Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Traju

Roccat Savu

Rekomendowane odpowiedzi

Roccat Savu

2q1ynx3.jpg

 

Dane techniczne

 

  • Sensor optyczny Avago 3090 - 4000dpi z nieinterpolowanymi krokami 400, 800, 1600, 4000 dpi,
  • Przełączniki Omron,
  • Próbkowanie 125, 250, 500, 100 Hz,
  • 544kB wbudowanej pamięci,
  • Przewód o dł. 1,8m w oplocie,
  • Waga 90g (bez kabla),
  • Wymiary: szerokość ok. 7,2cm, długość ok. 12cm.

zmyv4z.jpg

Budowa

 

Mysz posiada 5 przycisków, które są w pełni programowalne. Dzięki funkcji EasyShift możemy przypisać im łącznie aż 14 funkcji, ale o tym później.

 

    Urządzenie mimo, że zbudowane z plastiku posiada dwie różne powierzchnie. Na grzbiecie jest to powierzchnia gumowana. Tu dobra wiadomość dla osób, którym pocą się dłonie, pot na tej powierzchni koncentruje się w kroplach, które wystarczy przetrzeć by uzyskać czystą powierzchnię.

    Boki pokryte są materiałem, który w pierwszym kontakcie budzi mieszane uczucia, a przede wszystkim wydaje się tani. Jednak to tylko pierwsze wrażenie. Jest to plastik, którego powierzchnia została pokryta chropowatym materiałem z niewielkimi granulkami. Jest to bardzo przyjemna w dotyku powierzchnia, szczególnie po dwóch dniach użytkowania kiedy staje się nieco mniej ostra. Zapewnia pewne trzymanie, dzięki czemu mysz nie wyślizguje się nawet z mokrej dłoni. Niestety na zagranicznych forach można usłyszeć sygnały, że powierzchnia ta ma tendencję do ścierania się. Nie przeszkadza to jednak w użytkowaniu, gdyż pod ww. powierzchnią znajdziemy zwykły, gładki plastik. Warto jednak zauważyć, że głosy o startych bokach są jak na razie pojedyncze i mogą być związane ze specyficznym trzymaniem/użytkowaniem myszki.

 

4twxz6.jpg

   

    Jeśli chodzi o dwa główne przyciski to posiadają one średni skok oraz są przeciętnej twardości. Przez ok. tydzień użytkowania raz zdarzyło mi się przypadkiem wcisnąć lewy przycisk.

    Boczne przyciski wykonane są z gładkiego plastiku. Mają spory skok, ale są miękkie przez co nie ma problemu z ich używaniem a przypadkowe ich kliknięcie raczej nam nie grozi. Jednak ich umiejscowienie jest specyficzne. W moim przypadku potrzebowałem dwóch dni, aby przywyknąć do tego, że znajdują się nieco nad kciukiem i trzeba wykonać lekki ruch w górę by ich użyć. Gdy jesteśmy przy bocznych przyciskach warto wspomnieć o podpórce pod kciuk bo jest to sprawa dość kontrowersyjna. Niektórzy właśnie przez nią skreślają tę mysz. Przyznam szczerze, że nigdy wcześniej nie miałem takiego rozwiązania w żadnej poprzedniej myszy, ale nie miałem problemu z adaptacją do tego rozwiązania. Jako, że palce trzymam luźno dla mnie jest to świetne rozwiązanie. Podwyższa znacząco wygodę oraz utrzymuje kciuk blisko przycisków bocznych.

 

2iql9n6.jpg

    Rolka jest dość specyficzna. Nie jest to rozwiązanie, które możemy spotkać w wyższych modelach firmy Roccat czyli TitanWheel, ale korzysta się z niej bardzo przyjemnie. W pierwszy dzień rolka sprawowała się fenomenalnie - posiadała spory opór. Niestety po dwóch dniach zmalał on nieco. Na szczęście nie straciliśmy na precyzji rolki, skoki są nadal przyjemne i wyraźnie wyczuwalne, ale rolka stawia mniejszy opór. Co ciekawe podczas przesuwania w górę wydobywa się z niej nieco głośniejszy dźwięk niż w przypadku ruchu w stronę przeciwną. Przycisk w rolce moim zdaniem jest idealny. Nie ma mowy o przypadkowym wciśnięciu. Posiada idealny opór i skok. Jestem pod wielkim wrażeniem.

 

    Jakość wykonania całej myszy stoi na bardzo dobrym poziomie. Szczególnie zasługuje to na pochwałę zważywszy na fakt, że mamy do czyniena z myszą za 120 zł. Warto tu zwrócić uwagę na fakt, że jest to cena bardzo okazyjna patrząc na cenę sugerowaną oraz na jej ceny za naszą zachodnią granicą. Mimo niskiej wagi myszy, która niewątpliwie jest zaletą nie mamy wrażenia, że zaraz się rozpadnie nam w rękach. Obudowa nawet pod znacznym naciskiem nie skrzypi ani nie odkształca się. Pleciony przewód mimo oplotu jest elastyczny i nie sprawia problemów. Miłym akcentem jest również oznaczenie modelu na wtyku USB, dzięki czemu nie musimy zgadywać zaglądając z tyłu komputera co mamy wpięte w dany port. Tutaj również mała uwaga - wtyk nie jest pozłacany.

 

2h56uer.jpg

    Krótko o "bajerach", czyli podświetleniu. Można je zupełnie wyłączyć, ustawić w tryb zawsze włączone i tzw. breathing. Czy jest aż 16 milionów kolorów to nie wiem, ale raczej traktowałbym to z przymrużeniem oka. Jednak dzięki możliwości doboru koloru można w taki sposób manipulować diodą, że będzie ona świecić bardzo słabo, dzięki czemu nie będzie rozpraszać w przypadku jeśli ktoś chce mieć ją włączoną. Poniżej kilka zdjęć podświetlenia.

 

288th00.jpg

20kfa4j.jpg

vsguhh.jpg

2e0prnp.jpg

    Na zakończenie warto powiedzieć o jej rozmiarze. Jak głosi napis na pudełku "Mid-Size Hybrid Mouse" jest to mysz o średnim rozmiarze. Sądzę, że raczej nadaje się do chwytu typu claw i finger. Oczywiście jeśli ktoś nie ma przesadnie dużych dłoni przy chwycie typu palm może również uważać tę mysz za wygodną jednak generalizując raczej polecałbym ją dla chwytów claw i finger. Choć mimo, że dotąd trzymałem mysz palgripem nie miałem problemu z przesiadką na tę mysz, więc warto rozważyć ją mimo wszystko.

 

 

 

 

Testy

fJSMbsB.png

kX1lVZe.png

ruSwnzs.png

O5Jdqtz.png

Wydaje mi się, że prędkości maksymalne są całkiem niezłe. Nie jest to może półka DeathAddera 2013, ale pamiętajmy, że mamy do czynienia z myszą o ponad połowę tańszą.

 

Nie przejmowałbym się słabą częstotliwością jaka wynika z pomiarów. Jest to prawdopodobnie problem mojego sprzętu - pracuję na wiekowym laptopie i nawet w CS:GO nie mogę używać odświeżania 1000Hz. Dla porównania zamieszczam poniżej wynik pomiaru dla próbkowania 500Hz.

 

C51UHYV.png

 

 

Tutaj mały test w programie Paint.

 

mb039j.jpg

Jeśli chodzi o LOD to tutaj sprawa jest nieco skomplikowana.

  • Biała kartka - <1CD
  • Tesoro X2 - 4CD
  • A4tech X7 200MP - 4CD

Tak wysoki LOD na ww. podkładkach jest spowodowany wybrednością tej myszy. Jest to niewątpliwie jej największa wada. Na wielu forach można przeczytać o tym problemie. Niestety jeśli zależy nam na niskim LOD'dzie musimy wcześniej nieco przeszukać fora lub przetestować kilka podkładek. Polecam zwrócić na to uwagę przy rozważaniu tej myszy, ponieważ dla wielu osób to bardzo ważny czynnik.

 

Oprogramowanie

 

    Tutaj na dzień dobry, zostałem przywitany informacją o nowym firmware myszy, którego instalacja przebiega szybko i bezproblemowo.

 

    Sterowniki pozwalają nam na zapisanie do 5 profili, które mogą być aktywowane poprzez naciśnięcie przycisku, uruchomienie danej aplikacji lub ręcznie z poziomu oprogramowania. Dodatkowo jeden profil możemy ustawić jako domyślny Windowsa co oznacza, że będzie on automatycznie aktywowany zaraz po uruchomieniu systemu.

ugaGTjY.png

Moim zdaniem najlepsza i najciekawsza opcja dotyczy programowalnych przycisków. Mowa tu o funkcji EasyShift. Pozwala nam ona na przypisanie aż 14 akcji do naszej myszy. Mogą to być predefiniowane makra, funkcje lub makra, które sami stworzyliśmy. Moim zdaniem to rzecz, która wyróżnia się na tle konkurencji i jest bardzo użyteczna. Dzięki niej nie potrzebujemy np. uchylnej rolki, możemy szybko wyciszyć dźwięki itp. bez zbędnego zagłębiania się we wszystkie programy i tworzenia skrótów klawiszowych.

emW1aea.png

Zaawansowane ustawienia pozwalają nam ustawić różną czułość dla osi X i Y oraz zapewniają kilka innych użytecznych rzeczy jak np. wyłączenie powiadomienia o odblokowaniu trofeum.

RoZtjfb.png

Jeśli już o trofeach mowa to producent zapewnił nam możliwość odblokowania kilkunastu podczas codziennego używania myszy. Czy to jest potrzebne, myślę, że każdy sam powinien to ocenić.

EPR0Z46.png

Z poziomu sterowników możemy również sprawdzić uaktualnienia oprogramowania i fw myszy. Stąd można również szybko przenieść się do pomocy technicznej producenta.

oTdi4kV.png

Na koniec dodam, że sterowniki są niemal niezauważalne dla systemu ponieważ zabierają niecałe 2MB pamięci operacyjnej.

Podsumowanie

Kupując mysz za 120zł powiem szczerze, że nie oczekiwałem wiele. Przy wyborze kierowałem się głównie solidnym i sprawdzonym sensorem. To co otrzymałem pozytywnie mnie zaskoczyło. Solidnie wykonana mysz o bardzo niskiej wadze i dobrej ergonomii. Mysz nie jest pozbawiona wad, wysoki LOD na niektórych podkładkach, podpórka pod kciuk, wysoko umieszczone przyciski boczne niektórym osobom mogą dać się we znaki. Brak również nieco więcej kroków czułości sensora. Jednak to dostaniemy dopiero w wyższych modelach jak np. Kone Pure Optical.

Plusy:

  • cena
  • EasyShift
  • waga
  • wykonanie
  • solidny i sprawdzony sensor

Minusy:

  • wysoki LOD na niektórych podkładkach

 

Neutralne:

  • podpórka pod kciuk
  • nietypowo umieszczone przyciski boczne
  • mało skoków rozdzielczości do wyboru
  • podświetlenie

 

 

P.S. Wszystkie uwagi i pytania mile widziane.

P.S.2 Przepraszam za zdjęcia robione ziemniakiem, styl pisania oraz ew. błędy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super racka, mi się podobała i przyjemnie się czyta, teraz czekam na recenzje Kone Pure Optical.

 

Czym testowałeś myszkę z fotek wyżej, jak to program i jak nim poprawnie wykonać testy porównawcze np: G400, R.A.T.7?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłeś to zuchu :thumbup:

 

@WORMS

Etonus Enotus*

Edit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar i waga fotek do poprawy :).

 

Teraz dopiero zauważyłem co się dzieje po rozwinięciu spojlera. Jutro rano to poprawię.

 

@Worms

 

Kone Pure Optical otrzymałem dzisiaj. Zupełnie inna mysz, odmienny feeling i mimo tego samego rozmiaru co Savu to zupełnie inny gryzoń i lepiej leży mi w dłoni. Za tydzień, dwa spróbuję sklecić recenzję.

 

A wracając do samej Savu, do 120zł chyba jedna z lepszych myszy. Wiem czemu tak na zagranicznych forach ją zachwalają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupując G400 zastanawiałem się nad Savu, pewnie jakbym to na nią trafił jako pierwszą to by u mnie teraz Savu leżał.

Testuj na spokojnie nowy nabytek i podziel się doznaniami jak ochłoniesz.

Kurka wodna ten test do pobrania jakiś zawirusowany i nie mogę go ściągnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupując G400 zastanawiałem się nad Savu, pewnie jakbym to na nią trafił jako pierwszą to by u mnie teraz Savu leżał.

 

Tylko G400 jest większa i wydaje mi się, że jednak jest przeznaczona do nieco większych dłoni a przede wszystkim do palmgripu.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak , wszystko dla mnie jest za małe, jestem ciekaw Twojego nowego nabytku , póki co testuje Cyborga, pasuje lepiej od wcześniejszych myszek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz dopiero zauważyłem co się dzieje po rozwinięciu spojlera. Jutro rano to poprawię.

...

Ze sterowników myszki zamień z PNG na JPG, też sporo zyskamy na wadze.

Zdjęcia byłyby też sporo atrakcyjniejsze, gdybyś pozbył się kurzu z podmiotów fotek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może ja się dopiszę.

Kupiłem Roccat Savu po przeczytaniu pozytywnych recenzji i za namową jednego z użytkowników tego forum.

Sama mysz jest bardzo ok.

Kupiłem ją głównie pod kątem potrzeby posiadania dodatkowych przycisków do aktywacji bronni, gadżetów, ekwipunku podczas gry w BF3.

I tutaj jest problem.

 

Czy ktoś potrafi tak ustawić - skonfigurować tą mysz by przycisk boczny Easy shift+, który możemy praktycznie zaprogramować do wielu funkcji pod windows, przeglądarką i innymi programami dał sobie przypisać jakąś broń, gadżet, funkcję w BF3?

 

Z pierwszym bocznym przyciskiem jest to możliwe - w BF3 nazywa się on mysz 4, drugi boczny przycisk jest w BF3 niewidoczny. Przynajmniej ja tego nie potrafię ogarnąć. Oczywiście w oprogramowaniu od Roccat są makra do pewnej liczby gier - jednak brak jest tam BF3.

 

Na dziś niestety w w BF3 mogę korzystać tylko z 2 głównych przycisków (lewego + prawego), rolki (przewijanie), rolki (przycisk) i jednego przycisku bocznego (w BF3 Mouse 4). Drugiego przycisku bocznego (Easy shift+ ten bliżej kciuka) nie mogę za diabła zmusić do pracy w BF3.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz. Stwórz własne makra.

Kiedy masz aktywny EasyShift na danym przycisku to nie możesz go używać do żadnych funkcji. On jest aktywny tylko jako modyfikator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz. Stwórz własne makra.

Kiedy masz aktywny EasyShift na danym przycisku to nie możesz go używać do żadnych funkcji. On jest aktywny tylko jako modyfikator.

 

Więc może podpowiesz jak mam to zrobić.

Mogę pod ten przycisk przypisać "click", "menu", "scroll", "scroll up", "scroll down" i inne jednak po takim przypisaniu do tego przycisku funkcji w BF3 dalej nie można nic do niego przypisać.

Mam wrażenie, że do tego przycisku można przypisać wszystkie funkcje pod windows + inne związane z obsługą myszki (DPI, profile, open driver itp) tylko nie da się stworzyć piątego przycisku w BF3 (mouse 5)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie może jak zmusić w tej myszce żeby przycisk kółka (third button, wheel button, scroll button), działał po ludzku? Np. jak podczas przytrzymania i rzucania granatem (przycisk G lub środkowy przycisk własnie) w Call of Duty, albo przycisk chatu kołowego z frazami z Dota 2. Próbowałem przypisać na sztywno przycisk, ale działa on jakby zero-jedynkowo, on/off, mimo, że przycisk dalej trzymam komputer reaguje jakby przycisnął tylko na chwilkę ten przycisk. Efekt, nie można rzucić "podgotowanym" granatem. Nawet przypisywałem, któreś z dostępnych makr do modern warfare 2 i ten sam efekt.

 

Myszka jest, póki co ok, ale ten problem zupełnie jednak ją dla mnie dyskwalifikuje. Z MX518 nie było tego problemu. Ba, z myszką noname do laptopa również, a tu takie coś o, pro-gamer i zero funkcjonalności środkowego przycisku. Ogólnie sterowniki też jakieś dziwne. Mają niby detekcję profili ustawień jak wykryją grę, ale tych Steamowych chyba nie wykrywa, czyli tak jakby wszystkich. Z aktualizacją na Vista też wyrzuca jakiś błąd systemowy, że nie działa aplikacja.

 

Jak ktoś ma jakiś pomysł, jak to rozwiązać (środkowy przycisk myszy w kółku), to bardzo proszę o jakąś podpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. Po pierwsze z ciekawostek to w sterownikach do Kone Pure Optical (które o dziwo są identyczne) jest więcej makr w tym do BF3.

 

Jeśli chcecie stworzyć własne makra: Button Assigment -> Macro Manager. Tam tworzycie nowy wpis i jak w przypadku ww. granata dajecie "G" - tutaj ważna sprawa, aby to działało w wymieniony sposób musi znajdować się jedynie wpis "G - press". Wtedy podczas trzymania wszystko powinno działać jak najbardziej dobrze.

 

Co do detekcji profili to ona działa i to świetnie. Trzeba konkretny profil podlinkować do odpowiedniego pliku .exe i będzie on się aktywował podczas uruchomienia gry. Po jej wyłączeniu lub minimalizacji automatycznie powróci do profilu Windowsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można zmienić w tym programie skoki dpi na np jak poniżej ?

 

 

800, 1600, 3200, 4000 dpi,

 

 

oraz czy jest jakiś klawisz na myszce do przełączania profili dpi w trakcie gry ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam, lubię chwyt clav, asus strix leżał mi idealnie podobnie jak rapoo v200 coś mnie podkusiło na Savu bo był na miejscu w euro. Myszka masakrycznie niewygodna, natomiast ślizga się fajnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z tą myszą a konkretnie to chyba ze scrollem. Mysz sama od siebie zaczela wariowac, lewyklik działa jak ze wcisnietym scrolem. Nie moge operować wtedy po pasku zadań ani menu start. Okno eksploratora jest jakby nieaktywne po nacisnieciu. Czy ktoś miał podobne problemy? Wylogowanie użytkownika Windows i powrót sprawia, że wszystko wraca do normy, aż nie zapomnę się o tym scrollu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...