Skocz do zawartości
agent_x007

Haswell OC - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Z uwagi na coraz częściej pojawiające się pytania o OC procesorów z tematu, postanowiłem utworzyć wątek ogólny.

Służy on jako pomoc jeżeli ktoś ma problem z OC, albo pytania dodatkowe w jego sprawie.

Procesor Pentium G3258 posiada osobny wątek na forum (LINK), dlatego proszę o nie pisanie o nim w tym temacie.

 

Haswell - wątek zbiorczy (forum PCLab) : LINK

 

Wstęp - Opis ogólny architektury i zmiany w porównaniu do poprzednich procesorów (dla zainteresowanych) :

Anatomia Haswell'a : LINK [pl], LINK [eng],

 

Testy :

 

"Haswell" (modele 4670K oraz 4770K) -

1) PClab : LINK [pl],

2) Anandtech : LINK [eng],

3) Tom's Hardware : LINK [eng].

 

"Haswell Refresh" -

1) PCLab [pl] - LINK (modele NIE "K"),

2) Anandtech [eng] - LINK ("non-K").

"Devil's Canyon" (jest to ogólna nazwa odblokowanych procesorów serii Haswell Refresh, konkretniej - modeli i5 4690K oraz i7 4790K) :

1) PCLab [pl] : LINK,

2) Anandtech [eng] : LINK,

3) Tom's Hardware [eng] : LINK.

 

Interesujące artykuły oraz ciekawostki :

1) Porównanie Haswell'a do poprzedniej generacji (Ivy Bridge) : LINK,

2) Lista płyt polecana przez PCLab do OC w/w procesorów : LINK,

3) Wątek zbiorczy na forum PCL o płytach głównych dla procesorów Haswell : LINK

4) Skalowanie wydajności z OC pamięci :

- PCLab [pl] : LINK (oraz w porównaniu do procesora AMD FX-9590),

- Anandtech [eng] : LINK.

 

Podstawowe zasady przy OC czegokolwiek :

1) Temperatura i napięcie są najważniejsze przy OC (zwłaszcza CPU), należy je bacznie obserwować w czasie testów stabilności,

 

2) Zmiana napięcia na rdzeniach [Vcore] potrafi drastycznie zmienić osiąganą w czasie testów temperaturę (oczywista-oczywistość : Obniżenie napięcia = Zmniejszenie temperatury, Podwyższenie = Wzrost),

 

3) Testy w programach syntetycznych nie dają 100% pewności, że dane ustawienie jest stabilne.

Pewność uzyskuje się dopiero po kilku dniach/tygodniach pracy na podkręconym komputerze.

 

4) Zaleca się zmienianie jednego parametru na raz (np. tylko napięcia Vcore, albo tylko częstotliwości rdzeni). Eliminuje to późniejsze "zgadywanie", która z wprowadzonych zmian zdestabilizowała komputer.

 

5) Nie można uszkodzić CPU/GPU/RAM, poprzez ustawienie zbyt wysokiej częstotliwości pracy. Zabójcze jest napięcie, a nie częstotliwość.

 

5) (Uprzedzając pytania) - Nikt nie wie ile można wyciągnąć z konkretnego egzemplarza, ponieważ nie ma dwóch identycznych kawałków krzemu na tej planecie. Z tego powodu wyniki innych użytkowników należy traktować jako wskazówki/ciekawostki.

 

Parametry krytyczne dla procesorów Haswell/Haswell Refresh :

Określenie kolorystyczne :

CZERWONY - Duża szansa uszkodzenia procesora.

POMARAŃCZOWY - Niebezpieczny poziom, mała lub średnia szansa na uszkodzenie procesora (zależna od konkretnego połączenia temperatura-napięcie), skraca "żywotność" CPU.

ŻÓŁTY - Dopuszczalny poziom do pracy "24/7".

 

Temperatura rdzeni (Core Temperature) : 

80/90/100C - Liczy się najwyższa (nie średnia) z wartości osiąganych przez aktywne rdzenie, w czasie testu programem testującym stabilność.

 

UWAGA

WSZYSTKIE niżej podane napięcia są zależne od osiąganej przez procesor temperatury - w procesorach Haswell/Ivy Bridge zazwyczaj osiąga się krytyczną temperaturę PRZED osiągnięciem niebezpiecznego napięcia. 

Należy także pamiętać o innych napięciach (nie wymienionych poniżej), a potrafiących także wpływać na stabilność, typu System Agent IOPLL, itp. oraz funkcjach jak LLC (Load Line Calibration) czy oszczędzanie energii.

 

Vcore (Napięcie rdzeni) : ~1,2V-1,45V

Vring (Napięcie magistrali pierścieniowej) : ~1,2V-1,4V

Vccin (Napięcie wejściowe, z którego "wytwarza się" Vcore) : 1,9V-2,1V

 

Ostatnia rada : Chłodny procesor, to szczęśliwy procesor.

"Szczęśliwe" procesory działają stabilniej i dłużej.

Dlatego należy pohamować się w podnoszeniu napięć i wyciskaniu "wszystkich soków" z ustawień do pracy 24/7 (normalnej).

Lepiej obniżyć napięcie i "stracić" to 100MHz, czy 200MHz, jeżeli operujemy wartościami bezpiecznymi, ale blisko krańcowych.

 

Artykuły o podkręcaniu (OC) :

PCLab [pl] : LINK,

Tom's Hardware [eng] : LINK,

Overclock.net [eng] : LINK

 

Dla zaawansowanych - zmiana pasty pod IHS'em :

Forum PCLab : LINK,

Overclock.net : LINK.

 

Programy do testowania/diagnostyki przy OC :

1) "CPU-z" : Pokazuje m.in. najważniejsze parametry procesora/płyty głównej/pamięci RAM (napięcie Vcore, obecną częstotliwość pracy, itd.) - darmowy.

Do pobrania : LINK

 

2) "GPU-z" : Widać w nim parametry karty graficznej, a w zakładce "Sensors" można na bieżąco sprawdzać jej temperaturę (ważna rzecz, ponieważ OC CPU może podnieść temperaturę GPU) - darmowy.

Do pobrania : LINK

3) "HWMonitor" - Odczytuje dane z czujników znajdujących się w podzespołach naszego komputera (m.in temperaturę, napięcia, itp.) - darmowy,

Do pobrania : LINK

 

4) "AIDA64" : "Kombajn" diagnostyczno-testujący, BARDZO przydatna rzecz - Płatny/Trial,

Do pobrania : LINK

 

5) "OCCT"/"LinX"/"IBT" ("Intel Burn Test")/"Prime95" - Syntetyczne (sztuczne) programy obciążające nasz procesor, potrafią łatwo wskazać niestabilność naszych ustawień (ale jak pisałem wcześniej nie dają 100% pewności). Testy przeprowadzamy w jednym lub dwóch, w zależności od upodobań.

 

6) "memtest86+" : Program sprawdzający stabilność pamięci (bardzo przydatny przy sprawdzaniu pamięci RAM jeżeli podkręcamy ją po OC CPU), należy wgrać go na pendrive'a i uruchomić z niego komputer - darmowy,

Do pobrania : LINK

7) "CoreTemp" : Prosty w obsłudze program pokazujący temperaturę rdzeni CPU - darmowy

Do pobrania : LINK (zalecam pobranie wersji "standalone", dostępnej pod "More Downloads").

 

Pozdrawiam i mam nadzieję, że temat będzie pomocny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo roboty na nic. Beton i tak założy wątek o 4690K który nie idzie na 4GHz bo sie nie znam i zróbcie to za mnie

 

Do programów dorzucił bym IETU za profile sprzętowe które ułatwiają mniej ambitnym zabawę. Do linków HWBOT bo tam jest robiona baza profili ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, z góry podkreślę, że z komputerami miałem mało styczności a dzis próbowałem dokonac overclockingu po raz pierwszy

 

Mój sprzęt

haswell i4690k

asrock fatality z97x killer (najnowszy bios)

r9 290

 

W biosie ustawilem

cpu ratio 46

cpu cache ratio 44

Vcore voltage 1.280

cache voltage 1.200

spread -disabled

bclk - auto

i tam jeszcze do 3 wartosci z voltage po 0.100

 

Po włączeniu windowsa i uruchomieniu core tempa mam caly czas podstawowe 3.5 ghz zreszta w samym biosie w 'oc tweaker' mam niby 4.6 ghz a a opcjach advanced 3.5 ghz

Proszę o pomoc bo jestem już wykończony i skończyły mi się pomysły...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapodaj jakiś program testowy cpu (prime 95 np)i sprawdz wtedy. W windowsie sie nie meczy to ma 3.5...

Zegary podnoszą się pod obciążeniem

Edytowane przez zbychu99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest OK czy mam cos zmienic?

 

http://imgur.com/a/s2aeR

 

cpu ratio 44

cpu cache ratio 39

Spread Spectrum: Disabled

CPU OC Fixed Mode: Disabled

Internal PLL Overvoltage: Enabled

Pamiec RAM z profilu XMP ustawione na 2400 MHz cl10

CPU vcore ustawione w override na 1.305 + offset na +0.005 (w CPU-Z pokazuje 1.312 V)

Przy vcore 1.295 OCCT wurzucil blad po 11 minutach.

Cache voltage na auto ustawione.

CPU Load-Line Calibration: Level 5 (maksymalny)

Stany C1 itd. wylaczone

 

Probowalem na 4.5 GHz ale przy 1.35 vcore wyrzucal w ciagu 5 min blad occt a powyzej 1.35 nie chce krecic, wiec z wyzszym vcore nie sprawdzalem.

 

 

 

@EDIT

Zauwazylem cos dziwnego:

ZsHAvJ5.png

bf9sjSH.png

Dziwne skoki temperatury, podczas ktorych temperatura wzrasta i spada ilosc dostepngo RAMu, po czym temperatura spada i wzrasta ilosc dostepnego RAMu. Potrafi to ktos wyjasnic?

Edytowane przez Grzeechu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie duży v core...

Bios nowy...może zaktualizuj, zresetuj.

Ja u siebie zwiększyłem tylko vccin i v core...nic więcej nie ruszałem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego i5 4670k podkręciłem do 4.5 na napięciu 1.38V Co ciekawe napięcie mam na sztywno ustawione i każdy program pokazuje 1.38V ale gdy sprawdzam miernikiem napięcie spada w idle a pod obciążeniem rośnie do zadanego 1.38V. Myślałem że na sztywno to znaczy cały czas niezależnie od obciążenia cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego i5 4670k podkręciłem do 4.5 na napięciu 1.38V(...)

 

To nie jest kręcenie - to jest zabijanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam zamierzam podkręcić procesor i mam kilka pytań;

Mój komuter;

-I 5 4990k Muren 2

-ASRock Z97 PRO4 Z97

-Kingston DDR3 2x4GB- 1600Mhz HyperX Cenesis CL9

-Zasilacz ocz 700w Pro(Chyba wystarczy do modernizacji i na lata )

-Radeon 280x

-Antec Gamer Three Hundred z kompletem wentylatorów 5 szt.

-Dyski; 500gb (ST3500418as) ,500gb WDC (WD 500AAda-00S9B0) i 2TB (ST2000DM001) (jeden dysk 500Gb chyba do wymiany bo mam 9 błędów sektorowych i się jeszcze trzyma )

 

 

 

1. 4.7 GHZ przy napięcie 1.33 v maksymalnie minimum 1.316 temperatury w stresie max 74 stopnie przy teście OCCT 16 H i 90% pamieć wystarczy?

2. Ile i czym testować stabilność http://www.overclock.pl/komentarze/viewtopic.php?id=8528 na takich ustawianiach wywala mi po 20 min a na occt 16 h i nic wiec jaki program mówi prawdę

3.Jakie napięcie jest maksymalne 1.35v na ten procesor by nie spalić go

4.Czy temperatura maksymalna 90 stopni to max jest na tego pracka maxymlna w stresie czy więcej by go nie uszkodzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z testem w OCCT

Witam,

może na wstępie parę informacji:

procesor: i7 4790k

chłodzenie: Zalman CNPS10X (większe nie mieści się w skrzynce)

płyta główna: ASrock Z97 Extreme6

karta graficzna: NVidia GeForce GTX770 (wersja OC)

ram: 4x4GB DDR3-2133

 

Procesor zakupiłem z myślą o małym OC stąd po małych testach udałem się do biosu płyty głównej w zakładce OC wybrałem 4,7 GHz zapisałem zmiany i zrobiłem test jednak domyślne ustawienia nie były zbyt udane za wysokie temperatury (93 C), za wysokie napięcia (1,35-1,38V), niska szybkość magistrali (99,6 MHz), oraz ram pracował na 1600, więc wróciłem do ustawień biosu i zrobiłem małe poprawki tj: magistrala na 100,5; napięcie 1,275V w tryb Adaptive Mode z lekkim offset (wspierałem się artykułem z PCLab), oraz zoptymalizowałem ustawienia ram: XMP profil 1. Po tych zmianach powróciłem do testów włączyłem LinX, 3 testy po 30 min wszystkie przeszły pomyślnie magistrala 100,44MHz napięcia 1,2749-1,2751V, temperatury od 74 do max 80C, a ram 2133. Gdybym w tym miejscu zakończył testy byłbym bardzo zadowolony jednak sprawa skomplikowała się po ściągnięciu i uruchomieniu OCCT podczas testu zaniepokoiły mnie wysokie napięcia na procesorze sięgające ponad 1,3V oraz temperatury ponad 90C kończą test po 3-4 minutach.

 

Proszę o pomoc, co może być powodem wzrostu napięcia ponad zadane? Nadmienię tylko że pozostałe ustawienia w biosie pozostały domyślne.

Edytowane przez dollo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema ! Chciałbym podkręcić mojego procka tak do 4,4 GHz - 4,5 GHz tylko jestem kompletnie zielony a na YT są tylko tutrioale na płytach ASUSA . Czy podkecanie na tej płycie jest bezpieczne ? Mógłby mi ktoś wytłumaczyć najaśniej jak się da żeby go podkeić, gdyż nie mam pojęcia co robić z tymi napięciami :) Dzięki !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z testem w OCCT (...)

A testujesz z włączonym AVX? Przy adaptive mode mogą skakać napięcia do góry przy testach z AVX.

 

Siema ! Chciałbym podkręcić mojego procka tak do 4,4 GHz - 4,5 GHz tylko jestem kompletnie zielony a na YT są tylko tutrioale na płytach ASUSA . Czy podkecanie na tej płycie jest bezpieczne ? Mógłby mi ktoś wytłumaczyć najaśniej jak się da żeby go podkeić, gdyż nie mam pojęcia co robić z tymi napięciami :) Dzięki !

Może napisz chociaż jaka płyta i jaki procesor...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Tak sb testując co moja sztuka potrafi doszedłem do stabilnych 4,5 z vcore na 1.130v i 4,7Ghz z 1.250v ;)

Temperatury maksymalne na rdzeniach po oc na 4,7 w prime95 z avx 92 94 92 87C

Teraz atakuję 4,8Ghz i nie mogę go za nic ustabilizować nawet z 1.320v więcej mu nie dawałem po 5min testu wywala bsoda na przemian 124 z 101 .

Próbowałem zwiększać cpu input voltage na 1.9v ale nic to nie daje wyłączyłem oszczędzanie energi i speedstepa.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę w Uefi przy tak wysokim oc żeby go ustabilizować ?

Podejrzewam,że zrobi te 4,8 z niższym vcore tylko tajemnica tkwi gdzieś w ustawieniach i gdzie indziej jest za niskie napięcie :hmm:

A może płyta Asrock H87 Fatal1ty jest ograniczeniem chociaż sekcja przy oc jest tylko ciepła i napewno się nie przegrzewa.

Ma ktoś jakieś pomysły?

Edytowane przez JackDanielsv92

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam~! Mam i5 4690k. Podkręciłem ją do 4,5 Ghz przy napięciu Vcore 1,192 V i VCCIN 1,74 Procesor po teście 10min niby bez żadnych błędów, ale czy może mi ktoś powiedzieć czy te wyniki w OCCT są prawidłowe. Załączyłem dwa zdjęcia nie wiem czy to są te ważne które w tym pomogą lecz max. rozmiar załącznika 100kb. Jeżeli Wam to bardziej pomoże mam inne zdjęcia tylko niewiem które wrzucić. Proszę o pomoc max temp. na najcieplejszym rdzeniu przy obciążeniu 100% 74'C . Dzięki !

 

Tu dwa kolejne zdjęcia temperatur, gdyż one mnie nie pokoją, że w idle nagle temp. do 45'C skacze i spada.

post-497012-141560662169_thumb.png

post-497012-141560669015_thumb.png

post-497012-141560732737_thumb.png

post-497012-141560733548_thumb.png

post-497012-141560745349_thumb.png

post-497012-141560749551_thumb.png

Edytowane przez creven777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pod kątem temperatur jest wszystko w porządku, ale wątpie, czy taki test wystarczy żeby zweryfikować stabilność procesora.

 

mój procek był katowany w sumie kilkanaście godzin różnymi testami a i tak pół roku później zobaczyłem blue screen wynikający z tego OC ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba trafilo mi sie srednie i5-4690K. Idzie na 4.3GHz @1.2V i zarowno obnizenie napiecia na 1.175V jak i podniesienia do 4.4GHz konczy sie dosc szybkim BSOD na LinX i OCCT. Przy okazji - na LinX (domyslne ustawienia) temperatura MAX na niektorych rdzeniach dobija do 85stC, a chyba lepiej, zeby nie przekraczala 80stC? Obudowa H440, na CPU dobra pasta, a na niej ThermalTake ULTRA 120 (zwykly) i Noiseblocker XLP 120mm PWM. Nie wiem czy to kwestia byc moze zle nalozonej pasty czy tego, ze wiatrak (podpiety oczywiscie pod CPU_FAN) nie wchodzi na wiecej niz 1380RPM, a wg spec. powinien dochodzic do 2000 RPM. Plyta glowna Z97 Extreme4.

Edytowane przez embrion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

po wymianie chłodzenia na Silentium PC Fortis 2, udało mi się wykręcić 4690k na 4.4ghz przy napięciu 1.22V. Temperatury w OCCT po 1.5h teście wynosza max 75 stopni na rdzeń, średnio ok 72stopni.

Mam do was trzy pytania,

-dlaczego w OCCT pokazuje mi napiecie 1.25V skoro na sztywno jest ustawione 1.22V na płycie w UEFI?

-kręcić dalej, czy tak zostawić ? ewentualnie czy jest jakaś możliwość by obniżyć jeszcze temperaturę?

- ostatnie pytanie, czy do Fortisa 2 warto montować drugi wentyl ? bo jeśli są to różnicę 1-2 stopni to oczywiście nie, ale jeśli w granicach 5, to chyba warto się pokusić.

 

Prosze o rady bardziej doświadczonych użytkowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was ma tutaj i7 4790K na Asrocku Z97 Extreme 4 ? BIOS w niej ma spieprzony tryb adaptive voltage. Obojętnie jakie damy VCore to nic do nie zmienia. Przykładowo dla mnie VID przy x45 jest 1,23V i jego zmiana nic nie daje w trybie adaptive. Można teoretycznie sobie poradzić z tym dając ujemny offset do wartości jaką chcemy tylko że płyta zmienia wtedy również Vcore w 800MHz co może skutkować nie stabilnościami w lekkim użytkowaniu.

Mam nadzieje że poprawią to w nowym biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam procesorer chodzi na napięciu 1.17/1.18v Stabilnie 4.5ghz

Temp w stresie na OCCT maks 78 bez awx z awx maks 82 stopnie

Chłodzenie SilentiumPC Spartan Pro podstawowe chyba 70zł :) Nie jest to rewelacja ale dostalem je w prezencie

 

Cos jeszcze dzialac czy zostawic tak jak teraz. Wiadomo ze w grach zadko obciązamy aż tak procesor

Mysle ze jest potencjał w mojej sztuce gdybym zainwestowal w bardzo dobre chłodzenie tylko pytanie czy jest teraz sens ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś czy jest stabilny na niższym napięciu ?

Co robisz na pc? 4,5 to już super wydajnie.

Odpowiedz sb na pytanie 4,5 na obecnym chłodzeniu czy 4,7 i wydatek 150-300zł w zależności czy nowe/używany cooler?

Według mnie bez sensu teraz zmieniać ja bym zostawił tak jak jest chyba,że okazyjnie kupić coś lepszego i obecne sprzedać ale to zmienianie na siłę jak już nie masz co z kasą robić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dopiero zaczynam bawić się w OC i mam puki co dwa pytania:

1)Czy przy podkręcaniu powinienem mieć włączony Turbo Boost? jeśli tak to dlaczego?

2)Obecnie testuję sprawność procesora programem OCCT 4.4.1, czy przy testowaniu powinienem mieć zaznaczoną opcję Linpack o obsługą AVX? czy też ta opcja nie jest wymagana ?

 

 

procek:i5 4690k

mobo: gigabyte gigabyte-ga-z97x-gaming 5

chłodzenie: be quiet dark rock pro 3

zasilacz: CM g550s

buda: Gelid Darkforce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

Podkręciłem delikatnie mojego i7 4790K na 4,5GHz przy V - 1,17V. Moja płyta to Asrock Z97 Extreme 4. Wszystko działa elegancko i stabilnie.

Niepokoi mnie tylko jedna rzecz - po około godzinie grania radiator na sekcji zasilania proca jest gorący - na granicy bólu przy dłuższym przytrzymaniu palca - powiedziałbym że ma około 50-60C.

Czy to normalne dla tej płyty ? Moja obudowa to Zalman Z3 więc trochę wentylatorów jest w okolicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem, że to bardziej gorące powietrze z nad karty graficznej rozgrzewa mi radiatory na MOSFETach. W Prime i innych programach obciążających tylko procesor nie ma problemu. Można by pomyśleć nad jakimś wydajniejszym wentylatorem wyciągającym powietrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...