Skocz do zawartości

tomcug

Forumowicze
 • Liczba zawartości

  10586
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  11

Odpowiedzi dodane przez tomcug


 1. W dniu 22.07.2024 o 17:20, Spl97 napisał:

  Ktoś wspominał Windows 7, to przed chwilą pojawił się materiał.

  Pod W7 jestem przekonany, że i jeszcze nowszy sprzęt dało by się odpalić ;) Na lapku z 9300H miałem W7 łącznie ze sterownikami USB i zintegrowanej grafiki, choć tych pierwszych w ogóle nie było od Intela (nie dało się przerobić dostępnych), a nad iGPU trzeba było trochę porzeźbić. Oczywiście odpalanie z NVMe też działa i wszystko inne. Może kiedyś hobbistycznie spróbuję 14900K odpalić :E


 2. 28 minut temu, cichy45 napisał:

  Ciężko żeby było inaczej, gry są raczej dosyć lekkim przykładem obciążenia. Spadek będzie widoczny najbardziej w syntetykach albo w jakimś konkretnym obciążeniu które dociska najbardziej prądożerne jednostki w procku (nie wiem, jakieś symulacje z AVX może). Gry to tam sobie śmigają leciutko na 6 wątkach więc tutaj niższe limity mocy są na szczęście prawie nieodczuwalne.

  W Cinebenchu spadek ~18% przy dwukrotnym spadku poboru prądu (125 W vs 253 W), także o czym tu dyskutujemy ;) Wydajność owszem wzrasta, ale bez fajerwerków, a efektywność leci na pysk.


 3. 44 minuty temu, Kyle_PL napisał:

  No trudno o taki specyficzny scenariusz. Ale pozwolę sobie go nakreślić: gramy przy stałym FPS (czyli mamy dosyć zmienne obciążenie CPU), nasz procesor średnio w owej grze przy tych wymaganych fps jest blisko PL1 ... ale czasem zdarzy mu się na chwilę przekroczyć PL1 by utrzymać ten wymagany fps.

  Mało prawdopodobne. CRaptory lubią dużo watów, więc nawet na limicie FPS te najmocniejsze procki wiszą na PL1 tak czy siak często ;)

  40 minut temu, kadajo napisał:

  :E

  MLID? Nie dzięki, cenię swój czas ;)


 4. Rozwiązanie jest bardzo proste, nie używać PL2 w testach, bo PL2 tylko wypacza wyniki krótkich obciążeń ;)

  Przykładowo, jak ustawiałem 125/253 W, to w Cinebenchu wychodziło, że 13900K mocarz dorównuje 7950X, a w renderingu wymagającej czasowo i pamięciowo sceny w Blenderze czy 3ds Maxie poziom 7900X, bo PL2 nie pomagało z uwagi na czas testu :E Można też przykładowo zrobić test kodowania wideo na względnie krótkim klipie, dla wygody, żeby test nie trwał za długo, i wtedy podobnie PL2 wypacza wyniki.

  Zresztą nawet w codziennym użytkowaniu PL2 nic sensownego nie daje, to że się komuś trochę plików audio przekonwertuje w 16 s zamiast 20 s, jaka to jest korzyć? A w grach do PL1 i tak szybko proc spada i tam zostaje, podobnie przy wszystkich dłuższych obciążeniach to PL1 determinuje wydajność. PL2 równe dwukrotności PL1 to nowość od Aldera, nigdy wcześniej czegoś takiego nie było, i tak naprawdę to jest nic innego jak maszynka Intela do oszukiwania w krótkich testach, na wypadek, jakby ktoś ustawił PL1 i PL2 "porządnie" ;)

  • Upvote 2

 5. To działa w dwie strony. Obecne proce Intela na limitach zgodnych z TDP (125 W) wciąż mają wysoką wydajność MT, praktycznie niezmienioną w grach (kilka %), a przynajmniej nie wcinają tyle prądu, że głowa mała. A to właśnie za prądożerność Intele były od dawna krytykowane, bo były testowane bez limitów. Więc owszem, było nieco wolniej w czystym MT, ale z dobrą, a nie słabiutką efektywnością energetyczną.

  • Upvote 1

 6. 56 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

  Także te wszystkie testy 13 i 14gen można do kosza wyrzucić. 

  Wystarczy patrzeć na takie, gdzie proce mają limity mocy ;) Choć fakt faktem, trudno je znaleźć, bo przed aferką 99% maestro nawet nie wiedziało, co to są limity mocy :lol2: Jest wydajność MT jak w Ryzenach? Jest. Żre prądu jak głupi? Przecież to Intel, tak ma być :E

  • Upvote 1

 7. 1 minutę temu, deathrabit napisał:

  Nowe informacje odnośnie problemów z Intelem, prawdopodobnie główny powód awarii to defekt w procesie produkcji który spowodował utlenialne się VIAs czyli połączeniem między warstwami CPU co spowodowało większą rezystancje i szybszą degradacje.

  13gen przewidywane zwroty dotkną od 10% do 25% w modelach i9, i7, i i5 13600k
  Na podstawie danych z firmy która sprzedała 8mln sztuk tych procesorów
  w 14gen przewidywany jest większy odsetek zwrotów powodu wyższych napięć.

  Jeżeli jest to defekt w produkcji, to niebieski musi wziąć na klatę i wymienić wszystkie felerne sztuki. I przede wszystkim wyeliminować problem w produkcji.


 8. 1 minutę temu, kadajo napisał:

  No właśnie, problem lezy w konstrukcji. Żeby w jednej generacji kart tyle cyrków było, co przez 20 lat PCie nie było to coś jednak jest na rzeczy. Projektował to chyba jakiś uchodźca z Jemenu. A kto jeszcze pamięta przed premierą ustrzeżenia PCI-SIG o problemach z nowym standardem.

  Bo ten standard jest za bardzo na styk, stąd wynika problem. Ale tak czy inaczej, porównywanie tej aferki do wielkiej wtopy Intela, to szanujmy się, jest niepoważne.


 9. 2 minuty temu, cichy45 napisał:

  To się nazywa w przemyśle "Poka-Yoke" - po prostu konstrukcja wtyczki jest zła, bo pozwala na błędne "włożenie" nie dając jasnego feedbacku czy wtyczka siedzi prawidłowo czy nie. Potem musisz to naprawiać robiąc różne kolorowe końcówki żeby dać wizualny feedback.

  Ja na pierwszy rzut oka widzę, czy wtyczka jest dociśnięta, czy też nie jest ;) A jak ktoś ma ciemno w pokoju, to w każdym telefonie znajdzie się latarka :E

  2 minuty temu, cichy45 napisał:

  12VHPWR ma po prostu gorszy design który powoduje popełnianie błędów przy instalacji kabla i tu nie ma co robić z siebie rejtana i bronić korporacji. Wtyczka nie ma zapasu i jakikolwiek najmniejszy błąd w montażu daje szansę na poważne kłopoty.

  To jest niezaprzeczalny fakt, np. 8-pin ma oficjalnie 150 W, a w praktyce dobrze włożony kabel pociągnie i 300. Nowa 16-pin nie ma takiej cechy, ale też nie jest to aż tak na styk, jak sugerujesz.

  • Like 1
×
×
 • Dodaj nową pozycję...