Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

MaxForces

Poprawianie błędu Intela w I7 4790K

Rekomendowane odpowiedzi

Od premiery rodziny procesorów Haswell minęło już sporo czasu i nie jeden się już przekonał na swojej skórze że owe procesory osiągają wysokie temperatury w programach wygrzewających z załączoną opcją AVX.

Winowajcą jest pasta termoprzewodząca pomiędzy rdzeniem a IHS (potocznie czapką).

Nie tak dawno intel wprowadził na rynek nowe wersje dla tych co podkręcają i7 4790K i i5 4690K z ponoć lepszą pastą termoprzewodzącą. Co się okazało nadal problem pozostał złego odprowadzania ciepła do radiatora. Nowa pasta jaka została użyta okazała się fikcją nic niezmieniającą w tej kwestii.

 

Rozwiązanie to ściągnięcie IHS i naprawienie tego co Intel po raz drugi spartaczył.

Opisywać procedury usunięcia nie będę. Poradników jest masa w internecie na ten temat.

 

Do dzieła.

s1-5.jpg

Jeszcze cały z gwarancją

 

s2-4.jpg

Chwilka nerwowej roboty i IHS odleciał tak samo jak gwarancja na CPU

 

s3-2.jpg

Po czyszczeniu silikonu

 

s4-1.jpg

Jeżeli ktoś nakłada pastę przewodzącą prąd lepiej zabezpieczyć rezystory koło rdzenia. Ja użyłem Phobya Liquid Metal Thermal Compound Paste LM odpowiednik Coollaboratory Liquid

 

s5-1.jpg

Dobrze też mieć kobietę w domu to można ukradkiem podprowadzić lakier bezbarwny do paznokci. Przyda się jako izolator rezystorów.

 

 

Platforma testowa:

Płyta główna:Gigabyte Z97 Gaming 5

mot_picphp.jpg

 

Procesor: Intel i7 4790K @ 4.5GHz vcore 1.2V Vcore przy AVX 1.225V

in-1.jpg

 

Karta graficzna:EVGA GeForce GTX660 Ti FTW Signature 2

untitled.png

 

Obudowa:Fractal Design FD-CA-DEF-R4-WH-W Define R4 Arctic White

fr.jpg

Wentylacja obudowy:

Przód:2xSilent Series R2 140mm

Tył:Swiftech Helix 140mm

Top:APEVIA CF12SL-BBL 120mm

Dół:ENERMAX TB SILENCE UCTB12

Wszystkie wentylatory były ustawione na 5V.

 

Test

W każdym chłodzniu została użyta pasta termoprzewodząca Arctic Cooling MX2. Do obciążenia samego CPU został użyty program OCCT 4.4.0, test trwał 20min. Do obciążenia CPU + GPU została użyta gra Battlefield 3 w trybie sieciowym na mapie Caspian Border 64 graczy. Rozgrywka tura 900 średnio 40-45min. Temperatura otoczenia 24C klimatyzowane. To sama co była w poprzednich dwóch testach.

 

Na pierwszy ogień idzie OCCT z AVX.

s6.jpg

Myślę że pewne osoby będą teraz zadowolone i nie będą zasypywały pytaniami.

 

sz1.jpg

sz2.jpg

Spadek o parę stopni celcjusza. Pozwoli to teraz potraktować CPU wyższym Vcore. Chłodzenie w końcu zaczęło się nagrzewać.

 

sz3.jpg

W mniej wymagających czynnościach też spadek temperatury. Tu akurat nic skalpowanie nie dało poza lepszym samopoczuciem.

 

Konkluzja?

1.Teraz będzie można pozwolić sobie na zwiększenie zasilania procesora i taktowania.

2.Można przeprowadzić test chłodzeń dla nielicznych co odważyli się ściągnąć IHS ze swojego procesora

3.Stracona gwarancja na procesor

 

Aktualizacja

W nocy coś mi nie dawało spokoju ? Tak jakby różnica temperatur była coś mała.

Więc IHS zdjąłem jeszcze raz i krawędź łączącą IHS z PCB procesora potraktowałem papierem ściernym 1500. Zeszlifowałem coś 1mm.

za4-1.jpg

 

Efekt następujący.

 

za2-1.jpg

za3-1.jpg

za1-1.jpg

 

Teraz można zacząć szukać maksimum MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojechałeś grubo Max! :D

Demontaż IHSa, wymiana przewodnika ciepła i jeszcze polerowanko - ślicznie spadły temperatury.

Coś podejrzewam że niedługo pokażesz naprawdę dobry wynik OC tego procesora :glodny:

 

ComboCrew_zps208cd093.png

YOU WIN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnice i tak są małe , więc nowa pasta jest wyraźnie lepsza albo clp źle zaaplikowane. U mnie na 3570k/3770k to spadek na poziomie 28stopni , na 4770k 26stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Max a moze zamontuj chlodzenie bezposrednio na rdzeniu i sprawdz temperatury mozy masz poprostu diabelnie goraca sztunie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałby mieć podkładki dystansowe, tak jak kiedyś miały athlony z gołym rdzeniem, aby cały docisk nie spoczywał na rdzeniu. Inaczej mógłby go pokruszyć. Inna sprawa że wysokość proca by się zmniejszyła i nie wiem czy chłodzenie miałoby odpowiedni docisk. Dalej co by trzymało proca w podstawce, bo socket zamyka się na IHS z tego co widziałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałby mieć podkładki dystansowe, tak jak kiedyś miały athlony z gołym rdzeniem, aby cały docisk nie spoczywał na rdzeniu. Inaczej mógłby go pokruszyć. Inna sprawa że wysokość proca by się zmniejszyła i nie wiem czy chłodzenie miałoby odpowiedni docisk. Dalej co by trzymało proca w podstawce, bo socket zamyka się na IHS z tego co widziałem.

to najmniejszy problem, blok miałem bez koszyka założony

 

Różnice i tak są małe , więc nowa pasta jest wyraźnie lepsza albo clp źle zaaplikowane. U mnie na 3570k/3770k to spadek na poziomie 28stopni , na 4770k 26stopni.

jest nałożona jak powinna być nbałożona tak samo jak była na 4770K

CoolLaboratory LIquid Ultra--świeża- 10min

7TRcErl.jpg

 

Ic diamond po 7 dniach

fRwkinn.jpg

Tylko że to na wodzie a nie na AC

 

Max a moze zamontuj chlodzenie bezposrednio na rdzeniu i sprawdz temperatury mozy masz poprostu diabelnie goraca sztunie :D

Tak blok wyląduje, AC z IHS będę robił

 

Pojechałeś grubo Max! :D

Demontaż IHSa, wymiana przewodnika ciepła i jeszcze polerowanko - ślicznie spadły temperatury.

Coś podejrzewam że niedługo pokażesz naprawdę dobry wynik OC tego procesora :glodny:

 

ComboCrew_zps208cd093.png

YOU WIN.

Na wodzie

AC 4.7-4.8 by AVX przeszło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To skąd te małe różnice? Noctua nie daje rady?

 

Ja ci podałem różnice na macho , który wydajnościowe nie jest za dobry.

 

Przetarłeś papierem czapę od drugiej strony praktycznie do gołej miedzi i posmarowanej clp? Poza tym to co pokazałeś na focie starczyłoby na przesmarowanie min dwóch cpu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica taka że jednak coś tam zmienili.

Druga strona posmarowana, przecierać nie przecierałem tak samo nie przecierałem przy 4770K. Z tego na zdjęciu poszło na drugą stronę.

 

Właśnie dlatego zeszlifowałem 1mm z czapki od strony PCB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę te hswl w porównaniu do Ivy to są straszne grzałki :Up_to_s:

Tak z ciekawości wykonałem 20min pomiar w OCCT z AVX i i7 3770k@ 4.6Ghz 1.29v (oskalpowany + CLP + AC MX2) chłodzony dużo gorszym coolerem (SilentiumPC Fortis) osiągnął 79C na najgorętszym rdzeniu. Temperatura pokojowa 23.2C.

hswll pewnie bym ugotował na tym chłodzeniu :E

Ciekawe ile spadnie temperatura na jadącym do mnie Grandisie :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • W sumie to są mody i są mody. Z jednej strony jest taki np. M&B: Bannerlord, gdzie podstawowa gra jest bardzo dobra, a mody to czasami taki Eagle Rising, czyli kompletna przeróbka. Na drugim końcu spektrum mamy np. gry Paradoxu, gdzie na czoło wysuwa się Cities: Skylines 2,  gdzie gra jest goła i Paradox wprost wręcz oczekuje, że community naprawi grę modami, bo sama gra jest goła. Bethesda wpada w tę drugą kategorię.   W takim razie wychodzi na to że nie każde modowanie to frajerstwo, jak samo studio swoją grę wspiera, poprawia i rozszerza, to OK - ale w przypadku Bethesdy, która wydała bubel bo przecież moderzy naprawią, to już jak najbardziej frajerstwo.
    • Unikać podatków można próbować zawsze i jednocześnie da się zarabiać nawet płacąc podatki więc generalnie niczego to nie zmienia w wątku flipperów. No i przypominam że najwyższe stadium rozwoju flippera to nie jest wywalanie 500k i 100k na remont tylko rezerwacja i odsprzedanie cesji 
    • https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-granite-ridge-zen5-desktop-cpus-with-6-and-8-cores-and-170w-tdp-spotted-in-transit
    • Mam ~10000zł przygotowane na budżet. Sklep nie ma znaczenia (prawdopodobnie i tak będę brał osobno każdą część ze sklepu gdzie taniej, nawet zza granicy). Monitor już mam (5120x1440). System, peryferia (klawiatura itp) też już mam. Jedyne co to wentylatory do dokupienia jeśli będzie trzeba. PC będzie wykorzystywane do gier (rozdzielczość j.w. co chyba odpowiada 4K) oraz praca (programowanie na maszynach wirtualnych, tworzenie gier, obróbka wideo). Praca głównie w programach Adobe (Premier Pro, After Effects, Photoshop) oraz JetBrains.   Na razie przygotowałem sobie coś takiego pezet - sprawdź listę zakupową w x-kom.pl (yenfp29sn)   Na czym mi zależy Dysk - Dużo miejsca dlatego dysk 4TB. 2TB może się szybko skończyć. RAM - Może warto do 64GB dołożyć? Płyta główna - Obowiązkowo Wi-Fi. Obudowa - Nie wiem dlaczego, ale akwarium mi się podoba.   Jestem w stanie trochę dopłacić jeśli jakiś komponent jest bardziej "przyszłościowy".   Z góry dzięki za wszelką pomoc!
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...