Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

MaxForces

Test chłodzeń na platformie Intel

Rekomendowane odpowiedzi

Czas na platformę intela.

Raczej najbardziej popularna podstawka u Intela obecnie to 1150 z serią procesorów Haswell.

Nie tak dawno zostały odświeżone procesory na tą podstawkę z myślą o osobach podkręcających. Czy coś się zmieniło w kwestii schłodzenia nowych jednostek Devil's Canyon?

 

Platforma testowa:

Płyta główna:Gigabyte Z97 Gaming 5

mot_picphp.jpg

 

Procesor: Intel i7 4790K @ 4.5GHz vcore 1.2V Vcore przy AVX 1.225V

in-1.jpg

 

Karta graficzna:EVGA GeForce GTX660 Ti FTW Signature 2

untitled.png

 

Obudowa:Fractal Design FD-CA-DEF-R4-WH-W Define R4 Arctic White

fr.jpg

Wentylacja obudowy:

Przód:2xSilent Series R2 140mm

Tył:Swiftech Helix 140mm

Top:APEVIA CF12SL-BBL 120mm

Dół:ENERMAX TB SILENCE UCTB12

Wszystkie wentylatory były ustawione na 5V.

 

Test

W każdym chłodzniu została użyta pasta termoprzewodząca Arctic Cooling MX2. Do obciążenia samego CPU został użyty program OCCT 4.4.0, test trwał 20min. Do obciążenia CPU + GPU została użyta gra Battlefield 3 w trybie sieciowym na mapie Caspian Border 64 graczy. Rozgrywka tura 900 średnio 40-45min. Temperatura otoczenia 24C klimatyzowane.

 

 

 

Na pierwszy ogień idzie OCCT z AVX.

8O4lhLE.jpg

oc1-1.jpg

 

oc2.jpg

Jest gorąco i to na każdym chłodzeniu. Problem nadal pozostał złe odprowadzanie ciepła do radiatora. Różnice są małe pomiędzy chłodzeniami. Wygrywa te które najbardziej dociśnie IHS do rdzenia. ARCTIC Freezer Xtreme Rev.2 omijał bym szerokim łukiem przy obecnych procesorach Intela, montaż koszyka na kołki plastikowe nie spisuje się i docisk jest niewystarczający.

 

bf1-3.jpg

bf3-7.jpg

W wymagających grach i nie tylko jest już o wiele chłodniej, ale nadal widać jak nie ma prawidłowego odprowadzania ciuepła z czapki procesora do radiatora.

 

gpi.jpg

Wykres dla ciekawości.

 

Tym o to sposobem po zobaczeniu takich wyników doszedłem do wniosku że nie ma najmniejszego sensu testowania kolejnych chłodzeń. Glut jak był tak pozostał, nadal problem z odprowadzaniem ciepła. Suma sumartów nie ważne ile wydasz na chłodzenie 150zł czy 300zł ważne by chłodzenie jak najbardziej docisnąć do IHS.

 

Prawda bolesna, po raz kolejny osoby podkręcające zostały wydymane. Nic nie pozostaje jak samemu naprawić błąd Intela.

 

 

Test będzie powtórzony po zmianie gluta pod czapką.

 

 

 

CDN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GJ Max :thumbup:;)

 

No cóż glut pod czapką robi swoje, proc sie gotuje a heat-pipy letnie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety ale dopóki Intel stosuje "gluta" to losowość temperatur CPU może być zbyt losowa. Sam do tej pory staram się testować wyłącznie na Sandy Bridge :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle GJ! :thumbup: MaxForces :D

 

Ale dopiekłeś chłodzonkom tym diabełkiem :devil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DZięki.

Nikt nie ma obiekcji że OCCT pokazuje 1.62V na CPU?

Bo na benchmarku specjaliści uwierzyli w takie napięcie na CPU z glutem pod czapką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ UP

Nie od dziś wiadomo, że aplikacje mogą gubić się w odczytach tylko po prostu "znaffcy z BMK" zrobią wszystko byleby Cię zdyskredytować za to, że burzysz im "politykę forum" :D Sam bawiłem się OCCT, też miałem przekłamania voltażu i się tym nie przejmowałem - po prostu konfrontowałem to z odczytami i ustawieniami z BIOSu, CPU-Z i jeszcze jakąś aplikacją. Swoją drogą dziwię się, że "znaffcy z BMK" na to nie wpadli bo przy takim voltażu CPU by się po prostu zjarał bez mega-porządnego LC ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DZięki.

Nikt nie ma obiekcji że OCCT pokazuje 1.62V na CPU?

Bo na benchmarku specjaliści uwierzyli w takie napięcie na CPU z glutem pod czapką.

 

Co, będziesz się teraz tu wypłakiwał w kołnierz?

Trochę samokrytyki i profesjonalizmu, tego Tobie życzę, może wtedy nie będą się z Ciebie śmiać :)

Również od siebie polecam słownik ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat brzmi "Test chłodzeń na platformie Intel". Nie jest to temat o pogaduchach o firmach co która, z kim, dlaczego i za ile.

Wszelkie flame, spam, offtop będą odpowiednio nagradzane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

omegab76 (nie chcę zaśmiecać wątku, więc zamieszczam odp. w spoilerze)

 

 

No i co z tego? Czy chłodzeniom SPC czegoś brakuje jeśli chodzi o kulturę pracy i wydajność?Więcej pretensji miałbym do AAB, które robi sobie jaja z importu. Nie dość, że taki P6 PWM w pierwszej rewizji był cholernie drogi (159 PLN...), to jeszcze pakowali chłodzenie w zwykły kartonik po kubku.Obudowy sprzedają się dobrze, chłodzenia sprzedają się dobrze. Zasilacze? Trafiły się słabsze partie i tyle. Sam je krytykuję, ale tym moja ocena różni się od Twojej, że ja umiem docenić inny sprzęt tego producenta.Każdemu mogą zdarzyć się mniejsze lub większe błędy. Poczytaj o Asusie i jego problemie z R9 280X. Też powiesz, że reszta ich produktów to chłam?Ja się cieszę, że na polskim rynku mamy taką markę jak SPC. Nie obchodzi mnie to, czy robią ten sprzęt czy ściągają zza Wielkiej Wody (:D). Jest przynajmniej konkurencja. A prawda jest taka, że forumowicze BMK i OVC utworzyli kółko wzajemnej adoracji pt. jak zniszczyć SPC. Teraz pytanie, czy jest to wynik działalności marketingowej SPC na forach, czy świadomego zniechęcenia marką wynikającego z użytkowania sprzętu tego dystrybutora.

 

 

Żeby nie było OT, to odniosę się do testu. Wyniki mnie nie zdziwiły. Być może otworzy to klapki na oczach tym, którzy nadal wierzą w sens zakupu Phanteksa PE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda nerwów. Na BMK kóło różańcowe i tak rozwaliło cały temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ UP

To samo sugerowałbym zrobić co niektórym "ekspertom" z forum BMK ale widać oni uważają, że są w pełni profesjonalni a nagminne łamanie ich własnego regulaminu i bluzganie na użytkowników o innej opinii niż "elity z forum BMK" to dla nich po prostu chleb powszedni...Cóż, są fora i prawie-fora...

 

Dlatego BMK posiada miano FORUM :)

 

 

"Być może otworzy to klapki na oczach tym, którzy nadal wierzą w sens zakupu Phanteksa PE."

Tak, Spartan w każdym komputerze! Nikt nie chce zniszczyć SPC tylko wygnać z forów ich kiepskich akwizytorów ;)

Żeby była jasność, nie mam zastrzeżeń do wydajności fery i fortisa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że ma to odwrotny skutek do zamierzonego. Zamiast skupić się na stronie marketingowej, próbujecie umniejszać całej randze firmy. A to moim zdaniem jest już świństwo.

No i te wycieczki o język max'a. Każdy kto choć trochę bawił się w OCCT powinien wiedzieć, że program ten ma tendencje do przekłamań Vcore. No, ale dla Was to jest zbyt skomplikowane do pojęcia. Tak samo jak to, że glut na DC to nadal katastrofa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glut jak glut, docisk jest słaby i nawet najlepsza pasta nie "rozwinie skrzydeł" przy takim podejściu.

 

1b%20CPUIHS_575px.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i niestety monopolista pokazuje jak sie klienta traktuje :/ Nie wiem czy to celowy zabieg zeby poprzez wysoka temperature skrocic zywot cpu czy poprostu kladziemy gowna bo do kogo innego pojda jak nie do nas, w obu przypadkach wszystko to za nie mala kase :/ I pozniej sie okazuje ze kupilismy sobie chlodzenie za kilkaset zlotych i ono ledwo co wyrbia. Jednym slowem jest coraz gorzej bo proces technologiczny idzie w dol wydzielanie ciepla przy tym na papierze spada a w rzeczywistosci okazuje sie calkowicie co innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta teoria jest całkowicie mylna i wyciągnięta na podstawie jednej sztuki.

 

Zdejmowałem kilka czapek i docisk był ewidentnie najlepszy z możliwych , ilość pozostałej pasty na rdzeniu była praktycznie zerowa , wszystko wypłynęło na boki.

 

Docisk nie ma nic wspólnego z rozwijaniem skrzydeł przez pasty , tylko w zależności od docisku różnice między pastami będą się powiększać lub spłaszczać , a za to odpowiedzialna jest rezystancja cieplna pasty.

 

CLP daje taki spadek ze względu na swoje właściwości , nawet lut stosowany przez intela nie ma szans.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Side identyczne zachowanie było na 4770K. Zależy jak docisnołeś maięś różne wyniki. Blok na CPU na hama dociskałem by pare stopni urwać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Side identyczne zachowanie było na 4770K. Zależy jak docisnołeś maięś różne wyniki. Blok na CPU na hama dociskałem by pare stopni urwać.

Odniosłem się co do ewentualnego słabego docisku czapki do rdzenia i to nie jest problemem , przy słabej paście i słabym docisku byłaby całkowita tragedia. A Ty piszesz o czym innym ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żle cię zrozumiałem. Wy o silikonie łączącym, tu nie ma się do czego doczepić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test będzie powtórzony po zmianie gluta pod czapką.

 

 

 

CDN

I jak efekty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekamy na ten skalp, a trochę czasu już minęło ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czekaj dalej :lol2: , przecież wyniki były podane dawno temu :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czekaj dalej :lol2: , przecież wyniki były podane dawno temu :E

 

 

Gdzie masz niby te pomiary po skalpie :hmm:

 

Edit.

Pomijam oczywiście to co wrzucił tomcug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...