Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

niemamslota

Dysk przestaje pracować przy wypakowaniu dużych plików

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, a więc od wczoraj coś dziwnego dzieję się z moim dyskiem(WD Caviar Green 1TB), gdy wypakowywuję winrarem jakiś większy .rar. Otóż po chwili pasek postępu staje, dysk przestaje wydawać swoje charakterystyczne "chropotanie", a dioda albo cały czas świeci, albo wcale. Poza tym zawiesza się też cały komputer i nie pozostaje mi do zrobienia nic poza wciśnięciem przycisku reset. Dzieje się to tylko i wyłącznie podczas wypakowywania dużych plików. Spróbowałem wypakować pliki 7-zipem, ale również następuje to samo. Komputer niedawno przeskanowałem pod kątem wirusów, aktualizacje do systemu też mam najnowsze(może to za sprawą tego? bo system zaktualizowałem dzień przed zaobserwowaniem dziwnego zachowania hdd), sterowniki itp też najnowsze.

Użyłem hdd tune'a, aby sprawdzić stan dysku http://scr.hu/1arl/gq0gu

Jak widać 2 linie są zakreślone na kolorowo, czy to poważny problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy napewno? bo to sie dzieje tylko przy wypakowywaniu i nigdzie więcej jak dotąd mnie to nie spotkało, więc może przyczyna leży gdzie indziej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dyskiem zaczyna się coś dziać, masz sporo błędów odczytu, pojawiły się niestabilne sektory oraz masz błędy komunikacji - wymień kabel SATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, użyłem innego kabla SATA i nic się nie zmieniło po za tym, że przy kilku próbach uruchomienia byłem zasypywany blue screenami. Na dodatek, dzisiaj, gdy chciałem skopiować jakiś większy plik na zewnętrzny HDD, to również wszystko po chwili stawało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uporaj się z niestabilnymi sektorami.

Jeżeli nie zależy ci na danych to zerowanie + remap, jeżeli zależy to spróbuj w konsoli wpisać chkdsk x: /R (gdzie x to litera tego felernego dysku).

 

O ile jeszcze masz gwarancję, to skorzystałbym z niej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz juz chyba dysk calkiem padl. gdy wybieram opcje, aby system startowal normalnie. to jest albo bluescreen, albo laduje sie w nieskonczonosc. a gdy opcje "naprawy komputera" rowniez jest ladowanie w nieskonczonosc, tryb awaryjny - to samo. Postanowilem, ze sprobuje przeinstalowac system(oryginalna plytka), ale trwa ciagle ladowanie na "instalator rozpoczyna prace"(edit: udalo sie przez to przejsc, teraz dzieje sie to samo w oknie "gdzie chcesz zainstalowac system". Wygląda jakby dysk dzialal na zwolnionych obrotach, czy cos...)

 

@up a da sie to zrobic bez dostepu do systemu? dysk juz posiadam okolo 5 lat, zatem gwarancji juz nie mam.

 

czyzby jedyną mozliwoscia byl juz zakup nowego hdd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś nagrać na płytkę albo zrobić bootowalnego pendrive z Hiren's BootCD. Masz tam aplikację MHDD, którą możesz dysk wyzerować, zrobić remap. Na samym początku jednak przydałby się skan powierzchni, który robisz też w tym programie oraz ponownie screen ze SMART. Wszystko to możesz zrobić dzięki Hiren's.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, po paru godzinach udało mi się od nowa postawić system i póki co normalnie to wszystko chodzi: Screen ze SMART daję z CrystalDiskInfo http://imgur.com/LCO4RzO jak widać problem cały czas jest. Dlaczego nie dałem screena z MHDD? Otóż mam z tym pewien problem http://i.imgur.com/R7h6oGD.jpg Skąd ja mam znać numer tego dysku?(czy ja w ogóle dobrze to robie?) Wciskam F2, jak program radzi u góry i zero reakcji. Jakikolwiek numer wpiszę, to następnie program wywala "drive is not ready" i dalej jest coś w stylu ""this drive does not support lba mode or not detected"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SATA Mode dla dysku masz IDE czy AHCI ? Jeśli AHCI to zmień na IDE. W CDI zmień w funkcje > advanced feature > wartość raw na DEC i jeszcze raz wklej screena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, po paru godzinach udało mi się od nowa postawić system i póki co normalnie to wszystko chodzi: Screen ze SMART daję z CrystalDiskInfo http://imgur.com/LCO4RzO jak widać problem cały czas jest. Dlaczego nie dałem screena z MHDD? Otóż mam z tym pewien problem http://i.imgur.com/R7h6oGD.jpg Skąd ja mam znać numer tego dysku?(czy ja w ogóle dobrze to robie?) Wciskam F2, jak program radzi u góry i zero reakcji. Jakikolwiek numer wpiszę, to następnie program wywala "drive is not ready" i dalej jest coś w stylu ""this drive does not support lba mode or not detected"

Przed odpaleniem MHDD w BIOS ustaw na IDE. Powinno ruszyć i pokazać dysk(i).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmienilem tryb SATA na IDE i pojawilo sie kilka nowych pozycji(dlaczego nie ma zadnych nazw?) ale wciąz nie widze tam dysku.

A z tym CDI o co chodzi? gdzie mam to zmienic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to gdzie chyba wyraźnie napisałem. Nie zmieniłeś i trzeba korzystać z kalkulatora aby zmienić wartości na decymalne. Po zmianie widać, że przybyło i to sporo sektorów niestabilnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wiele te sztuczki sie nie zdadza i tak. Radze zaopatrzyc sie w inny dysk, bo ten moze pasc w kazdej chwili. Wlasnie po to jest smart zeby mozna bylo z wyprzedzeniem uratowac dane jak zaczyna cos sie dziac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmienilem tryb SATA na IDE i pojawilo sie kilka nowych pozycji(dlaczego nie ma zadnych nazw?) ale wciąz nie widze tam dysku.

Pokaż jak to wygląda.

 

MHDD działa tylko na dyskach "master", być może będzie trzeba wpiąć dysk w inny port na płycie (choć z reguły dyski sata działają jako master).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już, nie ważne - okazało się, że dysk był pod numerem 9, a on nie był wyświetlany na ekranie :P. No dobrze, mniejsza o to. Wpisałem komende SCAN i przez 2 godziny szło ładnie, aż tu nagle... http://imgur.com/q8y2gqo.jpg i teraz tak powolnie przechodzi do kolejnych bad sektorów. Nie wiem, czy to ma sens, bo przejscie do kolejnego zajmuje jakies 5-8min. Prędzej kurier przywiezie nowy dysk niż to się zeskanuje...

 

@Kameleonn - nowy dysk już zamówiłem, bo raczej już nie ma sensu normalnie z niego użytkować

 

Tak w ogóle, to co jest przyczyną powstania tych bad sectorów oraz błędu C5 w CDI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...