Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

matekmz

Dobry monitor dla grafika - najlepiej 27"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie,

 

Mam pytanie do osób, które siedzą w tym temacie dłużej i głębiej niż ja. Planuję kupić nowy monitor, ukierunkowany do pracy grafika/montażysty - siedzę przy stronkach, tworzę spoty reklamowe czy oprawę graficzną, ale w domu brakuje mi sprzętu. Generalnie Corel, AF, PS, pracuję w Pro Premiere i Avidzie, stronki na drupalu/dreamveawerze. Oczywiście obowiązkowo zależy mi na rozdzielczości 2560x1440 (chciałem pakować się w 4K, ale to jeszcze nie ma sensu - poza tym finansowo nie wydoję ;))

 

Fajnie, gdybym jednocześnie mógł odpalić sobie jakąś gierkę (sporo gram w BF'a, Dotę, sportówki, NFS'a, WoWa) czy obejrzeć film i zrobić to w komfortowych warunkach.

 

Myślałem o tym modelu:

 

iiyama ProLite XB2779QS

 

http://pclab.pl/news54576.html

 

Tutaj pytanie kieruję do Was - czy to dobry sprzęt? Niby ogólnie orientuje się, na co zwracać uwagę, ale jednak wolałbym upewnić się przed zakupem i być może otrzymam inne propozycje :) Ten monitor podoba mi się także z designu, mógłby dobrze wyglądać na biurku. Cena tak do 2500-3000 zł (jeżeli warto będzie te 5 stówek dołożyć).

 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc,

Pozdrawiam

MM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iiyama robi najgorszy szrot, jadąc po historii marki, z którą obecny właściciel ma tyle wspólnego, że kupił prawa do wykorzystywania.

 

Kup coś z oferty Eizo, lub Neca, ze wskazaniem na...warunki pracy przykładowo (jasność otoczenia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli moją "wiedzę" mogę sobie o kant d*py rozbić ;) Dobre i to :P

 

W każdym razie zaraz rozejrzę się za odpowiednikami w tej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny budżet więc można coś wybrać.

 

Z Eizo to: EV2736WFS lub EV2736W.

 

Generalnie rozdzielczość 2560 x 1440 tutaj jest obowiązkowa i dobra matryca.

 

EDIT: Możesz jeszcze pomyśleć nad 29" w formacie 21:9 - EA294WMi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budżet dosyć skromny. Dobre monitory dla grafika są drogie.

Wejdź na pewne forum specjalistyczne o trzyliterowej nazwie utworzonej z początkowych liter słów: Malina, Venus, Alicja z dodatkiem .pl (w ten oto sprytny sposób omijam tutejszy regulamin :E:P) i tam zadaj pytanie. Tam się ludzie znają :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że można monitor graficzny za 10k i nawet więcej kupić. :P

Ale patrząc na to w jakiej cenie ludzie pytają tu o monitory to ten budżet jest spory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wypowiedzi :) Zaraz wszystko sobie przejrzę na spokojnie. Domyślam się, że powinienem przygotować drugie tyle kaski, ale... cóż. Nastawiam się na 4K w przyszłości, poza tym w pracy mam fajny, ale drogi monitor, dlatego do domu chciałbym kupić coś takiego... w miarę fajnego, żeby móc jednak podziałać i nie odkładać tego na następny dzień ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że tutaj ludzi, którzy potrzebują zawodowego monitora do specjalistycznych prac jest mniej niż kilku :)

 

99+% forumowiczów nawet nie ma zielonego pojęcia, co takiego graficznego jest w tych drogich graficznych monitorach - więc jaki jest sens takiej dyskusji i poziomowania cen?

 

Forum, do którego linka oczywiście nie podałem, jest założone przez specjalistę w temacie. Kogoś, kto się zajmuje obsługą/kalibracją/sprzedażą monitorów z górnej półki zawodowo. Nie ma tam jednak marketingowego natręctwa, więc chyba warto zajrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zajrzałem i jestem ogromnie wdzięczny za tę informację! ;) Nie miałem pojęcia o istnieniu takiej strony, a jest ona dla mnie zbawieniem w tym temacie. Muszę też mocno zweryfikować swoje plany budżetowe, bo widzę, że kwota którą przygotowałem jest zdecydowanie zbyt niska...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak, przy bardzo dobrych i profesjonalnych graficznych monitorach trzeba liczyć na większe wydatki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku recenzjach, artykułach i opisach z którymi się zapoznałem, wybór ostatecznie padnie chyba na model: NEC PA272W. Nie chcę inwestować w półśrodki, a taki sprzęt wystarczyłby do momentu, w którym 4K nie zadomowi się na dobre. Ale to wydatek rzędu 5 tysięcy złotych. Muszę głęboko sięgnąć do portfela :/ Ale jeżeli zależy Ci na robieniu czegoś dobrze, to oszczędzanie nie ma tutaj sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro już budżet dostał boosta, to się zainteresuj Eizo CX270 (na tamtym forum chyba coś się da o nim poczytać) :)

W przypadku tego Neca pamiętaj, że to wybredny IPS z chyba dosyć wysokim punktem czerni (nie pamiętam jednak wartości), więc przygotuj stanowisko pracy pod niego (oświetlenie). No i warto go "dopieścić" kalibracją sprzętową (albo usługa, albo własny spektrofotometr + eeee...w jakiś magiczny sposób dorwany Spectraview II z obsługą konkretnego spektrofotometra). Po kalibracji monitor powinien 'trzymać' parametry długo, zwłaszcza jak się go nie będzie katowało maksymalną luminacją (a na pewno w domu nie będzie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

(...)Nie ma tam jednak marketingowego natręctwa(...)

 

Oj, powoli.

Forum, do którego linka nie podałeś, "jest założone przez specjalistę w temacie", ale zarazem przez handlowca. A handlowiec jak to handlowiec - biznes przede wszystkim.

Tak wiec pewien dystans lepiej zachować przeglądając tamto forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź Dell 27" LED U2713H. Świetny monitor w dobrej cenie z możliwością kalibracji sprzętowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, powoli.

Forum, do którego linka nie podałeś, "jest założone przez specjalistę w temacie", ale zarazem przez handlowca. A handlowiec jak to handlowiec - biznes przede wszystkim.

Tak wiec pewien dystans lepiej zachować przeglądając tamto forum.

Jasne. Interes to interes. Jednak nie będzie tam dyskusji typu "tylko te monitory, które mam na stanie, się nadają". Albo czegoś, co widzimy niżej.

 

Sprawdź Dell 27" LED U2713H. Świetny monitor w dobrej cenie z możliwością kalibracji sprzętowej.

To poproszę o jakieś informacje na temat tej kalibracji sprzętowej...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro już budżet dostał boosta, to się zainteresuj Eizo CX270 (na tamtym forum chyba coś się da o nim poczytać) :)

W przypadku tego Neca pamiętaj, że to wybredny IPS z chyba dosyć wysokim punktem czerni (nie pamiętam jednak wartości), więc przygotuj stanowisko pracy pod niego (oświetlenie). No i warto go "dopieścić" kalibracją sprzętową (albo usługa, albo własny spektrofotometr + eeee...w jakiś magiczny sposób dorwany Spectraview II z obsługą konkretnego spektrofotometra). Po kalibracji monitor powinien 'trzymać' parametry długo, zwłaszcza jak się go nie będzie katowało maksymalną luminacją (a na pewno w domu nie będzie).

 

Czytałem porównania z tym Eizo, ale graficy nie są w stosunku do niego nastawieni aż tak pozytywnie. Podobno ten NEC ma trochę lepsze odwzorowanie barw, w tym wyposażony jest w satynowy dyfuzor, który eliminuje przebarwienia. Czerń ponoć zniewalająca, kontrast fantastyczny. No wiele pozytywnych opinii słyszałem. No i jest biały, a moje stanowisko pracy to głównie biel i aluminium, z którego wykonane są sprzęty Apple. Gamut barwowy w tym NECu sięga 108% (co tam zachwalano, ale sam muszę się doedukować w tym temacie), ma funkcje 3D LUT, no i wyświetla 99,7% przestrzeni Adobe RBG, a Eizo osiąga 97%. Poza tym CX270 kosztuje kilkaset złotych więcej ;) Dalej siedzę w tym temacie, próbuję zapoznać się ze wszystkimi mankamentami, drobnostkami i technologicznymi ciekawostkami, żeby wybrać możliwie dobrze - jednak 5k piechotą nie chodzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To poproszę o jakieś informacje na temat tej kalibracji sprzętowej...:)

 

Pozwolę sobie wyręczyć kolegę Agito.pl,

otóż wspomniany przez niego U2713H znajduje się na liście monitorów polecanych przez admina forum do którego linka nie podałeś :exclam:

Na forum miłośników aparatów (marki na literę N) widziałem wzmiankę o kalibracji tego monitora, ponoć nie jest łatwa lecz możliwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o możliwość kalibracji sprzętowej, która zdaje się, że jest niemożliwa do wykonania w przypadku Delli.

Najprawdopodobniej ktoś na forum aparatów marki na N nie odróżnia kalibracji sprzętowej od programowej. Do jednego i drugiego potrzebny jest dodatkowy sprzęt: sensor, oraz dodatkowe oprogramowanie: profiler.

Czytałem porównania z tym Eizo, ale graficy nie są w stosunku do niego nastawieni aż tak pozytywnie. Podobno ten NEC ma trochę lepsze odwzorowanie barw, w tym wyposażony jest w satynowy dyfuzor, który eliminuje przebarwienia. Czerń ponoć zniewalająca, kontrast fantastyczny. No wiele pozytywnych opinii słyszałem. No i jest biały, a moje stanowisko pracy to głównie biel i aluminium, z którego wykonane są sprzęty Apple. Gamut barwowy w tym NECu sięga 108% (co tam zachwalano, ale sam muszę się doedukować w tym temacie), ma funkcje 3D LUT, no i wyświetla 99,7% przestrzeni Adobe RBG, a Eizo osiąga 97%. Poza tym CX270 kosztuje kilkaset złotych więcej ;) Dalej siedzę w tym temacie, próbuję zapoznać się ze wszystkimi mankamentami, drobnostkami i technologicznymi ciekawostkami, żeby wybrać możliwie dobrze - jednak 5k piechotą nie chodzi...

Nie chce mi się robić jakichś porównań 'tabelkowych' ale wydaje mi się, że to, co ma Nec, będzie miało też i Eizo. Co najmniej - bo wspomniany model ma też bonusa w postaci sensora do autokorekcji (czyli monitor "sam z siebie" jest w stanie sprawdzać i kontrolować zmiany w wyświetlaniu pod kątem zgodności z profilem*). Ma też 5 lat gwarancji, chyba też satynę, itd itp. Nie oznacza to oczywiście jednak, że 'nagle' Nec musi być gorszy i już :D

 

PS. Nie wiem, o co chodzi z "gamutem barwowym" - 108%...czego?

 

*trzeba jednak wykonać pierwszą kalibrację sensorem oddzielnym i mieć soft profilera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Widać młody jeszcze jesteś, życia mało znasz. Na prawdziwej wonie prawie zawsze czegoś brakuje, z czymś jest problem i trzeba kombinować.
    • 4090 i gra na low?  Ouch...
    • Racja, rozsądkiem jest skakanie co 2-3 gen procków. Poczekam na Zen 5 i zobaczymy co dalej. Myślałem pogonić 5800X i dołożyć do używki 5800X3D. Za parę stówek wyczerpałbym możliwości na AM4, chociaż tym prockom na tyle blisko, że nie jest to jakiś zauważalny przeskok. Dawało się używki za 1k kupić, a teraz rzeczywiście drożej. Słusznie. Jak kupowałem 5800X to chodziły po 2k, oema trafiłem za ok. 1670zł gdzie za 5600X trzeba było dać 1400zł. Gdybym teraz siedział na 5600X byłby większy sens przeskoku.   Z multi to CS2 z detalami na Ultra High 1440p bez upscalingu. Obecnie klatkarz to tak 250-300+ na tym ustawieniu. Procki X3D dają kopa w tym tytule ale czy mi zrobi różnicę te +50-100 FPS?   A nie kręciłem tych memek, ponoć słabo się kręcą ale nie sprawdzałem. Chyba wybiję sobie z głowy zmiany. Warto chyba czekać na ZEN 5 - z tego co widziałem przyrost ma być na poziomie 40% co mnie zaciekawiło. Na intela nawet się nie oglądam. Ostatni raz miałem 6-7 gen i styka
    • Już te pisanie że czegoś zabraknie mi gotuje krew w żyłach... Miał Putin zdechnąć a żyje. Miały sankcje udusić Rosję a tu sami Amerykanie ganiają Ukrainę za ataki na rosyjskie przetwórnie ropy. Miało zabraknąć czołgów, wychodzi że produkują/restaurują kolejne. Miało zabraknąć amunicji wychodzi że sobie z tych dyktatorskich państewek pościągali szybciej niż zachód się zrzucił na źródełko Czech, nim sami swoją gospodarkę przestawili w tryb wojenny. Jest tak jak Wolski mówił w ostatnim raporcie że prędzej chudy zdechnie niż gruby schudnie. Przy braku błyskotliwej i wręcz cudownej kontrofensywy i postawieniu na odbitym terenie sytych oddziałach w sensie ilości to plan jaki ten Ławrow wyjawił w tym wywiadzie(polecam choćby tego poczytać jak nie martwi się ktoś że mu zalasuję mózg) jest bliżej do finiszu. Zostanie kaleka bez możliwości wejścia do tego NATO i UE a ciekawe ile to potrwa nim się nie rozpadnie bo raczej nie zwróci się z powrotem na wschód do najbliższego sąsiada. Pik produkcyjny w Rosji minie po 26 roku czyli jeszcze 2.5 roku walki o co. Z Chersońszczyzną skończyły się jakiekolwiek postępy i nawet chyba nadzieje na nie, a tylko była pokerowa rozgrywka gdzie krupier / cała publika raczej nie pomagała dostatecznie wystraszyć agresora. Niech ścierają agresora by szybko nie przyszło do głowy to powtórzyć to jest chyba jedyny cel teraz. Ostatni szczebel eskalacji z wyczerpania raczej też średnio wygląda. Teraz jest problem by te drony zwalczać na terytorium własnym by nie sprzedawały pozycji opl i lotnictwa to chyba raczej pod koniec nie będą ich tak lekkomyślnie używać.    
    • Toż mówię, że na AMD było cacy. Afterburner śmigał przy 5600XT (2 egzemplarze), 6600XT na końcu 5700XT na codzień UV referenta. Profil się wczytywał z windą, działało wszystko beton stabilnie na zasadzie ustaw i zapomnij. Ale wylewam gorzkie żale na ułomność u zielonych, a temat jest o konkretnej karcie - karta sama w sobie jest przyzwoita, polecam w tym budżecie Jedynie jak ktoś ma przyzwyczajenia z AMD, tj. proste, szybkie, działające OC/UV to może się rozczarować.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...