Forum PCLab.pl: SilentiumPC Grandis XE1236 - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

• (5 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

SilentiumPC Grandis XE1236 Unboxing, Montaż, Test, Recenzja

#41 Użytkownik jest niedostępny   RyszardGTS 

• Nie wylewający za kołnierz...
  • Ikona
  • Grupa: Moderatorzy

Napisany 31 Maj 2014 - 19:26

Techplanet grubo pojechał z cenami:

Silentium PC Fortis 2 XE1226 111,00zł
Silentium PC Grandis XE1236 139,00zł

jak ktoś z Katowic i okolic to odbierze za darmochę w firmowym sklepie.

Cena nowego Fortis 2 ośmiesza używki Fortis 1 jak ktoś chce "stówę" albo blisko "stówy".
Z kolei XE1236 za 139,00zł masakruje ceną do możliwości wszystko co aktualnie dostępne nowe w sklepie przy takiej cenie czyli do 140zł brutto.

Zawsze się znajdzie okazja że ktoś kupi coś używanego ale od tego są okazje - też mogę sprzedać "na niby" koledze mojego Grandisa za złotówkę i to dopiero będzie okazja :E

#42 Użytkownik jest niedostępny   zriel 

• Małomówny
  • Pip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 02 Czerwiec 2014 - 00:37

Zobacz postRyszardGTS, o 31 Maj 2014 - 19:26, napisał(a):

SilentiumPC Fortis 2 XE1226 111,00zł
SilentiumPC Grandis XE1236 139,00zł

Cena nowego Fortisa 2 ośmiesza używki Fortisów 1 jak ktoś chce "stówę" albo blisko "stówy".
Z kolei XE1236 za 139,00zł masakruje ceną do możliwości wszystko co aktualnie dostępne nowe w sklepie przy takiej cenie czyli do 140zł brutto.

Zawsze się znajdzie okazja że ktoś kupi coś używanego ale od tego są okazje - też mogę sprzedać "na niby" koledze mojego Grandisa za złotówkę i to dopiero będzie okazja :E

Cena jest taka jakiej się spodziewałem finalnie - już po pierwszych zapowiedziach w których ustalili cenę sklepową na 159 zł pisałem do Silentium PC w tej sprawie bo w tym przedziale cenowym jest Raijintek Ereboss(151zł) oraz Zalman CNPS14X(149zł) więc trudno było by im się przebić, szczególnie z Zalmanem(który moim zdaniem powinien się znaleźć w tescie Grandisa bo to jego bezpośredni konkurent) który jest mega wydajny i jedyny jego mankament to problemy z montażem.

#43 Użytkownik jest niedostępny   bielas 

• ...i daj nam siłę, byśmy nie przebaczali naszym winowajcom...
  • PipPipPipPipPip

Napisany 02 Czerwiec 2014 - 00:51

Temu Zalmanu to bym tak nie cukrował. Nietypowy wentyl w umysłach wielu ewentualnych kupców spowoduje niejedną rozterkę. Może to spowodować, że mimo oferowanej wydajności ludzie łykną właśnie Macho, Ereboss'a albo Grandisa.

#44 Użytkownik jest niedostępny   MaxForces 

• pompton plains nj
  • PipPipPipPipPip

Napisany 02 Czerwiec 2014 - 11:40

Zobacz postRyszardGTS, o 31 Maj 2014 - 09:53, napisał(a):

Czyli nie wyslą dla MaxForces swojego AAB P6? oj nieładnie tak się zasłaniać dwoma wysoko obrotowymi wentylatorami ;)
Mogliby dać zrobić porządną i obiektywną recenzję, i z ich wentylatorami i ocena samego radiatora.

Właśnie dzisiaj wysyłają. Nie było żadnego problemu z udostępnieniem.

#45 Użytkownik jest niedostępny   RyszardGTS 

• Ikona

Napisany 02 Czerwiec 2014 - 17:32

Zobacz postMaxForces, o 02 Czerwiec 2014 - 12:40, napisał(a):

Właśnie dzisiaj wysyłają. Nie było żadnego problemu z udostępnieniem.

No to super! :thumbup: a dokładnie mega super bo procedura którą chesz wdrożyć jest jak najbardziej obiektywna dla obu firm.
- będą ze standardowymi wentylatorami
- będą z założonymi tymi samymi "z zewnątrz" (ze swojej kolekcji wentylatorów :) )

Możesz się nawet pokusić na pracę pasywną gdy zmniejszysz TDP procka - wiadomo - underclocking i undervolting. Pokaże to czystą fizykę konstrukcji AAB oraz Silentium PC, która jak najszybciej odbiera ciepło i najefektywniej się go pozbywa.

Mój Phenom 521 bez problemu idzie pasywnie do 4000-4050MHz, a TDP to +/- 65-75W. Jest ciepło ale temperatura nie przekracza 55'C (w bardzo ciepły dzień może 60'C osiągnie)

#46 Użytkownik jest niedostępny   mareczq 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 02 Czerwiec 2014 - 21:38

http://blog.pclab.pl...łodzić.Haswella,434

#47 Użytkownik jest niedostępny   Lipton 

• Zawodowiec
  • PipPipPipPipPip

Napisany 02 Czerwiec 2014 - 22:48

Max, mam do Ciebie prośbę przetestuj proszę AAB w trybie push@pull i push@push. Nie pamiętam już do końca swojego porównania, ale wydaje mi się, żeby byłem świadkiem mocnej dysproporcji w osiągniętych rezultatach. Wszystko oczywiście miało związek z cyrkulacją powietrza w obudowie.

edit: to nie ten temat, już mi się mieszają :D

Ten post był edytowany przez Lipton dnia: 02 Czerwiec 2014 - 22:49

#48 Użytkownik jest niedostępny   MaxForces 

• pompton plains nj
  • PipPipPipPipPip

Napisany 02 Czerwiec 2014 - 22:52

Właśnie dlatego nie chce robić testu na Haswellu w obecnej formie. Nowego Haswella będę miał to będzie można dogrywkę zrobić, byle by czas znaleźć.

#49 Użytkownik jest niedostępny   Kaktuch 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Czerwiec 2014 - 22:11

Ile płacą?

#50 Użytkownik jest niedostępny   MaxForces 

• pompton plains nj
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Czerwiec 2014 - 22:38

Nie stać ich na moją stawkę godzinową :E

#51 Użytkownik jest niedostępny   RyszardGTS 

• Ikona

Napisany 07 Czerwiec 2014 - 23:16

Powiedz właścicielom by przepisali spółkę/firmę na Ciebie... myślę że dobra stawka :E :lol2: :rotfl:

Z trzema wentylatorami Grandis odbiera tak szybko ciepło z mojego Phenoma że już mi chyba tylko lapping radiatora i czapki procesora pozostał by temperatura była niższa niż 36'C a on stabilny na np. 4400MHz. (Przy 4300-4355'C jeżeli wskoczy 37'C to mam błąd, więc lapping może by urwał z 2-3'C bo podczas rozgrzewania radiatora na początku mam bardzo duży przyrost o 4-5'C - widać że powierzchnia styku nie jest idealna - dopiero później pomału pomału wzrasta od 30'C wzwyż).

Aktualnie 4355MHz jest stabilne i znów parę własnych rekordów pobiłem >>> KLIK <<<

Co do pracy cichej, pasywnej to:

Phenom II x2 521 @4GHz(około 75W)
2x 12V MAX (1520rpm) 33'C
2x PWM 35'C
1x PWM (środkowy) 37'C
1x 5V MIN(630rpm) 40'C
Praca pasywna 55'C
Temperatura otoczenia 24'C

Nawet na 5V wentylatory mają (moje egzemplarze i odczyt na mojej płycie) powyżej 500rpm, czyli zapewne startują nawet w okolicach 4,0-4,5V.

Jeżeli ktoś szuka czegoś naprawdę cichego a taniego to Grandis z jednym środkowym wentylatorem ustawionym na 5V utrzyma każdy stockowy, lekko podkręcony procesor w temperaturach które nie będą dla niego niebezpieczne, czy to Intel czy AMD.

#52 Użytkownik jest niedostępny   Rico650 

• PipPipPipPipPip

Napisany 13 Czerwiec 2014 - 21:19

1. Wstęp

Podobnie jak Ryszard również siedziałem zły, ale nie z powodu uszkodzenia wentylatora lecz z powodu cen dwuwieżowych coolerów. Od dawna planowałem kupić coś lepszego i wydajniejszego i już prawie miałem kupować Thermalrighta Silver-Arrow SBE extreme, lecz jak zwykle brakowało kasy. W końcu ponad trzy stówy piechotą nie chodzą. I tak zwlekałem, zwlekałem......aż w końcu natknąłem się najpierw na Fortisa 2. Spodobał mi się niemiłosiernie, bo wyglądem przypominał Megahalemsa, już prawie go zamówiłem, ale natrafiłem na Grandisa. No i się zaczęło. Szukanie jakichś testów, filmów, cokolwiek żeby się jak najwięcej o nim dowiedzieć. Produkt nowy, więc nie było jeszcze praktycznie nic na jego temat, ale na forum natrafiłem właśnie na recenzję RyszardaGTS. Przeczytałem ją dokładnie i przejrzałem wszystkie zdjęcia. To sprawiło, że się w nim zakochałem. Zamówiłem go i kilka razy dziennie sprawdzałem status swojej przesyłki. Odebrałem go, rozpakowałem i zrobił na mnie naprawdę duże wrażenie. Dwie potężne wieże, sześć rurek cieplnych, ładna pełna podstawa i wykonanie na przyzwoitym poziomie.
Za namową Ryszarda postanowiłem zrobić test na moim procesorze(I5 3570K) oraz porównać go do mojego dotychczasowego coolera - Freezera 13. Starcie duże, bo freezer 13 to naprawdę przyzwoity schładzacz. Zapraszam do miłej lektury.

2. Platforma Testowa, jak to mawia Ryszard same nudy:

Procesor: Intel Core I5 3570K
Płyta główna: Gigabyte Z77X-UD5H
Pamięć: Kingston Hyper-x 8gb
Karta Graficzna: Asus Geforce GTX 670
Zasilacz: XFX Core 550w
Dysk: Western Digital Caviar Black 1TB
Obudowa: Cooler Master Haf 912 Plus
Chłodzenia:
1. Arctic Colling Freezer 13
2. Silentium Pc Grandis XE 1236

Obroty wentylatorów:
Freezer 13: Idle~1200RPM, Stress~2000Rpm
Grandis XE 1236: Idle~630RPM, Stress~1250RPM

3. Kilka fotek na starym chłodzeniu.....:

Dodaj obrazek
Jak widać jeszcze plamy po ostatnim myciu zostały.

Dodaj obrazek
Freezer 13 wcale jakiś ogromny nie jest, taki mały, niepozorny, a naprawdę wydajny.

.....i na nowym:

Dodaj obrazek
Grandis już siedzi. Aaaaa.... i nie patrzcie zbytnio na ten nieład, patrzcie na Grandisa

Dodaj obrazek
Jak widać Grandis nie jest kompatybilny z pamięciami o wysokich radiatorach. Jak to dobrze, że wybrałem low-profilowe kingstony a nie corsairy vengeance z wysokimi, które miałem na oku.

Dodaj obrazek
Tutaj już wszystko siedzi w budzie. Te ostatnie finy pomalowane na czarno naprawdę dodają smaczku całemu chłodzeniu. Obudowę i podzespoły mam właśnie w takiej kolorystyce i jak dla mnie prezentuje się to znakomicie.

Dodaj obrazek
Aż łezka w oku się kręci na myśl o rozstaniu z "Fryzjerem", no ale cóż kiedyś trzeba...

4.Wykresy odnośnie temperatur na obydwu schładzaczach:

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

5. A teraz gwóźdź programu, czyli..... Freezer VS Grandis:

Dodaj obrazek

6. Tak, żeby nie było, że tylko same wygrzewacze:

Dodaj obrazek

7. Podsumowanie:

Silentium Pc Grandis XE 1236 wywarł na mnie duże wrażenie. Za niecałe 160 zł dostaniemy coś co schłodzi mocno podkręcone procesory o sporym TDP. Do jakości wykonania nie mogę się przyczepić. Oczywiście za te pieniądze nie oczekujmy podstawy wypolerowanej na lusterko, oraz innych że tak powiem pierdółek. SPC jak zawsze poszedł na kompromis i wykonał coś taniego a za razem wydajnego. Czy udało im się to? Ja myślę, że jak najbardziej. Pomimo praktycznie samych zalet w tej cenie, wyszły także minusy. Finy są strasznie miękkie i bardzo łatwo jest je pogiąć. Trzeba się obchodzić delikatnie, bo inaczej możemy je pokrzywić. Drugim minusem jest terkotanie wentylatora. Nie wiem jak to się ma w innych sztukach, lecz po kilku godzinach używania grandisa usłyszałem terkot, dosyć głośny terkot. Zacząłem więc zatrzymywać po kolei wentylatory w obudowie, lecz nie ustąpiło. Okazało się, ze to na grandisie. Doszedłem do tego jak już wszystkie wentyle pozatrzymywałem i zostały tylko te na coolerze, a były one ostatnie które podejrzewałem. No cóż... Lecz na pocieszenie nie trwało to długo, tylko jakieś 5-10 minut i samo przeszło. Od kilku godzin mam spokój z tym terkotem i oby tak dalej. Nie wiem czy to wada fabryczna, czy po prostu wentyl się musi "rozchodzić". Jeśli będzie występowało to zjawisko to po prostu napiszę do SPC z prośbą wysłanie nowego. Jeśli chodzi o samą głośność wentylatorów, to moim zdaniem sa bardzo ciche. W Idle nie są słyszalne, lecz powyżej 1100RPM zaczyna je delikatnie słychać. Wydobywa się tak delikatny świst, miły dla ucha. Jak widać na wykresach Grandis lepszy jest od Freezera o dobre 6*C przy podkręconym procesorze na najcieplejszych rdzeniach. To dużo moim zdaniem. Mam średnią sztukę procesora, więc zdołałem go podkręcić do 4,5Ghz, ale przeszedł tylko test na linpack. W grach jest nie stabilny po prostu i na co dzień używam 4.4Ghz - dla mnie wystarczająco. 76*C dla procesora to dosyć sporo, więc nareszcie mogę cieszyć się niskimi i bezpiecznymi temperaturami dla mojej I-5-tki. Oczywiście jak widać na wykresie z Crysisa 3 temperatura jest sporo niższa o dobre 5*C niż w wygrzewaczu. Specjalnie wybrałem Plansze Welcome to the Jungle i misje tam gdzie strzela do nas wieżyczka, bo proc musi tam liczyć fizykę trawy i wszystkie rdzenie i wątki są obciążone cały czas praktycznie na 100%. W innych grach gdzie wykorzystanie rdzeni się waha jest dużo, dużo chłodniej. Mój komputer jest do grania, więc większość czasu będzie obciążany w grach. Teraz będę aż nadto spokojny o temperatury i żywotność mojego procesora i całość zawdzięczam Grandisowi.
Pragnę bardzo podziękować autorowi wątku, czyli RyszardowiGTS za pomoc i poświęcony mi czas. Gdyby nie on, na pewno bym tego nie napisał. Także Ryszard jeszcze raz bardzo dziękuję :)
To tyle z mojej strony, mam nadzieję, ze udało mi się choć trochę przybliżyć możliwości nowego produktu od Silentium Pc jakim jest Grandis XE 1236.

EDIT:
Napisałem do SilentiumPc, że terkocze mi wentylator w grandisie. Na drugi dzień dostałem wiadomość z prośbą o dane do wysyłki. Wentylator dotarł już do mnie, jest zamontowany i wszystko pięknie chodzi. Bardzo zaskoczyła mnie reakcja firmy oraz jej podejście do klienta. Nie raz reklamowałem wiele rzeczy i było mnóstwo nerwów, wysyłek, kodów RMA, a w tym przypadku wystarczyła tylko wiadomość. Całością zajęło się już SilentiumPc. Wielki plus ode mnie dla SilentiumPc, w końcu ktoś traktuje klienta należycie, a nie jak większość firm po zakupie ich produktu całkowicie zapomina o nim. Na dodatek jeszcze za wykonanie recenzji dostanę upominek od SilentiumPc, jest w drodze do mnie.

Rico650

Ten post był edytowany przez Rico650 dnia: 25 Czerwiec 2014 - 20:38

#53 Użytkownik jest niedostępny   RyszardGTS 

• Ikona

Napisany 13 Czerwiec 2014 - 21:33

Bardzo fajna recka i unbox i montaz Ci wyszedł, GRATULACJE :D
Nie było i wreszcie jest - niekomercyjna recka przy mocnym procesorze i dobry cooler jako konkurent.
Aż mi się Phenom podniecił bo od paru dni wiedział że tworzysz recenzję i pobił 4,5GHz na powietrzu :E (3xfan@12V)
AMD Phenom II x2 521 @ 4537,18MHz

#54 Użytkownik jest niedostępny   Rico650 

• PipPipPipPipPip

Napisany 13 Czerwiec 2014 - 21:37

Dzięki wielkie Ryszard :D Bez Twojej pomocy pewnie nie wiedziałbym jak za to się zabrać :)

Super wynik :thumbup:

Ten post był edytowany przez Rico650 dnia: 13 Czerwiec 2014 - 21:37

#55 Użytkownik jest niedostępny   NoweSady 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 14 Czerwiec 2014 - 20:13

Rico650, ogromne gratulacje :) Wspaniały test, widać że włożyłeś w to dużo czasu, chęci i wysiłku. Z wyglądu prezentuje się bardzo fajnie, no i co najważniejsze ma dobre osiągi i temperatury są całkiem niskie. Genialny stosunek ceny do wydajności :)

Tylko problem z tymi pamięciami z wysokimi radiatorami ;(

#56 Użytkownik jest niedostępny   Rico650 

• PipPipPipPipPip

Napisany 14 Czerwiec 2014 - 21:29

Nic nie dodaje tak wiary w siebie jak docenienie przez kogoś włożonego wysiłku i pracy :D :)

A co do grandisa to z każdą godziną podoba mi się on coraz bardziej.

Dzięki :D

Ten post był edytowany przez Rico650 dnia: 14 Czerwiec 2014 - 21:30

#57 Użytkownik jest niedostępny   robot 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 14 Czerwiec 2014 - 22:38

Zobacz postRyszardGTS, o 31 Maj 2014 - 20:26, napisał(a):

SilentiumPC Fortis 2 XE1226 111,00zł
SilentiumPC Grandis XE1236 139,00zł

Cena nowego Fortisa 2 ośmiesza używki Fortisów 1 jak ktoś chce "stówę" albo blisko "stówy".

a wiesz co mnie smieszy :)
twoja cena na olx

http://olx.pl/

cos mi sie wydaje ze dostales cooler za darmo na test , mial byc super truper , a potem sprzedajesz.
i pewnie dostales go od techplanet.

co tu sie wyprawia......

#58 Użytkownik jest niedostępny   RyszardGTS 

• Ikona

Napisany 14 Czerwiec 2014 - 22:49

Zobacz postrobot, o 14 Czerwiec 2014 - 23:38, napisał(a):

a wiesz co mnie smieszy :)
twoja cena na olx

http://olx.pl/

cos mi sie wydaje ze dostales cooler za darmo na test , mial byc super truper , a potem sprzedajesz.
i pewnie dostales go od techplanet.

co tu sie wyprawia......

Zobacz że tam jest mnóstwo innych rzeczy włącznie z moim procesorem. Sprzedam to się sprzeda bo jest za wydajne do mojego Phenoma a jak wcześniej kupię FX4300/FX6300 to zostanie (no widzisz, nie sprawdziłeś działu "kupię" na pclab panie SzerlokCholms bo już wcześniej chciałem kupić jakieś wydajne chłodzenie do 150zł a że wpadł Grandis to teraz szukam FX4300/FX6300).

Na chłodzenie posiadam fakturę (imienną na mnie osobę fizyczną, żadne faktury na firmę) z całkowicie innego sklepu niż TechnPlanet czy jakikolwiek serwis czy sklep powiązany bliską współpracą z Silentium PC. I co? i psinco.

I to że dałem dziesiątki linków do tej recenzji na zagranicznych forach za darmo reklamując PcLab czy SilentiumPC to też psinco.

Tak mi pasuje i dla niektórych jest to niepojęte I CIESZĘ SIĘ Z TEGO :D
Fail chłopie fail.

#59 Użytkownik jest niedostępny   robot 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 15 Czerwiec 2014 - 07:15

No to jak bez powiazan to plus dla ciebie. Natomiast smiejesz sie z cen innych za uzywki , a sam chcesz wiecej niz nowka...tutaj chyba nie zaprzeczysz

#60 Użytkownik jest niedostępny   RyszardGTS 

• Ikona

Napisany 15 Czerwiec 2014 - 07:51

Zobacz postrobot, o 15 Czerwiec 2014 - 08:15, napisał(a):

No to jak bez powiazan to plus dla ciebie. Natomiast smiejesz sie z cen innych za uzywki , a sam chcesz wiecej niz nowka...tutaj chyba nie zaprzeczysz

Chcieć mogę ile mi pasuje.
Po drugie przecież ja go tak naprawdę nie chce sprzedać przecież pisałem. :]

Widzisz aktualnie na olx drugi takie chłodzenie? bo ja nie... kupi ktoś nie kupi, ale obejrzy, może pójdzie na wyszukiwarki sklepów online i kupi w sklepie, to też plus, może po to wystawiłem?

Zresztą już dawano mi 140zł... a najbardziej "jajcarska" oferta to iphone 3gs z dopłatą z mojej strony.
(trochę śmieszna zamiana - chłodzenie za telefon :E )

Zobacz jeszcze panie szerlokcholms mój profil na Hwbot, podoba się?.
Rekord świata 4462MHz pobiłem w grudniu na Ereboss i sobie trzymałem rekord tylko dla mojego użytku.
Zarejestrowałem się z miesiąc temu tylko po to, po co się zarejestrowałem, bo miałem taki kaprys komuś zrobić darmową reklamę - poklikaj wyniki, fajne galerie i linki do np. PCLAB?
>>> KLIK <<<
>>> KLIK <<<

To i tak nie wszystko ale wszystkiego nie musisz wiedzieć.
Zajmij się czymś pożytecznym bo walisz fail za failem, posiadaj bardziej szerokie horyzonty a nie "koń z klapkami na oczach".

• (5 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5