszanowana prywatność  osób     ,a samo latanie bez zgody może być już naruszeniem i nieposzanowaniem prywatności ,a robieie zdjęć  czy nagrywanie   prywatnych posesji ,osób  podchodzi pod stalking  ,naruszenie wizerunku  tym bardziej   opublikujesz  gdzieś te materiały .   Warto zatem pamiętać, że choć przepisy dotyczące lotów dronem umożliwiają latanie nad prywatną posesją, to musi się to odbywać bez naruszania prywatności. Osoba zgłaszająca sprawę na policję może oskarżyć operatora drona o kradzież danych osobowych i wizerunku, naruszenie prywatności i nękanie https://ironsky.pl/czy-mozna-latac-dronem-nad-czyjas-posesja/   I chyba tyle w tych kwestiach z mojej strony  ,bo widze ze  masz  podstawowe problemy z odróżnieniem  przestrzeni publicznej  od prywatnej  , poszanowania  czyjejś prywatności  itp itd takie podstawy zycia w społeczeństwie  . To ze masz  drona nie  uprawnia cię  do tego ze  możesz zaglądać ludziom  przez okna  nie wiadomo w jakim celu .   Na jesieni  była u mnie akcja    gdzie miasto za pomocą  drona sprawdzało  czym ludzie palą w piecach  jakoś  urząd  potrafił wysłać  pismo   z informacją ze  w terminie  xx   będzie latał dron  nad moją posesją  w takim i takim celu . Nawet jak nie mieli obowiązku prawnego informować o takiej akcji bo  zachowali się po ludzku i  dali takie info aby mieszkańcy wiedzieli  co jest granie  i ze nikt ich nie podgląda /szpieguje ....    
    • Ale o czym Ty do mnie piszesz? Albo piszemy o czymś innym, albo kompletnie nie rozumiesz do czego wykorzystuje się drony. Cała dyskusja zaczęła się od tego, że ktoś napisał, że nie można wykonywać lotów nad prywatnymi posesjami i cały czas do tego się odnoszę. Na serio to napisałeś? Uważasz, że jak latasz dronem, to inne przepisy Cię nie obowiązują, w tym konstytucja? Człowieku idź grzecznie oddaj licencję. - Konstytucja nie zabrania mi wykonywania lotu dronem nad terenem prywatnym. Nie wiem o jakiej licencji piszesz (albo Ty nie wiesz na jakich zasadach wykonuje się loty dronem). A jakbyś w ten sposób uchwycił obiekt wojskowy lub jakąś infrastrukturę chronioną, to też byś się tłumaczył "przecież latałem w przestrzeni publicznej"? - to tylko pokazuje, że nie wiesz nic o lataniu dronem (polecam doczytanie chociażby o strefach). Masz zdjęcie poniżej i pisz akt oskarżenia na googla, że publikuje zdjęcie obiektu wojskowego jakim jest jednostka wojskowa. Czyli jak będę wisiał dronem nad przestrzenią publiczną, ale na wysokości np. Twoich okien w domu i obczajał co tam robisz, to co, też nie masz prawa wnosić pretensji? No raj dla stalkerów -  czy ja gdzieś pisałem o zaglądaniu przez okna z wykorzystaniem drona?
    • Rock nie jest stary, tylko zdziadziały. On ma ledwie 46 lat.
    • Może to być poprzedzenie dla dużej ofensywy na Ukrainie, w tym na Kijów i Odessę.
    • No to słabo, MS powinien mieć swój launcher, a tego BN wywalić.   Zresztą i tak poczekam aż wyjdzie w maju 4 sezon.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...