Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Obudowa mATX która pomieści 4xHDD ?

I jest tania?

Są takie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, GoodUser napisał:

I jest tania?

Są takie?

Po pierwsze to nie jest właściwy temat (najlepiej założyć nowy, lub poszukać jakiegoś związanego z NASem lub macierzą.

mATX to format płyty głównej, a nie rozmiar obudowy.  W przypadku obudów na pełne ATX, było to mniej więcej ustandaryzowane i ze stojących dzieliły się na mini-tower, midi tower oraz big tower, a uzależnione to było głównie od liczby frontowych zatok 5.25" (oraz 3.5"). Oczywiście szła za tym liczba śledzi na PCI z tyłu. Poza tym były desktopy.

Obecnie obudowy robi się o przeróżnym kształcie, nierzadko przekonfigurowywalne w środku i ciężko cokolwiek ze sobą skorelować, poza tym że w większej się więcej zmieści.

mATX to najpopularniejszy format i większość obudów ma limit 4 lub nieraz 3 dysków twardych. Rzadziej się spotyka takie co mają limit 2, 1 lub brak slotów 3.25" (są też dyski 2.5", już pomijam m2 i inne rozwiązania).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Obudowa_komputera

A tania, to pojęcie względne. Zwykłe plastikowo-stalowe to można na OLX/Allegro lokalnie za grosze dostać (nierzadko nawet za darmo)

Na pewno powinien być przepływ powietrza przez dyski, bo nawet te nowe z helem wewnątrz potrafią się nieźle nagrzać (oczywiście nie jest to CPU, czy GPU), ale jak jest dysk nad dyskiem i po parę mm odstępu, to powinien być jakiś nadmuch z boku (chyba że obudowa zapewnia). Temperaturę dysków można monitorować za pomocą S.M.A.R.T.

Edytowane przez evil_core
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, GoodUser napisał:

I jest tania?

Są takie?

Ile TB HDD masz do zapchania w tą obudowę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Minciu napisał:

Ile TB HDD masz do zapchania w tą obudowę?

W sumie to 2x500 i 2x1TB,po prostu mam dyski luzem i chciałem to gdzieś upchać w jedną obudowę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
30 minut temu, GoodUser napisał:

W sumie to 2x500 i 2x1TB,po prostu mam dyski luzem i chciałem to gdzieś upchać w jedną obudowę.

No to wypas wsam raz na szrota. 5TB mieści dzisiaj 2.5". A 3.5" łyka do 18TB. Zła droga chcesz iść. 

Za 1000zl możesz kupić jakąś kieszeń na NAS pod ten złom, ale i tak nie warto. Sprzedaj ten staroc i kup coś współczesnego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Minciu napisał:

No to wypas wsam raz na szrota. 5TB mieści dzisiaj 2.5". A 3.5" łyka do 18TB. Zła droga chcesz iść. 

Za 1000zl możesz kupić jakąś kieszeń na NAS pod ten złom, ale i tak nie warto. Sprzedaj ten staroc i kup coś współczesnego.

Jeżeli chodzi o CMR(SMR to szrot) i tradycyjne dyski to 2.5" jest ograniczony do 4TB (choć robi się raczej tylko 2TB obecnie, a SSD 8TB) oraz 20TB w przypadku 3.5 od ponad roku.

Obudowy są tak tanie(prawie za darmo), tak że nie problem zrobić z tego macierz(ciężko będzie takie dyski sprzedać). Tylko należy zrobić mirror/RAID1 z nich. Najlepszy będzie BTRFS w tym wypadku, bo pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń na dyskach o różnej pojemności). Jak padnie jeden dysk, to się jeden dysk wymienia i nie traci danych (dwa rzadko naraz padają). Ale ja bym zaczął od sprawdzenia S.M.A.R.T.a czy te dyski już nie mają badblocków (n.p. CrystalDiskInfo pod Windowsem). Z BTRFSem można po kolei dyski wymieniać(jak będą padać) na większe i cieszyć się większą przestrzenią (jak znajdzie się budżet/zajdzie taka potrzeba)

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

6-12TB SMR 3.5" będzie nie wolniejszy niż 1TB 7200rpm 3.5"

4-5TB 2.5" SMR będzie nie wolniejszy 500GB 3,5" ze średniowiecza. 

Tak czy siak cała ta panda to jakieś zabytki. 

2,5" to 5TB

3,5" to 18TB

SSD to ... cena ogranicza pojemność bardziej niż możliwości dysków :D 2,5" spokojnie zmieści 30TB, ale nasza kieszeń nie koniecznie musi pomieścić banknoty na taki SSDk. https://www.proshop.pl/Dysk-SSD/Intel-Solid-State-Drive-D5-P5316-Series-solid-state-drive-3072-TB-PCI-Express-40-x4-NVMe/2972401

skąd wiem? bo kupiłem sobię 16 dysków SMR i miałem okazję już je zapełniać. Pod gry no problemo. Pod jakiś backup pamiątek rodzinnych, wolałbym zrobić wydruk do albumu niż na HDD trzymać. Ostatecznie jak ma być na HDD, to ze dwa dyski CMR, kolegi zabytki mogą się nadać :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, Minciu napisał:

6-12TB SMR 3.5" będzie nie wolniejszy niż 1TB 7200rpm 3.5"

4-5TB 2.5" SMR będzie nie wolniejszy 500GB 3,5" ze średniowiecza. 

Tak czy siak cała ta panda to jakieś zabytki. 

2,5" to 5TB

3,5" to 18TB

SSD to ... cena ogranicza pojemność bardziej niż możliwości dysków :D 2,5" spokojnie zmieści 30TB, ale nasza kieszeń nie koniecznie musi pomieścić banknoty na taki SSDk. https://www.proshop.pl/Dysk-SSD/Intel-Solid-State-Drive-D5-P5316-Series-solid-state-drive-3072-TB-PCI-Express-40-x4-NVMe/2972401

skąd wiem? bo kupiłem sobię 16 dysków SMR i miałem okazję już je zapełniać. Pod gry no problemo. Pod jakiś backup pamiątek rodzinnych, wolałbym zrobić wydruk do albumu niż na HDD trzymać. Ostatecznie jak ma być na HDD, to ze dwa dyski CMR, kolegi zabytki mogą się nadać :D 

SMR będą szybkie po pierwszym zapisie, ale po nadpisaniu blodów, się już wewnętrznie pofragmentują i odczyt/zapis sekwencyjny w końcu będzie podobny do losowego.

Ten 30TB dysk to chłam QLC. Poniżej TLC nie schodzę, jeżeli chodzi o SSD. Takie coś odłączone od pradu po dwóch miesiącach uszkodzi część danych, a każdą komórkę można zapisać ~100 razy. A tylko dwa razy tańsze niż TLC.

Jeżeli chodzi o zdięcia  formie papierowej, to po czasie moga zanikać. Już pomijam losowe wypadki jak zgubienie/zalanie/podarcie. Nawet na takim 500GB zmiesci się conajmniej tysiąć razy więcej zdięć, niż w albumie o tych wymiarach

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Przy 30tb 100x zapis QLC to 3000tbw na gry starczy na hoho i jeszcze trochę. Na zdjęcia SSD w żadnej formie nie są dobre. Bo SSD jak zdycha to na amen i wszystko znika. 

Tylko że ten z linku ma akurat takie parametry TBW:
22.93PB (przypadkowe), 104.55PB (sequenziell)

1PB = 1000TB

23PB = 23.000TB do nawet 104.000TB

Twoje TLC raczej tyle nie uciągną nawet jak będziesz je codziennie nacierał basamem ;) 

Więc wiesz już na jakim poziomie jest Twoja wiedza o dyskach? :D 

17 minut temu, evil_core napisał:

Jeżeli chodzi o zdięcia  formie papierowej, to po czasie moga zanikać. Już pomijam losowe wypadki jak zgubienie/zalanie/podarcie. Nawet na takim 500GB zmiesci się conajmniej tysiąć razy więcej zdięć, niż w albumie o tych wymiarach

gubienie, zalenie podarcie zdjeć w albumie? Prędzej dysk a nawet dwa zdechną na raz jak przypadkie porwiesz zdjęcia w albumie. A żeby te zdjęcia zanikły na wydruku, to musiałbyś chyba wykonać druk gównem na gównie za 5gr sztuka ;) 

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
28 minut temu, evil_core napisał:

.... Nawet na takim 500GB zmiesci się conajmniej tysiąć razy więcej zdięć, niż w albumie o tych wymiarach

Ale jak nigdy na nie nie spojżysz, to ich wartość będzie 1000x mniejsza niż tych z wydruku czy powieszonych naścianie. Wiem bo mam takie stare klasyki i nowoczesne. Te nowoczesne na HDD to w zasadzie niczym się nie róznią od zbieractwa śmieci w domu. Niby fajnie ale... nawet nie wiadomo co tam leżu bo nikt nie zagląda ;) A jak pójdziemy w piach, to format poleci albo dysk na śmietnik i tyle po nas zostanie ;) 

Czasem brakuje mi klasyka, bo 10x się pomyślało zanim zwolniło się migawkę, a wszytko co się strzeliło szło na papier. teraz to w archiwum u mnie leża zdjęcia nieba, palca, sufitu, missclick i nawet nie ma komu tego posprzątać ;)

Edytowane przez Minciu
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi