Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

RyszardGTS

SilentiumPC Grandis XE1236

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedz właścicielom by przepisali spółkę/firmę na Ciebie... myślę że dobra stawka :E:lol2::rotfl:

 

 

Z trzema wentylatorami Grandis odbiera tak szybko ciepło z mojego Phenoma że już mi chyba tylko lapping radiatora i czapki procesora pozostał by temperatura była niższa niż 36'C a on stabilny na np. 4400MHz. (Przy 4300-4355'C jeżeli wskoczy 37'C to mam błąd, więc lapping może by urwał z 2-3'C bo podczas rozgrzewania radiatora na początku mam bardzo duży przyrost o 4-5'C - widać że powierzchnia styku nie jest idealna - dopiero później pomału pomału wzrasta od 30'C wzwyż).

 

Aktualnie 4355MHz jest stabilne i znów parę własnych rekordów pobiłem >>> KLIK <<<

 

Co do pracy cichej, pasywnej to:

 

Phenom II x2 521 @4GHz(około 75W)

2x 12V MAX (1520rpm) 33'C

2x PWM 35'C

1x PWM (środkowy) 37'C

1x 5V MIN(630rpm) 40'C

Praca pasywna 55'C

Temperatura otoczenia 24'C

 

Nawet na 5V wentylatory mają (moje egzemplarze i odczyt na mojej płycie) powyżej 500rpm, czyli zapewne startują nawet w okolicach 4,0-4,5V.

 

Jeżeli ktoś szuka czegoś naprawdę cichego a taniego to Grandis z jednym środkowym wentylatorem ustawionym na 5V utrzyma każdy stockowy, lekko podkręcony procesor w temperaturach które nie będą dla niego niebezpieczne, czy to Intel czy AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wstęp

 

Podobnie jak Ryszard również siedziałem zły, ale nie z powodu uszkodzenia wentylatora lecz z powodu cen dwuwieżowych coolerów. Od dawna planowałem kupić coś lepszego i wydajniejszego i już prawie miałem kupować Thermalrighta Silver-Arrow SBE extreme, lecz jak zwykle brakowało kasy. W końcu ponad trzy stówy piechotą nie chodzą. I tak zwlekałem, zwlekałem......aż w końcu natknąłem się najpierw na Fortisa 2. Spodobał mi się niemiłosiernie, bo wyglądem przypominał Megahalemsa, już prawie go zamówiłem, ale natrafiłem na Grandisa. No i się zaczęło. Szukanie jakichś testów, filmów, cokolwiek żeby się jak najwięcej o nim dowiedzieć. Produkt nowy, więc nie było jeszcze praktycznie nic na jego temat, ale na forum natrafiłem właśnie na recenzję RyszardaGTS. Przeczytałem ją dokładnie i przejrzałem wszystkie zdjęcia. To sprawiło, że się w nim zakochałem. Zamówiłem go i kilka razy dziennie sprawdzałem status swojej przesyłki. Odebrałem go, rozpakowałem i zrobił na mnie naprawdę duże wrażenie. Dwie potężne wieże, sześć rurek cieplnych, ładna pełna podstawa i wykonanie na przyzwoitym poziomie.

Za namową Ryszarda postanowiłem zrobić test na moim procesorze(I5 3570K) oraz porównać go do mojego dotychczasowego coolera - Freezera 13. Starcie duże, bo freezer 13 to naprawdę przyzwoity schładzacz. Zapraszam do miłej lektury.

 

2. Platforma Testowa, jak to mawia Ryszard same nudy:

 

Procesor: Intel Core I5 3570K

Płyta główna: Gigabyte Z77X-UD5H

Pamięć: Kingston Hyper-x 8gb

Karta Graficzna: Asus Geforce GTX 670

Zasilacz: XFX Core 550w

Dysk: Western Digital Caviar Black 1TB

Obudowa: Cooler Master Haf 912 Plus

Chłodzenia:

1. Arctic Colling Freezer 13

2. Silentium Pc Grandis XE 1236

 

Obroty wentylatorów:

Freezer 13: Idle~1200RPM, Stress~2000Rpm

Grandis XE 1236: Idle~630RPM, Stress~1250RPM

 

 

3. Kilka fotek na starym chłodzeniu.....:

 

hok1z.jpg

Jak widać jeszcze plamy po ostatnim myciu zostały.

 

3zni.jpg

Freezer 13 wcale jakiś ogromny nie jest, taki mały, niepozorny, a naprawdę wydajny.

 

.....i na nowym:

 

9zjk.jpg

Grandis już siedzi. Aaaaa.... i nie patrzcie zbytnio na ten nieład, patrzcie na Grandisa

 

9ig7.jpg

Jak widać Grandis nie jest kompatybilny z pamięciami o wysokich radiatorach. Jak to dobrze, że wybrałem low-profilowe kingstony a nie corsairy vengeance z wysokimi, które miałem na oku.

 

uqp6z.jpg

Tutaj już wszystko siedzi w budzie. Te ostatnie finy pomalowane na czarno naprawdę dodają smaczku całemu chłodzeniu. Obudowę i podzespoły mam właśnie w takiej kolorystyce i jak dla mnie prezentuje się to znakomicie.

 

ep1e.jpg

Aż łezka w oku się kręci na myśl o rozstaniu z "Fryzjerem", no ale cóż kiedyś trzeba...

 

4.Wykresy odnośnie temperatur na obydwu schładzaczach:

 

p6p2.jpg

 

dxgv.jpg

 

5. A teraz gwóźdź programu, czyli..... Freezer VS Grandis:

 

462c.jpg

 

6. Tak, żeby nie było, że tylko same wygrzewacze:

 

q6zt.jpg

 

7. Podsumowanie:

 

Silentium Pc Grandis XE 1236 wywarł na mnie duże wrażenie. Za niecałe 160 zł dostaniemy coś co schłodzi mocno podkręcone procesory o sporym TDP. Do jakości wykonania nie mogę się przyczepić. Oczywiście za te pieniądze nie oczekujmy podstawy wypolerowanej na lusterko, oraz innych że tak powiem pierdółek. SPC jak zawsze poszedł na kompromis i wykonał coś taniego a za razem wydajnego. Czy udało im się to? Ja myślę, że jak najbardziej. Pomimo praktycznie samych zalet w tej cenie, wyszły także minusy. Finy są strasznie miękkie i bardzo łatwo jest je pogiąć. Trzeba się obchodzić delikatnie, bo inaczej możemy je pokrzywić. Drugim minusem jest terkotanie wentylatora. Nie wiem jak to się ma w innych sztukach, lecz po kilku godzinach używania grandisa usłyszałem terkot, dosyć głośny terkot. Zacząłem więc zatrzymywać po kolei wentylatory w obudowie, lecz nie ustąpiło. Okazało się, ze to na grandisie. Doszedłem do tego jak już wszystkie wentyle pozatrzymywałem i zostały tylko te na coolerze, a były one ostatnie które podejrzewałem. No cóż... Lecz na pocieszenie nie trwało to długo, tylko jakieś 5-10 minut i samo przeszło. Od kilku godzin mam spokój z tym terkotem i oby tak dalej. Nie wiem czy to wada fabryczna, czy po prostu wentyl się musi "rozchodzić". Jeśli będzie występowało to zjawisko to po prostu napiszę do SPC z prośbą wysłanie nowego. Jeśli chodzi o samą głośność wentylatorów, to moim zdaniem sa bardzo ciche. W Idle nie są słyszalne, lecz powyżej 1100RPM zaczyna je delikatnie słychać. Wydobywa się tak delikatny świst, miły dla ucha. Jak widać na wykresach Grandis lepszy jest od Freezera o dobre 6*C przy podkręconym procesorze na najcieplejszych rdzeniach. To dużo moim zdaniem. Mam średnią sztukę procesora, więc zdołałem go podkręcić do 4,5Ghz, ale przeszedł tylko test na linpack. W grach jest nie stabilny po prostu i na co dzień używam 4.4Ghz - dla mnie wystarczająco. 76*C dla procesora to dosyć sporo, więc nareszcie mogę cieszyć się niskimi i bezpiecznymi temperaturami dla mojej I-5-tki. Oczywiście jak widać na wykresie z Crysisa 3 temperatura jest sporo niższa o dobre 5*C niż w wygrzewaczu. Specjalnie wybrałem Plansze Welcome to the Jungle i misje tam gdzie strzela do nas wieżyczka, bo proc musi tam liczyć fizykę trawy i wszystkie rdzenie i wątki są obciążone cały czas praktycznie na 100%. W innych grach gdzie wykorzystanie rdzeni się waha jest dużo, dużo chłodniej. Mój komputer jest do grania, więc większość czasu będzie obciążany w grach. Teraz będę aż nadto spokojny o temperatury i żywotność mojego procesora i całość zawdzięczam Grandisowi.

Pragnę bardzo podziękować autorowi wątku, czyli RyszardowiGTS za pomoc i poświęcony mi czas. Gdyby nie on, na pewno bym tego nie napisał. Także Ryszard jeszcze raz bardzo dziękuję :)

To tyle z mojej strony, mam nadzieję, ze udało mi się choć trochę przybliżyć możliwości nowego produktu od Silentium Pc jakim jest Grandis XE 1236.

 

EDIT:

Napisałem do SilentiumPc, że terkocze mi wentylator w grandisie. Na drugi dzień dostałem wiadomość z prośbą o dane do wysyłki. Wentylator dotarł już do mnie, jest zamontowany i wszystko pięknie chodzi. Bardzo zaskoczyła mnie reakcja firmy oraz jej podejście do klienta. Nie raz reklamowałem wiele rzeczy i było mnóstwo nerwów, wysyłek, kodów RMA, a w tym przypadku wystarczyła tylko wiadomość. Całością zajęło się już SilentiumPc. Wielki plus ode mnie dla SilentiumPc, w końcu ktoś traktuje klienta należycie, a nie jak większość firm po zakupie ich produktu całkowicie zapomina o nim. Na dodatek jeszcze za wykonanie recenzji dostanę upominek od SilentiumPc, jest w drodze do mnie.

 

 

Rico650

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna recka i unbox i montaz Ci wyszedł, GRATULACJE :D

Nie było i wreszcie jest - niekomercyjna recka przy mocnym procesorze i dobry cooler jako konkurent.

Aż mi się Phenom podniecił bo od paru dni wiedział że tworzysz recenzję i pobił 4,5GHz na powietrzu :E (3xfan@12V)

AMD Phenom II x2 521 @ 4537,18MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie Ryszard :D Bez Twojej pomocy pewnie nie wiedziałbym jak za to się zabrać :)

 

Super wynik :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rico650, ogromne gratulacje :) Wspaniały test, widać że włożyłeś w to dużo czasu, chęci i wysiłku. Z wyglądu prezentuje się bardzo fajnie, no i co najważniejsze ma dobre osiągi i temperatury są całkiem niskie. Genialny stosunek ceny do wydajności :)

 

Tylko problem z tymi pamięciami z wysokimi radiatorami ;(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie dodaje tak wiary w siebie jak docenienie przez kogoś włożonego wysiłku i pracy :D:)

 

A co do grandisa to z każdą godziną podoba mi się on coraz bardziej.

 

Dzięki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Techplanet grubo pojechał z cenami:

 

SilentiumPC Fortis 2 XE1226 111,00zł

SilentiumPC Grandis XE1236 139,00zł

 

jak ktoś z Katowic i okolic to odbierze za darmochę w firmowym sklepie.

 

Cena nowego Fortisa 2 ośmiesza używki Fortisów 1 jak ktoś chce "stówę" albo blisko "stówy".

Z kolei XE1236 za 139,00zł masakruje ceną do możliwości wszystko co aktualnie dostępne nowe w sklepie przy takiej cenie czyli do 140zł brutto.

 

Zawsze się znajdzie okazja że ktoś kupi coś używanego ale od tego są okazje - też mogę sprzedać "na niby" koledze mojego Grandisa za złotówkę i to dopiero będzie okazja :E

 

a wiesz co mnie smieszy :)

twoja cena na olx

 

http://olx.pl/

 

 

cos mi sie wydaje ze dostales cooler za darmo na test , mial byc super truper , a potem sprzedajesz.

i pewnie dostales go od techplanet.

 

co tu sie wyprawia......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiesz co mnie smieszy :)

twoja cena na olx

 

http://olx.pl/

 

cos mi sie wydaje ze dostales cooler za darmo na test , mial byc super truper , a potem sprzedajesz.

i pewnie dostales go od techplanet.

 

co tu sie wyprawia......

 

Zobacz że tam jest mnóstwo innych rzeczy włącznie z moim procesorem. Sprzedam to się sprzeda bo jest za wydajne do mojego Phenoma a jak wcześniej kupię FX4300/FX6300 to zostanie (no widzisz, nie sprawdziłeś działu "kupię" na pclab panie SzerlokCholms bo już wcześniej chciałem kupić jakieś wydajne chłodzenie do 150zł a że wpadł Grandis to teraz szukam FX4300/FX6300).

 

Na chłodzenie posiadam fakturę (imienną na mnie osobę fizyczną, żadne faktury na firmę) z całkowicie innego sklepu niż TechnPlanet czy jakikolwiek serwis czy sklep powiązany bliską współpracą z Silentium PC. I co? i psinco.

 

I to że dałem dziesiątki linków do tej recenzji na zagranicznych forach za darmo reklamując PcLab czy SilentiumPC to też psinco.

 

Tak mi pasuje i dla niektórych jest to niepojęte I CIESZĘ SIĘ Z TEGO :D

Fail chłopie fail.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak bez powiazan to plus dla ciebie. Natomiast smiejesz sie z cen innych za uzywki , a sam chcesz wiecej niz nowka...tutaj chyba nie zaprzeczysz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak bez powiazan to plus dla ciebie. Natomiast smiejesz sie z cen innych za uzywki , a sam chcesz wiecej niz nowka...tutaj chyba nie zaprzeczysz

 

Chcieć mogę ile mi pasuje.

Po drugie przecież ja go tak naprawdę nie chce sprzedać przecież pisałem. :]

 

Widzisz aktualnie na olx drugi takie chłodzenie? bo ja nie... kupi ktoś nie kupi, ale obejrzy, może pójdzie na wyszukiwarki sklepów online i kupi w sklepie, to też plus, może po to wystawiłem?

 

Zresztą już dawano mi 140zł... a najbardziej "jajcarska" oferta to iphone 3gs z dopłatą z mojej strony.

(trochę śmieszna zamiana - chłodzenie za telefon :E )

 

Zobacz jeszcze panie szerlokcholms mój profil na Hwbot, podoba się?.

Rekord świata 4462MHz pobiłem w grudniu na Ereboss i sobie trzymałem rekord tylko dla mojego użytku.

Zarejestrowałem się z miesiąc temu tylko po to, po co się zarejestrowałem, bo miałem taki kaprys komuś zrobić darmową reklamę - poklikaj wyniki, fajne galerie i linki do np. PCLAB?

>>> KLIK <<<

>>> KLIK <<<

 

To i tak nie wszystko ale wszystkiego nie musisz wiedzieć.

Zajmij się czymś pożytecznym bo walisz fail za failem, posiadaj bardziej szerokie horyzonty a nie "koń z klapkami na oczach".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ale

 

nie chcesz sprzedac , ale jednak sprzedajesz.

 

smiejesz sie z innych ze daja smieszne ceny , a sam masz drozej niz nowka w sklepie. moze oni tez tak naprawde nie chca sprzedac , zupelnie jak ty :) i wystawiaja dla reklamy , bo chca zeby ludzie w sklepie kupili :)

 

wystawiasz reklame zeby ktos zobaczyl i kupil w sklepie nowka , a nie twoja uzywke :) jak robisz tak bezinteresowanie , to daj ogloszenie i znajde cos dla ciebie :)

 

a co to te faile ? ze niby pliki wale :) czylii zoofila , nekrofila , i plikofilia :)

 

a na ogloszenie przez przypadek trafilem , i sie zastanawialem co za idiota wystawia drozej niz w sklepie :) a pozniej sie jeszcze okazalo ze ten co sam wysawia drozej smieje sie z cen innych :) ktorzy robia to samo :) czyli tak jakby sie smial sam z siebie :):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ale

 

nie chcesz sprzedac , ale jednak sprzedajesz.

 

smiejesz sie z innych ze daja smieszne ceny , a sam masz drozej niz nowka w sklepie. moze oni tez tak naprawde nie chca sprzedac , zupelnie jak ty :) i wystawiaja dla reklamy , bo chca zeby ludzie w sklepie kupili :)

 

wystawiasz reklame zeby ktos zobaczyl i kupil w sklepie nowka , a nie twoja uzywke :) jak robisz tak bezinteresowanie , to daj ogloszenie i znajde cos dla ciebie :)

 

a co to te faile ? ze niby pliki wale :) czylii zoofila , nekrofila , i plikofilia :)

 

a na ogloszenie przez przypadek trafilem , i sie zastanawialem co za idiota wystawia drozej niz w sklepie :) a pozniej sie jeszcze okazalo ze ten co sam wysawia drozej smieje sie z cen innych :) ktorzy robia to samo :) czyli tak jakby sie smial sam z siebie :):)

 

Kończ waść wstydu sobie oszczędź bo próbujesz wyjść z sytuacji a coraz bardziej się ośmieszasz.

Czy Fortis 1 jest nowym produktem? czy da się gdzieś kupić poza jakimiś ostatkami?

Grandis to jest nowość, niedawno była jego premiera i na pewno ktoś nie sprzedaje bo mu "się znudził" po miesiącach/latach używania.

Celowo wystawione, się sprzeda to się sprzeda. Nawet podsunąłeś mi pomysł - chyba zmienię cenę na 2000zł by mi ludzie pisali na olx "zwariowałeś?!? nowy kosztuje xxx-zł a Ty chcesz 2000zł?" po czym każdemu dam link do testów na naszym forum, na konkurencyjnej stronie www gdzie był PRO test, do testów na YouTube.

 

edit

poprostu osmieszam jego tekst o tym w jakich cenach ludzie sprzedaja :)

 

a on sam uzywany cooler sprzedaje drozej niz w sklepie :)

 

niech sie z siebie posmieje :)

 

Powtarzasz się, kręcisz się w kółko wokół własnego ogona.

 

Jeszcze raz powtórzę - widzisz taki tam cooler na olx, oprócz mojego ogłoszenia? widzisz na allegro? mój to pierwsza "używka" chyba w kraju (na dziś). Wisi ogłoszenie bo mam taki kaprys, robić reklamę na olx.

Jak kupię FX4300 albo FX6300 to przestanie wisieć.

A jak się sprzeda to się sprzeda.

A jak się sprzeda procek i płyta to przejdę na intela.

I będę fanatykiem intela. I co? i nico bo mam taki kaprys :lol2:

 

RyszardGTS juz sie tak nie denerwuj , tylko sprzedawaj kulerka drozej niz w sklepie :):) :) :)

Totalnie nie wychodzi Ci ani sprowokowanie mnie, ani zdyskredytowanie.

Idź tam skąd przypełzłeś.

I na tym kończę bo jesteś nudnym i monotematycznym indywiduum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@robot Co Ty jakieś śledztwo prowadzisz czy co? Co Ciebie obchodzi czy Ryszard sprzedaje chłodzenie czy nie? Nic nie wnosisz do tematu, szukasz zaczepki, robisz offtop i zaśmiecasz nam temat. Daj sobie trochę na wstrzymanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poprostu osmieszam jego tekst o tym w jakich cenach ludzie sprzedaja :)

 

a on sam uzywany cooler sprzedaje drozej niz w sklepie :)

 

niech sie z siebie posmieje :)

 

RyszardGTS juz sie tak nie denerwuj , tylko sprzedawaj kulerka drozej niz w sklepie :):) :) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej SilentiumPc obiecało mi upominek za zrobienie recenzji i dotrzymali słowa. Przez kilka dni byłem w dużej niepewności i zadawałem sobie pytanie: :ciekawe co oni tam mogą mi dać?" Spekulowałem, ze może jakaś podkładka czy inne gadżety. Paczka przyjechała i nie mogłem się już doczekać co w niej dostanę.

 

1h1v6.jpg

Przyjechała w biało czerwonym foliowym opakowaniu.

 

1l0w.jpg

Po rozdarciu tej folii byłem przekonany, że już zobaczę całą zawartość, ale się przeliczyłem. Paczka była bardzo dobrze zabezpieczona. Po otwarciu tego białego papieru ujrzałem całe mnóstwo folii bąbelkowej a po odwinięciu jej...

 

udza.jpg

Tak, dokładnie tak!! Spora tubka pasty termoprzewodzącej Pactum PT-1 i szpatułka do jej rozprowadzenia oraz ładny czarny długopis z logiem SilentiumPc.

 

Bardzo jestem zadowolony z prezentu od SilentiumPc, bo tubka dobrej pasty "piechotą" nie chodzi. Fakt faktem, że już mamy prawie koniec roku szkolnego i zbyt dużo pisania nie będzie przez najbliższe dwa miesiące, ale długopis zawsze się przyda, szczególnie z firmowym logiem SPC :cool: Pragnę podziękować SilentiumPc za tak dobre wsparcie i za prezent. Bardzo dobrze to świadczy o samej firmie, że pamiętają o kliencie a nie zapominają od razu o nim i mają go przysłowiowo mówiąc "gdzieś".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no, miła paczuszka :thumbup: ładnie z Ich strony.

Szkoda że krówek nie dostałeś jak MaxForces :E

 

Tak patrzę na ten długopis i naprawdę się postarali, bo mam chyba identyczny od Panasonic, a jeżeli Twój jest tak zbudowany jak mój że wszystko idealnie spasowane, czuć wagę, cały jest z metalu to Ci posłuży dobrych parę lat, mój Panasonic chyba ma z 4 lata a jest jak nówka. No, ten długopis to dobra rzecz, na pewno Ci się przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, coś mi się stało z fotkami w mojej recenzji.

 

EDIT: Wszystko poprawione, należycie, niektóre fotki są inne, można by rzec, że nawet ładniejsze. Zobaczcie z resztą sami ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wejdzie do brutusa M23 reszta jak w sigu ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdzie. SPC strzelał by sobie w stopę gdyby nie weryfikował swoich chłodzeń ze swoimi obudowami i byłyby one niekompatybilne - szczególnie w tak popularnej i taniej klasie obudów jak M23 i Grandis czyli bardzo tanie "dwie wieże".

M23 ma szerokość 20,4cm, SPC podaje by szerokość obudowy wynosiła co najmniej 18,5cm (specyfikacja i montaż Grandisa)

Formalnie na papierze do M23 wejdzie 157mm ale producent musi się zabezpieczyć przed "wcisnę na chama 157mm a potem pozwę producenta że mi bok obudowy uszkodził cooler, płytę, procesor itd", i dlatego są luzy w "formalnie" a realnie.

Do M23 wchodzi bez problemu HE1224 Fera-1 o wysokości 157mm i wcale nie dotyka bocznej ściany w M23.

Grandis jest o 1mm wyższy więc raczej na 99,9% nie będzie też dotykał ściany bocznej w M23.

 

Ze strony "Komputronika" i opisu M23

"W związku z pojawiającymi się pytaniami użytkowników Silentium PC oświadcza, że wszystkie coolery tej marki są kompatybilne z obudowami serii Brutus (Fortis HE1225, Fera Pro HE1224, Spartan Pro HE924)"

Fera 157mm

Grandis 158mm

Musi wejść... w ostateczności dwa razy przywalisz młotkiem :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@RyszardGTS, czy dołożenie trzeciego wentylatora znacząco poprawi wydajność tego chłodzenia? Zastanawiam się nad kupnem Grandisa. Obecnie "jadę" na chłodzeniu Fera 2 HE1224 z dołożonym dodatkowym wentylatorem (procesor FX-8320 podkręcony do 4,5 GHz i napięciu 1,37 V), które schładza CPU w stresie do 61 stopni C. Chciałbym jeszcze trochę obniżyć temperatury, bo moja płyta główna cierpi na throttling - powyżej 60 stopni zbija mi zegary (Gigabyte UD-990XA-UD3 rev. 3).

A może pomyśleć o chłodzeniu semi wodnym, typu Corsair H100i?

 

Tak u mnie wyglądają temperatury procesora przy temperaturze otoczenia 29 stopni C:

 

IDLE

106a33a818b4976e.jpg

 

STRESS

cdc26937ec2cb2af.jpg

 

THROTTLING po przekroczeniu 60 stopni C

e3c5980cbab8918f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 wentylator na Grandisie (mówię tutaj o dodatkowym wentylatorze SPC) zbija około 0.5-2 stopnie. Zmiana w Twoim przypadku będzie na pewno świetną decyzją, sam Grandis będzie lepszy od droższego macho oraz innych coolerów w tej cenie :) Jeszcze dziś pojawi się moja recenzja, więc możesz poczekać i sobie poczytasz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@RyszardGTS, czy dołożenie trzeciego wentylatora znacząco poprawi wydajność tego chłodzenia? Zastanawiam się nad kupnem Grandisa. Obecnie "jadę" na chłodzeniu Fera 2 HE1224 z dołożonym dodatkowym wentylatorem (procesor FX-8320 podkręcony do 4,5 GHz i napięciu 1,37 V), które schładza CPU w stresie do 61 stopni C. Chciałbym jeszcze trochę obniżyć temperatury, bo moja płyta główna cierpi na throttling - powyżej 60 stopni zbija mi zegary (Gigabyte UD-990XA-UD3 rev. 3).

A może pomyśleć o chłodzeniu semi wodnym, typu Corsair H100i?

 

Na pewno obniży temperaturę, czy znacznie o kilka 'C czy może "tylko" o 1-2'C to może mieć subiektywne znaczenie, wszystko zależy od granic do jakich przetaktujesz procesor (nieraz jest walka o 1'C - więcej o 1'C i już procesor nie jest stabilny). Przykładowo ja swoje wynki w hwbot >>> KLIK <<< robiłem przy 3wentylatorach, z przodu był Sunon 120mm w środku grandis120mm, na tyle grandis120mm. Mogłem zostać na dwóch jak dał producent ale tu chodziło o maksymalne wymaksowane wyników które uważam są nie najgorsze zważywszy że maj-czerwiec jest ciepły a ja nie posiadam klimatyzacji.

Więc nawet na tych dwóch standardowych będziesz miał na 100% niższą temperaturę niż z Fera2+dodatkowy wentylator bo różnice w powierzchniach radiatorów są bardzo duże (Fera2 vs Grandis). Szkoda ze dziś producenci nie podają jak kiedyś z 10 lat temu "powierzchnia cm2 radiatora", niby "atrakcja turystyczna" ale jednak takie rzeczy też powinno się podawać (IMO) bo dzięki perforacjom, wygięciom, nacięciom itd zwiększa się powierzchnię pobierania/oddawania ciepła a to ważny parametr. Podaje się obroty wentylatora, ciąg wentylatora a nie podaje się powierzchni cm2 radiatora, jedynie jego wagę i wymiary zewnętrzne.

 

H100? niezbyt trafny wybór, w tej cenie to już Phanteksa14 albo Noctua15 i jeszcze zostanie.

>>> KLIK H100 KLIK <<<

Test vs Mugen 2 który już ma swoje lata. Dziś/jutro (7/8lipiec 2014) MaxForces skończy wstawiać swój MEGA TEST gdzie jest i Grandis i Mugen 2 (Grandis zlał Mugena ;) ), Phanteks14 też się znalazł... i chyba użył jakieś chłodzenie wodne.

Poczekaj, poczytaj coś na pewno wybierzesz - ja bym wybrał Grandisa (CCC cena czyni cuda, a wydajność jest bardzo OK)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 wentylator na Grandisie (mówię tutaj o dodatkowym wentylatorze SPC) zbija około 0.5-2 stopnie. Zmiana w Twoim przypadku będzie na pewno świetną decyzją, sam Grandis będzie lepszy od droższego macho oraz innych coolerów w tej cenie :) Jeszcze dziś pojawi się moja recenzja, więc możesz poczekać i sobie poczytasz :)

 

Czyli da niewiele (albo i wiele, bo nawet ten 1 stopień może mi pomóc w walce z throttling'iem).

Grandis zamówiony, trafi do mnie w czwartek. Do zestawu dobrałem jeszcze pastę Coollaboratory Liquid Pro. Trzeci wentylator dobiorę sobie z zestawu Fera 2, który obecnie chłodzi mi CPU i zobaczę organoleptycznie, czy faktycznie (poza zwiększonymi dB) obniży mi w miarę sensownie temperatury. Jak nie, to pozostawię fabryczne dwa wentylatory :)

 

Na pewno obniży temperaturę, czy znacznie o kilka 'C czy może "tylko" o 1-2'C to może mieć subiektywne znaczenie, wszystko zależy od granic do jakich przetaktujesz procesor (nieraz jest walka o 1'C - więcej o 1'C i już procesor nie jest stabilny)...

 

Więcej nie będę go przetaktowywał, choć stabilnie na 5 GHz już pracował (trafiła mi się dobra sztuka). Te 4,5 GHz w zupełności na moje potrzeby wystarczy (mam mały pokój i jak mam go w upalne dni jeszcze ogrzewać, to ja wysiadam :D ) Nawet myślałem o tym chłodzeniu Noctua15, o którym wspomniałeś, ale moja obudowa nie pomieści go (doszedłby dodatkowy koszt zakupu budy). Wybór już padł na Grandisa :P (m.in. po przeczytaniu Twojej recenzji, jak i obejrzeniu w sieci kilku filmów i przetrawieniu paru benchmarków). Napisz mi jeszcze, jak wygląda sprawa z hałasem wydobywanym przez firmowe wentylatory, dostarczone do chłodzenia. Jest w miarę znośny? Moja Fera jest bardzo cicha, nawet po dołożeniu drugiego wentylatora z obudowy Zalmana Z3 Plus (tego z białymi łopatkami).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli da niewiele (albo i wiele, bo nawet ten 1 stopień może mi pomóc w walce z throttling'iem).

Grandis zamówiony, trafi do mnie w czwartek. Do zestawu dobrałem jeszcze pastę Coollaboratory Liquid Pro. Trzeci wentylator dobiorę sobie z zestawu Fera 2, który obecnie chłodzi mi CPU i zobaczę organoleptycznie, czy faktycznie (poza zwiększonymi dB) obniży mi w miarę sensownie temperatury. Jak nie, to pozostawię fabryczne dwa wentylatory :)

Bomba :D

Sam chciałem użyć liquid pro ale dopiero jakbym się zmusił do lappingu czapki mojego Phenka 521 i podstawy Grandisa.

 

Więcej nie będę go przetaktowywał, choć stabilnie na 5 GHz już pracował (trafiła mi się dobra sztuka). Te 4,5 GHz w zupełności na moje potrzeby wystarczy (mam mały pokój i jak mam go w upalne dni jeszcze ogrzewać, to ja wysiadam :D ) Nawet myślałem o tym chłodzeniu Noctua15, o którym wspomniałeś, ale moja obudowa nie pomieści go (doszedłby dodatkowy koszt zakupu budy). Wybór już padł na Grandisa :P (m.in. po przeczytaniu Twojej recenzji, jak i obejrzeniu w sieci kilku filmów i przetrawieniu paru benchmarków). Napisz mi jeszcze, jak wygląda sprawa z hałasem wydobywanym przez firmowe wentylatory, dostarczone do chłodzenia. Jest w miarę znośny? Moja Fera jest bardzo cicha, nawet po dołożeniu drugiego wentylatora z obudowy Zalmana Z3 Plus (tego z białymi łopatkami).

 

Na 5GHz to masz wir na liczniku a wydajność prawie już nie wzrasta, na 4,7GHz taki 8320 potrafi wciągnąć 200-220W :E

Więc "wysokie eco" jakim jest 4,5GHz wydaje się bardzo przemyślane, wydajność w stosunku do stock jest sporo wyższa, ale pobór nie zabija. To tak jak mój Phenom @4GHz ma pobór około 75W a przy 4355MHz pobiera 116W :E zaś wydajność wzrasta może o 5%.

 

Jeżeli chodzi o wentylatory to:

- stałe 5V - niesłyszalne (dasz ucho na 20cm od wentylatora to chyba tylko szum powietrza miedzy łopatkami usłyszysz)

- PWM - przy obrotach poniżej 800rpm jest bardzo cichutko, pomiędzy 800 a 1000-1100rpm są słyszalne ale jest to miły dla ucha dźwięk, nie jest on ani wysoki ani za głośny, powyżej 1100rpm już są mocno słyszalne ale...

- stałe 12V - ale na max1500rpm nadal nie są tak głośne jak chociażby 120stki od Thermaltake z Contac 29/39.

 

Przy PWM jest bardzo OK. Sprawdzałem czy dałoby się przyzwyczaić do "stałych 12V" - bez problemu i nie jest to jakiś gigantyczny hałas, łożyska hydrauliczne jednak się sprawdzają.

 

Jak już dostaniesz to zrób testy w stosunku do Fery2 - tzn. pierwsze zajmij się Ferą2 bo ją ściągniesz. Podejrzewam że godzinka na Ferę2, godzinka na Grandisa, godzinka tworzenia opisu i masz gotowe. (Stock vs OC)

To nie muszą być jakieś super pro testy, przecież nie piszesz testu komercyjnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bomba :D

Sam chciałem użyć liquid pro ale dopiero jakbym się zmusił do lappingu czapki mojego Phenka 521 i podstawy Grandisa.

 

Postaram się coś "wyskrobać", nie zważając na fakt, że jestem małomównym osobnikiem :D

Wstępnie z Fery jestem bardzo zadowolony. Skoro Grandis to wyższa półka, to... dla mnie powinien być rewelacyjny. Czekam z niecierpliwością na przesyłkę. Ciekawe, jak się spisze Grandis w połączeniu z płynnym metalem :)

Obawiam się tylko mojej płyty. Pomimo wyłączenia funkcji AMP (do tego celu od przedstawiciela firmy Gigabyte otrzymałem nieoficjalną wersję BIOSa - FEb) nadal zbija mi zegary po przekroczeniu 60 stopni. Przyjdzie przesyłka, potestuję i skomentuję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Chyba sobie jaja robisz .. Poczytaj ile płaci Ryanair za pasażera w Modlinie a ile gdzie indziej ..  https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/znamy-nowy-cennik-oplat-w-modlinie-duzo-drozej-ale-i-tak-tanio--18889.html Do niedawna to było 5 pln od łba ..
    • Również mam podobne zdanie, znaczy tak - serial mi się ogólnie podobał, może też dlatego, że nie miałem żadnych oczekiwań i spodziewałem się bardziej crapa niż czegoś dobrego, ale brakowało tam czegoś mocniejszego, poważniejszego. Fallouty od 2 miały sporo czarnego/idiotycznego humoru, ale również tyle sami powagi/mroku, za to w adaptacji zdecydowana większość to śmieszki, poważniejsze jest dosłownie kilka scenek. Nie oglądam za bardzo seriali i mogę się mylić, ale z tego co oglądałem mam wrażenie, że teraz większość kręcona jest podobnie - perspektywa kilku bohaterów, dynamicznie zmienianie się między nimi, krótkie kawałki opowieści, obowiązkowo ze śmieszkami, coby utrzymać uwagę widza. Taki styl jest faktycznie fajny do oglądania, faktycznie wciąga, ale kosztem klimatu, którego jednak od Fallouta raczej się oczekuje. Serial jest na to zwyczajnie za krótki, chcąc opowiedzieć zbyt wiele, wygląda to tak jakby był "przewijany" tylko do najciekawszych momentów, sama podróż przez wasteland była ukazana kilkoma przebitkami i tyle. Zabrakło jakiejś ikonicznej miejscówki, pokazania, że ten świat jest brutalny i ciężki do życia, tymczasem Lucy wychodzi sobie z krypty z pistolecikiem i na spokojnie przemierza pół pustkowi, w grze szybko by ją wyjaśniły jakieś radskorpiony, gekony, czy byle bandyci xD
    • Podejście do OC. Rdzeń: +220MHz na sztywno (250MHz się krzaczyło, to na szybko zmniejszyłem) Memy: +2000MHz Jedyna lipa to producent dał czapę na Power Limit - powyżej 100% nie da rady 😑
    • A co to ma do tematu? Odniosłem się do Twojego stwierdzenia, że CPK miało powstać w Baranowie, bo PiS się nie lubi z Modlinem. Wiadomo, że to nie są identyczne plany co te sprzed 50 lat. Ale sama koncepcja centralnego portu lotniczego niedaleko połączeń głównych magistrali kolejowych i drogowych nie jest nowa i garściami czerpie z tamtych pomysłów. Nie bez powodu Baranów pojawia się w tych starych opracowaniach, pojawiał się później, przy okazji CPL za czasów Tuska i na koniec przy CPK.
    • Zaplecze już jest budowane.  Nie będzie natomiast tego straszenia i trzymania całych sil tuż pod granicą przez kilka miesięcy, które widzieliśmy w przypadku Ukrainy.   @adashi Ukraina nie przegrała i zapewne nigdy nie przegra, bo się nie podda. Będzie walczyć na froncie jak i partyzancko na terenach okupowanych. Póki co wszystkich zadziwia że trzymają tak dużą cześć swojego terenu pod swoja kontrolą. Ale to już tu omawialiśmy.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...