Forum PCLab.pl: Haswell OC - wątek zbiorczy - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

• (17 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ostania »
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Haswell OC - wątek zbiorczy (modele : i5 4670K, i5 4690K, i7 4770K, i7 4790K)

#1 Użytkownik jest niedostępny   agent_x007 

• Mad man with a box
  • Ikona
  • Grupa: Moderatorzy

Napisany 19 Październik 2014 - 23:47

Z uwagi na coraz częściej pojawiające się pytania o OC procesorów z tematu, postanowiłem utworzyć wątek ogólny.
Służy on jako pomoc jeżeli ktoś ma problem z OC, albo pytania dodatkowe w jego sprawie.
Procesor Pentium G3258 posiada osobny wątek na forum (LINK), dlatego proszę o nie pisanie o nim w tym temacie.

Haswell - wątek zbiorczy (forum PCLab) : LINK

Wstęp - Opis ogólny architektury i zmiany w porównaniu do poprzednich procesorów (dla zainteresowanych) :
Anatomia Haswell'a : LINK [pl], LINK [eng],

Testy :

"Haswell" (modele 4670K oraz 4770K) -
1) PClab : LINK [pl],
2) Anandtech : LINK [eng],
3) Tom's Hardware : LINK [eng].

"Haswell Refresh" -
1) PCLab [pl] - LINK (modele NIE "K"),
2) Anandtech [eng] - LINK ("non-K").

"Devil's Canyon" (jest to ogólna nazwa odblokowanych procesorów serii Haswell Refresh, konkretniej - modeli i5 4690K oraz i7 4790K) :
1) PCLab [pl] : LINK,
2) Anandtech [eng] : LINK,
3) Tom's Hardware [eng] : LINK.

Interesujące artykuły oraz ciekawostki :
1) Porównanie Haswell'a do poprzedniej generacji (Ivy Bridge) : LINK,
2) Lista płyt polecana przez PCLab do OC w/w procesorów : LINK,
3) Wątek zbiorczy na forum PCL o płytach głównych dla procesorów Haswell : LINK
4) Skalowanie wydajności z OC pamięci :
- PCLab [pl] : LINK (oraz w porównaniu do procesora AMD FX-9590),

- Anandtech [eng] :
LINK.

Podstawowe zasady przy OC czegokolwiek :
1) Temperatura i napięcie są najważniejsze przy OC (zwłaszcza CPU), należy je bacznie obserwować w czasie testów stabilności,

2) Zmiana napięcia na rdzeniach [Vcore] potrafi drastycznie zmienić osiąganą w czasie testów temperaturę (oczywista-oczywistość : Obniżenie napięcia = Zmniejszenie temperatury, Podwyższenie = Wzrost),

3) Testy w programach syntetycznych nie dają 100% pewności, że dane ustawienie jest stabilne.
Pewność uzyskuje się dopiero po kilku dniach/tygodniach pracy na podkręconym komputerze.

4) Zaleca się zmienianie jednego parametru na raz (np. tylko napięcia Vcore, albo tylko częstotliwości rdzeni). Eliminuje to późniejsze "zgadywanie", która z wprowadzonych zmian zdestabilizowała komputer.

5) Nie można uszkodzić CPU/GPU/RAM, poprzez ustawienie zbyt wysokiej częstotliwości pracy. Zabójcze jest napięcie, a nie częstotliwość.

5) (Uprzedzając pytania) - Nikt nie wie ile można wyciągnąć z konkretnego egzemplarza, ponieważ nie ma dwóch identycznych kawałków krzemu na tej planecie. Z tego powodu wyniki innych użytkowników należy traktować jako wskazówki/ciekawostki.

Parametry krytyczne dla procesorów Haswell/Haswell Refresh :

Określenie kolorystyczne :
CZERWONY - Duża szansa uszkodzenia procesora.
POMARAŃCZOWY - Niebezpieczny poziom, mała lub średnia szansa na uszkodzenie procesora (zależna od konkretnego połączenia temperatura-napięcie), skraca "żywotność" CPU.
ŻÓŁTY - Dopuszczalny poziom do pracy "24/7".

Temperatura rdzeni (Core Temperature) : 
80/90/100C
 - Liczy się najwyższa (nie średnia) z wartości osiąganych przez aktywne rdzenie, w czasie testu programem testującym stabilność.

UWAGA
WSZYSTKIE niżej podane napięcia są zależne od osiąganej przez procesor temperatury - w procesorach Haswell/Ivy Bridge zazwyczaj osiąga się krytyczną temperaturę PRZED osiągnięciem niebezpiecznego napięcia. 
Należy także pamiętać o innych napięciach (nie wymienionych poniżej), a potrafiących także wpływać na stabilność, typu System Agent IOPLL, itp. oraz funkcjach jak LLC (Load Line Calibration) czy oszczędzanie energii.

Vcore (Napięcie rdzeni) : ~1,2V-1,45V
Vring (Napięcie magistrali pierścieniowej) : ~1,2V-1,4V
Vccin (Napięcie wejściowe, z którego "wytwarza się" Vcore) : 1,9V-2,1V

Ostatnia rada : Chłodny procesor, to szczęśliwy procesor.
"Szczęśliwe" procesory działają stabilniej i dłużej.
Dlatego należy pohamować się w podnoszeniu napięć i wyciskaniu "wszystkich soków" z ustawień do pracy 24/7 (normalnej).
Lepiej obniżyć napięcie i "stracić" to 100MHz, czy 200MHz, jeżeli operujemy wartościami bezpiecznymi, ale blisko krańcowych.

Artykuły o podkręcaniu (OC) :
PCLab [pl] : LINK,
Tom's Hardware [eng] : LINK,
Overclock.net [eng] : LINK

Dla zaawansowanych - zmiana pasty pod IHS'em :
Forum PCLab : LINK,
Overclock.net : LINK.

Programy do testowania/diagnostyki przy OC :
1) "CPU-z" : Pokazuje m.in. najważniejsze parametry procesora/płyty głównej/pamięci RAM (napięcie Vcore, obecną częstotliwość pracy, itd.) - darmowy.
Do pobrania : LINK

2) "GPU-z" : Widać w nim parametry karty graficznej, a w zakładce "Sensors" można na bieżąco sprawdzać jej temperaturę (ważna rzecz, ponieważ OC CPU może podnieść temperaturę GPU) - darmowy.

3) "HWMonitor" - Odczytuje dane z czujników znajdujących się w podzespołach naszego komputera (m.in temperaturę, napięcia, itp.) - darmowy,

4) "AIDA64" : "Kombajn" diagnostyczno-testujący, BARDZO przydatna rzecz - Płatny/Trial,

5) "OCCT"/"LinX"/"IBT" ("Intel Burn Test")/"Prime95" - Syntetyczne (sztuczne) programy obciążające nasz procesor, potrafią łatwo wskazać niestabilność naszych ustawień (ale jak pisałem wcześniej nie dają 100% pewności). Testy przeprowadzamy w jednym lub dwóch, w zależności od upodobań.

6) "memtest86+" : Program sprawdzający stabilność pamięci (bardzo przydatny przy sprawdzaniu pamięci RAM jeżeli podkręcamy ją po OC CPU), należy wgrać go na pendrive'a i uruchomić z niego komputer - darmowy,

7) "CoreTemp" : Prosty w obsłudze program pokazujący temperaturę rdzeni CPU - darmowy
Do pobrania : LINK (zalecam pobranie wersji "standalone", dostępnej pod "More Downloads").

Pozdrawiam i mam nadzieję, że temat będzie pomocny.

#2 Użytkownik jest niedostępny   Orgiusz 

• AGOIA
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 20 Październik 2014 - 07:40

Dużo roboty na nic. Beton i tak założy wątek o 4690K który nie idzie na 4GHz bo sie nie znam i zróbcie to za mnie

Do programów dorzucił bym IETU za profile sprzętowe które ułatwiają mniej ambitnym zabawę. Do linków HWBOT bo tam jest robiona baza profili ;]

#3 Użytkownik jest niedostępny   Sephiroth666 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 22 Październik 2014 - 20:16

Witam, z góry podkreślę, że z komputerami miałem mało styczności a dzis próbowałem dokonac overclockingu po raz pierwszy

Mój sprzęt
haswell i4690k
asrock fatality z97x killer (najnowszy bios)
r9 290

W biosie ustawilem
cpu ratio 46
cpu cache ratio 44
Vcore voltage 1.280
cache voltage 1.200
spread -disabled
bclk - auto
i tam jeszcze do 3 wartosci z voltage po 0.100

Po włączeniu windowsa i uruchomieniu core tempa mam caly czas podstawowe 3.5 ghz zreszta w samym biosie w 'oc tweaker' mam niby 4.6 ghz a a opcjach advanced 3.5 ghz
Proszę o pomoc bo jestem już wykończony i skończyły mi się pomysły...

#4 Użytkownik jest niedostępny   zbychu99 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 22 Październik 2014 - 20:28

Zapodaj jakiś program testowy cpu (prime 95 np)i sprawdz wtedy. W windowsie sie nie meczy to ma 3.5...
Zegary podnoszą się pod obciążeniem

Ten post był edytowany przez zbychu99 dnia: 22 Październik 2014 - 20:30

#5 Użytkownik jest niedostępny   Sephiroth666 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 22 Październik 2014 - 22:20

sprawdzalem grając w watchdogsy na ultra w wqhd

#6 Użytkownik jest niedostępny   Grzeechu 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 22 Październik 2014 - 22:47

Czy jest OK czy mam cos zmienic?

http://imgur.com/a/s2aeR

cpu ratio 44
cpu cache ratio 39
Spread Spectrum: Disabled
CPU OC Fixed Mode: Disabled
Internal PLL Overvoltage: Enabled
Pamiec RAM z profilu XMP ustawione na 2400 MHz cl10
CPU vcore ustawione w override na 1.305 + offset na +0.005 (w CPU-Z pokazuje 1.312 V)
Przy vcore 1.295 OCCT wurzucil blad po 11 minutach.
Cache voltage na auto ustawione.
CPU Load-Line Calibration: Level 5 (maksymalny)
Stany C1 itd. wylaczone

Probowalem na 4.5 GHz ale przy 1.35 vcore wyrzucal w ciagu 5 min blad occt a powyzej 1.35 nie chce krecic, wiec z wyzszym vcore nie sprawdzalem.

@EDIT
Zauwazylem cos dziwnego:
Dodaj obrazek
Dodaj obrazek
Dziwne skoki temperatury, podczas ktorych temperatura wzrasta i spada ilosc dostepngo RAMu, po czym temperatura spada i wzrasta ilosc dostepnego RAMu. Potrafi to ktos wyjasnic?

Ten post był edytowany przez Grzeechu dnia: 22 Październik 2014 - 23:46

#7 Użytkownik jest niedostępny   m@rcinpl 

• aeiou
  • PipPipPipPipPip

Napisany 23 Październik 2014 - 14:26

Strasznie duży v core...
Bios nowy...może zaktualizuj, zresetuj.
Ja u siebie zwiększyłem tylko vccin i v core...nic więcej nie ruszałem...

#8 Użytkownik jest niedostępny   5891michal 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 27 Październik 2014 - 08:29

Ja swojego i5 4670k podkręciłem do 4.5 na napięciu 1.38V Co ciekawe napięcie mam na sztywno ustawione i każdy program pokazuje 1.38V ale gdy sprawdzam miernikiem napięcie spada w idle a pod obciążeniem rośnie do zadanego 1.38V. Myślałem że na sztywno to znaczy cały czas niezależnie od obciążenia cpu.

#9 Użytkownik jest niedostępny   Orgiusz 

• AGOIA
  • PipPipPipPipPip

Napisany 27 Październik 2014 - 16:19

Zobacz post5891michal, o 27 Październik 2014 - 08:29, napisał(a):

Ja swojego i5 4670k podkręciłem do 4.5 na napięciu 1.38V(...)

To nie jest kręcenie - to jest zabijanie.

#10 Użytkownik jest niedostępny   IWon92 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 29 Październik 2014 - 10:56

Witam zamierzam podkręcić procesor i mam kilka pytań;
Mój komuter;
-I 5 4990k Muren 2
-ASRock Z97 PRO4 Z97
-Kingston DDR3 2x4GB- 1600Mhz HyperX Cenesis CL9
-Zasilacz ocz 700w Pro(Chyba wystarczy do modernizacji i na lata )
-Radeon 280x
-Antec Gamer Three Hundred z kompletem wentylatorów 5 szt.
-Dyski; 500gb (ST3500418as) ,500gb WDC (WD 500AAda-00S9B0) i 2TB (ST2000DM001) (jeden dysk 500Gb chyba do wymiany bo mam 9 błędów sektorowych i się jeszcze trzyma )

1. 4.7 GHZ przy napięcie 1.33 v maksymalnie minimum 1.316 temperatury w stresie max 74 stopnie przy teście OCCT 16 H i 90% pamieć wystarczy?
2. Ile i czym testować stabilność http://www.overclock...pic.php?id=8528 na takich ustawianiach wywala mi po 20 min a na occt 16 h i nic wiec jaki program mówi prawdę
3.Jakie napięcie jest maksymalne 1.35v na ten procesor by nie spalić go
4.Czy temperatura maksymalna 90 stopni to max jest na tego pracka maxymlna w stresie czy więcej by go nie uszkodzić

#11 Użytkownik jest niedostępny   dollo 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 30 Październik 2014 - 17:53

Problem z testem w OCCT
Witam,
może na wstępie parę informacji:
procesor: i7 4790k
chłodzenie: Zalman CNPS10X (większe nie mieści się w skrzynce)
płyta główna: ASrock Z97 Extreme6
karta graficzna: NVidia GeForce GTX770 (wersja OC)
ram: 4x4GB DDR3-2133

Procesor zakupiłem z myślą o małym OC stąd po małych testach udałem się do biosu płyty głównej w zakładce OC wybrałem 4,7 GHz zapisałem zmiany i zrobiłem test jednak domyślne ustawienia nie były zbyt udane za wysokie temperatury (93 C), za wysokie napięcia (1,35-1,38V), niska szybkość magistrali (99,6 MHz), oraz ram pracował na 1600, więc wróciłem do ustawień biosu i zrobiłem małe poprawki tj: magistrala na 100,5; napięcie 1,275V w tryb Adaptive Mode z lekkim offset (wspierałem się artykułem z PCLab), oraz zoptymalizowałem ustawienia ram: XMP profil 1. Po tych zmianach powróciłem do testów włączyłem LinX, 3 testy po 30 min wszystkie przeszły pomyślnie magistrala 100,44MHz napięcia 1,2749-1,2751V, temperatury od 74 do max 80C, a ram 2133. Gdybym w tym miejscu zakończył testy byłbym bardzo zadowolony jednak sprawa skomplikowała się po ściągnięciu i uruchomieniu OCCT podczas testu zaniepokoiły mnie wysokie napięcia na procesorze sięgające ponad 1,3V oraz temperatury ponad 90C kończą test po 3-4 minutach.

Proszę o pomoc, co może być powodem wzrostu napięcia ponad zadane? Nadmienię tylko że pozostałe ustawienia w biosie pozostały domyślne.

Ten post był edytowany przez dollo dnia: 30 Październik 2014 - 17:55

#12 Użytkownik jest niedostępny   creven777 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 03 Listopad 2014 - 16:37

Siema ! Chciałbym podkręcić mojego procka tak do 4,4 GHz - 4,5 GHz tylko jestem kompletnie zielony a na YT są tylko tutrioale na płytach ASUSA . Czy podkecanie na tej płycie jest bezpieczne ? Mógłby mi ktoś wytłumaczyć najaśniej jak się da żeby go podkeić, gdyż nie mam pojęcia co robić z tymi napięciami :) Dzięki !

#13 Użytkownik jest niedostępny   Nosane 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 05 Listopad 2014 - 11:57

Zobacz postdollo, o 30 Październik 2014 - 17:53, napisał(a):

Problem z testem w OCCT (...)

A testujesz z włączonym AVX? Przy adaptive mode mogą skakać napięcia do góry przy testach z AVX.

Zobacz postcreven777, o 03 Listopad 2014 - 16:37, napisał(a):

Siema ! Chciałbym podkręcić mojego procka tak do 4,4 GHz - 4,5 GHz tylko jestem kompletnie zielony a na YT są tylko tutrioale na płytach ASUSA . Czy podkecanie na tej płycie jest bezpieczne ? Mógłby mi ktoś wytłumaczyć najaśniej jak się da żeby go podkeić, gdyż nie mam pojęcia co robić z tymi napięciami :) Dzięki !

Może napisz chociaż jaka płyta i jaki procesor...

#14 Użytkownik jest niedostępny   JackDanielsv92 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 05 Listopad 2014 - 16:03

Witam

Tak sb testując co moja sztuka potrafi doszedłem do stabilnych 4,5 z vcore na 1.130v i 4,7Ghz z 1.250v ;)
Temperatury maksymalne na rdzeniach po oc na 4,7 w prime95 z avx 92 94 92 87C
Teraz atakuję 4,8Ghz i nie mogę go za nic ustabilizować nawet z 1.320v więcej mu nie dawałem po 5min testu wywala bsoda na przemian 124 z 101 .
Próbowałem zwiększać cpu input voltage na 1.9v ale nic to nie daje wyłączyłem oszczędzanie energi i speedstepa.
Na co warto jeszcze zwrócić uwagę w Uefi przy tak wysokim oc żeby go ustabilizować ?
Podejrzewam,że zrobi te 4,8 z niższym vcore tylko tajemnica tkwi gdzieś w ustawieniach i gdzie indziej jest za niskie napięcie :hmm:
A może płyta Asrock H87 Fatal1ty jest ograniczeniem chociaż sekcja przy oc jest tylko ciepła i napewno się nie przegrzewa.
Ma ktoś jakieś pomysły?

Ten post był edytowany przez JackDanielsv92 dnia: 05 Listopad 2014 - 16:04

#15 Użytkownik jest niedostępny   creven777 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 10 Listopad 2014 - 09:18

Witam~! Mam i5 4690k. Podkręciłem ją do 4,5 Ghz przy napięciu Vcore 1,192 V i VCCIN 1,74 Procesor po teście 10min niby bez żadnych błędów, ale czy może mi ktoś powiedzieć czy te wyniki w OCCT są prawidłowe. Załączyłem dwa zdjęcia nie wiem czy to są te ważne które w tym pomogą lecz max. rozmiar załącznika 100kb. Jeżeli Wam to bardziej pomoże mam inne zdjęcia tylko niewiem które wrzucić. Proszę o pomoc max temp. na najcieplejszym rdzeniu przy obciążeniu 100% 74'C . Dzięki !

Tu dwa kolejne zdjęcia temperatur, gdyż one mnie nie pokoją, że w idle nagle temp. do 45'C skacze i spada.

Załączone pliki

Ten post był edytowany przez creven777 dnia: 10 Listopad 2014 - 09:18

#16 Użytkownik jest niedostępny   AdRjiaN 

• LOW-END PC user
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Listopad 2014 - 09:46

godzina linx a

#17 Użytkownik jest niedostępny   crun 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Listopad 2014 - 09:48

pod kątem temperatur jest wszystko w porządku, ale wątpie, czy taki test wystarczy żeby zweryfikować stabilność procesora.

mój procek był katowany w sumie kilkanaście godzin różnymi testami a i tak pół roku później zobaczyłem blue screen wynikający z tego OC ;)

#18 Użytkownik jest niedostępny   embrion 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 11 Listopad 2014 - 07:46

Chyba trafilo mi sie srednie i5-4690K. Idzie na 4.3GHz @1.2V i zarowno obnizenie napiecia na 1.175V jak i podniesienia do 4.4GHz konczy sie dosc szybkim BSOD na LinX i OCCT. Przy okazji - na LinX (domyslne ustawienia) temperatura MAX na niektorych rdzeniach dobija do 85stC, a chyba lepiej, zeby nie przekraczala 80stC? Obudowa H440, na CPU dobra pasta, a na niej ThermalTake ULTRA 120 (zwykly) i Noiseblocker XLP 120mm PWM. Nie wiem czy to kwestia byc moze zle nalozonej pasty czy tego, ze wiatrak (podpiety oczywiscie pod CPU_FAN) nie wchodzi na wiecej niz 1380RPM, a wg spec. powinien dochodzic do 2000 RPM. Plyta glowna Z97 Extreme4.

Ten post był edytowany przez embrion dnia: 11 Listopad 2014 - 07:47

#19 Użytkownik jest niedostępny   vinsanity 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 13 Listopad 2014 - 16:10

Witam,
po wymianie chłodzenia na Silentium PC Fortis 2, udało mi się wykręcić 4690k na 4.4ghz przy napięciu 1.22V. Temperatury w OCCT po 1.5h teście wynosza max 75 stopni na rdzeń, średnio ok 72stopni.
Mam do was trzy pytania,
-dlaczego w OCCT pokazuje mi napiecie 1.25V skoro na sztywno jest ustawione 1.22V na płycie w UEFI?
-kręcić dalej, czy tak zostawić ? ewentualnie czy jest jakaś możliwość by obniżyć jeszcze temperaturę?
- ostatnie pytanie, czy do Fortisa 2 warto montować drugi wentyl ? bo jeśli są to różnicę 1-2 stopni to oczywiście nie, ale jeśli w granicach 5, to chyba warto się pokusić.

Prosze o rady bardziej doświadczonych użytkowników.

#20 Użytkownik jest niedostępny   severall 

• SRV 1954-1990
  • PipPipPipPipPip

Napisany 15 Listopad 2014 - 11:29

Czy ktoś z Was ma tutaj i7 4790K na Asrocku Z97 Extreme 4 ? BIOS w niej ma spieprzony tryb adaptive voltage. Obojętnie jakie damy VCore to nic do nie zmienia. Przykładowo dla mnie VID przy x45 jest 1,23V i jego zmiana nic nie daje w trybie adaptive. Można teoretycznie sobie poradzić z tym dając ujemny offset do wartości jaką chcemy tylko że płyta zmienia wtedy również Vcore w 800MHz co może skutkować nie stabilnościami w lekkim użytkowaniu.
Mam nadzieje że poprawią to w nowym biosie.

• (17 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ostania »