Skocz do zawartości

b00n

Forumowicze
 • Liczba zawartości

  1265
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez b00n


 1. Ryzen 3900X na Asus Crosshair VII Hero...

   

  Po tygodniu użytkowania - nie stwierdzam żadnych większych problemów. Aktualnie siedzę na biosie 2701. Procek boostuje do 4400MHz (na 2501 było to 4500MHz) na jednym rdzeniu i 4100MHz na wszystkich. Temperatura w spoczynku oscyluje w granicach 33-34C, a przy pełnym obciążeniu dobija do 82-83C. AIO (Fractal Celsius S36) mam ustawione tak, że komputer jest niesłyszalny, więc parę stopni, kosztem większej ilości dB, można pewnie jeszcze zbić.

   

  Mogę się jedynie przyczepić do długiego bootowania po odłączeniu PC od zasilania (później wstaje już szybko). Nie udało mi się również puścić pamięci ponad 3000MHz, czyli tyle, ile mają fabrycznie. Obniżyłem za to timingi i napięcia. 12 godzin testów i wszystko działa stabilnie. Być może to kwestia biosu, a być może takie paździerze kupiłem (chciałem RGB, to wziąłem Corsair Vengeance PRO RGB 3000MHz CL15).

   

  Ogólnie, po przesiadce z leciwego już 3770K, jestem zadowolony. :-)


 2. Dzięki za rady i podpowiedzi. Niestety, ale są problemy z wyższym taktowaniem. Być może to kwestia biosu, a być może pamięci są po prostu słabe. Wrócę do tematu za jakiś czas, po kolejnych rewizjach biosu.

   

  Na razie pobawiłem się jeszcze timingami i napięciami:

   

  DRAM Voltage - 1.29

  VDDSOC Voltage - 0.975

  CLDO VDDG Voltage - 0.900

   

  Timingi: 14-15-14-14-28

   

  Reszta:

   

  Trc - 48

  TrrdS - 5

  TrrdL - 8

  Tfaw - 20

  TwtrS - 4

  TwtrL - 12

  Twr - 24

  Trcpage - Auto

  TrdrdScl - 4

  TwrwrScl - 4

  Trfc - 540

  Trfc2 - 416

  Trfc4 - Auto

  Tcwl - 14

  Trtp - 12

  Trdwr - 8

  Twrd - 3

  TwrwrSc - 1

  TwrwrSd - 7

  TwrwrDd - 7

  TrdrdSc - 1

  TrdrdSd - 5

  TrdrdDd - 5

  Tcke - 7

   

  ProcODT - 53.3

  Cmd2T - 1T

  Gear Down Mode - Enabled (po wyłączeniu, test w Aidzie się wykrzaczał po minucie)

  Power Down Mode - Enabled

  RttNom - Disabled

  RttWr - RZQ//3

  RttPark - RZQ/1

  Busy - 24

   

  Ponad 12 godzin testu w Aidzie - bez problemów.

   

  Kombinować coś jeszcze, czy nie ma to już większego/żadnego sensu?


 3. Panowie, pomocy. Co robię źle?

   

  Posiadam: Asus CH7WIFI, Ryzen 3900X, Corsair Vengeance PRO RGB 3000MHz CL15 (Micron D-Die). Rzeźbię od wczoraj w biosie i jedyne, co mi się udało, to zejść z timingami. Przy 3200MHz komputer odpalił, ale po kilkunastu sekundach testu w AIDA poszedł BSOD. Luzowałem timingi i podniosłem napięcie (1.375 max, o ile dobrze pamiętam), ale to nie pomogło.

   

  Obecnie wygląda to tak:

   

  r0oJFmJ.png

   

  Ryzen DRAM Calculator (wczytuje mi tylko wersję "SAFE"):

   

  IalIJtE.png

   

  Chciałbym te pamięci puścić choćby na te 3200MHz z jakimiś sensownymi timingami, ale albo coś robię nie tak, albo trafiły mi się jakieś paździerze? Z tego, co czytam, maksymalne bezpieczne napięcie dla DDR4 to 1.5, więc może tu leży problem? Trochę się bałem przekraczać 1.4, ale może nie ma czego? Jakieś inne rady, sugestie?


 4. Cześć, dostałem właśnie info od Sferisa o wysłaniu procesora 3900x (zamówiony niedawno). Wydaje mi się to dziwne, bo nigdzie indziej procek nie jest dostępny. Jaka jest szansa, że to sztuka ze zwrotu? Ktoś inny też zamawiał z tego sklepu i może się podzielić opinią? Dopiero we wrześniu będę miał wszystkie części do komputera i będę w stanie go przetestować więc nie chciałbym trafić na jakąś beznadziejną sztukę :\

  Spokojnie. Musieli mieć dostawę, bo i moje zamówienie było do odbioru wczoraj. Anulowaniem, bo wcześniej kupiłem w Proline.


 5. Udało mi się rozwiązać problem. Zostawię to dla potomnych, bo kwestia jest na tyle absurdalna, że mało kto by na to wpadł. Generalnie Logitech na swoim forum Supportu ma masę zgłoszeń odnośnie oprogramowania Logitech Options i nie zdziwiłbym się, gdyby rozwiązaniem części z nich było to, co za chwilę napiszę...

   

  Po wielu godzinach prób, często już desperackich, stwierdziłem, że jakoś przeżyję bez oprogramowania Logitecha. Coś mnie jednak tknęło i założyłem w systemie inne konto. Dodam, że nadałem mu nazwę taką, jakiej zawsze używałem (podczas obecnej instalacji Windowsa, zmieniłem zwykle stosowaną przeze mnie nazwę użytkownika na swoje imię i nazwisko). Przelogowałem się, zainstalowałem Logitech Options i... wszystko działa, jak należy. Przelogowałem się z powrotem na drugie konto - Logitech Options się wywala. Dla pewności, przeinstalowałem jeszcze raz Windowsa, zakładając konto ze starą nazwą użytkownika i... wszystko działa.

   

  W imieniu i nazwisku mam polskie znaki, które były użyte w nazwie konta. Podczas instalacji innej aplikacji zauważyłem, że w katalogu Users są dwa foldery - jeden z polskimi znakami, a drugi bez. Owa aplikacja (Total Commander) nie była w stanie zapisać ustawień, które zmieniałem w programie i krzyczała, że folder z plikiem .ini jest zabezpieczony przed zapisem. Być może oprogramowanie Logitecha miało podobny problem i dlatego się wykrzaczało. Niezły absurd.

   

  Mam nadzieję, że ten post się przyda, jeśli ktoś będzie się zmagał z podobnym problemem i tutaj trafi. ;)


 6. Te patałachy z Sferis coś komuś wysłali?Ja dalej czekam, dawno się tak nie nawkurzalem...

  Jeśli chodzi o 3900X, to kilka minut temu przysłali mi fakturę, więc procek jest do odbioru. Wcześniej zakupiłem go w ProLine, więc tego chętnie odstąpię, jeśli się da. :-)


 7. Sprawdziłem i u mnie nie ma takich problemów. Mamy praktycznie ten sam sprzęt tylko ja mam ch7 bez wifi.. wczoraj zaktualizowałem bios do 2501

  Rozumiem, że sprawdzałeś na liście procesów i LogiOptionsMgr.exe jest tam cały czas?


 8. Czy ktoś tutaj korzysta z Logitech Options na platformie z najnowszym Ryzenem3 Wczoraj straciłem pół dnia i nie udało mi się ogarnąć problemu. Na koniec wróciłem do Win10 1803, na którym pracowałem na starym pc i tam apka Logitecha działała bez problemu. Okazało się, że i to nie pomogło, więc przyczyna musi tkwić1 w samej platformie. Po instalacji, wszystko działa jak należy, a chodzi mi dokładnie o spersonalizowane przyciski w mx master s2. Wystarczy jednak, że odpalę i zamknę jakąś aplikację, np. Edge, i proces LogiOptionsMgr.exe jest automatycznie ubijany (nie ma żadnego info w systemie, ale widzę to na liście procesów), a w dzienniku zdarzeń pojawia się błąd:

   

  Faulting application name: LogiOptionsMgr.exe, version: 7.14.70.0, time stamp: 0x5d1858e5

  Faulting module name: LogiOptionsMgr.exe, version: 7.14.70.0, time stamp: 0x5d1858e5

  Exception code: 0xc0000409

  Fault offset: 0x000000000067ee90

  Faulting process id: 0x128c

  Faulting application start time: 0x01d5513156b00a32

  Faulting application path: C:\ProgramData\Logishrd\LogiOptions\Software\Current\LogiOptionsMgr.exe

  Faulting module path: C:\ProgramData\Logishrd\LogiOptions\Software\Current\LogiOptionsMgr.exe

  Report Id: 31e18188-71fd-450a-abc1-0abc119b7982

  Faulting package full name:

  Faulting package-relative application ID:

   

  Czy ktoś mógłby sprawdzić to u siebie? Jest to kwestia dla mnie dość istotna...

   

  Jeśli chodzi o sprzęt, to jest to Ryzen 3900X na Asus CH7WIFI (bios 2501). Nie wiem, czy reszta gratów ma tu znaczenie.

   

  Czy przyczyną takiego zachowania może być np. niedopracowany bios? Innych problemów, przynajmniej na razie, nie zauważyłem. W biosie odpaliłem tylko profil xmp, a resztę zostawiłem na auto.


 9. Czy ktoś tutaj korzysta z Logitech Options na platformie z Ryzenem3? Dziś straciłem pół dnia i nie udało mi się ogarnąć problemu. Na koniec wróciłem do Win10 1803, na którym pracowałem na starym pc i tam apka Logitecha działała bez problemu. Okazało się, że i to nie pomogło, więc przyczyna musi leżeć w samej platformie.

   

  Po instalacji, wszystko działa jak należy, a chodzi mi dokładnie o spersonalizowane przyciski w master mx2. Wystarczy jednak, że odpalę jakąś aplikację, np. Edge, i proces LogiOptionsMgr.exe jest automatycznie ubijany (nie ma żadnego info w systemie, ale widzę to na liście procesów), a w dzienniku zdarzeń pojawia się błąd.

   

  Czy ktoś mógłby sprawdzić to u siebie? Jest to kwestia dla mnie dość istotna...

   

  Jeśli chodzi o sprzęt, to jest to Ryzen 3900X na Asus CH7WIFI. Nie wiem, czy reszta sprzętu ma tu znaczenie.

   

  Czy przyczyną takiego zachowania może być np. niedopracowany bios? Innych problemów, przynajmniej na razie, nie zauważyłem. W biosie (2501) odpaliłem tylko profil xmp, a resztę zostawiłem na auto.


 10. Takie napięcie dla nowych ryzenow podobno jest normalne..

   

  Ja na 3900x obnizylem do 1.356 i jest ok na auto płyta dawała często nawet 1.5 :E

  Na jakim biosie lecisz/leciałeś pod CH7? Dziś składam wszystko i zastanawiam się, co wgrać. Na stronie jest bodajże 2501, ale widziałem na forum Asusa, że było już coś nowszego (nie pamiętam, czy była to wersja oficjalna).


 11. 3900X dostępny jest w Proline. Dziś do mnie dzwonili, żeby potwierdzić, czy na pewno kupuję. Wysłać mają jeszcze dziś.

   

  Dodam, że zamówienie złożyłem kilka dni temu, przy zerowym stanie towaru. Miesiąc temu zamawiałem w Xkomie, Sferisie i RtvEuroAgd, ale do dzisiaj żaden z tych sklepów zamówienia nie zrealizował...


 12. Dzisiaj lub jutro do X-komu ma wjechać około 100 sztuk 3900X, a oczekujących zamówień na ten model mają ponad 300. Ciekawe, ile w tym prawdy... Sam zamówiłem 09.07, więc jakaś tam szansa pewnie jest, ale nie nastawiam się. :E


 13. Dla mnie coś nowego na AIO Fractala S36.

  Trochę trzeba krzywe pozmieniać na wiatrakach żeby była cisza na pulpicie i w przeglądarce.

  No ale temperatury rzędu 50 stopni to w sumie nic strasznego.

  EDIT: źle przeczytałem. Twoje temperatury w idlu są jak najbardziej ok (w porównaniu do tego, co potrafi się dziać u innych w tej kwestii).

×
×
 • Dodaj nową pozycję...