Skocz do zawartości

Camis

Forumowicze
 • Liczba zawartości

  6516
 • Rejestracja

Odpowiedzi dodane przez Camis


 1. Cytat

   

  UOKiK: niewykorzystane pieniądze z konta pre-paid do zwrotu

  Polkomtel dostał za to 20 mln zł kary. T-Mobile woli oddać pieniądze użytkownikom pre-paid, którzy mieli środki na koncie, gdy ważność konta wygasła. To może być nowa praktyka rynkowa.

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajmował się tą sprawą od dłuższego czasu. Chodzi o doładowania telefonii na kartę (pre-paid). Wprawdzie użytkownicy często gromadzą pieniądze na koncie telefonu na kartę i ich nie wykorzystują,  a mimo tego mogą je stracić, jeśli nie dopełnią dodatkowych warunków i w efekcie ważność konta wygasa. Aby nie wygasło trzeba zwykle doładować konto. W sumie – uważa UOKIK – taka konstrukcja utrudnia decyzję o zmianie operatora i jest sprzeczna z unijnymi przepisami.

  Dziś urząd poinformował, że prezes Tomasz Chróstny zobowiązał T-Mobile Polska do zwrotu pieniędzy pozostałych po wygaśnięciu konta pre-paid, a operator to zobowiązanie przyjął. Zmieni również regulamin, w którym stoi, że „W przypadku utraty Ważności Konta niewykorzystana kwota lub jednostki rozliczeniowe zostają anulowane po upływie 14 dni"

  UOKiK nie podał, ile w sumie przekazać ma T-Mobile użytkownikom. Będzie to zależało od ich aktywności. Trzeba bowiem wystąpić do operatora z wnioskiem.

  Zwrot ma nastąpić w ciągu 2 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji. Do tego czasu telekom musi poinformować wszystkich klientów usług przedpłaconych o wprowadzeniu procedury zwrotu niewykorzystanych środków, przy czym osoby po 65 roku życia dowiedzą się o swoich nowych uprawnieniach z wiadomości sms lub telefonicznie.

   

  https://www.parkiet.com/Technologie/307089906-UOKiK-niewykorzystane-pieniadze-z-konta-pre-paid-do-zwrotu.html

   

   

  Cytat

   

  Środki na karcie nie będą już przepadać w razie wygaśnięcia konta. UOKiK nakazał T-Mobile zmianę regulaminu

   

  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakazał T-Mobile zwrócić swoim klientom niewydane pieniądze, które pozostały po wygaśnięciu ich konta prepaid. Podobnych decyzji można spodziewać się również w stosunku do innych operatorów: Orange Polska i P4. 

   

  T-Mobile podzieliło los Polkomtelu, w stosunku do którego decyzja o ukaraniu zapadła jakiś czas temu. UOKiK stanął na stanowisku, że niewykorzystane środki na koncie operator powinien zwracać klientom.

  Dotychczas T-Mobile zgodnie z zapisami wewnętrznego regulaminu, w przypadku utraty ważności konta niewykorzystaną kwotę lub jednostkę rozliczeniową anulowało po upływie 14 dni. Oznaczało to, mówiąc najprościej, że zgromadzone na koncie pieniądze przepadały. Jedynym sposobem na ich zachowanie było kolejne doładowanie konta, które przedłużało jego ważność. Jeżeli więc klient chciał zmienić operatora lub po prostu zapomniał o doładowaniu, tracił zgromadzone środki. Nie miał również żadnej możliwości, żeby odzyskać je wcześniej.

  Ten sposób postępowania operatora wskazywał po części, że T-Mobile oszukuje swoich klientów i zmusza ich do doładowań wbrew ich woli, a nawet zniechęca do zmiany operatora. Prawo Telekomunikacyjne zabrania tego typu praktyk, w szczególności, jeśli wiążą się one z utrudnieniami w swobodzie wyboru dostawcy usługi.

   

  https://bezprawnik.pl/zwrot-srodkow-z-karty-prepaid/

   

  Cytat

   

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy operatorzy komórkowi oddają konsumentom niewykorzystane pieniądze, gdy minie ważność konta na kartę. Decyzjami wydanymi w roku bieżącym Prezes Urzędu zobowiązał T-Mobile Polska S.A. do zwrotu klientom pieniędzy pozostałych po wygaśnięciu konta pre-paid oraz zobowiązał Polkomtel Sp. z o.o. do zaniechania stosowania praktyki polegającej na przepadku takich środków.

       Zgodnie ze stanowiskiem Prezesa UOKiK konsumenci nie mogą tracić niewykorzystanych środków zgromadzonych na koncie pre-paid z powodu braku kolejnego doładowania. Konsumenci są w ten sposób zmuszeni do wykupywania doładowań tylko od jednego operatora z obawy przed utratą zgromadzonych na karcie środków pieniężnych. To utrudnianie zmiany operatora, co jest zakazane przez prawo telekomunikacyjne. Także Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej nakazuje dostawcom usług pre-paid uczciwie rozliczać się z konsumentami przy zmianie operatora i zwracać na wniosek konsumenta pozostałe na jego koncie środki. Operatorzy mogą od tej operacji pobierać opłatę współmierną do rzeczywiście poniesionych kosztów, jeśli zostało to określone w umowie. W niektórych europejskich krajach takich jak Niemcy, Austria, Węgry, Chorwacja czy Hiszpania zwrot niewykorzystanych środków od dawna jest już regułą.
       Najnowsza decyzja Prezesa UOKiK w tego typu sprawie – z 1 lipca 2020 r. (treść decyzji tutaj), dotyczy spółki T-Mobile Polska S.A., która zobowiązała się do zmiany regulaminu i wprowadzenia procedury zwrotu konsumentom pozostałych na kontach pre-paid pieniędzy. Ma to nastąpić w ciągu 2 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji. Spółka musi też poinformować wszystkich klientów usług przedpłaconych o wprowadzeniu procedury zwrotu niewykorzystanych środków.

   

  http://jedrzejow.pl/telefony-na-karte-decyzje-uokik/

   

  https://www.money.pl/gospodarka/zwrot-pieniedzy-z-kart-prepaid-projekt-ustawy-to-umozliwia-6504029384521345a.html

   

  Brawo EU, i UOKiK, bardzo dobre rozwiązanie :). 

   

   

   


 2. Na dowód czekałem 5 dni, wyrabiałem przez internet. Kartę prepaid zarejestrujesz w kiosku, albo na poczcie w 5 minut. 

   

  Ps. Dowód najlepiej brać z aktywna warstwa elektroniczną, wtedy jak masz smartfona z NFC to możesz podpisywać itp dokumenty bez użycia epuap.

  4 godziny temu, 209458 napisał:

  No wiesz, to dlatego żeby terroryści i obce służby nie mogły działać potajemnie na terenie kraju. A bezdomny za flaszkę wartą 20zł też ci zarejestruje kartę z chęcią. 

  Takie wielkie utrudnienie dla terrorystów haha. U mnie na rynku za 30zł sprzedają zarejestrowane karty sim, w jakiej chcesz sieci i ile chcesz kart. 


 3. 3 godziny temu, EvilKillaruna napisał:

  Gwarancja jest udzielana na przedmiot. Nie na osobę.

  Nie całkowicie, jeśli jest faktura to nie wygląda to tak kolorowo. 

   

  Cytat

  Z istoty zobowiązania gwarancyjnego wynika, iż każdoczesny posiadacz objętego gwarancją przedmiotu i aktualnego dokumentu gwarancyjnego na okaziciela, będzie uznawany za uprawnionego i będzie mógł realizować uprawnienia z tytułu gwarancji. Jeśli natomiast dokument gwarancyjny jest wystawiony imiennie, strony muszą dokonać przeniesienia praw wynikających z gwarancji poprzez cesję.

   


 4. 5 godzin temu, Bulsky napisał:

  ale przede wszystkim nie wiem czy jest zgodnie z warunkami licencji taka odsprzedaż produktu. 

  Jest zgodna.

  Cytat

   

  W niniejszej materii rewolucyjnym orzeczeniem sankcjonujący możliwość odsprzedaży oprogramowania na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 3 lipca 2012 r. w sprawie C-128/11 UsedSoft GmbH przeciwko Oracle International Corp.

  Trybunał w powyższym orzeczeniu uznał, że prawo do rozpowszechniania kopii programu komputerowego zostaje wyczerpane, jeśli podmiot praw autorskich, który zezwolił na pobranie kopii z internetu na nośnik danych, również przyznał w zamian za zapłatę określonego wynagrodzenia z tytułu sprzedaży tego oprogramowania, prawo do nieograniczonego w czasie korzystania z tej kopii. Trybunał uznał również, że jeżeli dochodzi do odsprzedaży licencji na korzystanie z programu, który został pobrany ze strony internetowej autora, a pierwotna licencja została nabyta legalnie, to każdy nabywca takiej licencji może powoływać się na wyczerpanie prawa.

  W niniejszym orzeczeniu ważnym jest, że licencja programu, którego dotyczy odsprzedaż, musi być koniecznie połączona z przekazaniem programu. W związku z powyższym, możliwość legalnej odsprzedaży dotyczy wyłącznie programów nabytych pierwotnie w sposób legalny.

  Reasumując Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyjął, że pobranie programu komputerowego z internetu za zgodą podmiotu praw autorskich, jeżeli doszło do sprzedaży tego programu, wyczerpuje prawo autorskie do tak sprzedanego oprogramowania.

   

  https://www.prawnikit.com.pl/tag/odsprzedaz-oprogramowania/

   

   

   


 5. 9 godzin temu, raiders napisał:

  Play  i oferta  solo M   za 25zl miesięcznie  10gb net  free rozmowa /sms  do wszystkich sieci

  Orange Flex lepiej wypada:

  15 GB i 2,09 GB w Unii Europejskiej za 25 złotych.
  30 GB i 2,51 GB w Unii Europejskiej za 30 złotych.
  50 GB i 4,18 GB w Unii Europejskiej za 50 złotych.
  100 GB i 6,68 GB w Unii Europejskiej za 80 złotych.
  + nielimitowany transfer danych w ramach wybranych aplikacji social media


  Do oferty można podłączyć kilka kart rodzinnych. 


 6. Cytat

   

  Podatek cyfrowy. Google, Facebook i Amazon nie zapłacą w Polsce podatku


  Rząd zamierzał opodatkować amerykańskich gigantów cyfrowych. Sytuacja zmieniła się jednak po wizycie wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a, który "z zadowoleniem przyjął tę informację".

   

  Podczas wspólnej konferencji prasowej z Andrzejem Dudą Mike Pence powiedział, że USA "z głęboką wdzięcznością przyjęły odrzucenie" projektu wprowadzenia podatku cyfrowego, który objąłby amerykańskich gigantów, takich jak Facebook, Google, Amazon czy Apple.

  Jak powiedział Pence, taki podatek "mógłby utrudnić wymianę handlową" między Polską a Stanami.

  O rezygnacji z wprowadzenia podatku nie informował wcześniej żaden z polskich urzędów. O przyczyny wycofania się z tego pomysłu próbował pytać wiceszefa Kancelarii Prezydenta, Pawła Muchę, Konrad Piasecki na antenie TVN24. Próbował, bo Mucha na pytania nie był w stanie odpowiedzieć.

   

  https://www.money.pl/gospodarka/podatek-cyfrowy-google-facebook-i-amazon-nie-zaplaca-w-polsce-podatku-6420585665157249a.html

   

  Robienie laski USA ciąg dalszy :E


 7. Cytat

   

  Rekordowe 1,5 biliona złotych długu. Oto prawdziwy obraz finansów Polski

   

  Ministerstwo Finansów wyłożyło karty na stół. W przyszłym roku dług publiczny Polski ma wynieść historycznie wysoki poziom 64,7 proc. PKB, co według naszych szacunków nominalnie oznacza przekroczenie magicznej bariery 1,5 biliona złotych. Tak wysokiego zadłużenia nasz kraj w swojej najnowszej historii jeszcze nie posiadał.

   

  Dług publiczny Polski w 2021 r. ma wynieść 64,7 proc. PKB, czyli pierwszy raz w historii przekroczy magiczną barierę 1,5 biliona złotych
  Taki obraz finansów naszego kraju przybliża Warszawę do krajów z najwyższym zadłużeniem w UE
  Co ciekawe, polskie finanse publiczne są spowite pewną fikcją, gdyż zupełnie inaczej wygląda dług liczony krajową definicją, a zupełnie inaczej liczony przez Brukselę. To problem, który należy rozwiązać

  ...

   

  https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/najwyzszy-dlug-publiczny-w-historii-polski-na-2021-r-15-biliona-zlotych/9jjwvcf

   

  https://www.money.pl/gospodarka/rekordowe-zadluzenie-polski-w-unijnych-wyliczeniach-jest-jeszcze-wieksze-6549052391893632a.html


 8. Cytat

  Sąd wydał wyrok. Koronamandat uchylony. „Zakazy i nakazy mogą być wydawane tylko na mocy ustawy”

   

  Cytat

   

  Kolejny wyrok sądu potwierdza niezgodność z prawem rozporządzenia ministra zdrowia. Chodzi o przepisy z 31 marca, które zabraniały przemieszczania się bez uzasadnionej potrzeby, co można przeprowadzić jedynie w drodze ustawy. Kancelaria prawna przekonuje jednak, że to samo dotyczy nakazu noszenia maseczek.
  W związku z mniemaną pandemią koronawirusa Ministerstwo Zdrowia wprowadzało szereg rozporządzeń, które ustanawiały mniejsze lub większe ograniczenia. Problem w tym, że wiele z tych ograniczeń może być wprowadzanych jedynie na drodze ustawy. Teraz sądy uchylają mandaty.

  Tak było w przypadku mieszkanki Wrocławia, która w czasie zakazu przemieszczania się udała się do apteki. Sąd rejonowy dla Wrocławia Śródmieście w uzasadnieniu wyroku napisał, iż mandat został nałożony za czyn nie będący czynem zabronionym jako wykroczenie; za takie bowiem nie może być uznane naruszenie zakazu – korzystania z terenów zieleni (parku) – który został ustanowiony w drodze rozporządzenia, nie zaś ustawy.

  To główna część uzasadnienia miażdżąca dla nielegalnych rządowych przepisów. W dalszej części czytamy, że dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na to, iż wyjście do apteki związane jest z zaspokajaniem podstawowych potrzeb życiowych.

  https://www.facebook.com/KANCELARIA.PRAWNA.Marcin.Malolepszy/photos/a.175085995914249/3386916228064527/

  Jednak Kancelaria Prawna Marcin Małolepszy zwraca uwagę, że ową nielegalność należy odnieść do przepisów nakazujących zasłanianie ust i nosa. Mówili o tym także inni prawnicy. „Zakazy np. przemieszczania się, czy nakazy np. zakrywania ust i nosa, mogą być wydawane tylko na mocy ustawy...” – podkreślono.

   

   

  Cytat

  wyrok.png

  https://nczas.com/2020/09/06/sad-wydal-wyrok-koronamandat-uchylony-zakazy-i-nakazy-moga-byc-wydawane-tylko-na-mocy-ustawy/

   

  • Upvote 2

 9. Cytat

  Rosyjska szczepionka na Covid-19 działa. Wytwarza przeciwciała

  Prestiżowy magazyn "Lancet" poinformował, że badania kliniczne pierwszej i drugiej fazy wykazały, że rosyjska szczepionka przeciwko COVID-19 wytworzyła przeciwciała u biorących w nich udział ochotników. Podkreśla jednocześnie, że brakuje wyników testów trzeciej fazy, które dopiero niedawno się zaczęły.

  https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/komentarze-ekspertow/news-rosyjska-szczepionka-na-covid-19-dziala-wytwarza-przeciwcial,nId,4711577

   

  Lancet więc to nie fake. 


 10. Cytat

   

  Morele.net przegrało w sądzie. Rekordowa kara za naruszenie RODO utrzymana

   

  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał w czwartek karę ponad 2,8 mln zł nałożoną na spółkę Morelę.net. Uznał, że niewystarczająco zabezpieczyła ona dostęp do danych klientów i dlatego doszło do wycieku.
  We wrześniu 2019 r. prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na spółkę Morele.net najwyższą z dotychczasowych kar - 2,830 mln zł. Była to konsekwencja wykradzenia rok wcześniej przez hakera bazy danych. Klienci sklepów internetowych należących do grupy zaczęli otrzymywać SMS-y wskazujące na konieczność dopłaty jednego złotego. Link z wiadomości prowadził do podstawionej bramki płatności elektronicznej, za pośrednictwem której oszust mógł zdobyć login i hasło do konta w banku i w ten sposób uzyskać dostęp do środków znajdujących się na rachunku.

  Spółka zaskarżyła decyzję prezesa UODO do sądu. Skarga została w czwartek oddalona. Sąd uznał, że Morele.net nie zastosowało wystarczających środków technicznych i organizacyjnych do zabezpieczenia danych swych klientów. Morele.net, mając na uwadze, że przetwarza dane osobowe 2,2 mln osób, a także zakres tych danych i kontekst powinno skutecznie oceniać związane z tym ryzyko i zagrożenia – podkreśliła w ustnych motywach wyroku sędzia sprawozdawca Joanna Kube. Jej zdaniem UODO udowodnił, że kradzież danych nastąpiła przez nieuprawniony dostęp do panelu pracownika i słusznie uznał, że jednoetapowa autoryzacja (poprzez login i hasło) była niewystarczająca.

   

  https://technologia.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/7813708,morelenet-wsa-wyciek-danych-kara-rodo-rekord.html

×
×
 • Dodaj nową pozycję...