Skocz do zawartości
zmuuda

Nieostrości pewnych okien i programów

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jestem nowy na forum, więc nie wiem czy wybrałem prawidłowy dział, ale ten wydawał się być najbliższy mojemu problemowi.

Szukałem podobnego problemu, ale nie mogłem znaleźć nic konkretnego.

Otóż, dziś dostałem nowego laptopa. Jest to HP Envy. 2 karty graficzne. Jedna zintegrowana Intel HD graphics 4600 i GeForce GT 750M.

Po parunastu minutach użytkowania, zauważyłem pewne nieostrości w niektórych oknach czy też programach. W większości oknach systemowych jest okey, ale

gdy pobiorę niektóre programy, okna w nich są mniej ostre. Nie jest to jakaś wielka różnica, ale w momencie kiedy mam wyświetlacz Full HD 1920x1080 trochę

mnie to irytuje. Ciężko mi opisać dokładniej ten problem, dlatego też załączam screeny. Na nich również nie widać jakiś ogromnych różnić, ale to wina jakość screenów.

Załączam też ss np. z youtuba, na którym też widać te nieostrości. Proszę spojrzeć na ikonę po prawej-górnej stronie "prześlij".

PS: Ściągałem najnowsze sterowniki ze strony nvidi i nic.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź

Linki:

Screen 1

Screen 2

Screen 3

Screen 4

screen 5

Edytowane przez zmuuda

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Popraw screeny ponieważ nie działają.

już powinno być ok

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawdź, czy zmiana ustawień ClearType albo "dpi" czcionek, poprawi sytuację.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ustawienia cleartype nie pomogły. Za to zmniejszenie dpi polepszyło wygląd tych okien które wcześniej były mało ostre, lecz pogorszyło ostrość tych, na których wcześnie było okey.

Screeny: ( teraz program spoko, ale np. google nieostre )

ss1

ss2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Próbowałeś zwiększać rozmiar czcionek ?

Możesz zmienić wielkość tylko jednego elementu (gdzie występują problemy), z poziomu tego menu :

Filmik : LINK,

Opis : LINK.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wydaję mi się, aby zmiana rozmiaru czcionek pomogła gdyż problem nie koniecznie tyczy się czcionki, ale całych okien, wraz z obrazami. Sprawa z boku wygląda tak jakby,

okna systemowe były przystosowane do rozdzielczości full HD, ale inne, poboczne aplikacje ściągnięte już nie, nawet ikony np. Youtube. Dlatego też te okna są lekko nieostre.

Tylko, czy to w ogóle jest możliwe? Opisuję tak, aby przybliżyć sedno sprawy. Proponujecie coś jeszcze zrobić ?

Edytowane przez zmuuda

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ewentualnie zmień kompozycje na "Klasyczny windows". Znacząco poprawi wydajność i może rozwiązać twój problem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możesz napisać jak to zrobić? bo wchodząc w personalizację, mogę zmienić tylko kompozycję, która obejmuje tło pulpitu, dźwięk i wygaszacz ekranu...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziwny ten problem. Po podłączeniu laptopa przez hdmi pod telewizor, okna wyglądają już dobrze. Bittorrent jest normalnie ostry, mając obraz zarówno w laptopie jak i w telewizorze widać znaczną różnicę. Czy to może być problem wyświetlacza? Tylko niezrozumiałe jest, dlaczego w takim razie okna systemowe są dobre, a np. oknma programów czy innych już nie :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam!

Mam podobny problem na moim laptopie ASUS N550JK. Podobny problem zaobserwowałem w na Laptopie który był na wystawie w sklepie. Wszystkie drivery w najnowszych wersjach. A obraz w niektórych oknach jest rozmyty nie ostry. O dziwo w wirtualnej maszynie mam zainstalowany Windows 7 i tam obraz w wszystkich oknach jest MEGA ostry. Jakieś pomysły ktoś tak też miał ?

Ciężko to ubrać w słowa wiec złączam dwa screeny.

Windows 8.1

Windows 7 na VM

W systemie natywnym Windows 8.1 wszystkie dodatkowe okna (w tym przypadku menedżer urządze, CPU-Z, ESET, Open Office) sa takie jakby rozmyte.

Windows 7 odpalony na VM wszystko jest MEGA ostre.

Dodatkowo zbotowałem Ubuntu z pendriv-a i tam obraz jest idealnie ostry.

Edytowane przez stitoo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak to już w laptopach z matrycą FullHD, gdzie standardowo skalowanie elementów i okien jest ustawione na 120% lub więcej.

By wyłączyć skalowanie się okien należy wejść do:

Panel sterowania\Wygląd i personalizacja\Ekran

i przesunąć suwak na najmniejszy

Minus jest tego taki, że teraz przy tej rozdzielczości i ekranie 15,6" wszystko będzie ostre i wyraźne ale dość małe i dla niektórych niewygodne.

Ciężko to ubrać w słowa wiec złączam dwa screeny.

Windows 8.1

Windows 7 na VM

W systemie natywnym Windows 8.1 wszystkie dodatkowe okna (w tym przypadku menedżer urządze, CPU-Z, ESET, Open Office) sa takie jakby rozmyte.

Windows 7 odpalony na VM wszystko jest MEGA ostre.

Dodatkowo zbotowałem Ubuntu z pendriv-a i tam obraz jest idealnie ostry.

nic w tym dziwnego, nie zwróciłeś uwagi na wielkość okien, na Win 8 są większe bo masz włączone skalowanie, wyłącz je a będziesz miał to samo co na Win 7.

Edytowane przez R4zen

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O faktycznie nie zwróciłem na to uwagi. Zauważyłem też że jeśli przejadę tym suwakiem najbardziej w prawo (mniejsze) to wszystko jest ostre ale maciupkie. Wystarczy poniżej wybrać "Pozwól mi wybrać jeden poziom skalowani dla wszystkich elementów" tam znaczyć 125% przelogować się. Wszystko jest teraz tak jak trzeba przeskalowane i wszędzie ostre

Edytowane przez stitoo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi