Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

daniol666

AOC I2269VWM

Rekomendowane odpowiedzi

Słowem wstępu

„Wow, jakie to jest ładne” - oto moje pierwsze słowa, które wypowiedziałem zaraz po tym jak postawiłem na biurku i podłączyłem do komputera mój nowy monitor AOC I2269VWM. Decydując się na jego kupno kierowałem się jedynie kilkoma opiniami w „zagranicznym Internecie”, ale muszę przyznać że raczej nie był to zły wybór. Nie mam co prawda porównania do bezpośrednio konkurencyjnych monitorów, takich jak choćby LG 22EA53VQ, który chyba najczęściej pojawiał się w odpowiedziach na tematy pt. „Jaki monitor do 600zł” ale pomimo tego postaram się jak najdokładniej opisać to, co w tej chwili widzę na własne oczy ;) . Porównywać mógłbym go do mojego poprzedniego, leciwego już monitora Samsung 2232BW ale nie mam zamiaru zmieszać go tutaj z błotem (tym bardziej że kupiłem go za 150zł :) ). Zapraszam do lektury :) !

 

 

Specyfikacja

AOC I2269VWM to 21,5-calowy monitor o rozdzielczości FullHD. Jego główną zaletą jest to, że jest oparty na technologii IPS, zapewniającej szerokie kąty widzenia oraz dobre kolory. Jak prawie wszystkie współczesne monitory posiada podświetlenie LED. Nikogo nie zaskoczy także fakt, że jego proporcje to 16:9, częstotliwość odświeżania to 60Hz. Czas reakcji matrycy to chyba jedyny parametr, który jest słabszy niż w moim poprzednim monitorze. Wynosi on bowiem 6ms, co jak dla mnie jest w 100% wystarczające. Matryca jest oczywiście matowa. Na rynku dostępne są dwie wersje kolorystyczne: czarna oraz srebrna. Do mnie całe szczęście trafiła ta druga, która w przeciwieństwie do czarnego w wersji piano black, jest matowa. Ciekawie zaczyna się robić, gdy zerkniemy na panel wejść/wyjść. Znajdują się tam aż dwa porty HDMI, jeden DisplayPort, archaiczne już złącze D-Sub oraz wejście i wyjście minijack. Tym ostatnim możemy wyprowadzić dźwięk ze złącza HDMI do słuchawek.

 

 

Unboxing

Monitor dostajemy w zwykłym, szarym, kartonowym opakowaniu. Znajdują się na nim najbardziej podstawowe informacje o monitorze. Krótko mówiąc, nic specjalnego.

 

xtaDEKr.jpg

Pierwsze co udało mi się wyszarpać z pudełka, to okablowanie oraz płyta z oprogramowaniem (które, jak się później okaże, jest przydatne :) ). Kable które dostajemy wraz z monitorem to:

-HDMI o długości 1,8m

-D-Sub o długości 1,2m

-minijack-minijack o długości 1,8m

-kabel zasilający o długości 1,5m

 

VBuMWbM.jpg

Następnie z pudełka wysuwamy styropianowe opakowanie, na zewnątrz którego znajdujemy jeszcze podstawkę. Wnętrze skrywa natomiast główną część naszego zakupu: sam monitor. Po skręceniu go z podstawką prezentuje się on następująco:

 

kfmaHjf.jpg

iyDMAOT.jpg

RnB5cDe.jpg

Front wygląda bardzo estetycznie, najprawdopodobniej za sprawą tego, że jest praktycznie idealnie płaski (ramki wokół ekranu nie są wypukłe). Jedynie dolny, srebrny pasek wystaje na jakieś 3mm, co jest delikatną wadą ponieważ może na nim osiadać kurz. W przypadku montażu na podstawce, monitor można pochylić o około 20 stopni w przód i w tył. O stanie urządzenia informuje nas malutka, zielona dioda. Nie jest ona zbyt jasna i dobrze spełnia swoją funkcję. Miła odskocznia od napier... ekhem, bardzo jasnej diody w Samsungu ;) . Przyciski kontroli urządzenia, wbrew moim przewidywaniom nie są dotykowe. Znajdują się one na dolej krawędzi monitora. Są jedną ze słabszych jego stron. Ich skok jest praktycznie niewyczuwalny a w dodatku praktycznie nie wydają żadnego kliknięcia podczas użycia, co jeszcze bardziej utrudnia zidentyfikowanie momentu jego zadziałania.

 

ChhT6eY.jpg

Profil urządzenia sprawia wrażenie bardzo cienkiego i lekkiego.

 

HxjV2lc.jpg

Z tyłu monitora znajdziemy panel wejść/wyjść, złącze zasilania, otwory montażowe na uchwyt w standardzie VESA 75x75, oraz tabelkę informującą nas o tym, że monitor należy do klasy energetycznej B, oraz konsumuje 22W.

 

 

Obraz

Ponieważ nie mam dostępu do profesjonalnego sprzętu który pozwoliłby mi zbadać faktyczne właściwości matrycy tego monitora, będziecie musieli zadowolić się moimi subiektywnymi odczuciami. Dodam też, że monitor ustawiłem zgodnie z instrukcjami które znalazłem tutaj (*dodaj hiperłącze*). Jako były użytkownik monitora w rozdzielczości 1680x1050, pierwsze co rzuciło mi się w oczy to wysoka ostrość wyświetlanego obrazu. W stosunku do mojego starego monitora (Samsung 2232BW) wszystko wydaje się ostrzejsze, nie widać aż tak bardzo pikseli i pomimo że nie jest to zagęszczenie takie, jak we współczesnych telefonach komórkowych (w SXS mam 342ppi) to jest ono w 100% zadowalające w przypadku monitora komputerowego.

Następna różnica to kąty widzenia. W starym monitorze, spojrzenie z jakiegokolwiek innego kąta niż idealnie na wprost monitora powodowało, że obraz zamieniał się w negatyw, a w grach w przypadku ciemnych lokacji nie miałem szans zobaczyć czegokolwiek. W AOC ten problem nie występuje. Dzięki zastosowaniu technologii IPS, obraz pozostaje praktycznie taki sam, niezależnie od tego pod jakim kątem na niego patrzymy. Dla mnie w praktyce oznacza to tyle, że wreszcie będę mógł leżeć w łóżku i ze spokojem oglądać filmy na YT, bez utraty połowy obrazu :) .

Kolory są takie jak być powinny. Są odpowiednio wyważone a jednocześnie żywe. To pierwszy monitor w przypadku którego nie muszę bawić się w „poświatę cyfrową” w sterownikach karty graficznej.

Maksymalna jasność jest bardzo wysoka. Powiedziałbym nawet że wypalająca oczy ;) . Sam mam ją ustawioną na 30% i uważam to za odpowiedni poziom.

 

A5KUrKA.jpg

 

 

Dźwięk

Monitor ten posiada wbudowane głośniki. Nie oczekiwałem po nich zbyt dużo. Ba, ja w ogóle nie oczekiwałem głośników, a o ich istnieniu dowiedziałem się dopiero kiedy uruchomiłem Winampa przed uruchomieniem amplitunera, a pomimo tego coś zaczęło mi grać w pokoju ;) . Dźwięk byłby całkiem OK (czytaj na poziomie laptopowym), ale posiada on jedną, irytującą mnie wadę. W przypadku niektórych częstotliwości, głośniki strasznie buczą, tak jak gdyby monitor wpadał w rezonans. Zakresem który dominuje w tym brzmieniu jest średnica. Mimo wszystko jeżeli nie posiadasz żadnego innego sprzętu grającego, albo dźwięki z twojego komputera wydobywają się sporadycznie, nagłośnienie tego monitora może być wystarczające.

Druga sprawa to wyjście minijack na słuchawki. Cóż, nie ma co oczekiwać cudów, no ale że może być aż tak słabo, to nie wiedziałem. Podpiąłem do nich słuchawki Creative Aurvana Live! które nie są jakieś szczególnie wymagające pod względem energii ze źródła. Pomimo tego, na każdym poziomie głośności powyżej 25% słychać było niedobór mocy. Dźwięk trzeszczał, z słuchawek uciekła cała dynamika i muzykalność. Nie ma się co oszukiwać. Nawet CAL! podpięte do zintegrowanego układu ALC888 na mojej płycie głównej zagrają lepiej.

 

 

Menu konfiguracyjne monitora oraz dołączone oprogramowanie

Jak każdy monitor, tak i ten posiada możliwość konfiguracji. Aby dostać się do menu musimy nacisnąć przycisk znajdujący się zaraz obok włącznika. Naszym oczom ukaże się wtedy takie OSD:

 

nnjHoOq.jpg

Większość ustawień tu dostępnych spotkamy w każdym innym monitorze, więc opiszę tylko te funkcje, które spotkałem po raz pierwszy. Pierwszą z nich będzie widoczna na powyższym zdjęciu, funkcja DCR. Odpowiada ona za włączenie i wyłączenie dynamicznego współczynnika kontrastu. Moim zdaniem obraz jest ładniejszy gdy funkcja ta jest wyłączona. Następnie mamy opcję Overdrive opisaną w manualu jako „Dopasowanie czasu odpowiedzi”. Nie mam bladego pojęcia za co odpowiada ta funkcja, więc jeśli ktoś byłby łaskaw mi to wyjaśnić, byłbym wdzięczny :) . Ja póki co zostawiłem ją na default. Jeszcze dalej spotykamy funkcję DPS, odpowiadającą za dynamiczne oszczędzanie energii.

Przejdę teraz do dołączonego oprogramowania, a właściwie jednego z programów dorzuconych do monitora. Nazywa się on i-menu, i jak można domyśleć się po nazwie, pozwala on sterować funkcjami monitora z poziomu Windowsa. Całkiem miłe udogodnienie, zważając na fakt kiepskich przycisków funkcyjnych. Domyślam się, że do jego działania konieczne jest podpięcie monitora przez któryś z interfejsów cyfrowych (HDMI lub DP), więc D-Sub odpada.

 

VKpgku7.png

 

 

 

 

Podsumowanie

Zakup tego monitora to chyba jedna z lepszych rzeczy, jaką mogłem zrobić. Skok jakościowy w stosunku do mojego poprzedniego monitora może nie jest ogromny, ale zdecydowanie zauważalny i warty wydania trochę grosza. Matryca IPS robi swoje, na monitor można patrzeć prosto, bokiem czy w poprzek a obraz i tak pozostanie co najmniej dobry. Kolory są żywe i odpowiednio zbalansowane. Wbudowane głośniki zaoszczędzą trochę grosza osobą, które sporadycznie słuchają czegokolwiek na swoim komputerze. Duża liczba wejść umożliwi podpięcie nie tylko samego komputera, ale także telefonu czy konsoli do gier. No i ten design, który mnie osobiście urzekł :) . Pozostaje jedynie kwestia ceny. Za monitor dałem dokładnie 499zł, a na aukcjach internetowych widziałem go nawet za 470zł. Cena jest więc bardzo adekwatna do jakości produktu, który za nią otrzymujemy.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej, piszcie tutaj, a na pewno odpiszę. Proszę również o łagodne traktowanie wszystkich błędów językowych, które zapewne gdzieś tu się wkradły ;) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna recenzja, sam przymierzam się do zakupu nieco większego brata (23", obecnie w cenie 519zl na morele), wiec bardzo mi pomogłeś w podjęciu decyzji :)

 

Mógłbyś jeszcze zmierzyć grubość ramki tego monitora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...