Skocz do zawartości
akainu

Smartfonowa rewolucja - koniec PC i konsol?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym w tym temacie skupić się na szybkości rozwoju smartfonów. Jeszcze trzy lata temu moc obliczeniowa smartfonów w kwestii GPU wynosiła 4.8 Gflops (tegra 2), rok później pojawiła się tegra 3 (12.5 gflops), w 2013 roku tegra 4 (96.8 gflops), na początku 2014 roku ma być tegra 5 (345.6 gflops). Nowa tegra jest co rok, a więc pojawi się także na początku 2015 roku tegra 6 o wydajności (według planów Nividii) 700 gflops.

 

TegraRoadmap%20copy_678x452.png

 

Idąc tą drogą, na początku 2016 nowa tegra będzie miała wydajność około 1400 gflopsów co da większą moc obliczeniową, niż nowa konsola Xbox One (1200 gflops), moc PS3 (220 gflops) oraz Xbox 360 (220 gflops) zostanie przez smartfony przekroczona o 50% już na początku przyszłego roku. Rozwój jest tak szybki przez konkurencje której jest od groma, HTC, Samsung, Nokia, LG, ZTE, nie wymienię tych wszystkich firm bo za dużo ich. Każda z nich chce pokazać lepszy produkt.

 

Do czego zmierzam? Uważam że to sprawi, że konsole jak i PC będą zmuszone do szybszego rozwoju, aniżeli tylko z roku na rok zwiększanie wydajności topowego procesora core i7 o 5-10%.

Podobnie same konsole powinny pojawiać się częściej, co 3-4 lata.

A wy co uważacie?

Edytowane przez akainu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co zmieni taka wydajność jeżeli granie na telefonie to nie jest prosta rzecz i dużo wygodniej odpalić grę na 22 calowym ekranie czy nawet telewizorze. Owszem telefen smartfon też możemy podłączyć i cieszyć się grą na telewizorze, co nie zmienia jednak według mnie faktu, że telefon się do tego nie nadaje. Do tego w najbliższym czasie żadnego 1400Gflops nie będzie, to musiałby być proces wyjątkowo niski, w telefonie nie mamy chłodzenia, a samo wydzielanie ciepła i bateria nie pozwolą na zastosowanie SoCów które posiadają mocną wydajność. Dwa, nikt na aż tak powaznie nie bierze smartfonów jeżeli chodzi o gry, bo nie jest to tak dochodowy rynek. Za grę na konsole musisz zapłacić koło 200zł, a w markecie jak ktoś wystawiłby grę za 100zł to by nikt nie kupił i by obszedł to inna drogą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już teraz czołowe firmy produkujące sprzęt komputerowy przenoszą się powoli na sprzęt mobilny coraz więcej jest ładowane kasy w Laptopy tablety i smartfony a coraz mniej w sprzęt komputerowy.

Ja osobiście uważam że jeżeli sprzęt mobilny będzie się zbliżał możliwościami do PC to PC upadnie bo Mobilki zajmą jego miejsce oczywiście chodzi tu mi o zwykłych szarych konsumentów bo jeżeli ktoś pracuje na komputerze to nadal będzie na nim pracował bo jest wygodniej ale zwykli użytkownicy w końcu całkiem porzuca PC.PC pozostanie tylko jako sprzęt dla profesjonalistów. Oczywiście nie prędko to nastąpi ale w końcu tak będzie. Choć sam sobie nie wyobrażam jak można grać bez myszki.

A co do gier mobilnych to są one sprzedawane w niskich cenach ale zarabiają z roku na rok coraz więcej poza tym telefon ma każdy więc rynek zbytu jest większy i więcej będzie konsumentów. Telefony ludzie częściej zmieniają dlatego rynek gier mobilnych będzie rósł. Developerzy gier na PC też kiedyś tak zaczynali małe studia po 1 do 3 osób a teraz po kilka tysięcy. Poza tym gry na telefon to już nie tylko proste produkcje 2D bo coraz częściej pojawiają się tytuły dorównujące jakością produkcjom konsolowym i PC oczywiście z przed kilku lat. Wystarczy zobaczyć takie tytuły jak Real Racing 3 gdzie grafika i fizyka zbliża się już do tego co mamy na PS3. Dungeon Hunter 4 coś jak nowe Diablo czy Shadow Gun porównać można do gears of war. Poza tym jest już teraz wiele gier MMO które to własnie słyną z wielkich pieniędzy, przykładem może być dość stary już Order & Chaos online który przypomina World of Warcraft.

 

Każdy wie co to jest League of Legend no a kilka dni temu miała premierę gra tego typu na smartfony graficznie poza interfejsem bardzo nie odbiega od tego co mamy na PC.

http://www.youtube.com/watch?v=PbOkryZ_-DU

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego w najbliższym czasie żadnego 1400Gflops nie będzie, to musiałby być proces wyjątkowo niski, w telefonie nie mamy chłodzenia, a samo wydzielanie ciepła i bateria nie pozwolą na zastosowanie SoCów które posiadają mocną wydajność.

 

Rocznie sprzedaje się miliard smartfonów i tempo cały czas rośnie, co zresztą nie jest niczym dziwnym, są one co raz popularniejsze + średnio użytkownik je zmienia co dwa lata, często zmieniamy telefony w porównaniu do laptopów czy PC które mogą stać latami. A skoro tak często zmieniamy smartfony, jest tyle firm i taka sprzedaż, to nagle znikąd pojawia się technologia o której pięć lat temu nikt by nie pomyślał a każdy by wręcz zaprzeczał ze coś takiego się wydarzy. No bo kto by mi uwierzył pięć lat temu, gdybym powiedział że w 2013 będą komórki z ekranami FullHD, kamerami 4k, aparatami nawet 41 mpx, ośmioma rdzeniami, 3 GB ramu? Każdy by pewnie wtedy uznał mnie za durnia mówiąc że to nie możliwe w tak małym urządzeniu, że technologia na to nie pozwoli, a prawda jest taka że to moim zdaniem wielka teoria spiskowa że niby PC już docierają do granic swoich możliwości, pewnie gdyby była ogromna sprzedaż to zaraz by nagle pojawiały się wiadomości "nowa technologia, twój PC będzie 50% wydajniejszy" zachęcając do kupna nowego modelu i zacierając ręce z sukcesu sprzedażowego i pieniędzy. Ale prawda jest taka, że PC traci popularność wśród normalnych użytkowników, żeby było jasne, PC raczej nigdy nie upadnie, bo to przecież na nim są tworzone profesjonalne gry, obliczenia, serwery, ale jego dostępność będzie "ograniczona" bo ludzie teraz kupują laptopy, tablety, smartfony, zwłaszcza to trzecie.

Procesory nie staną się lepsze bo krzem nie pozwala? Wzrośnie ostro sprzedaż i zaraz nagle powiedzą że jednak jest technologia która to zmieni, od razu wprowadzą. Dla mnie to czyste kłamstwa, oni mówią tak bo pieniądze zaczynają się nie zgadzać więc nie opłaca im się wprowadzać nowej technologii więc coś przecież powiedzieć trzeba, że do granic się zbliżamy etc.

 

Czemu laptopy nie mają ekranów FullHD (większość)? Bo to smartfony są teraz najbardziej na topie, to one dostaną już prawdopodobnie ekrany 2xFullHD za rok, i 4k za dwa lata. Nagle to właśnie na smartfony powstaje cudowna technologia, nagle cudownie są przebijane "fizyczne" bariery jak 4k kamery w nich montowane (galaxy note 3).

 

Ale ja na tym "zyskuje". Przez to np karty graficzne rozwijają się szybciej na PC, właśnie przez smartfony. Tragicznie by wyglądało gdyby komórka była wydajniejsza od komputera. I tak dla przykładu w 2012 wypuszczony GeForce GTX 680 o mocy 3090.4 gflops w roku 2013 doczekuje się "następcy" w postaci GeForce GTX 780 Ti o mocy 5046 gflops. Dla porównania konsole nowej generacji xbox one ma 1200 gflops a ps4 1800 gflops. Nagle zatem karty graficzne odnalazły super technologie dzięki której super szybko mogą się rozwijać... właśnie przez nacisk smartfonów. Ale ja na tym korzystam. Niech smartfony wychodzą jak najczęściej, one są wręcz "darem" bo dzięki nim PC obudzą się ze snu zimowego i wrócą to bardzo szybkiego rozwoju, wstyd być wolniejszym od komórki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ale ja na tym "zyskuje". Przez to np karty graficzne rozwijają się szybciej na PC, właśnie przez smartfony. Tragicznie by wyglądało gdyby komórka była wydajniejsza od komputera. I tak dla przykładu w 2012 wypuszczony GeForce GTX 680 o mocy 3090.4 gflops w roku 2013 doczekuje się "następcy" w postaci GeForce GTX 780 Ti o mocy 5046 gflops. Dla porównania konsole nowej generacji xbox one ma 1200 gflops a ps4 1800 gflops. Nagle zatem karty graficzne odnalazły super technologie dzięki której super szybko mogą się rozwijać... właśnie przez nacisk smartfonów. Ale ja na tym korzystam. Niech smartfony wychodzą jak najczęściej, one są wręcz "darem" bo dzięki nim PC obudzą się ze snu zimowego i wrócą to bardzo szybkiego rozwoju, wstyd być wolniejszym od komórki.

 

Odnośnie procesorów PC:

Ja powiem tak technologia jest już dawno opracowana do przodu tylko nieopłacalne było by jej wdrażanie teraz bo teraz nikt nas nie goni to po co.

To co piszą że nowa Architektóra procesora w 2015 roku to tylko oznacza że ten procesor już jest i technologia jest już opracowana widzą ile będzie wydajniejszy ale czekają bo wdrożenie go do produkcji to przestawienie wszystkich fabryk na nowe matryce być może jeżeli duży rdzeń to trzeba zmniejszyć proces technologiczny itp. itd. Gdyby była silna konkurencja to by wdrażali od razu aby być na topie bo top się najlepiej sprzedaje a tak są na topie niezależnie od tego czy wdrażają coś nowego czy nie to tylko zysk mają większy bo nie musza wdrażać nowych procesów nowych matryc na wafle same korzyści.

 

Teraz czekają tylko aż rynek się nasyci i wtedy już trzeba berdzie wprowadzić model nowy ale wystarczy że będzie tylko trochę szybszy.

Jak by był konkurencja która by zabierała klientów to nikt by nie czekał tylko by ponosił koszty i wdrażał od razu nową technologię aby choć trochę zarobić żeby konkurencja nie zagarneła wszystkiego dla siebie.

 

Są przecież próbki inżynieryjne procesorów które robią obliczenia równoległe co prawda wiąże się to z całkiem nowymi pamięciami i nową budową układów płyt głównych czy nawet kart graficznych ale taka architektura zapewnia nadal na starym krzemie ogromne przyśpieszenie o rzędy wielkości a nie marne procenty. W tej technologi bity nie są przesyłane szeregowo jeden po drugim tylko w całości pełnymi słowami.

 

To tak jakbyś po zmianie procesora dostał wydajność 10 czy 100 razy większą a nie o 10% Tylko tak samo trzeba by wszystko na nowo przerabiać wszystkie programy pisać od nowa a to wiąże się z pieniędzmi i dużymi inwestycjami.

 

 

Co do kart graficznych co prawda architektury się trochę różnią od siebie ale to co daje im na prawdę wydajności to interfejs pamięci ilość Steam shader, TMU itp i td. od razu można by stworzyć duży układ dużo szybszy ale poco jak można na tym zarobić kilka razy dokładając trochę więcej jednostek potem znowu więcej i za każdym razem to się sprzeda. To samo jest Z Cortexem w Smartfonach A5 A7 A9 A15 różnią się w zasadzie tylko ilością modułów wystarczy spojrzeć w wikipedii na budowę rdzenia Cortex.

 

Samsung Galaxy S4 8rdzeniowy: 4 szybkie rdzenie Cortex A 15 i 4 super energooszczędne rdzenie Cortex A7.

 

Rdzenie A7 musza być bardziej energooszczedne bo na jeden rdzeń przypada tylko 7 modułów i są wolniej taktowane.

Rdzenie A15 to to samo co A7 tylko że na 1 rdzeń przypada 15 modóułów i dlatego pobiera więcej energii no i jest szybciej taktowany proste.

 

Smartfony mają konkurencje to i rozwój jest bardzo szybki na rynku PC niema konkurencji to rozwój praktycznie zanikł.

 

Wydaje mi się że Smartfony i Tablety wyprą w końcu PC i będzie tak jak już pisałem PC będzie tylko dla profesjonalistów. Zwykły kowalski PC używa do odbierania Maili i korzystania z internetu jak to samo będzie miał w smartfonie to w końcu przestanie tego używać a z każdą generacją używanie internetu w samrtfonach jest coraz łatwiejsze.

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...