Skocz do zawartości
Gość jimasek

FAQ - sieci komputerowe

Rekomendowane odpowiedzi

Gość jimasek

Jeżeli macie pomysły na tworzenie poradników i instrukcji to więcej informacji na PW - jimasek

 

Podstawowe polecenia konsolowe:

 

Konsolę w każdym systemie firmy Microsoft otwieramy w podobny sposów tzn. przez kombinację klawiszy WIN+R i wpisanie cmd.

 

9810winR.jpg

 

1046uruchom_cmd.png

 

cmd_win7.jpg

 

 

ping wp.pl -t - polecenie możemy zakończyć klikając ctrl+c lub zamknięciem okna konsoli

 

cmd_ping.jpg

 

ipconfig /all - pokazuje karty sieciowe (interfejsy) wraz z adresacją automatyczną lub ststyczną.

 

cmd_ipconfig.jpg

 

Adresy prywatne z klasy A

od 10.0.0.0 do 10.255.255.255 (domyślna maska podsieci 255.0.0.0).

Adresy prywatne z klasy B

od 172.16.0.0 do 172.31.255.255 (domyślna maska podsieci 255.255.0.0).

Adresy prywatne klasy C

od 192.168.0.0 do 192.168.255.255 (domyślna maska podsieci 255.255.255.0).

 

tracert wp.pl - polecenia zbadania trasy pakietów do danego adresu IP lub serwera. Możemy obserwować gdzie mamy największe straty prędkości

 

295636.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jimasek

Prosty test na stabilność łącza internetowego:

 

Często bywa tak że internet szwankuje, często przerywa czy jest niestabilny a my nie wiemy gdzie szukać przyczyny. Prostym sposobem jest zrobienie testu i użycie prostej komendy ping którą wpisujemy do konsoli cmd.

 

9810winR.jpg

 

1046uruchom_cmd.png

 

Będzie to ciągłe wysyłanie zapytań ping do następujących serwerów:

 

ping 192.168.1.1 -t (adres bramy internetowej czyli naszego routera - może być inny)

ping 8.8.8.8 -t (adres serwera DNS);

ping wp.pl -t (adres jakiejkolwiek znanej działającej domeny).

 

ping_test.jpg

 

Otwieramy trzy osobne okna konsoli i obserwujemy działanie zapytań. Możemy normalnie korzystać z internetu aż do czasu kiedy problemy znowu się pojawią. Sprawdzamy wtedy który z serwerów przestał odpowiadać.

 

brak ping 192.168.1.1 - brak komunikacji z routerem, przyczyn szukamy w pierwszej kolejności w systemie, sterownikach karty sieciowej, programie antywirusowym (firewallu), sprawdzamy też konfigurację radia (wireless settings) na routerze, sprawdzamy zasilacz, przy połączeniu kablowym wszystkie kable biegnące z komputerów do routera, switch-a - (założenie inne testy też nie działają).

 

brak 8.8.8.8 i wp.pl - oznacza brak dostępu do internetu na samym routerze, sprawdzamy konfigurację portu WAN i okablowania od dostawcy internetu - (założenie ping 192.168.1.1 jest stabilny)

 

brak ping wp.pl - sprawdzamy konfigurację DNS-ów na karcie sieciowej lub routerze - DHCP Setings - (założenie ping 192.168.1.1 i ping 8.8.8.8 działa stabilnie).

 

niestabilny ping 8.8.8.8 i ping wp.pl - w większości przypadków przyczyna leży po stronie dostawcy internetu, jeżeli korzystamy z routera test należy przeprowadzić bezpośrednio na łączu dostawcy, bez użycia routera - (zakładamy że ping do bramy działa poprawnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jimasek

EIA/TIA 586A i EIA/TIA 586B - standardy dla wtyczek i gniazd RJ45

 

9637586a.png

 

4259586b.png

 

Poprawnie zarobione wtyczki RJ45 na skrętce komputerowej

 

2987586a_b.jpg

 

Połączenie proste i crossover

 

2182out2.gif

 

Typowe gniazda RJ45

 

2186gniazdo_rj45_1.jpg

 

4031gniazdo_rj45.jpg

 

7003gniazdo_rj45_2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jimasek

Router bezprzewodowy jako AP - punkt dostępowy

 

Bardzo prosto można skonfigurować router bezprzewodowy do tego aby działał jako Access Point (AP) i nie nadawał własnej adresacji w sieci. Musimy w konfiguracji zmienić adres IP routera jeżeli koliduje z głównym routerem w sieci, wyłączyć serwer DHCP, i nie używać portu WAN / INTERNET (w zależności od modelu routera).

 

Przykład konfiguracji przedstawiam na routerze TP-Link WR740N. Zasadę tą można stosować we wszystkich routerach bezprzewodowych łącznie z routerami ADSL.

 

Zmiana adresu IP routera - adres IP routera zmieniamy na taki który nie koliduje z głównym routerem a znajduje się w jego puli adresacji

 

Przykład:

Główny router (brama) 192.168.1.1 - AP TP-link 192.168.1.250

 

Główny router (brama) 192.168.0.1 - AP TP-link 192.168.0.250

 

Główny router (brama) 10.0.0.1 - AP TP-link 10.0.0.250

 

WR740_lan.jpg

 

 

Wyłączenie serwera DHCP - disable - tak aby nowy router w sieci nie nadawał swojej adresacji

 

WR740_dhcp.jpg

 

Pomijamy port WAN (niebieski) w podłączeniu - kabel z głównego routera łączymy do jednego z 4 portów LAN-owych. Pozostałe trzy wolne porty można wykorzystać także to podłączenia innych urządzeń w sieci. Działają jako zwykły switch (rozdzielacz).

 

WR740_without_wan.jpg

 

Pomijamy port WAN-RJ11 w podłaczeniu do routera ADSL-owego.

 

routera_jako_ap.jpg

 

Pamiętamy o odpowiedniej konfiguracji naszej sieci bezprzewodowej w zakładce Wireless Settings:

 

WR740_wireless_1.jpg

 

oraz jej zabezpieczeniu w konfiguracji Wireless Security:

 

WR740_wireless_security.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

 • Popularne aktualnie

 • Tematy

 • Odpowiedzi

  • widać  jak nie ogarniacie tematu, to co Linus wam pokazał to nawet nie jesteście w stanie dostrzec, w TB widać jak na dłoni ze matryca nie wyrabia, HW jest po prostu za wolne i wygląda to tak jak by bufor się skończył i nagle obraz zaczyna się zlewać co nie powinno mieć miejsca na matrycy która jest przeznaczona do gier  ale ta na szczęście nie jest, no ale tego laik raczej nie wyłapie bo każdy patrzy na pierwsze sekundy a co dalej, nie chce mi się wyciągać pixow z owej przypadłości, szkoda jednak czasu na jałowa dyskusje z wami,   azgan piszczysz cały temat o TV i bóg wie o czym jeszcze a jak przychodzi co do czego to z twoich wypowiedzi można wyciągnąć mniej wniosków jak z wypowiedzi laika, taka prawda,  przekrzykujecie się na wzajem a w sumie to ślepota was ogarnia tak ze nie widzicie nic poza skrótem do matrycy,   kajdo, teoria i jej zrozumienie to podstawa jakiejkolwiek konwersacji, co w twoim przypadku nie raz zostało potwierdzone ze raczej nawet i teoria jest jałowa u ciebie,   owszem milo i przyjemnie jest poczytać zdrowe i doświadczeniem podparte wypowiedzi, ale to co  azgan i kajdo reprezentujecie to za mało by podjąć konwersacje na poziomie godnym entuzjasty,  Lab jest tak dużym Forum ze myślałem ze na temat TV można sie wszystkiego dowiedzieć zwłaszcza jak ktoś nie śledzi dziennie nowości, a tu jednak nic bardziej mylnego tak jak duże forum jest tak w temacie o TV jest wielkie , jest zachwyt ale tak naprawdę to nie wiadomo czym, i nie wiadomo jak to odebrać, i od jakiego pokroju odbiorcy przypisać, bo  z pewnością nie jest to temat w który przyciągnie entuzjastów
  • Uznali ci rękojmię?? Bo ja się będę jeszcze bujał z RMA. Wysyłam ponownie z tytułu rękojmi, jak mi nie załatwią sprawy pozytywnie zostaje rzecznik praw konsumenta.
  • Gigabyte daje gwarkę od siebie, ale tylko na wybrane modele. Kiedyś można było reklamować przez Komputronik, ale to już się skończyło z tego co pamiętam. Najlepiej kupić w porządnym sklepie to producent nie będzie miał większego znaczenia i nabywca nie będzie miał problemów z reklamacją.
  • Ja swoją oddaje na rękojmie.W ciągu 5 min mam 86stopni na 100%  (3100rpm). Już parę kart oddawałem i na gwarze nic ci nie zrobią z tym.Stwierdzą jak mi że wszystko jest ok.Pieron wie jakie mają z 4liter procedury do testów.Z tego co się dowiadywałem to tak ma być i jest w normie.Wiem że kupiłem ultra tanią karte ale w bambuko z szajsem się nie dam robić.Ty masz włożyć karte do kompa i ona na stoku ma ci trzymać temperatury i MHz.Inaczej na gwarze zleją cie sikiem prostym. Ps.Zastanawia mnie jedno. Skoro karta leci na łeb na szyje na 86 stopni to co sie dzieje dalej z czujnikami, bo nie wieże że ona tam stoi na 86.Ja mam taką kpinę że muszę dawać 850mV to jakoś sie mieści w 83 stopniach  jak sobie przestawię na 100wiatraki.Z tego co sie pytałem.To ludzie tego nie reklamują bo tak ma być i mamy to co mamy teraz.Szajs z chłodzeniem.
  • abczdrowie źródłem danych medycznych... Niech mnie ktoś dobije pls (bo Covid nie da rady). 
 • Aktywni użytkownicy

×
×
 • Dodaj nową pozycję...