Skocz do zawartości
Wodzu

O spoilerach słów kilka...

Rekomendowane odpowiedzi

/ Posty wydzielone z innego tematu, informacyjnie zostawiam temat, zapraszam również do dyskusji.

 

Widać wielu nie rozumie istoty spoilerów.

 

Chodzi w głównej mierze o to, żeby ukrywać informacje istotne dla przebiegu serialu, nikt nie każe otagowywać każdej nowej informacji, która się pojawiła w świeżym odcinku.

 

Za wikipedią:

 

Spoiler - (z ang. spoil - psuć, niszczyć) jest niepożądaną informacją o szczegółach zakończenia utworu literackiego, teatralnego, telewizyjnego lub filmowego. Termin ten bywa używany również w odniesieniu do podpowiedzi lub rozwiązań w grach i łamigłówkach. Stosowany na stronach i forach internetowych oraz grupach dyskusyjnych.

Spoiler może wyjawiać szczegóły dotyczące rozwiązania kluczowego dla danego utworu napięcia dramatycznego czy pomysłu na którym oparty jest utwór i odbierać widzowi przyjemność z jego oglądania (czytania). Ma to szczególnie znaczenie w przypadku utworów kryminalnych czy thrillerów, gdy przedstawiona zostaje informacja o mordercy lub tożsamości czarnego charakteru, choć ma zastosowanie również w przypadku produkcji innych gatunków.

Nie każdy szczegół zakończenia utworu jest spoilerem. Nie jest nim informacja o tym, że w filmie Titanic utonie statek, choć może już być wyjawienie, czy i któremu z bohaterów wersji z 1997 roku uda się przeżyć.

Jego znaczenie nieco maleje z upływem czasu od powstania do emisji danej produkcji, bowiem w międzyczasie wiele informacji o szczegółach zakończenia przedostaje się do mediów, niemniej na internetowych grupach dyskusyjnych, forach i stronach poświęconych różnego rodzaju produkcjom przyjęło się ostrzeganie czytelników.

Na grupach dyskusyjnych w Usenecie ostrzeżenie polega na poprzedzeniu spoilera około 25 pustymi liniami nazywanymi odstępem spoilerowym (ang. spoiler space), niekiedy takie informacje kodowane są w standardzie ROT13 lub w inny sposób ukrywane.

W grach - także komputerowych - za spoilery uchodzą gotowe podpowiedzi lub rozwiązania zagadek, których rozwiązanie jest niezbędne do uwieńczonego powodzeniem ukończenia gry. Skrajnym przypadkiem są gry, których ukończenie bez odnoszenia się do spoilerów jest niezmiernie trudne (np. Nethack).

 

Jeśli chcesz napisać informację istotną, związaną z fabułą i mogącą zepsuć innym oglądanie serialu, używaj tagów [spoiler ] [ /spoiler]. Nie ma znaczenia, czy odcinek był już emitowany, czy jeszcze nie.

 

 

Może to choć trochę pozwoli zrozumieć znaczenie spoilerów.

 

Największe spoilery będą usuwane, a ich użytkownicy mogą otrzymać ostrzeżenie i/lub odpoczną od forum za niestosowanie tagów i zachowanie w stosunku do reszty użytkowników (zwłaszcza jeśli ten proceder jest notoryczny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już jest ich problem, że wchodzą w temat i czytają posty z datą po emisji.. Ktoś ich zmusza ? Większość ma być poszkodowana dlatego bo ktoś tam nie obejrzał.. bez przesady. Według tych zasad nie można by było nawet wydać plakatu z na przykład Dexterem i np jego dzieckiem bo ktoś jeszcze nie doszedł do sezonu i idąc miastem dowie się że Dexter będzie miał dziecko bo spojrzy na bilboard. Według Ciebie to powinno być zakazane ? I powinien być zakaz dla twórców promować serial ? a może powinna być taka dźwigienka i rolety na bilboardzie ? :lol2: Bo to jest to samo. Spoiler ma sens tylko w przypadku treści które nie zostały wyemitowane. Po to został wymyślony, żeby Ci którzy nie chcą wiedzieć wszystkiego przed premierą tylko wolą odkrywać podczas oglądania nie byli narażeni na te informacje.

Edytowane przez wirmo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesadzasz. Na labie odkąd pamiętam jest zasada, że nie spoilerujemy, teraz jest mod tego działu, więc mam nadzieję, że będzie to przestrzegane. Kiedyś za spoilerowanie leciały nawet % :E

Na filmwebie w komentarzach też dbają o to, żeby spoilerów nie było. Poza tym jaka większość ma być poszkodowana? Jakoś w temacie Breaking Bad, Supernatural czy Suits ludzie potrafią ukrywać spoilery i nikt się nie czuje pokrzywdzony.

 

Inna sprawa: zauważ, że w trailerach kolejnego sezonu twórcy serialu nie podają żadnych scen, które bezpośrednio zdradzają fabułę/ważne wydarzenia :)

Edytowane przez Azgorath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu denerwuje mnie fakt, że nie można nic napisać tylko po wejściu w temat widzi się samo

hfiasfp

i trzeba klikać aby odkryć.. a nie na każdym urządzeniu można otwierać spoilery, bo niektóre nie obsługują czegoś takiego i żeby przeczytać musisz odpowiedzieć na post i dopiero po załadowaniu okna do pisania widzisz kto coś napisał.

 

Większość osób nie wchodzi w temat ogólny kiedy jeszcze nie widziała odcinka, bo wie że ktoś kto już obejrzał chce bez skrępowania pisać i wie że będą informacje dotyczące najnowszego odcinka. Może się tego spodziewać. W przypadku treści np z trailerów nie może, i tutaj wchodzi spoiler.

I mamy sytuacje gdzie wszyscy którzy oglądają w miare na bieżąco muszą cierpieć, bo ktoś tam z Pcima Dolnego nie obejrzał.. Jak mówię niczym się to nie różni od tego jakby na mieście na plakatach promujących serial wisiały by rolety i człowiek musiał by ciągnąc za dźwigienkę.. tylko dlatego, ze ktoś tam jeszcze nie obejrzał.

 

Nie przekaże się w zasadzie żadnych informacji czy opinii bez zdradzenia czegoś w odcinku. Poza czymś w stylu. Odcinek dobry, będzie się działo.

Edytowane przez wirmo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu denerwuje mnie fakt, że nie można nic napisać tylko po wejściu w temat widzi się samo

hfiasfp

i trzeba klikać aby odkryć.. a nie na każdym urządzeniu można otwierać spoilery, bo niektóre nie obsługują czegoś takiego i żeby przeczytać musisz odpowiedzieć na post i dopiero po załadowaniu okna do pisania widzisz kto coś napisał.

 

Większość osób nie wchodzi w temat ogólny kiedy jeszcze nie widziała odcinka, bo wie że ktoś kto już obejrzał chce bez skrępowania pisać i wie że będą informacje dotyczące najnowszego odcinka. Może się tego spodziewać. W przypadku treści np z trailerów nie może, i tutaj wchodzi spoiler.

I mamy sytuacje gdzie wszyscy którzy oglądają w miare na bieżąco muszą cierpieć, bo ktoś tam z Pcima Dolnego nie obejrzał.. Jak mówię niczym się to nie różni od tego jakby na mieście na plakatach promujących serial wisiały by rolety i człowiek musiał by ciągnąc za dźwigienkę.. tylko dlatego, ze ktoś tam jeszcze nie obejrzał.

 

Nie przekaże się w zasadzie żadnych informacji czy opinii bez zdradzenia czegoś w odcinku. Poza czymś w stylu. Odcinek dobry, będzie się działo.

Które urządzenie nie obsługuje spoilerów? PC`ty obsługują, smartfony i tablety też bez ponownego ładowania strony (Dolphin Browser na przykład), a nawet symbian s60v3 sobie radził ze spoilerami z tego co pamiętam.

Opierasz to stwierdzenie na podstawie czego? Gdyby było tak jak piszesz, to tyle osób by nie zwracało uwagi na to, zeby nie spoilerować.

Można pisać przecież o ogólnych rzeczach, a w spoilerach pisać o tym co dokładnie było, wypadałoby, żebyś się dostosował jak większość.

Edytowane przez Azgorath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popadasz w skrajność, chodzi głównie o informacje istotne dla fabuły, patrząc z perspektywy np. całego sezonu danego serialu. Coś w stylu:

 

- główny bohater ginie

- na koniec X zabija Y

- X wyszła za mąż za Y

 

etc, etc.

 

Wiadomym jest, że nie trzeba spoilerować dyskusji, domniemań, przypuszczeń, w jakim kierunku pójdą twórcy. Jak ze wszystkim, trzeba wyczucia, kiedy spoiler zastosować, a kiedy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Które urządzenie nie obsługuje spoilerów? PC`ty obsługują, smartfony i tablety też bez ponownego ładowania strony (Dolphin Browser na przykład), a nawet symbian s60v3 sobie radził ze spoilerami z tego co pamiętam.

Opierasz to stwierdzenie na podstawie czego? Gdyby było tak jak piszesz, to tyle osób by nie zwracało uwagi na to, zeby nie spoilerować.

Można pisać przecież o ogólnych rzeczach, a w spoilerach pisać o tym co dokładnie było, wypadałoby, żebyś się dostosował jak większość.

 

 

Na przykład mój telefon komórkowy, który ma 6 lat. Ma zamknięty OS.

Na podstawie tego, ze taka dyskusja była tu już nie raz ;) nikt nie zwraca uwagi, wpadnie zazwyczaj jedna osoba która się do tego przyczepi. Sam się czepiam o spoilery, ale do treści które nie miały jeszcze emisji.

Zawsze idę przeciw większości taka moja natura :E Nie mniej postaram się na drugi raz ukryć.

 

Dobra. Myślę, że tą dyskusję można zakończyć, a mod może wyciąć te posty bo się offtop zrobił.

Edytowane przez wirmo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie wchodze do tematu po wyemitowaniu odcinka, dopiero po, normalne.

Wiadome, ze dyskusja najczesciej toczy sie o najnowszym odcinku.

 

Przesadzasz. Na labie odkąd pamiętam jest zasada, że nie spoilerujemy, teraz jest mod tego działu, więc mam nadzieję, że będzie to przestrzegane. Kiedyś za spoilerowanie leciały nawet % :E

Na filmwebie w komentarzach też dbają o to, żeby spoilerów nie było. Poza tym jaka większość ma być poszkodowana? Jakoś w temacie Breaking Bad, Supernatural czy Suits ludzie potrafią ukrywać spoilery i nikt się nie czuje pokrzywdzony.

Nie dawno to weszlo, jeszcze nie dawno ktos specjalnie pisał w temacie np. że ktoś umarł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo to i tak w dyskusji o odcinkach na fw można się natknąć na spoilery dotyczące wydarzeń które jeszcze nie zostały wyemitowane i tam w zasadzie nikt tego nie ukrywa.. Dopiero po tygodniu może ktoś raczy usunąć post.

Edytowane przez wirmo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 sezonów danego serialu leci, a Ty chcesz, żeby ludzie pisali spoliery? Przecież wiadomo, że dyskusja jest na temat bieżących odcinków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- główny bohater ginie

 

dzięki że zdradziłeś zakończenie... teraz na pewno będzie mi się lepiej oglądało :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba sobie jaja robicie :kwasny:

Już teraz szlag mnie trafia kiedy wchodzę poczytać do jakiegoś tamatu i widzę tylko puste posty z przyciskami SPOILER.

 

Prosta zasada: nie oglądałem - nie czytam najnowszych postów. Nawet kiedy oglądam zaległe seriale sprzed lat to patrzę kiedy były emitowane i czytanie tematów na forum kończę na tej dacie.

 

Jeśli nie jesteś na bieżąco to i tak niczego ciekawego tam nie znajdziesz. Po cholerę tam zaglądać? Żeby osobom oglądającym na bieżąco  i tym czytającym z zachowaniem zdrowego rozsądku utrudniać życie?

 

 

Titanic tonie, a Vader jest ojcem Skywalkera.

 

 

Edytowane przez wahoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja lubię wejść w taki temat i poczytać opinie nie o odcinku a o serialu, czy warto się za niego w ogóle zabierać.

Także jestem za.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Titanic tonie, a Vader jest ojcem Skywalkera.

 

 

lepiej !

 

 

księżniczka leja jest jego siostrą a łyżka nie istnieje !!!

 

 

Edytowane przez HoZar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze lepiej hejtować, niż przeczytać i zrozumieć. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co tu jest do rozumienia? Jesteś na odcinku z 10 lipca, na tej dacie kończysz czytanie tematu. Ot i cała filozofia. Nie rozumiem czego chciałbyś się dowiedzieć z postów dot. odcinków, których jeszcze nie oglądałeś?

Tego czy warto oglądać serial dalej? I tak sam obejrzysz i po paru odcinkach wyciągniesz własne wnioski żeby nie polegać na opinii innych osób.

Tego czy odcinek jest dobry/zły? J/W.

 

I dajcie spokój z porównaniem tematu na forum z filmwebem, gdzie większość odwiedzających szuka ogólnych opinii o serialu przed jego obejrzeniem.

Edytowane przez wahoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmweb to nie jedyne źródło poszukiwań informacji o serialu przed jego obejrzeniem, tutaj można to czynić równie dobrze.

 

Polecam choćby krótką definicję spoilera z Wiki, może w końcu zrozumieją co poniektórzy sedno sprawy. Jeśli dyskusja toczy się na tematy istotne dla całej fabuły, używamy spoilerów, cała reszta to zwykła dyskusja na tematy typu relacje bohaterów, opinie o danym odcinku, ocena gry aktorskiej, rozwiązania danego wątku, itp, itd, etc. Tego typu rzeczy nie trzeba chować.

 

I nie każdy samodzielnie weryfikuje serial, czy warto go oglądać czy nie. Po pewnym czasie poznaje się gusta innych i można w ciemno oglądać polecane przez nich produkcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wchodze.. mysle sobie.. bedzie o samochodach.. jakies wieśtuningi .. :D :D a tu spoilery fimowe :lol2::lol2:

 

akurat ja jestem takiego samego zdania jak wirmo... bez sensu wszystko spoilerowac.. nie oglądnąłem czegos na bierzaco, nie chce wiedziec co bedzie to nie wchodze w temat.... nie ogladnalem a chce wiedziec to czytam.. bo rownie dobrze dla kogos tmat 3 letni moze byc spojlerem (np dla mnei Breaking Bad bo dopiero wczoraj zaczalem ogladac).. i co mam sobie go ospojlerowac? powinno to sie tyczyc tylko odcinków w przód.. ew do 3 dni po odcinku kiedy to pojawiaja sie napisy PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę, błagam o przeczytanie prostej definicji z Wiki i jej zrozumienia. Nikt nie każe spoilerować wszystkiego!

 

Poza tym bzdurna jest rada, żeby nie wchodzić do tematu lub czytać go do momentu, kiedy skończyło się oglądać. A co ze starszymi serialami, już zamkniętymi, gdzie temat powstał po wyprodukowaniu całości? A co z osobami, które szukają w temacie informacji o tym, czy warto oglądać? Po to są właśnie spoilery, żeby ukrywać rzeczy KLUCZOWE dla przebiegu fabuły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co nas obchodzi definicja z wiki napisana przez jakiegoś iksińskiego ? Co to biblia, koran czy inna księga przykazań ? Logicznym jest, że jeśli wchodzi się w temat odnośnie filmu/serialu można spotkać tam dyskusję na temat aktualnych wydarzeń. Mnie cholernie wkurza ciągle odklikiwanie spoilerów jeśli chcę na jakiś temat podyskutować. Skoro tak przytacza się filmweb to można tam zobaczyć ocenę użytkowników czy dany serial/film warto oglądać - po to tamten portal jest - a nie grzebać w czeluściach forum. Po za tym jest też odpowiedni temat na forum, gdzie polecamy filmy czy seriale.

Edytowane przez mlody_tarnow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

A co nas obchodzi definicja z wiki napisana przez jakiegoś iksińskiego ? Co to biblia, koran czy inna księga przykazań ? Logicznym jest, że jeśli wchodzi się w temat odnośnie filmu/serialu można spotkać tam dyskusję na temat aktualnych wydarzeń. Mnie cholernie wkurza ciągle odklikiwanie spoilerów jeśli chcę na jakiś temat podyskutować. Skoro tak przytacza się filmweb to można tam zobaczyć ocenę użytkowników czy dany serial/film warto oglądać - po to tamten portal jest - a nie grzebać w czeluściach forum. Po za tym jest też odpowiedni temat na forum, gdzie polecamy filmy czy seriale.

 

 

Dokładnie, o to właśnie chodzi, to klikanie. Jak widać zdanie o spoilerach aby nie używać przy aktualnych wydarzeniach jest w większości, więc powinno się znieść taki obowiązek, który zresztą nie jest nigdzie zapisany w regulaminie.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoilery maja sens tylko w watkach o filmach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoilery maja sens tylko w watkach o filmach.

 

To + ewentualnie przy jakimś świeżym temacie o nowym serialu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Spoilery maja sens tylko w watkach o filmach.

Najgorszy spoiler jaki mogę sobie wyobrazić nie pochodzi w filmu a z Heavy Rain.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie jako polonistę denerwuje to słówko SPOILER - kiedyś po prostu się mówiło "tylko nie wygadaj się, co będzie w następnym odcinku, bo jeszcze nie oglądałem", teraz przyszła moda językowa na spoilery... :P Moda minie, "spoilery" w takiej czy innej formie - nadal zostaną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...