Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

RyszardGTS

SilentiumPC Grandis XE1236

Rekomendowane odpowiedzi

Wejście smoka czyli Silentium PC w gronie topowych producentów coolerów.

 

 

 

1. Wstęp.

 

Siedziałem totalnie wkurzony bo po uszkodzeniu mojego starego 80 milimetrowego ulubieńca Cooler Master 80mm, 0,10A, 2000rpm, niecałe 30CFM czyli fajnie dmuchał i był w miarę cichy oraz uszkodzeniu 120 milimetrowego Mistral od Silentium PC zaczęły mi się kończyć wydajne, a zarazem ciche wentylatory. No przecież nie wyciągnę 70mm stworka od Thermaltake z coolera Volcano 7CU+ który się kręci około 5000rpm i jest nie do wytrzymania albo 120 milimetrowego Sunona 120x120x38mm, 3000rpm i 107CFM bo tego też nie da się wytrzymać chociaż do koszenia trawy nadaje się idealnie. Już udawałem się do pobliskiego sklepu po dwa Mistrale 120mm ale kumpel z dużej sieci sklepów komputerowych mówi mi:

"czekaj, niedługo będzie premiera"

Pytam się go "jaka premiera?"

Na on się uśmiecha i "to ty nic nie wiesz?"

"Nie" opowiedziałem

co on skwitował, że da mi cynk jak już będzie premiera "czegoś".

Fajnie, to czekamy... minęły z dwa dni, kumpel daje mi link, klikam, po jakieś sekundzie pytam się "Gdzie to można kupić?!?", tanio kupisz w "bzzz-po-reklamie-bzzz" jeszcze Ci rabat załatwię. No i tak złożyłem zamówienie na coś co zwało się Silentium PC Grandis XE1236, za kwotę niższą niż 149zł pomimo że cena sugerowana była 159zł, a przeważnie na premierach ceny się trzymają więc miło było kupić sporo taniej niż te sugerowane 159zł.

 

 

 

2.Hejterzy.

 

W oczekiwaniu na przesyłkę pooglądałem sobie filmy montażowe, prezentacyjne, poczytałem dane techniczne i odwiedzałem przeróżne strony www, które zaczęły bombardować internet newsem o nowym produkcie od Silentium PC. Najlepsze jest to że produktu praktycznie jeszcze nikt nie widział, nie było żadnych testów, a już "znafffcy" wypowiadali się na jego temat. OK nie mam pretensji do przedstawicieli rożnych firm które są konkurencją dla Silentium PC, ot taka ich żałosna praca że czarny PR tworzą. Gorzej z hejterami czyli wiecznymi marudami negującymi wszystko co od Silentium PC - a dlaczego? a bo tak! No jak my będziemy tak wspierać polskie firmy to nie będzie trzeba zganiać na rząd że polskie firmy znikają, a bezrobocie rośnie bo sami się do tego przyczyniamy. Niestety jest to nasza bardzo stara przywara i w skrócie można by ją nazwać "zastaw się, a postaw się" – ogólnie jesteśmy zakompleksionym narodem który wyda każde pieniądze alby tylko towar miał "zagraniczną etykietę". Oczywiście firmy zachodnie to widzą i potem nie dziwmy się że ceny sprzętu rtv, ceny ubrań, kosmetyków itd mamy jedne z najwyższych w Europie.

 

 

 

3.Nadzieje związane z nowym produktem czyli długo przyczajony Silentium PC

 

Patrzałem na fotki Grandis XE1236 na oficjalnej stronie producenta i zastanawiałem jaką to będzie miało wydajność przy tak niskiej cenie. No ale przecież Silentium PC bardzo mocno "zabłysnął" w Europie dzięki Fortis HE1225, który wiele europejskich portali zadziwił swoją wydajnością przy niesamowicie niskiej cenie. Ale "ślepej kurze też się ziarno trafi", więc Silentium PC nie mógł spocząć na laurach produkując przez dłuższy czas swoje trzy główne produkty czyli Spartan HE924, Fera Pro HE1224 oraz Fortis HE1225. Było wiadome że ich Spartan LT 912, oraz późniejszy Spartan LT 922 to tylko zapychanie dziury w rynku, ot najwyżej zamienniki box-owych chłodzeń od procesorów z niskim TDP.

 

Coś wisiało w powietrzu... ale co? Nooo... wisiała nowa Fera 2 HE1224, która posiada takie same rozwiązania jak najlepsi na rynku np. Prolimatech gdzie rurki cieplne już nie są ustawiane w kilku rzędach a stoją jedna obok drugiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu powietrze do każdej dociera w tym samym momencie. Dodatkowo radiator jest węższy co powoduje że możemy zastosować wentylatory o niższej prędkości obrotowej ograniczając emisję hałasu. Już Fera 2 HE 1224 uruchomiła zachodnie fora i strony internetowe gdzie w większości w minusach było "praktyczna dostępność – tylko Polska" czyli Europa chce my hejtujemy... gdzie tu sens? gdzie logika?

 

OK, Fera 2 fajna jest, ale tu nagle wyparował z rynku Fortis HE1225 i wszystkie magazyny, hurtownie, sklepy, całkowicie wyprzedały cały dostępny towar. Czyli coś miało nadejść, a nadszedł – Silentium PC Fortis 2 XE1226, cooler jedno wieżowy, dwuczęściowy z rozwiązaniami i wykonaniem jak światowa czołówka przy śmiesznej wręcz cenie 129zł. Testów jeszcze zbytnio nie ma ale Europa już okrzyknęła Fortis 2 mianem "budget Megahalems", a to sporo znaczy. Prolimatech wypuścił tańszy odpowiednik Megahalems czyli Basic 81, który jest nazywany "cheap version", niby to samo, a jednak taka gra słów "budget" a "cheap" wiele znaczy np. w Wielkiej Brytanii. Sprzedaje się tam co roku miliony średnio wyposażonych, ze średnią jakością obrazu telewizorów z kosmicznie niskimi cenami o nazwach tak egzotycznych że połowa Polaków by nie spojrzała na taką "markę" bo to nie soniacz, panaś, tosziba, szamszung itp. Podobnie jest np. W Niemczech i firmą Medion, która sprzedaje setki tysięcy dobrze wyposażonych notebooków za połowę ceny sprzętu "markowego" – czy Niemcy mają kompleksy że kupują Mediona? NIE. Czy Polacy mają problemy jak na portalach aukcyjnych pojawi się taki sprzęt? Oj bardzo, gigantyczny strach by czasem ktoś nie zobaczył że mam Mediona bo przecież śmiga się z ultrabookami albo "podświetlanymi jabłuszkami".

 

Więc reasumując – czy musimy się wstydzić Silentium PC tylko dlatego że mają bazę w Polsce, a sprzęt sprowadzają z Chin? ABSOLUTNIE NIE. Myślicie że inni tego nie robią? Robią i to na potęgę, więc czemu mam pakować kasę do kieszeni obcokrajowca jak mogę dać zarobić Polakowi?

 

No i to jest właśnie ten największy problem naszego narodu – przepłacę, przepłacę! kuxxx... przepłacę! a nie dam zarobić tym "polaczkom".

 

 

 

4. Silentium PC Grandis XE1236 – Unboxing + montaż.

 

i9o4.jpg

>>> KLIK <<<

Spore pudło z mam nadzieję – sporą i bogatą zawartością. Design miły dla oka, fotka sprzętu, dane techniczne czyli standard. Dodatkowo jak widać pudło zaliczyło parę razy "kopa i glebę" w czasie transportu co spowodowało że zacząłem się obawiać o wnętrze. Jak się okazało dobrze że parę razy zostało poturbowane bo zaraz zaglądniemy do jego zawartości i sposobu upakowania całości w kartonie.

 

 

 

0kswy.jpg

>>> KLIK <<<

Blablabla... kto to czyta? ;)

 

 

 

nzpq.jpg

>>> KLIK <<<

Z pewną taką nieśmiałością zabrałem się za rozpakowywanie. Na początek instrukcja i idealnie dopasowane do szerokości i długości, wąskie pudełko.

 

 

 

2b9o.jpg

>>> KLIK <<<

Widoczny blister, a w nim radiator (z założonym jednym wentylatorem) oraz drugie pudełko bardzo dobrze dopasowane by blister z radiatorem wewnątrz nie latał.

 

 

 

58rjv.jpg

>>> KLIK <<<

Jes bejbi, jes jes jes (copyright by Sebastian Vettel), główny bohater skryty w szczelnym blistrze.

 

 

 

yn1h3.jpg

>>> KLIK <<<

Całość po wypakowaniu.

 

 

 

ykgc.jpg

>>> KLIK <<<

Grube, twarde blaszki czyli nie będzie łatwo je zgiąć by popsuć sobie efekt pięknego radiatora. Blachy są na tyle grube, że teoretycznie nie da się pociąć paluchów (nie to co mój stary Spire Kepler v2 który tnie paluchy lepiej od japońskiego miecza katana).

 

 

 

z4su.jpg

>>> KLIK <<<

Pomimo że rurki cieplne nie są zaślepione jak w pierwszym Fortisie to nie widzę by stawiać to jako minus dla produktu. Dobrze, że wszystkie są podobnej wysokości i o podobnym kształcie. Wiadomo, że rurka z jednej strony ma swój początek, a z drugiej strony musi być jej zakończenie, i zalutowanie całości - starsze radiatory niektórych producentów miały różne wysokości z lewa na prawo i z góry na dół co nie wyglądało zbyt ładnie. Tutaj pomimo że rurki sterczą do góry to wyglądają one naprawdę przyzwoicie. No i czarna pierwsza blacha bardzo zwiększa estetykę całości.

 

 

 

jwlh.jpg

>>> KLIK <<<

Logo producenta musi być! :)

Mało to razy ktoś się podniecał na YouTube jakimś przetłoczeniem na gorze logo obcego producenta?

To niech świat wie że Polacy nie gęsi i swojego Silentium PC mają.

 

 

 

jbb5.jpg

>>> KLIK <<<

Nooo i oto chodzi! Pełna podstawa jak u światowej czołówki. Wreszcie XE zamiast HE (nazewnictwo Silentium PC). Podstawa to czysta miedź czyli bardzo szybkie pobieranie ciepła ale niezbyt szybkie oddawanie i dlatego podstawa jest z miedzi, a reszta radiatora z aluminium, które o wiele szybciej oddaje ciepło niż miedź. I właśnie dlatego aktualne topowe radiatory to połączenie miedzi i aluminium plus oczywiste rurki cieplne zwane heatpipe. Podstawa ma widoczne mechaniczne znęcanie się nad nią przez jakąś frezarkę, ale nie można oczekiwać podstawy niczym lusterko jak w produktach Noctua, które są 2-3 krotnie droższe. Ogólnie 8/10, a jak ktoś będzie chciał zrobić lapping czyli szorowanie po podstawie papierem wodnym to nie widzę przeciwwskazań i będzie miał "Noctua from Poland". W skrócie – podstawa niczym nie różni się od produktów innych producentów w tym przedziale cenowym. Troszkę szkoda że nie ma niklowania podstawy oraz rurek. Ale wiadomo, że to zapewne podniosłoby cenę, a księgowi Silentium PC liczyli się z każdą złotówką, bo firma chciała dostarczyć nie tylko świetny radiator ale również wentylatory ale o tym za chwilę.

 

 

 

iidq1.jpg

>>> KLIK <<<

Podstawa pod innym kątem.

 

 

 

pyvik.jpg

>>> KLIK <<<

Jest płasko, kątowa linijka majsterkowicza przylega do podłoża.

 

 

 

nzxj.jpg

>>> KLIK <<<

Niby człowiek patrz na przód i sobie myśli "ot 120mm Mistral z półprzeźroczystymi, okopconymi łopatkami".... błąd, duży błąd. Firma Silentium PC bardzo się postarała, to produkt specjalnie przygotowany dla Grandis co pokazuje tylna naklejka - niedostępny w sprzedaży osobno bez radiatora.

 

 

 

p1h0g.jpg

>>> KLIK <<<

Rozdzielacz 4pin PWM gdy na płycie nie mamy dwóch gniazd PWM albo po prostu chcemy by wentylatory działały pod jednym kanałem PWM na płycie. Plus jest taki, że nie zabieramy wtyczki na płycie. Minus, że monitoring obrotów troszkę wariuje, często wartości się zmieniają w górę i w dół, no ale mamy dwa wentylatory i to płyta wariuje przy odczycie prędkości (nieraz nawet wskazuje sumaryczny odczyt 2700-3000rpm). Czy to w czymś przeszkadza? W niczym, no chyba że ktoś lubi patrzeć przez godzinę na stałą prędkość obrotową, to w tym przypadku będzie lekko wkurzony bo cyferki będą mu się co chwilę zmieniać.

 

Kluczyk do montażu rusztowania wokół gniazda procesora.

 

4 zapinki (2 komplety) do wentylatorów. Dwie wymagane do drugiego wentylatora, który jest w zestawie, dwie następne jeżeli zechcemy zamontować trzeci wentylator. No i pasta Pactum PT-1, o ile się nie mylę 1,5grama, więc wystarczy na około trzy aplikacje na procesor.

 

 

 

e9tvm.jpg

>>> KLIK <<<

Backplate w kształcie litery X, dwa komplety mocowań dla AMD, jedno dla Intela i woreczek pełen śrubek, nakrętek i innych "skarbów" potrzebnych do montażu.

 

 

 

qz5lq.jpg

>>> KLIK <<<

Wszystko wypakowane w pełnej okazałości.

 

 

 

c1otb.jpg

>>> KLIK <<<

Gigabyte 78LMT-USB3 rev5.0, w niej AMD Phenom II x2 521 3,5GHz, a nad całością czuwa Spire Kepler v2 z dołożonym wentylatorem "oversize 100mm" od CoolerMastera. Oversize czyli rozstaw śrub montażowych 92mm a łopaty wentylatora o łacznej średnicy 100mm. Podobnie jest w Silentium PC LT HE922, który też ma dwie rurki cieplne jak Spire Kepler v2 ale ma mocniejszy wentylator, który by utrzymał na fabrycznym napięciu mojego Phenoma @ 4GHz. Po prostu jest sporo wydajniejszy od wentylatora blue star/blue series od Spire, dołożony wentylator Cooler Master zwiększa możliwości odprowadzania ciepła przez radiator i procesor na 4GHz działa na fabrycznym napięciu.

Swego czasu firma AAB w swoim P4 zrobiła podobny numer czyli do radiatora dołożyła dodatkowy wentylator przez co P4 teoretycznie był bardziej wydajny od HE924. Dziś posiadacze Silentium PC Spartan HE924 sami mogą stworzyć dużo wydajniejszy układ niż ten z AAB P4. Oryginalny wentylator ze Spartana przekładamy na tył, dokupujemy Silentium PC Mistral 92mm i dajemy go na przód – mocniejszy Mistral pompuje powietrze przez radiator, a słabszy wypycha je na zewnątrz najszybciej jak jest to możliwe - by powietrze przebywało w radiatorze tylko przez ułamek sekundy. Kosztem około 15zł bardzo podnosimy wydajność takiego układu (testowałem np na Phenomie x4 945, gdzie z jednym wentylatorem procesor niezbyt był skory do podkręcania i piszczał "gorąco, gorąco mi", po dokupieniu Mistrala 92mm zmienił zdanie). Rozwiązanie jest dobre dla tych którzy już posiadają Spartan HE924, bo jeżeli połączyć 69zł+15zł to zaczynamy wchodzić w przedział Silentium PC Fera 2 HE1224, a ona roznosi Spartana z racji dużo większej powierzchni radiatora i wydajnego wentylatora 120mm.

 

 

 

1u9v.jpg

>>> KLIK <<<

Goodbye Kepler goodbye. Przygotowania do gruntownego mycia procesora... straszny z niego brudas. Dodatkowo śrubokręt nie może doczekać się wykręcenia plastikowego koszyczka i montażu rusztowania od Silentium PC Grandis XE1236.

 

 

 

tyl7.jpg

>>> KLIK <<<

 

3id80.jpg

>>> KLIK <<<

 

g84a.jpg

>>> KLIK <<<

Co by nie pisać o Spire Kepler v2 to dobrze wspominam ten cooler. Z oryginalnym (niebieski) wentylatorem jest w zupełności wystarczający do procesorów TDP 95W. Spire Kepler v2 albo Silentium PC LT Spartan HE922 to obowiązkowy zakup każdego użytkownika czy to Intela czy AMD nawet jeżeli nie podkręca. Różnica w głośności pomiędzy chłodzeniem BOX tym co oferują te wspominane dwa coolery jest ogromna, a koszt każdego z nich poniżej 50zł.

 

 

 

8moe.jpg

>>> KLIK <<<

Przy AMD mamy dwie możliwości montażu - w pionie i poziomie. Wybrałem oczywiście w pionie, bo i wentylatorom będzie lżej pompować powietrze i omiotą one mostek northbridge, sekcje zasilania, wyciągną ciepłe powietrze znad pamięci, same plusy.

 

Cztery małe podkładki oraz cztery śrubki wyglądające jak bączki są zbyteczne, niepotrzebnie je wyciągnąłem z woreczka.

 

 

 

z4bj.jpg

>>> KLIK <<<

Montaż backplate. Nie ściągamy tych "białych naklejek", to izolacja by naszej płycie prądzik gdzieś nie przeskoczył i nie spalił całości.

 

 

 

e2f9o.jpg

>>> KLIK <<<

 

uiev.jpg

>>> KLIK <<<

Na wystające śruby nakładamy czarne dystanse.

Ehhh ale zakurzona płyta.... jest trochę fleja i nie zawsze się umyje po robocie ("Miś").

Kluczyk jest mały i niewygodny – i bardzo dobrze. Jakby dali duży klucz i jakby tak człowiek dociągnął te śruby kluczem przy długim ramieniu czyli mała siła nacisku na klucz i ogromna siła przy dokręcaniu to jeszcze by płyta pękła i byłby problem. Polecam dokręcać jednym palcem, delikatny nacisk na kluczyk i "nakręcać jak wskazówki w dużym zegarze ze sprężyną", bo naprawdę nawet nie wiadomo kiedy, a może być ogromy nacisk na płytę i coś pęknie.

 

 

 

gv01.jpg

>>> KLIK <<<

Gruntowne mycie, odtłuszczanie podstawy radiatora i "czapki" procesora oraz nakładanie pasty termo przewodzącej Pactum PT-1.

 

 

 

aheaz.jpg

>>> KLIK <<<

Radiator najlepiej przytrzymać jedna ręką by nie jeździł po procesorze, wiadomo że pasta termo przewodząca jest śliska, a radiator waży kilogram więc chętnie zjedzie z procesora. Jedną ręką trzymamy, drugą ręką wkręcamy po odrobince górną śrubę i dolną a później całość dokręcamy śrubokrętem – na zmianę, trochę dokręcimy jedną, to potem drugą, a nie że jedną do oporu i dopiero drugą.

 

 

 

k2hs.jpg

>>> KLIK <<<

Śruby dokręcone.

 

 

 

efpw.jpg

>>> KLIK <<<

Wentylatory zamontowane.

Nareszcie nowe zapinki do wentylatorów. Inny kształt, inna giętkość, inna sprężystość. Wreszcie z łatwością można montować i demontować wentylatory bez strachu, że powyginamy blaszki albo potniemy paluchy. Duży plus dla firmy za nowe zapinki.

 

 

 

1ekw.jpg

>>> KLIK <<<

Podpinamy wentylatory pod rozdzielacz 4pin PWM, a jego pod płytę główną.

 

I gotowe.

 

5. Nowe wentylatory GF12025.

 

 

Wentylatory które są w Silentium PC Grandis XE1236 to tak jak napisałem wcześniej, produkt specjalnie stworzony dla tego radiatora. Noszą one nazwę GF12025 i mają dość wyśrubowane parametry:

 

Wymiary: 120 x 120 x 25 mm

Typ łożyska: Hydraulic

Napięcie zasilające: 12V

Prąd zasilający: 0.12A

Przepływ powietrza: max. 55.00 CFM

Poziom hałasu: max. 21 dBA

Prędkość obrotowa: 500 ~ 1500 +/-10%

Żywotność: ok. 50 000 godzin

Złącze: 4Pin PWM

 

Silentium PC dołączył dwa wentylatory z PWM. U innych producentów, gdy dodają dwa, to przeważnie jeden jest z PWM, a drugi bez. Czyli ten z PWM będzie zmniejszał prędkość obrotową, a zwykły 3pin jak leciał na maxa tak będzie leciał generując huk rodem z lądującego śmigłowca ratowniczego MI-8.

Dodatkowo interesujące jest natężenie prądu zasilającego oraz przepływ powietrza, bo wielokrotnie inni producenci kombinują i przekłamują fakty tworząc swoje "normy i tabele".

 

 

 

juuz.jpg

>>> KLIK <<<

Ktoś tu kłamie i to konkretnie:

Spire na papierze ma 0,2A czyli 2,4W poboru, 2000rpm i 38,4CFM

Zgadza się pobór i obroty, ale przepływ powietrza był testowany chyba w laboratorium na Marsie - realny przepływ to może z 30CFM. Ma dobrą kulturę pracy, niski niedenerwujący dźwięk który emituje podczas pracy, ale blisko 40CFM? Niet.

Cooler Master na papierze ma 0,6W czyli 7,2W, 2600rpm i 39,6CFM

Większy wentylator o większej prędkości obrotowej ma prawie taki sam przepływ jak mniejszy z niższymi obrotami? Dobre baje. Po odpaleniu wentylatorów, każdy zauważy różnice w podmuchu oczywiście na korzyść Cooler Master. Dodatkowo pobór 7,2W jest wzięty chyba tez z Marsa. Na 12V pobiera 3W i nic więcej, więc producent podaje gorsze dla siebie dane? dziwna sytuacja.

Inny przykład.

Mam Sunon 120mm o grubości 38mm (typowy wentylator ma 25mm) i prędkości obrotowej 3000rpm, który generuje hałas ponad 40db, a przepływ to 107CFM. I teraz weźmy te wszystkie "silenty" które nam wchodzą drzwiami i oknami. Najbardziej podobają mi się takie, które mają poniżej 20db, dodatkowo prędkość obrotowa 1200-1500rpm, a nieraz producent podaje że mają 70-100CFM, dobre dobre. Chyba użyto takiej normy wg której mój Sunon po przeliczeniu miałby 1000CFM, a pomiar hałasu dokonuje się z drugiego końca miasta. Baju baju.

 

Ostatnio modne są wentylatory z milionem łopatek i opisem, że ten milion łopatek zwiększa przepływ powietrza milion razy. Jakby tak było naprawdę to wszyscy by to stosowali i nie byłoby wentylatorów 7-9 łopatkowych. Większa ilość łopatek zmniejsza generowanie hałasu, a nie jest receptą na zwiększenie przepływu. Wielkość wentylatora, potem jego obroty, tak się generuje przepływ.

 

Mam na karcie graficznej chłodzenie Accelero L2 Plus, które ma naprawdę dobry radiator ale wentylator z milionem łopatek dostał kopa i w jego miejsce dawno temu trafił Silentium PC Mistral 92mm. Oryginalny wentylator miał 11 łopatek, Mistral ma 7. Oryginalny kręcił się do 2000rpm i generował max 27CFM, Mistral ma 1700rpm i 44CFM. Na 5V Mistral więcej dmucha niż oryginalny na 7V, na 12V nie ma porównania, przepaść. Dodatkowo większość tych "silentów" z milionem łopatek są to tzw. Slimy i po prostu są za cienkie by ich łopatki miały dużą powierzchnię aby wygenerować odpowiedni przepływ powietrza. Na taką przypadłość cierpi Rajintek Ereboss, którego cieniutki 13milimetrowy wentylator nie dostarcza wystarczających ilości powietrza przy mocnym podkręceniu (OC) wydajnych jednostek które są skore do OC (np. Intel "K" albo AMD "BlackEdition").

 

Wentylator w Silentium PC Grandis XE1236 pochodzi w prostej linii od ich serii Sigma EVO. Podobnie wentylator w najnowszym Silentium PC Fortis 2 XE1226 – ten ma mocniejszy przepływ (65CFM), no ale pracuje sam więc całą robotę musi wykonać sam. Nowa Fera 2 HE1224 także posiada nowy model wentylatora.

 

Nowe wentylatory GF12025 oparte są na łożyskach hydraulic (łożysko hydrauliczne) i pomimo że to także "mokre" łożyska jak popularne FDB - Fluid Dynamic Bearing (dynamiczne łożysko olejowe) to jednak oferują one jeszcze niższe tarcie i cichszą pracę. Taki sam typ łożyska stosuje m.in. Corsair w swoich "kolorowych" wentylatorach z serii AF, więc Silentium PC ładnie pozamiatał, dwa wentylatory z najwyższej półki z PWM.

 

Pobór prądu. Ekipa Silentium PC nie kłamała, watomierz wskazuje 1,5W przez 80-90% czasu, czasami przeskoczy licznik na 2,0W. Momentalnie wraca i trzyma przez kilka/kilkanaście sekund 1,5W czyli 0,12Ax12V=1,44W, nie kłamali. Oczywiście te 1,5W wentylator pobiera przy maksymalnych obrotach 1500rpm i stałym napięciu 12V, przy włączonym PWM pobór zejdzie poniżej 1Watt'a.

 

Wziąłem wentylator od Thermaltake Contac 39, który ma 2000rpm, generuje ponad 72CFM i zmniejszyłem mu obroty do 1500rpm by wyrównać szanse. Przepływ wg mnie miały bardzo podobny i naprawdę czuć mocny podmuch wentylatora Grandis GF12025. Głośność stoi na niskim poziomie jak na taką wydajność (55CFM) – dźwięk to niski basowy podmuch powietrza. Już przy 1500rpm w wentylatorze z Contaca 39 słyszałem wpieniający "bzyczący dźwięk", coś jakby piszczenie cewek albo jak pada na stację przekaźnikową 110kV i ona "bzyczy na deszczu". Po zmniejszeniu obrotów na minimum Grandis-GF12025 stał się bezgłośny, było słychać tylko przemieszczające się powietrze między łopatkami gdy zbliżyliśmy się do wentylatora na 15-20cm. Contac 39 dmuchał podobnie, był minimalnie głośniejszy ale ten wpieniający dźwięk jeszcze bardziej był słyszalny. Po krótkiej chwili przypomniałem sobie gdzie ja ten dźwięk wcześniej słyszałem i dlatego nie używam tego wentylatora – BestFan 120mm (no tak ale to wentylator chyba za 9,99zł sprzed 3-5 lat wstecz, dziś takie chodzą po 6zł na portalach aukcyjnych).

Co do obrotów które podaje producent 500-1500rpm to znów nie kłamali:

- najniższe jakie udało mi się uzyskać to 620rpm, w tym momencie skończyły mi się wszelakie przejściówki, potencjometry, zasilacze do starych discmanów, walkmanów, z regulacją 4,5-12,0V. 4,5V a wentylatory nadal budziły się do życia

- przeciętne obroty podczas pracy PWM wahają się pomiędzy 830 a 1060, system PWM reaguje momentalnie, wystarczy że jeden z rdzeni procesora wzrasta z 10% na 60% użycia od razu wentylatory ruszają z obrotami do góry, podobnie w drugą stronę, spada obciążenie, wentylatory momentalnie zwalniają

- obroty na 12V wynoszą maksymalnie około 1520rpm.

 

Jeżeli chodzi o wentylatory i ich parametry czyli pobór prądu, przepływ powietrza, głośność, to czapki z głów – zapisuję się na listę chętnych by kupić takie osobno.

 

 

 

6. Mało prądożerny procesorek z TDP 65W vs potwór który takie procesory wciąga w trybie pasywnym bez wentylatorów.

 

uycb.jpg

>>> KLIK <<<

 

b3b9.jpg

>>> KLIK <<<

 

3lpr.jpg

>>> KLIK <<<

Najwięcej co udało mi się przepuścić przez Grandis to TDP około 110W czyli średnio podkręcone i5-K albo w miarę standardowe Phenomy x4 955/965 bądź FXy 4350/6350/8320/8350. Dla mojego procesora to koniec możliwości, a Silentium PC Grandis XE1236 nawet dobrze się nie rozgrzał, a już skończył test. A propos rozgrzania - przy procesorach TDP 65-95W to ciepło nawet nie dochodzi do połowy radiatora, a już wyparowuje w siną dal. Dotknąłem rurki przy podstawie, była ciepła, radiator zimny jak lody waniliowe, to pokazuje potężną powierzchnię dwóch wież tej konstrukcji,

 

Spire Kepler v2 całkowicie nie wyrabiał przy 4200MHz i nie pomagało dodawanie napięcia, to temperatura powodowała że procesor nie ukończył testu. Celowo użyłem OCCT i LinX, pierwszy jest niesamowicie czuły na wszelakie błędy wynikające z tego, że "procesor nie wyrabia", a drugi nieraz tak ciśnie z pompowaniem temperatury, że nie zdąży pokazać "error", a juz mamy restart systemu. Przy 4200MHz 1,62v, po tym jak OCCT wykazał błąd, podczas ochładzania procesora system wykonał restart i wiedziałem że coolerowi Spire Kepler już wystarczy, no chyba że chcę stracić procesor.

Żeby czasem ktoś nie pomyślał że powiedzmy:

Spire Kepler v2 w teście OCCT miał 44,75'C i OCCT wygenerował błąd

Silentium PC Grandis XE1236 miał 43,63'C więc różni te coolery 1'C? ;) ;) ;)

Przy 44,75'C OCCT wygenerował błąd i test został automatycznie przerwany. Ile byłoby stopni celcjusza na Spire Kepler gdyby nie było błędu? Podejrzewam że z 65-70'C ale to test na uzyskanie jak najniższych temperatur, takich by procesor nadal pracował w 100% poprawnie.

Dla mojego procesora max stabilnej pracy to w okolicach zimy 4320-4350MHz, w lato stawiam na 4220-4250MHz, i na chłodzeniu powietrzem nikt więcej nie zdziała, nawet montując Noctua NH-D15. To po prostu kres procesora. Jak widać Grandis poradził sobie w każdym teście otrzymując taką temperaturę by procesor nie "wy-error-ował" się z danego testu.

Testy były robione w bardzo ciepły dzień w pomieszczeniu panowało 28,3'C – po południu pokój w którym stoi komputer jest centralnie ogrzewany przez słońce i tworzy się piekarnik. Oczywiście wtedy śmigam bez koszulki bo "i'm sexy and i know it", a i tak człowiek się przykleja do fotela.

 

 

 

7. Przemyślana konstrukcja Grandis.

 

Radiator Grandisa jest bardzo dobrze skrojony na miarę, skrojony z głową. Nie jest sukcesem stworzyć "gigantyczną krowę", która zmieści się tylko wybranym do ich drogich obudów, dodatkowo taki kolos automatycznie ma dużo wyższą cenę. Sukcesem jest stworzyć taki produkt, który będzie pasował do prawie każdej obudowy no i przy akceptowalnej cenie przez większość potencjalnych klientów.

 

 

 

ddrm.jpg

>>> KLIK <<<

Silentium PC Grandis XE1236 wejdzie chyba do każdej obudowy ATX z zasilaczem u góry (na dole tym bardziej).

148-150mm mamy do dyspozycji w typowej obudowie ATX jeżeli chodzi o szerokość radiatora, powyżej tej szerokości może przeszkadzać zasilacz – może ale nie musi, są różne konstrukcje jeżeli chodzi o obudowy, są różne konstrukcje jeżeli chodzi o umiejscowienie gniazda procesora.

Tak czy inaczej Grandis wejdzie chyba do każdej obudowy ATX - jedynie może nas ograniczać jej szerokość, bo wysokość chłodzenia to 158mm. Jednak chłodzenie jest na procesorze, a procesor na płycie, a płyta na dystansach by nie dotykała blachy, stąd cała obudowa musi mieć 185mm szerokości.

 

 

 

4ndn.jpg

>>> KLIK <<<

Ekipa z Silentium PC chyba jest zbyt "poprawna politycznie", bo na ich filmie "Grandis vs low profile memory" tak ślicznie centralnie ustawili wentylator w stosunku do radiatora, że palce lizać. Dali fajne szerokie zapinki do wentylatorów, które mają po 1,0-1,5cm luzu i można wentylator przesunąć do góry i nie skorzystali z tego. No tak ale zaraz ktoś by się uczepił że coś kombinują. Jak inni kombinują to OK im wolno, Silentium PC nie, dlaczego? Bo nie!

 

 

 

0sdy8.jpg

>>> KLIK <<<

Jak widać nic nie przeszkadza, nic nie zawadza. Na płycie mam dosyć spory radiator sekcji zasilania, żadnego problemu.

Element przytrzymujący radiator na miejscu nie jest przykręcony "na maxa" aż się pionowe i poziome mocowania dotkną. Całość jest dokręcona bardzo mocno i czuć niezły opór, więc przykręcajcie z głową (u mnie i tak docisk nie musi być ekstremalny gdyż mam obudowę typu desktop i teoretycznie radiator można by położyć na procesorze, a ten kilogram wagi sam by "się docisnął").

 

 

 

8vbe.jpg

>>> KLIK <<<

Żadnego problemu z kartą graficzną, jest jeszcze 5cm luzu. Jeżeli ktoś ma niestandardową płytę to łatwo sam policzy czy mu wejdzie Silentium PC Grandis XE1236, ale zapewne z 99% płyt ATX/Micro-ATX nie będzie kolidował z żadnym z elementów komputera.

 

 

 

8. Podsumowanie.

 

Czy Silentium PC Grandis XE1236 to dobry cooler? To nie jest dobry cooler to jest BEST BUY tego sezonu letnio-grzewczego. Cena jest tak niesamowicie atrakcyjna, że chyba samo Silentium PC będzie miało problemy ze sprzedażą swojego Fortis 2 XE1226. Za sugerowane 159zł, realnie bez problemu za 149zł (27 maj 2013) otrzymujemy bardzo wydajne chłodzenie z najwyższej półki wydajnościowej. Silentium PC Grandis XE1236 zapewne nie wygra żadnego rankingu w kategorii "najwyższa wydajność – chłodzenie powietrzem – rekord świata" ale nie w takim celu został on stworzony. Do bicia rekordów świata są produkty pokroju Noctua NH-D15, ale są to produkty z półki 350-400zł. Nowy cooler od Silentium PC przeznaczony jest dla użytkowników którzy lubią podkręcić procesor, nawet mocno podkręcić procesor i używać go cały czas na takich ustawieniach jakie założyli i grać na tak podkręconym procesorze. Te wszystkie niebotyczne wyniki to pokazówki, przeważnie tylko w celach uzyskania jakiegoś miejsca w rankingu HWBOT lub innych rankingach/zawodach. Bardzo drogi cooler jeszcze sam nie uzyskał mega podkręcenia i wyników, dodatkowo są to specjalnie wyselekcjonowane procesory z najwyższej półki, najlepsze płyty główne, kosmiczne pamięci, karty graficzne itd.

Aktualnie najtańszą konstrukcją typu "dwie wieże" jest Arctic Cooling Freezer XTREME który już w momencie jego premiery kilka lat temu totalnie odstawał nawet od konkurencji "jedno wieżowych", a jego wentylator jest po prostu tragiczny. Czasami pojawiają się ostatki z magazynów za 119-139zł, a za sugerowane 159zł mamy nowoczesną konstrukcję z 6x-heatpipe i dwoma wydajnymi 120mm wentylatorami z PWM.

Silentium PC czyli jeszcze do niedawna producent coolerów średniej klasy, wtargnął przebojem na podwórko największych graczy świata "schładzaczy" ( ;) ) zostawiając w tyle swoją lokalną konkurencję, zmiażdżył wszystkich wydajnością i tym co najważniejsze – ceną, przy oferowanej wydajności. Silentium PC wprowadził także zasilacz z certyfikatem Platinum o mocy 700W – Supremo M1 - który już wywołuje niezłą burzę w "zachodnim internecie" ze względu na jego parametry i sugerowaną cenę.

Można by zrobić zestawienie np. Noctua, Raijintek, Silentium PC, każdy wystawia swoje topowe chłodzenie, potem się wylicza ile kosztuje te parę stopni mniej w stosunku do różnicy w cenie i może być niezły ubaw jak Silentium PC by zamiótł wszystkich pod dywan w kategorii "wydajność vs cena".

SilentiumPC Grandis XE1236 to na pewno wielkie wydarzenie na naszym rynku. XE1236 podobnie jak Swifttech MCX-370, Thermalright SK-6, Thermaltake Tower 112, Thermaltake Sonic Tower, Thermaltake Big Typhoon, Scythe Mugen 2 pozostanie na długo w mojej pamięci. Każdy z nich był w czymś lepszy od innych coolerów, które znajdowały się wtedy na rynku. Niektóre wiele lat temu zapoczątkowały trendy, które aktualnie są kontynuowane (a wówczas wszyscy pukali się w czoło), jeszcze inne oferowały najwyższą wydajność za połowę ceny dzisiejszych "top coolerów".

Gdyby tak Grandis przeciąć na pół to mamy dwie połówki za około 80zł, każda z wentylatorem. Teoretycznie ktoś napisze "to cena Fery 2", a nieprawda. Fera 2 ma 4 rurki cieplne, każda z tych połówek miałaby po 6. Żeby nie atakować najlepszych graczy pokroju Prolimatech to zaatakuję Spire Coolgate 2.0 (model 2012), który wielkościowo byłby jak każda z tych połówek, posiada 6 rurek cieplnych i kosztuje około 110-130zł. Tak więc Grandis to wyjątkowa okazja za bardzo niewygórowaną kwotę.

 

Silentium PC Grandis XE1236 ma wielkie szanse otworzyć drzwi do ekspansji firmy na rynku globalnym czego firmie życzę i kibicuję.

 

 

RyszardGTS

 

 

 

ps. No i na koniec – co mają dwa Mistrale, które chciałem kupić do aktualnego chłodzenia? Ano to, że jeden wentylator z Grandisa siedzi sobie pośrodku radiatora gdzie jego miejsce, procesor na 4GHz nie przekracza 39'C. Drugi chłodzi radiator od karty graficznej (Radeon HD7770) Accelero L2 Plus. Oba działają z PWM.... Matko Boska jak jest cicho i wspaniale, mniej jak 150zł, a tyle radości... wreszcie słyszę swoje myśli :E

 

 

 

UPDATE - 13.06.2014

Recenzja by Rico650

Intel i5-3570K @OC

Arctic Cooling Freezer 13 vs Silentium PC Grandis XE1236

>>> KLIK - Intel i5-3570K - Arctic Cooling Freezer 13 vs SilentiumPC Grandis XE1236<<< KLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejście smoka czyli SilentiumPC w gronie topowych producentów coolerów.

 

A co oni wyprodukowali?

 

2.Hejterzy.

 

W oczekiwaniu na przesyłkę pooglądałem sobie filmy montażowe, prezentacyjne, poczytałem dane techniczne i odwiedzałem przeróżne strony www, które zaczęły bombardować internet newsem o nowym produkcie od SilentiumPC. Najlepsze jest to że produktu praktycznie jeszcze nikt nie widział, nie było żadnych testów, a już "znaffffffcy" wypowiadali się na jego temat. OK nie mam pretensji do przedstawicieli róznych firm które są konkurencją dla SilentiumPC, ot taka ich żałosna praca że czarny PR tworzą. Gorzej z hejterami czyli wiecznymi marudami negującymi wszystko co od SilentiumPC - a dlaczego? a bo tak! No jak my będziemy tak wspierać polskie firmy to nie będzie trzeba zganiać na rząd że polskie firmy znikają, a bezrobocie rośnie bo sami się do tego przyczyniamy. Niestety jest to nasza bardzo stara przywara i w skrócie możnaby ją nazwać "zastaw się, a postaw się" – ogólnie jesteśmy zakompleksonym narodem który wyda każde pieniądze alby tylko towar miał "zagraniczną etykietę". Oczywiście firmy zachodnie to widzą i potem nie dziwmy się że ceny sprzętu rtv, ceny ubrań, kosmetyków itd mamy jedne z najwyższych w Europie.

 

To bym wysłał do Coolinga, gdzie ich pracownicy są kolejno eliminowani z for internetowych. Właśnie za takie zachowania :)

 

Przy 44,75'C OCCT wygenerował błąd i test został automatycznie przerwany. Ile byłoby stopni celcjusza na Spire Kepler gdyby nie było błędu? Podejrzewam że z 65-70'C ale to test na uzyskanie jak najniższych temperatur, takich by procesor nadal pracował w 100% poprawnie.

 

To świadczy tylko o niestabilnym OC procka albo problemach z działaniem platformy.

 

Recenzja ciekawa. Szkoda, że zabrakło prawdziwej konkurencji na porównanie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bym wysłał do Coolinga, gdzie ich pracownicy są kolejno eliminowani z for internetowych. Właśnie za takie zachowania :)

Święte słowa :thumbup:

 

Co to za porównanie ??? - jeszcze trzeba było boxa dodać i byłby komplet :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

Recenzja kompletnie nic nie rozjaśnia w kwestii wydajności.

Czekam na testy Grandisa w zestawieniu z ciekawszymi coolerami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Czekam na testy Grandisa w zestawieniu z ciekawszymi coolerami.

 

i cpu intela

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa :thumbup:

 

Co to za porównanie ??? - jeszcze trzeba było boxa dodać i byłby komplet :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

Recenzja kompletnie nic nie rozjaśnia w kwestii wydajności.

Czekam na testy Grandisa w zestawieniu z ciekawszymi coolerami.

Tak się zapytam wy się z choinki urwaliście. Zobaczcie co i jak to dział. To recenzja użytkownika :exclam: :exclam: :exclam: :exclam: :exclam:

 

 

Chłopak masę pracy władował a takich dwóch tylko narzeka. Gratuluje :E

 

Czekam aż może ktoś z was zrobi jakiś test bo ani widu ani słychu. :exclam: :exclam:

 

@ RyszardGTS

Wiem ile to roboty. Pogratulować że chciało ci się tyle pracy w to władować i twojego czasu. Na malkontentów nawet uwagi bym nie zwracał.

 

PS. Jak cooling.pl dostarczy coolery do mnie to zrobie.

Todis jakie opowiedniki cenowe chciał byś zobaczyć.

Tak się składa że wszystkie narzędzia pomiarowe posiadam to i z pomiarami nie będzie problemu. A i czy FX8320@4.5ghz by cię zadowolił? Vcore zapodamy 1.45V. Jak ci nie podpasuje to 4770K ale tu sensu nie widzę przy glucie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam aż może ktoś z was zrobi jakiś test bo ani widu ani słychu. :exclam: :exclam:

 

Nawet mnie to ubawiło :E Ciekawa teoria.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem Polakiem ale wiem co to teoria i nie wiem co widzisz z nią coś wspólnego cytując mój post.

 

Piłeczka jest poi obu stronach

cooling.pl i Todis ja dostarcze resztę

cooling coolery 2szt

todis swojhe zachcianki

A ja reszte coolerów z zachcianek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. To świadczy tylko o niestabilnym OC procka albo problemach z działaniem platformy.

2. Recenzja ciekawa.

1. Rdzen Regor kończy się w okolicach 4280-4300MHz jeżeli chodzi o pełną stabilność rdzeni. Mogłem zapuścić coś co nie wykryje niestabilności, ale czy to miałoby jakiś sens? W OCCT Linpack nawet na tym Spire v2 bym nie uzyskał błędów ale chodziło mi o pokazanie że radiator Silentium PC Grandis XE1236 jest tak wydajny że w tak gorący dzień kiedy w pokoju było 28,3'C uzyskałem stabilne przetaktowanie, całkowicie stabilne które mógłbym używać 24/7. Procesor w tym czasie pobierał około 70% więcej prądu niż standardowo, nie wymagaj od niego za wiele, a doładować ponad 1,6V na rdzenie w tak gorący dzień na Regorze to też trzeba mieć "jaja" ;)

2. Dzięki :)

 

1. Co to za porównanie ??? - jeszcze trzeba było boxa dodać i byłby komplet :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

2. Recenzja kompletnie nic nie rozjaśnia w kwestii wydajności.

1. >>> KLIK <<< Twoje życzenie stało się rzeczywistością.... jakoś nie oponowałeś w tamtym wątku że Silentium PC Fortis 2 XE1226 został przyrównany do najprostszego BOXa. Natomiast tutaj nie pasuje Ci średnio wydajny Spire Kepler v2, który dla Regora 65W jest w zupełności wystarczający nawet na 4GHz (wszystkie poradniki robiłem na 4GHz i na tym Spire Kepler v2), natomiast BOX od Intela do takiej legendy podkręcalności jak i5-2550k to śmiech na sali.

2. Tamta wyjaśnia? (Silentium PC Fortis 2 XE1226 vs BOX Intel)

Coś mi się wydaje że po prostu walnąłeś TUTAJ pospolity hejting :(

 

1. Tak się zapytam wy się z choinki urwaliście. Zobaczcie co i jak to dział. To recenzja użytkownika :exclam: :exclam: :exclam: :exclam: :exclam:

@ RyszardGTS

2. Wiem ile to roboty. Pogratulować że chciało ci się tyle pracy w to władować i twojego czasu. Na malkontentów nawet uwagi bym nie zwracał.

 

1. Trochę się podrapałem po głowie i pomyślałem czy ja jestem na głównej PcLab w sekcji profesjonalnych recenzji czy w sekcji recenzje użytkowników :E Ani nie mam bazy wyników testów setek coolerów, procesorów, ani nie mam setek coolerów, procesorów do wykorzystania w każdym momencie...

2. Ślicznie dziękuję za uznanie :banan: Nooo troszkę tych godzin wpakowałem w całość :E Na szczęście jeżeli chociaż paru osobom się przyda, paru osobom się spodoba, parę osób się czegoś nowego dowie to już będzie OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS. Jak cooling.pl dostarczy coolery do mnie to zrobie.

Todis jakie opowiedniki cenowe chciał byś zobaczyć.

Tak się składa że wszystkie narzędzia pomiarowe posiadam to i z pomiarami nie będzie problemu. A i czy FX8320@4.5ghz by cię zadowolił? Vcore zapodamy 1.45V. Jak ci nie podpasuje to 4770K ale tu sensu nie widzę przy glucie.

 

Chodzi o zwyczajne porównanie z coolerami cenowo i wydajnościowo zbliżonymi do Grandisa

 

W tym przedziale łapią się:

- http://www.salurion.pl/product/205926/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/RAIJINTEK_EreBoss.html

- http://www.thermalright.de/en/cooler/34/true-spirit-140-power

- http://www.agito.pl/thermalright-hr-02-macho-120-82-684097.html?utm_medium=Feed&utm_source=ceneo.pl&utm_campaign=wszystkie&utm_content=684097

- http://www.salurion.pl/product/188751/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Scythe_Ashura.html

i inne

 

Wybór pozostawiam Tobie

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to się zdziwisz kolego, ale nie będę zdradzał tego co już niedługo nastąpi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opaliłem sobie różne testy i procesor @4280MHz przy temperaturze pokojowej 25,2'C przechodzi wszystkie benchmarki które mam na dysku a które są np. w rankingach HWBOT. Najwyższa temperatura to 41'C. Cinebenche odpalałem z 10 razy, tak samo 3Dmarki które też potrafią ładnie wykrzaczyć procesor. OCCT CPU TEST to inna liga, tam mały błąd w stabilności od razu jest wychwytywany z prędkością światła.

 

>>> KLIK <<<

 

W zimę (22.12.2013) ustanowiłem rekord świata 4462MHz na chłodzeniu powietrzem przy użyciu radiatora kolegi Raijintek Ereboss i dwóch coolerach Sunon 120x120x38 o łącznym ciągu 214CFM i gigantycznym hałasie.

 

>>> KLIK <<<

 

Tak sobie sprawdziłem co potrafi radiator od Silentium PC XE1236 z jednym wentylatorem na 12V czyli 1500rpm. Tak jak pisałem, drugi chłodzi kartę graficzną AMD Radeon HD7770.

 

No i znów bym pobił rekord świata tym razem z wynikiem 4427MHz, w ciepły dzień z wentylatorem 55CFM a nie dwoma 214CFM (Sunon x2). Zapewne jest dziś za ciepło bo jakby tak z dwoma wentylatorami radiator Grandisa pobił rekord uzyskany na Ereboss w zimę gdy pokój był wietrzony do temperatury około 18'C to ja wysiadam.

 

Jak dla mnie rewelacja i tak jak pisałem, Silentium PC XE1236 zapewne nie wygra rankingów przy najmocniejszych jednostkach... chociaż kto wie ;) jak się wezmą za niego takie "Pc Lab'y" to kto tam wie, ale tytuł "Best Buy czyli stosunek ceny do możliwości" to zapewne ma już w kieszeni.

 

No ale nawet w ciepły dzień przy słabym procesorze jeżeli chodzi o pobór miałbym dwa nowe rekordy świata.

>>> KLIK <<<

>>> KLIK <<<

Stary rekord 208, nowy 211.

 

>>> KLIK <<<

>>> KLIK <<<

Stary rekord 2.44, nowy 2.47.

 

Naprawdę nie maksowałem ustawień, napięcia mostka, pamięci, napięcia procka, taktowanie procka ustawione +/-

Należy pamiętać że pracował tylko jeden wentylator (ten środkowy), mogłem strzelić "pokazówkę" z dwoma Sunon-ami jak widać nie trzeba i Silentium PC dla procków "TDP 100-125W" to wręcz zbawienie w tak ciepłe dni które nadchodzą, no i cisza... na Boga! cisza przy ustawieniu PWM.

 

Gdyby ktoś coś chciał napisać na temat tamtego usera "knopflerbruce`s" z Norwegii to niech spojrzy na jego profil

 

>>> KLIK <<<

 

to nie jest jakiś "chłopek roztropek z pierwszej łapanki", to doświadczony overclocker zapewne z niezłą bazą sprzętu do OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to się zdziwisz kolego, ale nie będę zdradzał tego co już niedługo nastąpi ;)

A cóż ma nastąpić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w rękach SilentiumPC napisałem email o chęć recenzji na forum Pclab dwóch chłodzeń to jak wyślą to odpowiedniki muszą być do

Fortis 2 XE1226 i Grandis XE1236 myślę że po trzy do każdego starczy.

Z tych co podałeś

Thermalright HR-02 Macho

Scythe Ashura

Thermalright TRUE Spirit 140 Power

mogę bezproblemowo dostarczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@max:

Na jakim CPU? Jak będę miał chwilę czasu, to przetestuję Grandisa z Shadow Wingsami bq. Zobaczymy jaka jest różnica. Muszę przyznać, że jestem zaskoczony pracą fabrycznych śmigiełek przy niskim RPM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

By więcej gratów do domu nie przywozić to myślę że FX 8320 po OC 4.5ghz powiedzmy 1.45V będzie tutaj dobrym pomysłem na wygrzanie tych chłodzeń. Jak nie pasuje można procka z glutem ale tu sensu nie widzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szykowałby się unikatowy test, przy niezłym papu ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te coolery są tak polskie, że aż z dumy mają na sobie napis MADE IN CHINA, jak każdy produkt od SilentiumPC. Jak dla mnie niszowy producent i komentarze typu "dobre, bo polskie" lub "trzeba wspierać polską gospodarkę" zostawcie dla siebie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co nie jest produkowane w Chinach? Firma jest polska i dochód idzie do nich, a oni odprowadzają podatki, więc wspieramy polską gospodarkę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te coolery są tak polskie, że aż z dumy mają na sobie napis MADE IN CHINA, jak każdy produkt od SilentiumPC. Jak dla mnie niszowy producent i komentarze typu "dobre, bo polskie" lub "trzeba wspierać polską gospodarkę" zostawcie dla siebie :)

 

Tja ;) bo inni to produkują w krajach w których są bazy producentów :E

 

Zobacz na telewizory, gdzie były kiedyś produkowane a gdzie są dziś produkowane. Potężne firmy odzieżowe które kasują x10 za ten sam produkt wyprodukowany w Pakistanie, Birmie czy innym tanim kraju, który możesz dostać x10 taniej w supermarketach.

 

No i znów będę wspierał swoje Polskie bo mamy montownię w Polsce.

Niedawno kupiłem do sypialni tani telewizor Funai 29FL553P/10N

Po zobaczeniu ceny i świadomości że kiedyś lata temu jako sprzedawca sprzedawałem setki Funajów LCD i wszyscy byli zadowoleni bo cenę do możliwości miały, mają i mam nadzieję że będą mieć na bardzo wysokim poziomie.

618zł z przesyłką z rabatem w sklepie gdzie mam zniżkę? 5 lat gwarancji? tylko brać

 

>>> KLIK <<<

Od razu pozdrowienia dla AGDLAB<>PCLAB bo recenzja bardzo mnie przekonała.

W teście jest o nierównym podświetleniu, no ale Oni używają profesjonalnych testów, a po przeanalizowaniu teoretycznego braku minusów zrozumiałem że to dobry produkt.

Mój ma literkę "N" czyli brak nagrywania z USB - obraz jest fenomenalny.

I tak jak Funai nigdy nie kłamał tak nie kłamie

Kontrast jest statyczny

Czas reakcji czarny<>biały<>czarny

Podany pobór to pobór maksymalny czyli 29W a nie "eco sreko przy nie wiadomo jakim podświetleniu".

5 lat gwarancji w cenie, czyli 20% ceny gdy rozszerzamy gwarancję o dodatkowo 3 lata przy telewizorze z 2 letnią gwarancją.

Nie mam kompleksów że mam "Funaja" bo w latach 90tych jak się jeździło do Berlina na zakupy do kupione odtwarzacze Funai działają do dziś, a w samych Niemczech do dziś pełno ludzi ma Funaje... my jak zwykle mamy "kompleks naklejki".

Mam też Panasonica, Soniacza ale dlatego kupiłem bo była wyjątkowa okazja a nie że marka - Panasonic LED miał 5 lat gwarancji za darmochę (2 lata temu była taka promocja ze strony Panasonica), a Sony... no cóż Sony miał jakiś błąd w systemie bo cena wynosiła pewnego dnia jakieś 60% ceny z dnia poprzedniego :E więc przygarnąłem najwyższy model LCD jaki wówczas produkował Sony w cenie podstawowego modelu :E)

 

Tak tak, kupuj zachodnie firmy które mają naklejki "made in china", nie kupuj polskich marek z napisem "made in china"... GOOD JOB! :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mamy od 2 godzin profesjonalny test. Nie podaje linka bo to reklama konkurencji.

W skrócie - miałem nosa na 200%

 

COOLER POZAMIATAŁ PRZY OBCIĄZENIU PRZY MOCNYCH JEDNOSTKACH.

 

Tylko o wiele droższe konstrukcje z nim wygrały.

 

Plusy to cena cena cena i jeszcze raz cena do jego MOŻLIWOŚCI.

 

Minusy to średnia jakość wykonania, ale to przez mega atrakcyjną cenę, pamiętajcie że średnia jakość to nie jest zła jakość bo utarło się że jak film/produkt/cokolwiek ma ocenę 7/10 to jest to dno bo tylko 9/10 i 10/10 się liczy

Minus - skomplikowany montaż - fakt, troszkę trzeba się nagimnastykować, ale mam na to metodę - dajcie to komuś z rodziny kto ma malutkie paluszki i z 10 lat na karku, nawet nie trzeba śrubokręta. Dorosły człowiek ma za grube paluchy do tych śrubek.

Minus - wentylatory na 1500rpm, tak, ich kultura nie jest wysoka bo się odnosi tą kulturę do ich pracy przy 800-1100rpm przy pełnym wsparciu PWM. Gdy weźmiemy te GF12025 do innych przy 1500rpm to może się okazać że i wcale nie są głośniejsze i wcale nie są słabsze od innych konstrukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test jest na frazpc, ale taki sobie ten test, skoro nie ma w nim chociażby hr-02 macho..

 

/edit

@Lipton rzeczywiśćie :)

 

Widać, że dużo czasu zostało poświęcone na stworzenie recenzji, lecz autor widzi same zalety, "oh ah jaki ten grandis super", że aż podchodzi to pod artykuł sponsorowany ;)

 

/edit2

 

Recenzja RyszardGTS nie jest artykułem sponsorowanym, szczegóły w poście poniżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz tam EreBossa, który w teście laba wypadł lepiej od HR-02 Macho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać, że dużo czasu zostało poświęcone na stworzenie recenzji, lecz autor widzi same zalety, "oh ah jaki ten grandis super", że aż podchodzi to pod artykuł sponsorowany ;)

 

Zauważyłem te same "minusy" które zauważyli profesjonalni testerzy.

 

Pisałem o:

- "męczeniu podstawy frezarką"

- braku niklowania

- różnicy pomiędzy PWM a 1500rpm (jest w tekście - jest głośniej ale przy takiej wydajności 55CFM musi być głośniej)

 

Nie zauważyłem tylko tych miękkich finów, może w profesjonalnym teście są inne wytyczne. (I nie tylko wzorowałem się moim Spire bo kiedyś posiadając firmę providerską oraz sklep internetowy ze sprzętem, a aktualnie mam kolegę który nadal ma sklep komputerowy trochę radiatorów w życiu widziałem i macałem).

 

I oświadczam że nie współpracuje z firmą Silentium PC, nie pobrałem żadnego wynagrodzenia czy to w formie rzeczowej czy finansowej za tą recenzję. Firma Silentium PC nie zleciła mi wykonanie tej recenzji, to moja inicjatywa.

 

Jeżeli nadal nie wierzysz w moje oświadczenie to napisz mocniejsze słowa na forum by były oficjalne i potwierdzone w formie elektronicznej jaką jest forum www. Na priv podaj mi swoje dane. Ja zrobię printscreena forum, udam się do notariusza by potwierdził wiarygodność tej strony. Po czym udam się z prawnikiem pod podany przez Ciebie adres i potwierdzisz mi na piśmie że to był Twój wpis co też potwierdzisz danymi ze Swojego dowodu osobistego, a potem samo się potoczy...

 

Nie pomawiaj innych bo z kk212 już sporo osób dostało bęcki, a z kc23 można wystąpić na drogę cywilną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, odnośnie chłodzenia, fajne, proste, sprawne... i w tej cenie bezkonkurencyjne.

Odnośnie recenzji.... :E Jest w porządku jak na reckę użytkownika, brakuje mi tylko zdjęcia całości w obudowie. No i zapomniałeś o tym iż może być problem przy starszych płytach z mocno rozbudowana i wysoką sekcją chłodzenia NB i zasilania a także pamięci RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

/ciap/

 

I oświadczam że nie współpracuje z firmą SilentiumPC, nie pobrałem żadnego wynagrodzenia czy to w formie rzeczowej czy finansowej za tą recenzję. Firma SilentiumPC nie zleciła mi wykonanie tej recenzji, to moja inicjatywa.

 

Jeżeli nadal nie wierzysz w moje oświadczenie to napisz mocniejsze słowa na forum by były oficjalne i potwierdzone w formie elektronicznej jaką jest forum www. Na priv podaj mi swoje dane. Ja zrobię printscreena forum, udam się do notariusza by potwierdził wiarygodność tej strony. Po czym udam się z prawnikiem pod podany przez Ciebie adres i potwierdzisz mi na piśmie że to był Twój wpis co też potwierdzisz danymi ze Swojego dowodu osobistego, a potem samo się potoczy...

 

Nie pomawiaj innych bo z kk212 już sporo osób dostało bęcki, a z kc23 można wystąpić na drogę cywilną.

 

thumbup.gifthumbup.gifthumbup.gif

 

Ciekawe, czy da się na to namówić, czy popuszczą mu zwieraki i zapoda jakiś durny wykręt. lol2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...