Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, kanon7 napisał:

zazdroszczę takiej rozrzutności pieniędzy

Trochę uszczypliwie, ale co tam:

1. Serio musisz zazdrościć, bo na ostatnich stronach co chwila wyśmiewasz tą podwyżkę cen.
  2. Na PS5 będą też tańsze multiplatformy, w cenie tak samo wysokiej jak na Xboxie.
  3. Hobby (a tym jest gaming) to niejako z definicji rozrzutność pieniędzy.

Nie jestem też przekonany, czy osoby kompletnie nie zaznajomione z tematem specjalnie się logowały do sklepów internetowych, żeby jak najszybciej kupić preorder. Wg mnie znaczna większość tych konsol poszła do:

• tych, którym digital odpowiada
  • tych, którzy nie zdążyli kupić wersji z napędem i z braku laku kupili digital,
  • tych, którzy kupili, żeby odsprzedać w wyższej cenie.

Z tych 3. grup najprawdopodobniej tylko środkowa może być ew. niezadowolona z zakupu.

Ja wiem, że tutaj to nie pomyślenia, ale są tacy, co kupują konsolę, żeby przez całą generację grać na niej w Fifę/NBA i ew. darmówki z PS Plus.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, Camil666 napisał:

Trochę uszczypliwie, ale co tam:

1. Serio musisz zazdrościć, bo na ostatnich stronach co chwila wyśmiewasz tą podwyżkę cen.

Wyśmiewam? Zaskakuje mnie tak wysoka podwyżka o 20 euro u nas. Do tej pory 269 zł to tez było dużo, a 359 zł to już bardzo dużo jak na grę.
A jest co chwalić przy takiej wycenie gier?

4 minuty temu, Camil666 napisał:

Wg mnie znaczna większość tych konsol poszła do:

• tych, którym digital odpowiada
  • tych, którzy nie zdążyli kupić wersji z napędem i z braku laku kupili digital,
  • tych, którzy kupili, żeby odsprzedać w wyższej cenie.

Z tych 3. grup najprawdopodobniej tylko środkowa może być ew. niezadowolona z zakupu.

Czyli grupa nr 2 o której pisałem: "kupili bez informacji na ile Sony, jak i producenci gier wycenili swoje tytuły na PS5. A dowiedzą się dopiero podczas zakupów w ps store :E"

Edytowane przez kanon7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, kanon7 napisał:

Zaskakuje mnie tak wysoka podwyżka o 20 euro u nas.

Podwyżka cen przy nowej generacji to nic nowego. Mnie z kolei nawet dziwi, że ceny nie wzrosły już wcześniej, przy okazji premiery PS4/XO. 

Korzystając z https://www.usinflationcalculator.com/ można sobie policzyć, o ile wzrosłyby ceny, gdyby uwzględnić samą tylko inflację. Od 2006 (czasy PS3) do dzisiaj, cena wzrosłaby z $60 do ponad $77.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 minut temu, kanon7 napisał:

Wyśmiewam? Zaskakuje mnie tak wysoka podwyżka o 20 euro u nas. Do tej pory 269 zł to tez było dużo, a 359 zł to już bardzo dużo jak na grę.
A jest co chwalić przy takiej wycenie gier?

Czyli grupa nr 2 o której pisałem: "kupili bez informacji na ile Sony, jak i producenci gier wycenili swoje tytuły na PS5. A dowiedzą się dopiero podczas zakupów w ps store :E"

Ja jako osoba która miszeka w UK i mająca tutaj znajomych powiem tak, nikomu nie pasuje cena nowych gier. Jak wielokrotnie wspominałem wiele osób nawet nie myśli o kupnie jej w ciągu 1 roku. Co do rynk uzywek, jeden  zwiekszych sklepów cex pokazuje że ma się on dobrze i nie brakuje ludzi którzy chcą się wymieniać grami, do tego wsytarczy spojrzeć na facebook marketplace - to samo.

Ogólnie jeżeli miałbym na gre wywalić 80 funtów i nie móc jej sprzedać po przejsciu (powiedzmy 30h - miesiąc) choćby za połowę ceny to zwyczajnie bedzie to dla mnie za drogie hobby. 

Na pewno za to nie braknie ludzi kupujących używki, skoro potrafia setki dolarów wpakować w skiny do takiego call of duty który za 6 miesięcy pójdzie do kosza to nic mnie nie zdziwi.

Teraz, Camil666 napisał:

Podwyżka cen przy nowej generacji to nic nowego. Mnie z kolei nawet dziwi, że ceny nie wzrosły już wcześniej, przy okazji premiery PS4/XO. 

Korzystając z https://www.usinflationcalculator.com/ można sobie policzyć, o ile wzrosłyby ceny, gdyby uwzględnić samą tylko inflację. Od 2006 (czasy PS3) do dzisiaj, cena wzrosłaby z $60 do ponad $77.

Widzisz ale nie tylk oceny gier poszły do góry a wszytko dookoła przy czym płaca jakoś szczególnie nie jest lepsza.  Można mówić co się chce ale 80-100 dolarów za grę to jest bardzo dużo patrząc na to że jest to tylko hobby.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, joloxx9 napisał:

Widzisz ale nie tylk oceny gier poszły do góry a wszytko dookoła przy czym płaca jakoś szczególnie nie jest lepsza. 

Statystycznie patrząc to powyższe jest po prostu kłamstwem. https://www.zus.pl/baza-wiedzy/skladki-wskazniki-odsetki/wskazniki/przecietne-wynagrodzenie-w-latach

W 2006: średnie wynagrodzenie 2477pln, biorąc pod uwagę cenę gry na poziomie 250pln, jedna gra kosztowała ponad 10% przeciętnego wynagrodzenia.

W 2019: średnie wynagrodzenie 4918pln, biorąc pod uwagę cenę gry na poziomie 360pln (póki co tylko exy od Sony), jedna gra kosztowałaby ponad 7% przeciętnego wynagrodzenia.

Ja wiem, że to prawdopodobnie wynagrodzenie brutto (brakuje informacji), ale poprawnie pokazuje trend.

9 minut temu, joloxx9 napisał:

80-100 dolarów za grę to jest bardzo dużo patrząc na to że jest to tylko hobby.

Uwierz, ludzie mają ZNACZNIE bardziej kosztowne hobby od grania w gry.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Camil666 napisał:

Statystycznie patrząc to powyższe jest po prostu kłamstwem. https://www.zus.pl/baza-wiedzy/skladki-wskazniki-odsetki/wskazniki/przecietne-wynagrodzenie-w-latach

W 2006: średnie wynagrodzenie 2477pln, biorąc pod uwagę cenę gry na poziomie 250pln, jedna gra kosztowała ponad 10% przeciętnego wynagrodzenia.

W 2019: średnie wynagrodzenie 4918pln, biorąc pod uwagę cenę gry na poziomie 360pln (póki co tylko exy od Sony), jedna gra kosztowałaby ponad 7% przeciętnego wynagrodzenia.

Ja wiem, że to prawdopodobnie wynagrodzenie brutto (brakuje informacji), ale poprawnie pokazuje trend.

Średnie wynagrodzenie to kpina :E 

3 minuty temu, Camil666 napisał:

Uwierz, ludzie mają ZNACZNIE bardziej kosztowne hobby od grania w gry.

Wow dzęki za info, nie wiedziałem :) Właśnie przeczytałem że niektórzy kolekcjonują sportowe samochody więc co za  problem, prawda? 

Widze że kompletnie o czym innym rozmawiamy. Powiem Ci tak, nie chcesz wierzyć że na zachodzie też ludzie kręcą nosem to nie wierz. Chcesz kupić konsole pod gry cyfrowe to kup - nic mi do tego. Odnosiłem się ogólnie do tego co widze po tym jak mówią ludzie na reddit i znajomi, jak wiesz lepiej jak wygląda sprawa na zachodzie to pogratulować -  z mojej strony to koniec bo szkoda się produkowac.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 minut temu, joloxx9 napisał:

Ja jako osoba która miszeka w UK i mająca tutaj znajomych powiem tak, nikomu nie pasuje cena nowych gier.

Ale mieszkając w UK, łatwiej ci wydać 80 funtów na grę vs. zarobki w UK, aniżeli miałbyś wydać 359 zł na grę w PL vs. ta sama praca w PL?
Prawda?

25 minut temu, Camil666 napisał:

Doszliśmy do takich cen w Polsce (359 zł), że "hardkorowi gracze" którzy cenowo dużo znieśli, już przy takich cenach sami kombinują, używki, kręcą nosem widząc cenę w sklepie. A co dopiero taki kowalski gając w fife od "święta", kupując dziecku minercafta - widząc te ceny to chyba zawał dostanie :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nikt nie lubi wysokich cen, ale rynek będzie wszystko regulował. Jeśli sprzedaż nowości mocno spadnie, może to wywołać reakcje ze strony wydawców. Jeśli nie, well... :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, Vulc napisał:

Nikt nie lubi wysokich cen, ale rynek będzie wszystko regulował. Jeśli sprzedaż nowości mocno spadnie, może to wywołać reakcje ze strony wydawców. Jeśli nie, well... :E

Boję się i przeczuwam opcję well :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozwalają mnie ludzie którzy fanbojsko bronią tych chorych cen, tak samo jak na alledrogo wszedłem nie dawno bo wyszła nowa epka mojego ulubionego artysty, patrzę na cenę i nie dowierzam 87zł za CD które trwa niecałe 30 min, wchodzę na stronę wytwórni, a tam 9,99 Euro za to samo CD, myślę co za janusze biznesu 100% większa cena, ale znalazłem sklep który sprzedawał tą epkę za normalną cenę czyli 36zł do tego wysyłka za darmo więc kupiłem tam, a gry tylko w przecenach za maks ~50 zł kupuję na PC i tak mam Górę Everst wstydu, takiego Godfalla na PC nawet nie śmiem sprawdzać bo to będzie kupa nie gra, dosłownie gówno w błyszczącym papierku z tego co widziałem te 239zł na PC to za dużo za tą grą, a na PS5 ponad 400zł za takie łajno to jest śmiech na sali.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, kanon7 napisał:

Ale mieszkając w UK, łatwiej ci wydać 80 funtów na grę vs. zarobki w UK, aniżeli miałbyś wydać 359 zł na grę w PL vs. ta sama praca w PL?
Prawda?

Szczerze? Nie wydałbym tyle na żadną grę i nie ma tutaj wyjątku, ale wiem o co chodzi. Na pewno prościej będzie Johnowi wydać jedną dniówkę bo zarobienie 80f na reke dziennie to banał i nie mówie tutaj o jakimś Londynie o tyle 359 na reke dziennie to chyba nie jest zbyt popularny zarobek w Polsce? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Stjepan napisał:

Rozwalają mnie ludzie którzy fanbojsko bronią tych chorych cen

Mnie za to trochę smuci jak czytam ludzi, którzy za nic w świecie nie chcą/nie mogą zrozumieć jak działają podstawy ekonomii.

Pewnie, że życzyłbym sobie jak najniższych cen, ale skoro nie mam na to bezpośredniego wpływu to przynajmniej staram się zrozumieć skąd wyższa cena się bierze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Camil666 napisał:

Mnie za to trochę smuci jak czytam ludzi, którzy za nic w świecie nie chcą/nie mogą zrozumieć jak działają podstawy ekonomii.

Pewnie, że życzyłbym sobie jak najniższych cen, ale skoro nie mam na to bezpośredniego wpływu to przynajmniej staram się zrozumieć skąd wyższa cena się bierze.

Ale jak napisałem na przykładzie płyty mogę wybrać gdzie taniej, tego nie zrozumiałeś?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Stjepan napisał:

(...), a gry tylko w przecenach za maks ~50 zł kupuję na PC i tak mam Górę Everst wstydu, takiego Godfalla na PC nawet nie śmiem sprawdzać bo to będzie kupa nie gra, dosłownie gówno w błyszczącym papierku z tego co widziałem te 239zł na PC to za dużo za tą grą, a na PS5 ponad 400zł za takie łajno to jest śmiech na sali.

Również mam podobnie, mam tyle gier dodanych za darmo, albo z jakiegoś gamepassa którego kupiłęm z grosze że nie wiadomo w co grać, jest tylko jedna gra którą kupie na premiere w ciagu nastepnych 12 miesiecy i bedzie to CP 2077.

Zresztą teraz kupno gry na premierę to bezsens, większości tak potrzebuje 2/3 łatek a doplacać za użeranie się z bugami/crashe znikające savy itd to nie w moim stylu.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ceny robią się za IMO za wysokie niezależnie od tego, ile ktoś zarabia. Uważam się za osobę grającą dużo, w opinii mojej żony i dzieci aż za dużo ;) Wyciągamy z żoną oboje sporo ponad średnią krajową (we dwójkę blisko 9,5k netto/mc), a i tak rzadko kiedy kupuję gry na premierę. Wiadomo, dzieciaki są to priorytety trochę inne, a te 500+ to idealnie pokrywa wzrosty cen wynikające z zapierda*** inflacji :P  W tym roku i tak ostro poszedłem z zakupem: premierowo FF7R (cyfra), Ghost  of Tsushima (pudło)+ masa innych, starszych gierek na PS store czy MS store (min. DBZ Kakarot).

Edytowane przez Kaczkofan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Camil666 napisał:

Jak widać nie rozumiesz podstaw ekonomii, jako konsument masz wypływ na cene. Wystarczy głosować portfelem a nie dorysowywac sobie wyimaginowe wizje dlaczego gry na nowe konsole tyle kosztuja.

Gry klepane na tych samych enginach od lat(z drobnymi modyfikacjami) do tego wykorzystywanie tych sammych assetów żeby ciąc koszty na każdym kroku. Nie zrozum mnie zle, ale rozumiem ze kazda firma chce zarobic bo o to chodzi, ale doszlismy do takiego punktu gdzie wydają coraz gorszy chłam za tą sama cene, nowy crysis tego przykladem. Byleby wydac, wieczne alphy i bety bo po co skupaic się na skonczeniu skoro mozna moc przerobowa w lootboxy pakowac i inne tego typu pierdoly.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Macie swojego Godfalla, potrzebuje być online non stop na PS4/PS5 by grać w singla. ? Gra za 400zł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Camil666 napisał:

No źródło wyższej ceny raczej wielką tajemnicą nie jest. ;) Teoretycznie wpływ na to jakiś mamy, ale od dawna wiadomo, że nie istnieje coś takiego jak solidarność graczy. Faktem jest też to, że każdy inaczej odbierze wyższe ceny, dla jednych będą nieakceptowalne, dla innych do przełknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Stjepan

Pamiętam te czasy, kiedy ludzie pukali się w głowę, gdy za WoW płaciłem abonament. Najlepsze, że naprawdę było warto, bo zawartość podstawki + TBC była kosmiczna, a czasu pochłaniało to tyle, że mnie żona ledwo przed ołtarz zaciągnęła :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, Stjepan napisał:

Macie swojego Godfalla, potrzebuje być online non stop na PS4/PS5 by grać w singla. ? Gra za 400zł.

Ale po co online, czyżby się bali że złamią konsole szybko?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, Stjepan napisał:

Czy przypadkiem przed premierą poprzedniej generacji pewna firm nie próbowała takich zagrywek i dostała od ludzi zasłużony strzał w pysk?

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czekajcie, serio DS będzie tylko w QHD i 60FPS? Przecież to jest korytarzowa gierka, oczywiście, ładnie to wygląda, szczególnie ilość detali z jakich są zrobieni bossowie, ale bez przesady. Start życia konsoli, taki niby wielki przeskok sprzętowy w generacji a tutaj takie cyrki. No nie wierze.

Edytowane przez Jack White

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi