Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

PerKox

Jaki linux na stary komputer

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Chiciałbym trochę zapoznać się z systemem linux.

No i tak. Najbardziej bym chciał ubuntu. Tylko sam nie wiem jakie by było najodpowiedniejsze na taki komputer :

 

512mb RAM

Geforce 3 Ti 64mb

Intel Celeron 1,7ghz

40gb HHD

 

Ogólnie to na początek chciałbym coś się o tym systemie dowiedzieć. Na moim obecnym komputerze już prawie w ogóle nie gram (czasem tylko w Crusader Kings II) i się zastanawiam czy nie lepiej by było przerzucić się na linuxa który jest o wiele szybszy. Jednak chciałbym najpierw przetestować na starym pcie jak to wszystko śmiga czy uda mi się połapać.

 

 

Odrazu też mi możecie polecić jaki system wybrać na mojego głównego kompa. Czy Ubuntu 12.04LTS czy najnowszą wersję, Ubuntu 13.10, czy może Lubuntu 13.10. Zależy mi na moim głównym komputerze na największej szybkości oraz sporej ilości aplikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Knopix/pupy/debian XFCE/Fluxbox ?

Ubuntu nie polecam

Sypie mi sie po każdej aktualizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak wolałbym coś z Ubuntu. Nie chcę się brać narazie za bardziej skomplikowanego Knopixa/pupa/debiana/XFCEa/Fluxboxa tylko po to żeby się zrazić do linuxa. Wolałbym coś bardziej przyjaznego dla użytkownika a jednocześnie szybkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że Lubuntu będzie ok, ewentualnie Xubuntu ale jest cięższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najnowsza wersja Lubuntu 13.10? Pójdzie to też na stary komputer?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałbym 12.04. Powinno pójść, wypróbuj liveCD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nahlrpiej bierz Ubuntu 12.04.4 LTS + XFCE (Xubuntu)/LXDE (Lubuntu). Zwykłe wydania to taka otwarta beta i poligon doświadczalny dla LTS-ów.

 

 

Knopix/pupy/debian XFCE/Fluxbox ?

Ubuntu nie polecam

Sypie mi sie po każdej aktualizacji.

Co Ty robisz z tym systemem?:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam miałem Xubuntu u mnie na netbooku, miałem jednak wrażenie, że system bardzo lubił się zastanawiać co robić w danym momencie (miałem wersje 13.10, może w 12.04 LTS jest duzo lepiej) - teraz mam Linux Mint 13 LTS. Na stronie Minta masz do wyboru wiele środowisk graficznych. Jest też Xfce. Do tej pory chodzi u mnie żwawo. Mały tylko szkopulik - nie jest (tak mi sie do konca wydaje) spolszczony, mi osobiscie jednak to nie utrudnia posługiwania się nim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Co Ty robisz z tym systemem?:E

Aktualizuje ? :E

Catalyst+nowy kernel= sypnięte x'y :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizuje ? :E

Catalyst+nowy kernel= sypnięte x'y :E

 

Coś robisz nie tak, długo używałem ubu 12.04 z catalystem i problemów nie miałem. Po jakimś czasie dodałem nawet apt-get update && apt-get upgrade do crona, nigdy nie posypał mi się ubuntu po aktualizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Xubuntu 12.04, sam postawiłem to na trupie IBMa ThinkPad T42 i działa bez problemów. Do youtuba i internetu spokojnie wystarczy. Instalacja z pendrajva również bezproblemowa, jest możliwość przetestowania tego jako Live(USB).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nubuntu to jest dystrybucja z Fluxem, ale on jest dosyć okrojony wizualnie. Możesz spróbować Linux Mint Debian (ciągłe aktualizacje bez dist-upgrade co pół roku) i doinstalować do niego lekkie środowisko - np. LXDE. Na 512 MB RAM to nawet preinstalowany Mate, czy Gnome Classic będzie działał tak sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizuje ? :ECatalyst+nowy kernel= sypnięte x'y :E

Z ciekawości, Radeony, albo raczej karty Amd używają dkms? Bez niego co kernel to kompilacja sterownika od nowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...