Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Stefan999

Jak kupić używany laptop, czyli krótki poradnik.

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo często na forum spotykam się z ludźmi, którzy chcą kupić używany laptop. Niestety większość z nich nie zdaję sobie sprawy z tego jak wiele rzeczy trzeba wziąć pod uwagę przy zawieraniu takiej transakcji. Możemy w dosyć łatwy sposób stać się posiadaczem urządzenia, które nie spełnia naszych oczekiwań, a w dodatku ulegnie awarii znacznie szybciej niż się tego spodziewamy.

Na początek musimy określić czego szukamy, co nie zawsze to jest takie proste jakby się mogło wydawać. Należy pamiętać, że laptopy dzielą sie na wiele różnych grup postaram się je na początek określić.

Netbooki

Laptopy o przekątnej do 11.6" o niezbyt dużej wydajności i dobrych przebiegach na baterii. Zazwyczaj wyposażone w procesory Atom lub Bobcat/Jaguar. Ich główną zaletą jest niska cena, w dodatku w odróżnieniu od starszej, mobilnej konkurencji stosują normalne 2.5" dyski, więc nie będzie problemu ze skompletowaniem zestawu. Największą wadą jest niestety wydajność i problemy z rozbudową. Ram bywa często wlutowany i to w ilości, która ledwo zaspokoi potrzeby leciwego Windowsa XP, a pierwszy, jednordzeniowe Atomy ledwo zasługują na miano procesorów. To jest dobry wybór gdy zależy nam na niedużej wadze i nie lubimy szukać gniazdka elektrycznego, jednakże sprzęt nadaję się tylko do podstawowych zadań.

Subnotebooki

Urządzenia trochę większe od netbooków, bo co najmniej 12 calowe. Posiadają niskonapięciowe procesory, które od 45nm wersji potrafią poradzić sobie z nawet dosyć zaawansowanymi zadaniami. Subnotebooki są znacznie cięższe od netbooków, ale wydajniejsze, chociaż odbywa to się kosztem czasu pracy na baterii. Rozbudowa tych maluchów jest zazwyczaj możliwa, chociaż ograniczona do dysku i ram. Z tym pierwszym należy uważać, bo czasach Core Duo wielu producentów stosowało dyski 1,8".Dosyć drogie i powolne. Sprzęt nadaję się dla użytkowników, którzy cenią mobilność, ale potrzebują większej wydajności.

Biznesowe

Najczęściej wybierany sprzęt, oczywiście Subnotebooki też mogą być biznesowym mułem z fenomenalną jakością wykonania, ale tu skupię się na większych modelach. Biznesówki zaczynają się od 13 cali i kończą na 15. Jest to sprzęt najwyższej klasy, który powinien posłużyć latami. Producenci stosują wewnętrzne, bardzo restrykcyjne systemy kontroli jakości i materiały z najwyższej półki. Dzięki temu, że sprzęt jest większy ma znacznie więcej portów i bardzo często możliwość zastosowania dwóch baterii lub dwóch dysków. Te notebooki mają zazwyczaj pełnonapięciowe procesory lub możliwość ich zamontowania, upgrade ramu również nie jest niczym ograniczony. Laptopy skierowane dla wymagających, w zasadzie jedyny sprzęt jaki wart brać pod uwagę.

Gamingowe

Osobiście nie polecam kupowania używanych laptopów do gier, o ile nie posiadają co najmniej rocznej gwarancji. Zastosowanie zewnętrznej karty graficznej znacząco podnosi awaryjność notebooków i dlatego uważam, że sprzęt często nie wart ryzyka. Musimy uważać zwłaszcza na laptopy z grafikami od Nvidii, wyprodukowanymi przed 2009 rokiem.

Skoro już wiemy jaki szukamy model najwyższy czas poszukać konkretny egzemplarz.

Stan wizualny

To jak wygląda laptop może nam wiele powiedzieć o jego przeszłości, a także przyszłości w naszych rękach, pozwoli również zbić cenę . Każde odrapanie, odkształcenie czy plama działają na naszą korzyść w trakcie negocjacji. Tu mała uwaga: laptopa należy kupować osobiście i być przy tym tak bardzo upierdliwym jak to tylko możliwe, odrobina podejrzliwości również nie zaszkodzi. Jeżeli laptop nie będzie szanowany to jego wygląd nie musi być dla nas priorytetem, chociaż warto trochę pozrzędzić i poprzebierać.

Sprawność

Laptop musi nam posłużyć, a więc musi być sprawny, oczywiście jeśli posiadamy podzespoły, które nadają się do zamontowania w naszej przyszłej maszynie możemy się bez nich obyć, o ile potrafimy sami je wymienić lub ktoś zrobi ta za nas za uczciwą cenę. Naprawa laptopa również wchodzi w grę o ile taka inwestycja wyniesie nas mniej niż kosztuje sprawny egzemplarz. Jeżeli notebook ma być kompletnie sprawny, to istnieje wiele sposobów na sprawdzenie tego osobiście. Jeżeli kupujemy laptop zdalnie pozostaję nam tylko pytać i mieć nadzieję, że udzielona nam odpowiedź będzie się pokrywać z rzeczywistością.

Co i jak właściwie należy sprawdzać?

Przede wszystkim czy laptop się prawidłowo włącza, czy nie wydaję przy tym dziwnych dźwięków. Sprawdzamy zawiasy, czy stawiają właściwy opór, czy przy odchylaniu matrycy obraz się nie zniekształca. Testujemy również samą matrycę. Na ciemnym tle wypatrujemy bad pikseli, szukamy plam, zniekształceń i rozświetleń.

Następnie sprawdzamy porty, Wi-Fi i Bluetooth. Jeżeli notebook posiadam modem 3G to jego również. Dalej przechodzimy do klawiatury i przycisków fizycznych. Sprawdzamy czy działają i czy są stabilne.

Trzeba również sprawdzić dysk twardy pod kątem błędów i nie zaszkodzi również poznać pracę notebooka pod obciążeniem, czyli głośność chłodzenia i temperatury. Napędy optyczne, kamerki internetowe i mikrofony również zasługują na uwagę.

.......................................................................................................................................

Oczywiście nie wszystko da się sprawdzić dlatego warto mieć co najmniej 3 miesięczną gwarancję rozruchową.

Tekst niezbyt długi, bo pisany na tablecie za pomocą klawiatury ekranowej, więc z góry przepraszam za błędy i postaram się je naprawić w przyszłości. Temat rozwojowy, więc z czasem coś dopiszę. Jeżeli ktoś uwagi propozycję to z pewnością je rozważę i uwzględnie.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Polecane Laptopy

 

 

 

Poniżej 14,1"

*Thinkpad X60

+Bardzo dobra jakość wykonania

+Wygodna klawiatura

+Dysk 2,5"

-Kiepska matryca

-Niska wydajność

*Thinkpad X61

+Bardzo dobra jakość wykonania

+Wygodna klawiatura

+Dysk 2,5"

-Przeciętna matryca

Thinkpad X200

+Bardzo dobra jakość wykonania

+Wygodna klawiatura

+Dysk 2,5"

+Bardzo dobre przebiegi na baterii

+Jasna matryca podswietlana diodami LED

Thinkpad X201

+Bardzo dobra jakość wykonania

+Wygodna klawiatura

+Dysk 2,5"

+Bardzo dobre przebiegi na baterii

+Jasna matryca podswietlana diodami LED

+Niezła wydajność

Thinkpad x220

+Bardzo dobra jakość wykonania

+Wygodna klawiatura

+Dysk 2,5"

+Bardzo dobre przebiegi na baterii

+Wysoka wydajność

+Istnieją wersje z matrycą IPS

HP Elitebook 2560p

+Bardzo dobra jakość wykonania

+Wygodna klawiatura

+Dysk 2,5"

+Bardzo dobre przebiegi na baterii

+Jasna matryca podswietlana diodami LED

+Wysoka wydajność

Bardzo dobry design

 

 

Dlaczego głównie Thinkpady? Otóż w starszych subnotebookach innych stosowano egzotyczne dyski 1,8". Niedość, że są drogie to w dodatku dosyć rzadkie. Jeżeli nie stanowi to problemu to warto kupić HP 2510p, 2530p, 2540p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Nieczytelnie.

2) Niejasno.

3) Nieczytelnie :P

4) Mało informacji.

5) Nieczytelnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błędy stylistyczne, literówki, bardzo długie zdania. Jak dla mnie do poprawki i nie ze wszystkim się zgadzam, np. "Zastosowanie zewnętrznej karty graficznej znacząco podnosi awaryjność notebooków i dlatego uważam, że sprzęt często nie wart ryzyka". Uzasadnij proszę.

 

"Oczywiście nie wszystko da się sprawdzić dlatego warto mieć co najmniej miesięczną gwarancję rozruchową." - oczywiście, że da się wszystko sprawdzić i raczej pod tym kątem bym pisał ów poradnik. Od klawiszy klawiatury po wydajność grafiki. Tyle, że kto przy zdrowych zmysłach zgodzi się na 5h testu przed zakupem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie ze wszystkim się zgadzam, np. "Zastosowanie zewnętrznej karty graficznej znacząco podnosi awaryjność notebooków i dlatego uważam, że sprzęt często nie wart ryzyka". Uzasadnij proszę.
Tu nie ma co uzasadniać, bo to fakt.

W większości używek spotykane są jeszcze bardzo awaryjne układy starych serii. Możliwe, że nawet już po reballingu albo wygrzewaniu.

Dedykowane GPU w używce bez 6-12 miesięcznej gwarancji to zwiększenie ryzyka na uszkodzenia lub prawdopodobieństwo kupowania już wcześniej uszkodzonego laptopa.

Integry to jakoś tak bardziej pewnie... Choć... Znamy problemy z chipami AMD, NVIDIA też miała chipsety z iGPU, ale jak pamiętam nie padały tak szybko.

No tak czy siak...

Jest wiele niewiadomych i wiele w używce nie sprawdzisz. Można pamięć, dysk, baterię, działanie chłodzenia itp. Ale tego czy był naprawiany albo wygrzewany już niestety nie :( Chyba, że się znamy i umiemy rozkręcić laptopa + sprawdzić. Ale dobrze zrobiony reballing jest nie do poznania praktycznie. Fuszerkę się da... Ale teoretycznie tylko wg. mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tekst pisałem na tablecie, na mobilnej wersji Chrome. Poprawię i rozbuduje go na laptopie, jak będę miał czas. Co do długich zdań i błędów stylistycznych, to jak tak mam. Pisałem nawet dzięki temu dłuższą maturę z polskiego, ręcznie piszę jeszcze gorzej, ale to też poprawię. Planuję dodać polecane modele i może dopiszę do tego tablety. Do tysiąca złotych można mieć nawet dziesięciocalowy tablet z Windows 8, nie wspominając o Androidzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odrobinę zmodyfikowałem tekst. Planuje dodać polecane używane laptopy lub stworzyć oddzielny temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny byłby taki zbiorczy temat z wypisanymi "zaufanymi" używkami typu Dell Latitiude E6400, HP Elitebook 8440w czy też nowsze + ogólne porady dotyczące wyboru używanego laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie wystarczyłoby dopisać jakie serie są godne uwagi z używanych np z HP (z reguły) omijać używane Paviliony, albo wynalazki typu Acer e-machines bo wiadomo że nie są one jakoś (znowu z reguły) super żywotne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Intencje dobre, ale nietrafiony temat. Jak napisał mod nie da się dokładnie prześwietlić używki. A nawet jak kupujacy potrafi rozkręcić i obadać sprzęt to już widzę jak sprzedający mu na to pozwala albo sam to robi na życzenie i cyka fotki :E

 

Dużo tematów możnaby podwiesić, które (przynamniej w teorii) zaoszczędziłyby pisania w kółko tego samego np. wyszukiwanie sterowników dla początkujących, instalacja systemu, podstawowe czynności diagnostyczne, jak bezpiecznie surfować i ściągać materiały, jak dbać o kondycję systemu - i tak dalej.

 

Sam nawet mam gdzieś nieskończony materiał pt. "Podstawowa diagnostyka laptopa" ale go porzuciłem, bo to jest robota dla modów i adminów. No ale oni tylko kogoś tam upomną i tyle. Zgarniają swój hajs czy tam jakieś długopisy i bułki - nie wiem. Stanowiska już mają to po co sobie dokładać roboty ;) Tak ja to widzę.

 

A pierwsza sprawa jaka powinna zostać zrobiona w trybie natychmiastowym to oddzielenie działów "jaki laptop do 200zł ?" od tematów z usterkami. Fakt, że są one wszystkie przemieszane i nieuporządkowane jest dla mnie nie do pomyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prześwietlić się nie da, ale niekiedy wystarczy 15-20 minut z laptopem żeby poznać jego stan. Przeważnie da się szybciej, wystarczy wiedzieć na co zwrócić uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to byłby dobry pomysł, zrobić pod-fora jak w przypadku procesorów intel/amd

co kupić
i
awarie/upgrade/problemy
.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto wspomnieć również o systemie diagnostycznym wbudowanym w dellach latitude, a już ten od wersji Exx20 ładnie wszystko pokaże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lub chociaż stworzyć poddział dla gamingowych laptopów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy - wszystkim - Niech ta Wielkanoc będzie pełna pikseli szczęścia, megabajtów radości i gigaherców miłości! Wesołych Świąt! - a także przyjemnego korzystania ze skryptu   Niestety jego rozmiar trochę urósł - ale to ze względu na instalację DirectX oraz Visual-C-Runtimes w wersji offline - całość spakowana RARem Wersja V5: (data wydania 29.03.2024) https://wowo89.de/pliki/forum-pclab/skrypty/TuningWin11(wowo89.de)V5.rar - Usunięto problematyczne skanowanie i przywracanie integralności obrazu systemowego - Skanowanie i naprawianie plików systemowych - Usuwanie przestarzałych komponentów i sterowników - Pamięć wirtualna - ustawiana ręcznie przez użytkownika podczas wykonywania skryptu - Ustawienie progu zajęcia pamięci RAM przed użyciem pamięci wirtualnej (95%) - (Standardowo Windows zaczyna korzystać z pamięci wirtualnej już przy 80% zajęcia pamięci RAM) - Wyłączenie usług: wuauserv, wercplsupport, WerSvc - Zamknięcie aplikacji w tle, które są zintegrowane z oryginalnym systemem: Skype, Teams, OneDrive - Zablokowanie Autostartu dla aplikacji: Skype, Teams, OneDrive - Przeładowanie usług: wudfsvc, wercplwiz - Wyłączenie izolacji rdzenia - wyłączenie - useplatformclock - wyłączenie - disabledynamictick - włączenie - useplatformtick - Zmiana planu zasilania na najwyższą wydajność - usunięto, a w zamian użytkownik sam podczas wykonywania skryptu dokonuje wyboru który Plan zasilania ma być ustawiony - Skrypt usuwa preinstalowane aplikacje systemu Win10/Win11, oraz czyści rejestr z wpisów z nimi związanych: (zgodnie z prośbą użytkowników forum aplikacje związane z XBOX pozostały nienaruszone) - udoskonalono usuwanie aplikacji preinstalowanych, podczas wykonywania skryptu 2-3raz na tym samym komputerze, zdarzały się przypadki występowania błędu podczas deinstalacji już odinstalowanej aplikacji, teraz skrypt sprawdza czy dana aplikacja jest zainstalowana, jeśli jej nie ma, przechodzi do kolejnej, jeśli jest, usuwa ją i powiadamia użytkownika o poprawnym jej usunięciu. - Dodano instalację bibliotek DirectX (najnowsze na dzień wydania skryptu) - skrypt pyta użytkownika czy wykonać instalację - Dodano instalację bibliotek Visual-C-Runtimes (wersja Feb 2024) - skrypt pyta użytkownika czy wykonać instalację - Na zakończeniu skrypt wyświetla stosowną informację o zakończeniu działania i informuje użytkownika że system uruchomi się ponownie za 45sek (można przerwać odliczanie, zamykając okno skryptu - ta informacja również znajduje się w oknie skryptu)
    • Frimaware najnowszy 106. Filmow nie sprawdzalem tylko gry. Zrobie screeny jak wroce z pracy. 
    • Napisałeś przecież wyżej, że Fortis jest cichszy nawet od Noctuy, stąd moje argumenty. Mogę się jedynie zgodzić z tym, że nie zwróciłem uwagi, że użytkownik ma Ferę i kończmy tę dyskusję, bo odbiegamy od tematu.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...