Skocz do zawartości
Pawcik1

Kolumny Taga Harmony TAV-606 v3 - dyskusja, opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

czy ktoś posiada kolumny podlogowe Kolumny TAGA HARMONY TAV-606 v3 i może napisać jakąś obiektywną opinię o nich ?

Bo czytałem na ich temat bardzo rewelacyjne opinie, a jakoś aż nie chce mi się wierzyć że chińska produkcja jest taka dobra i tak tania, bo za parę kolumn ok 800zł, to gdzie tu jest haczyk ? ;)

Edytowane przez nietopyrz
pkt 12 reg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem posiadaczem takich kolumn od pół roku. Co prawda w pełnym zestawie czyli 5.1 ale to chyba nie ma większego znaczenia. Swoje kupiłem w zasadzie "w ciemno" - bez odsłuchu, tylko na bazie opinii z internetu. Zastosowanie - przede wszystkim TV, filmy, gry z kompa. Muzyka - minimalnie, przy małych dzieciach ciężko znaleźć chwilę spokoju.

 

W skrócie - Od początku byłem bardzo zadowolony i dalej jestem.

Pojawiła się raz tylko jedna wątpliwość. Muzyki słucham na MP3-ce na słuchawkach, powiedzmy że całkiem przyzwoitych. Zdarzyła się okazja to puściłem ulubioną płytę na głośnikach i chociaż wszystko było tam gdzie trzeba to czegoś mi brakowało. Po krótkim namyśle dotarło do mnie - wysokie tony. Nie żeby ich brakowało, ale jestem przyzwyczajony do słuchawek które grają po prostu inaczej i mają więcej tej "góry".

Potem zdarzyło mi się doradzać koledze w zakupie, trochę większy budżet więc celowaliśmy o półkę wyżej. Umówiliśmy się w sklepie na odsłuch, wzmacniacz był wybrany, sklep przygotował kilka par kolumn do stereo. Po wszystkim byłem w szoku - ta sama muza, ten sam odtwarzacz, ten sam wzmacniacz - zmieniały się tylko kolumny. Nie mogłem uwierzyć jak 'to samo' może brzmieć na innych głośnikach - od buczących basów po takie kolumny które "kroiły" uszy wysokimi tonami.

 

Rada:

jeśli jesteś jeszcze przed zakupem - to przede wszystkim obowiązkowo odsłuch różnych kolumn w zbliżonej cenie.

Wybierz ulubioną muzykę i słuchaj jej w kółko na najlepszym sprzęcie do jakiego masz dostęp. Jak już poznasz materiał odsłuchowy "na pamięć" to będziesz wiedział czego oczekiwać od nowych kolumn - co grają dobrze, a czego im brakuje.

Tylko że tu też jest pułapka - jak w moim przypadku. Jak przyzwyczaisz się do grania wysokimi tonami to będzie ci ich brakowało i odwrotnie - jak przyzwyczaisz się do basu to nowe głośniki będą piskliwe.

 

Opinia:

Kolumny TAGA 606v3 nie mają się czego wstydzić, ani pod względem dźwięku ani wykonania i wyglądu! Wybierając sprzęt dla kolegi słuchałem kolumn trzy razy droższych i nie miałem żadnych kompleksów, że sam mam chińczyki ze "średniej" półki.

Jeśli bierzesz do muzyki tylko stereo - to wystarczą same kolumny (choć niektórzy zalecają subwoofer też do muzyki) basu im nie brakuje.

 

PS

nie traktuj mnie jako wyrocznie ;) - nie uważam siebie za audiofila czy znawcę sprzętu, ale ucho mam chyba nie najgorsze, powiedzmy że wiem co lubię i potrafię to wybrać i kupić.

Raz byłem z kumplem w sklepie MM na ścianie ze słuchawkami - facet nie słyszał różnicy pomiędzy słuchawami za 45,- a 850,- , a potem wydał 4000,- na samego wzmaka i 2 kolumny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie posiadam kolumny stereo Wharfedale Diamond 9.3 + subwoofer, ale myślałem właśnie nad zmianą na jakies podłogowe.

Mają służyc do odtwarzania muzyki z kompa i filmów, nie jestem żadnym audiofilem, ale zawsze mi się wydawalo że na w miarę porządne podlogowe trzeba przeznaczyć jednak więcej pieniędzy, a tak jak zacząłem przeglądać w necie to trafiłem na te TAG-i i zaciekawiły mnie opinie na ich temat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli priorytetem jest muzyka to masz wszystko co trzeba

kolumny podstawkowe plus subwoofer = pokrycie pełnego zakresu

 

sama firma Wharfedale jest dobra (oczywiście zależnie od konkretnego modelu)

ale co do samych Diamondów 9.3 to się nie wypowiadam bo ich nie znam

 

jeśli masz gdzie posłuchać i sprawdzić za darmo - to będziesz wiedział i nic nie ryzykujesz

gdybym jednak miał Ci doradzić - to raczej nie zalecałbym takiej wymiany bez odsłuchu

 

chyba że coś dorzucisz do budżetu

ja zaczynałem kupować kino z kwotą 2000,- a w sumie wydałem prawie 4000,- i jak bym kupował jeszcze raz to pewnie wyskrobałbym więcej. zawsze twierdze, że do jakości jednak warto dopłacić

kiedy znowu będziesz wymieniał kolumny - za 5 lat ? nawet jak dołożysz np. 600,- to wychodzi 10,- złotych na miesiąc

zostaw SUBa (albo i nie) i weź coś pokroju MONITOR AUDIO BX2 (podstawkowe) - będzie wypas

a jak chcesz podłogowe to może MONITOR AUDIO MR4 - te słyszałem w połączeniu z ONKYO 616 - naprawdę extra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również mam te TAGi - podzielam opinię HigBee. Ogólnie jestem zadowolony choć wydaje mi się jakby im czegoś brakowało, moży dynamiki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak można oceniac muzykalność kolumn odsłuchując je... na amplitunerze AV...

 

już odpowiadam : włączając (tu Cię zaskoczę) ... muzykę

 

PS

tak, wiem 'onaniści sprzętowi' nigdy nie uwierzą że KD zagra muzykę ... no chyba że kosztuje 'zylion zylionów' pieniędzy

a ja jestem 'nienormalny' i uważam że na moim sprzęcie fajnie się słucha i filmów i muzyki

 

PS-2

PAX :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

 

PS

tak, wiem 'onaniści sprzętowi' nigdy nie uwierzą że KD zagra muzykę ... no chyba że kosztuje 'zylion zylionów' pieniędzy

a ja jestem 'nienormalny' i uważam że na moim sprzęcie fajnie się słucha i filmów i muzyki

 

PS-2

PAX :E

 

dokładnie tak, muzyka z ampli AV może być również bardzo dobra i przyjemna :)

tak jak pisałeś wcześniej mnie również brakuje w Taga 606v3 wysokich tonów

zwłaszcza że słucham muzyki pop i elektronicznej w której brak góry powoduje

pewien niesmak, ale jestem na drodze pewnej modyfikacji, pierwsze próby mnie

zaskoczyły bardzo pozytywnie, myślę że zdecyduje się na ten manewr i będę

cieszył ucho brakującymi dźwiękami :)

 

-= Refix =-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byłoby BAAARDZO miło gdybyś podzielił się informacją jak ulepszyć te kolumny

 

na razie nie stać mnie na wymianę, więc jakby się troszkę poprawiły to wcale bym się ich nie pozbywał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że w ciągu kilku dni uda mi się to zrealizować i wtedy napiszę coś na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byłoby BAAARDZO miło gdybyś podzielił się informacją jak ulepszyć te kolumny

 

na razie nie stać mnie na wymianę, więc jakby się troszkę poprawiły to wcale bym się ich nie pozbywał

Wymiana to jedyna sluszna droga w tym wypadku,

a zaraz pozniej ampli jesli mowimy o stereo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana nie będzie konieczna i na razie jest mało możliwa (finanse)

 

Świadomie kupowałem ten zestaw jako Kino Domowe, do :

- filmów - przede wszystkim !

- gier - czasami kompa podłącze, kiedyś konsole

- muzyka to tylko marginalne zastosowanie (jak nikogo nie ma w domu)

 

Zresztą wcale nie jest tak źle, jest wręcz dobrze

po prostu jestem przyzwyczajony do słuchawek, które maja więcej "góry"

amplik też jest (na moje potrzeby) bardziej niż 'spoko'

 

kolega kupił Onkyo 626 z Diamondami 10.6 do stereo i gra świetnie

a na testach z kolumnami MR6 to góry było tyle, że nawet na mój gust aż za dużo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również kupowałem ten zestaw świadomie (2mies. temu) ale z myślą 80% muzyka

20% film, to miał być zestaw budżetowy i taki jest (zapłaciłem 999pln za 5.1)

kolumny grają extra, bardzo miękki przyjemny bas który jest dla mnie wystarczający

średnica jak dla mnie super, góra również ok, bardzo wyważona ale jak dla mojego

ucha trochę mi jej brakuje, brak mi pewnych dźwięków, może dlatego że w muzyce

elektronicznej jest ich sporo. Mam suba Paradigm 100W, wcześniej kiedy miałem amp.

Technics'a to się nim w muzyce posiłkowałem, od 3 lat na amp. Yamaha RX-V465 używany

tylko w KD. Dlatego każdemu kto czyta te posty w poszukiwaniu zestawu kolumn za "dobre"

pieniądze polecam z czystym sumieniem TAGA 606v3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę zdań na temat wcześniej wspomnianej modyfikacji kolumn TAGA 606v3

Jak już pisałem, brakowało mi w nich bardziej czytelnej góry, modyfikacja

właściwie banalnie prosta, wymieniłem głośniki wysokotonowe na Tonsil'a

GDWT 9/100FP 8 ohm tylko we frontach, żadnych zmian w układzie zwrotnicy.

Kiedy włączyłem koncert na DVD zespołu Scorpions nagrany w DTS nie miałem

żadnych wątpliwości, sopran popsypał się jak z worka, teraz gitara, perkusja

oraz pozostałe instrumenty grały czystym krystalicznym dźwiękiem. Potem

odsłuch kilku CD z gatunku elektroniki to była już tylko formalność, teraz

muzyka z tych komun to miód na moje uszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak montaż - jakieś problemy , czy pasuje bez przeróbek ?

(oznakowanie kabli/biegunów)

 

można spodziewać się jakichś efektów ubocznych ?

 

zresztą poproszę o wrażenia za kilka dni/tygodni/miesięcy

moje jeszcze na gwarancji więc narazie nie będę w nich kopał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na wstępie to moje TAGI mają 3 miesiące więc na gwarancji,

jedynie co zrobiłem to dopasowałem (obciąłem) tube głośnika na wymiar tak

aby pasował do wnęki oryginalnego. Magnez jest większy ale tej samej średnicy

więc bez problemu wchodzi w obudowę. Na kołnierzu tuby wywierciłem 3 otwory

w/g oryginalnego głośnia. Takie mocowanie umożliwia mi w każdej chwili powrót

do pierwowzoru w przypadku sprzedaży lub naprawy gwarancyjnej. Głośnik oryginalny

podłączony jest na wsuwanych konektorach, biegunowość jest onaczona czerwonym

kolorem (+) na styku lutowniczym, poza tym (+) ma szerszy konektor. Głośnik

Tonsil'a jest oznakowany kolorem i nadrukiem +/- na obudowie, więc nie ma problemu.

Tuba GDWT ma kołnierz kwadratowy ale trochę mniejszy od oryginału więc po obcięciu

na wymiar aby pasował do wnęki oryginalnego pozostają małe braki (widać na foto)

ale nie mają one najmniejszego wpływu na montaż. Na takim poziomie można by zakończyć

prace, przykryć maskownicą i jest ok, ale uznałem że kolumny powinny zachować swój

wygląd i mieć możliwość odsłuchu ze zdjętymi maskownicami bez żadnych krępacji,

i tu również przyszedł z pomocą Tonsil :) wykorzystałem oryginalne pierścienie

głośników Tonsil'a. Cały pierścień o średnicy 123mm byłby trochę nie adekwatny

wielkością do pozostałych więc zmniejszyłem mu średnicę na ok.92mm usuwając w ten

sposób otwory montażowe, teraz dwa małe kawałki taśmy samoprzylepnej dwustronnej

gr.0,5mm nakleiłem na kołnierz głośnika i docisnąłem pierścień, foto najlepiej

oddaje ten efekt. Co do skutków ubocznych to nie widzę tu żadnych, nie ingerowałem

w układ zwrotnicy, nie mam zresztą schematu, ale większość kolumn nisko-budżetowych

nie ma mocno rozbudowanych zwrotnic i najczęściej w obwodzie głośnika wysokotonowego

nie ma elementów dodatkowych z wyjątkiem jakiegoś kondensatora separującego bądź

rezystora. Efekt odsłuchowy jest naprawdę zauważalny a wynika to z tego że oryginalny

głosnik kopułkowy będzie miał prawdopodobnie efektywność na poziomie 80-85dB

natomiast głośnik tubowy Tonsil'a ma efektywność 100dB. Ot cała procedura, trochę

manualnej zabawy a teraz jeszcze więcej przyjemności ze słuchania.

 

a606bc88d0303b3dgen.jpg

4c893d3e2e8acc8agen.jpg

Edytowane przez Refix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekaj czekaj, kupiłeś 5.0 za 999 zł a 2.0 fronty są za 849 zł, czyli rozum chłopa wychodzi że podstawkowe i centralny to koszt 150 zł ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TAK, za cały komplet 5.0 zapłaciłem 999zł w tym gratisowa przesyłka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ładna robota.Czy nadal Ci dobrze grają te głośniczki Tonsilach w Tagach?Pytam bo sam je posiadam i jeśl po tym małym modzie opisanym przez Ciebie zagrają lepiej to może warto spróbować.

Nie oglądałem jeszcze jaka zwrotnica jest tam zastosowana ale z regóły przy zmianie głośników o innych parametrach wymaga przestrojenia.Dzwiekowo teraz górne pasmo nie przysłania pozostałych,nie wychodzi przed scenę?Jak byś to ocenił?Pytam bo sam jestem zainteresowany a owe głośniczki Tonsila mają wiele pochlebnych opini na forach.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"czy dobrze grają..." od momentu wymiany mogę cieszyć ucho pięknym dźwiękiem a nawet mam wrażenie

że grają z dnia na dzień jeszcze lepiej. Góra nie przysłania pozostałego pasma, teraz w zależności

od gatunku muzyki słychać zdecydowanie instrumenty które wcześniej były bardzo matowe, zresztą

pisałem już o tym w jednym z poprzednich moich postów. O sprawach technicznych też już pisałem

więc nie bedę powielał. We frontach nie udało mi się dojrzeć zwrotnicy, gdyż będzie ona usytuowana

w dolnej części kolumny a głośnika niskotonowego nie demontowałem. Z ciekawości odkręciłem

wysokotonówkę w gł. centralnym ale w nim nie ma żadnej zwrotnicy, sygnał podawany jest beżpośrednio

na głośniki, z tym że na głośnik wysokotonowy idzie przez kondensator separujący 3,3uF, czyli

potwierdziły się moje przypuszczenia z poprzednich postów.

Jeśli ktokolwiek chce zrobić taką modyfikację proponuje wcześniej zrobić próbę tzn. najlepiej

pożyczyć (ewentualnie kupić) w/w głośnik Tonsil'a, odkręcić oryginał, położyć obok siebie oba

głośniki podłączając je do kolumny tak aby można było przełączać je między sobą (NIE PODŁĄCZAĆ DWOCH

ROWNOCZEŚNIE !!!) włączyć muzę taką którą dość dobrze znamy i zdecydować czy rzeczywiście chcemy tej

zmiany, ja nie miałem z tą decyzją żadnych problemów :) i każdemu kto ma wrażenie, że brakuje mu

w tych kolumnach wyrazistej góry polecam taką modyfikację.

Tak na marginesie to gł. wysokotonowy nie wymaga "specjalnej troski", wielkość obudowy bass-refleks

czy wytłumienie nie mają dla niego żadnego znaczenia więc nie potrzebuje żadnej kalibracji, tym bardziej

że w jego obwodzie jest tylko kondensator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok chyba spróbuję tej drobnej modyfikacji jeśli mogą zagrać jaśniej to tylko na +.Czy przed decyzją zakubu Tonsila brałeś pod uwagę inne głośniki.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam tagi 806 i bałbym się wymieniać głośniki wysokotonowe na te GDWT ze względu na różnice w efektywnośc ( GDWT 9/100 FP to tuby o efektywności 101db a w tagach są przecież kopułki i zakładam że nie mają wiecej jak 89-90db)

Kolumny są zrównoważone tonalnie i wstawienie głośnika o innej efektywności zaburzy tą równowagę, u mnie tagi w połączeniu ze starszym denonem pma720 mają wystarczającą ilośc wysokich tonów, być może wasze amplitunery są tutaj problemem ale nie słuchałem modelu 606.

Edytowane przez patoshikkk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to możliwe. Z tego co sprawdziłem to chyba wysokotonowy jest ten sam.Ample mam Yamaha 473 i jest to amp oceniany jako neutralny dzwiękowo.Grać mają kolumny.Na plikach Flac wysokotonowy nie brzmi najgorzej a nawet poprawnie.Napisałem najgorzej bo mam też zestaw stereo z kolumnami podstawkowymi Heco,gdzie są zastosowane tweety dobrej klacy i czystością dzwięku wyprzedzają Tagi,większa detaliczność dzwięku.Tagi grają bardziej dynamicznie ale faktycznie czasami niektórym słuchaczom może brakować tego typowego kryształu na górze,który jest słyszalny np. w muzyce instrumentalnej jak i przy wokalach.Dlatego rozważam przeprowadzenie małej modyfikacji ale nie zdecydowałem jeszcze jaki tweeter wstawię.Tonsilowskie wysokot. są dobrej klasy ale właśnie boje się o zgranie z całą resztą głośników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok chyba spróbuję tej drobnej modyfikacji jeśli mogą zagrać jaśniej to tylko na +.Czy przed decyzją zakubu Tonsila brałeś pod uwagę inne głośniki.

Pozdrawiam

 

Nie, nie brałem pod uwagę żadnego innego tweetera, nie miałem zamiaru doktoryzować się w tym zakresie,

Tonsil'a znałem bo miałem wczesniej te kolumny. Tak jak już pisałem wcześniej i @patoshikkk w poście

powyżej tweeter Taga będzie miał prawdopodobnie efektywność na poziomie 80-ciu killku dB, natomiast

Tonsil GDWT ma 100dB dlatego wybór padł na ten właśnie głośnik, ale zapewniam cię @patoshikkk, że nic

tu nie burzy równowagi tonalnej. Teraz, gdybym nawet miał nadmiar wyokich tonów (ale tak nie jest)

mogę uruchomić "pokrętło sopranu" w lewo, a wcześniej mimo ustawienia na max. miałem braki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierzę Ci,że specifika brzmienia po modyfikacji może Ci odpowiadać. Za jakiś czas jak się pojawię w kraju to nabędę tweety może Tonsilowskie i sprubuję.Jeśli mi sie spodobają to zostaną jeśli nie to mogą się przydać kiedyś przy produkcji kolumn.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...