Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

abesus

Uszkodzone chlodzenie karty graficznej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam stara karte graficzna Radeon HD4850 firmy asus i dzis zauwazylem ze wentylator przestal sobie radzic z odprowadzniem ciepla. Komputer zaliczyl juz jeden zwis obecnie niby dziala ale temp karty graficznej wynosi 85 stopni. Teraz pytanie, mozna wymienic wentylator na karcie graficznej czy trzeba zrobic to razem z radiatorem. Interesuje mnie jak najtansze rozwiazanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można go przede wszystkim wyczyścić (radiator). W dalszej kolejności jest wymiana pasty, ale możliwe że nie będzie to konieczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnialem dodac, radiator wyczyszczony. Problem zdecydowanie jest z wiatraczkiem gdyz praktycznie sie nie kreci... Rano uruchamiajac komputer musialem recznie pchnac wiatrak zeby zaczal sie krecic. Karte czyscilem jakis miesiac temu wiec prawdopodobienstwo ze to problem z zanieczyszczonym radiatorem jest zerowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Identyczna jak podales na zdjeciu z tym ze ten plastik otaczajacy radiator odkrecilem jakis czas temu bo na nim tylko sie zbieral kurz.... Wlasnie zdaje mi sie ze wentylator sie zatarl... Przez dlugi okres czasu halasowal dosyc znacznie, od tygodnia chodzi cicho a dzis jak sie przegrzal i kom wylaczyl wentylator nie dzialal wcale... Uruchomilem kompa popchnalem recznie wentylator i niby dziala ale strasznie powoli i ociezale... obecnie temp 80 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładam jednak, że to ta z linka. Refernty osiągały jeszcze wyższe temperatury w standardzie :E.

 

Można zdemontować tę plastikową obudowę oraz wentylator. Jeśli potrafisz lutować i zaizolować, to kup w miarę wydajny wentylator 92mm np. http://www.morele.net/arctic-cooling-arctic-f9-92mm-afaco-09000-gba01-555347/ i przypnij opaskami zaciskowymi do radiatora i przelutuj kabelek z wtyczką od orginału, do tego Arctica. Dzięki temu podepniesz pod kartę i karta będzie sobie regulować jego obroty jak w oryginale.

 

Prostsza wersja:

Kupić tamten wentylator, zdemontować standardowy i przypiąć opaskami nowy jak tylko wygodnie do radiatora. Wtyczkę tego wentylatora do płyty głównej (pewnie masz wolne miejsce), a jeśli nie to pod molex przez przejściówkę która powinna być w zestawie, ale może nie być i wtedy kup cos takieg: http://allegro.pl/kabel-zasilajacy-do-wentylatora-molex-3-pin-i3402914685.html

 

Edit:

Istnieje co prawda możliwość, by naprawić oryginalny wentylator, ale może się to okazać dośc problematyczne i musisz mieć coś do wyczyszczenia (jakieś wd40, czy coś podobnego), i coś do smarowania - najlepiej oliwka techniczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za pomoc. Jutro kupie w sklepie wentylator i polutuje wtyczki. Pozdrawiam.

 

Zakładam jednak, że to ta z linka. Refernty osiągały jeszcze wyższe temperatury w standardzie :E.

 

Można zdemontować tę plastikową obudowę oraz wentylator. Jeśli potrafisz lutować i zaizolować, to kup w miarę wydajny wentylator 92mm np. http://www.morele.net/arctic-cooling-arctic-f9-92mm-afaco-09000-gba01-555347/ i przypnij opaskami zaciskowymi do radiatora i przelutuj kabelek z wtyczką od orginału, do tego Arctica. Dzięki temu podepniesz pod kartę i karta będzie sobie regulować jego obroty jak w oryginale.

 

Prostsza wersja:

Kupić tamten wentylator, zdemontować standardowy i przypiąć opaskami nowy jak tylko wygodnie do radiatora. Wtyczkę tego wentylatora do płyty głównej (pewnie masz wolne miejsce), a jeśli nie to pod molex przez przejściówkę która powinna być w zestawie, ale może nie być i wtedy kup cos takieg: http://allegro.pl/kabel-zasilajacy-do-wentylatora-molex-3-pin-i3402914685.html

 

Edit:

Istnieje co prawda możliwość, by naprawić oryginalny wentylator, ale może się to okazać dośc problematyczne i musisz mieć coś do wyczyszczenia (jakieś wd40, czy coś podobnego), i coś do smarowania - najlepiej oliwka techniczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cewki ci nie piszczą w tym Asusie ,bo u mnie piskały , z wiatrakiem nie miałem problemów. Wszystko to ładnie wygląda ale z wydajnością tego chłodzenia jest nie ciekawie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIc nie pizczy... Natomiast dzis rano ten sam problem... Wiatrak nie chcial sie zalaczyc nawet po probie ruszenia go palcem wiec podjalem zdecydowane dzialania :) Wyciagnalem karte nadgialem troche wiatraczek i do powstalej dziurki nalalem oleju roslinnego bo akurat po samochodowy do garazu nie chcialo mi sie isc. Kiedys jakies 8 lat temu zrobilem juz taka operacje na jednej z kart graficznych efekt byl genialny, w tym przypadku po prostu zadowalajacy. Wiatrak chodzi ale dalej stawia opor wiec predzej czy pozneij padnie. Po obejrzeniu mojego kompa w srodku okazuje sie ze patent kolegi wyzej z domontowaniem dodatkowego wentylatora nie przejdzie ze wzgledu na to ze zaraz pod grafika mam karte muzyczna... Mysle ze sie nie zmiesci ale nie mam pewnosci. Dzis podskocze do sklepu komputerowego zobaczyc jakiej wielkosci sa te wiatraczki.

 

edit:

 

Zmieniam zeznania kolego darox. Cos dziwacznie piszczy/brzeczy z okolic karty graficznej wiec zapewne to cewki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...