Skocz do zawartości

Rafik7

Forumowicze
  • Liczba zawartości

    400
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Rafik7

  1. Ale skoro już je ma to da radę na nich to zrobić. Po co wywalać jeszcze więcej kasy na kolejną.. Trzeba rozłożyć równomiernie bloki na kilka pomp. Te dwie pompy w jednym topie (prawdopodobnie najmocniejsze) niech tłoczą ciecz do CPU, potem szeregowo RTX 3080 i RTX 2080, bo z tego co piszesz 2080 jest dużo bardziej restrykcyjny więc przy połączeniu równoległym dostanie znacznie mniejszy przepływ (ciecz jest leniwa, idzie tam gdzie jest najmniejszy opór) i wzrosną mu temp. Potem daj pompę i Gamingi OC. Są takie same, daj je równolegle. Przepływ się podzieli w miarę po równo, ale opór przepływu będzie znacznie mniejszy. Za Gamingami OC możesz dać najsłabszą pompę i potem chłodnice. Do tego rozbić tą kanapkę z chłodnic. Żeby opór przepływu był taki sam (i przepływ mniej więcej 50/50) daj chłodnicę 30 mm szeregowo z chłodnicą 60 mm. Dwa takie zestawy połącz równolegle. Staraj się by przy połączeniach równoległych długości przewodów były identyczne. Wtedy każda linia ma taki sam opór przepływu i podział cieczy jest 50/50. Żeby wiedzieć, którą pompę gdzie umieścić, należałoby znać ich charakterystyki. Przepływomierz masz, do tego można zaadaptować jeden zawór odcinający jako zawór dławiący by symulować obciążenie. Brakuje Ci tylko czujnika ciśnienia. Nie kupuj, spróbuj gdzie pożyczyć manowakuometr, albo manometr z bardzo małym zakresem (od 0 do 2 bary). Potrzeba Ci nie więcej niż 2 bary. Im mniejszy zakres tym dokładniej zmierzysz. Wtedy zrobić sobie pomiary dla każdej pompy i wykonać charakterystyki. Mając charakterystyki można sensownie wybrać, którą pompę gdzie umieścić.
  2. To jest pierwszy z twoich problemów. Masz kilka różnych pomp. Do żadnej nie masz charakterystyki (taki wykres jak pokazywałeś wcześniej). Problem, który opisujesz odpowiada sytuacji kiedy z wykresu Koolance wziąłbyś pompę PMP-300 i połączył równolegle z pompą PMP-500, a ciśnienie wynikające z oporów wynosiłoby 6 metrów słupa wody. Pompa 1 już dawno się skończyła (maksymalne ciśnienie dla PMP-300 to ~2,5 m H2O), więc pompa 2 tłoczy ciecz po najmniejszej linii oporu czyli przez pompę 1. Gdyby pompy były takie same to by zadziałało. Popatrz na swoje pompy, które mają wspólny top. One są prawdopodobnie połączone równolegle (nie jestem pewien, nie widziałem topu w środku). Z racji, że są identyczne to ich przepływ przy danym ciśnieniu się sumuje.
  3. Widziałem ten filmik i te pomiary nie są dobrze zrobione. Dobra, faktycznie to od pompy zależy. Mój błąd. W takim razie wygląda na to, że jest sens zasilania 24V. Ten wykres jest super. Dzięki, że wrzuciłeś. A jak ma Ci przepływ nie spaść jak masz wszystko 'szeregowo' (o tym jeszcze później ) ? Wyobraź sobie, że masz 3 auta, połączone ze sobą liną i chcesz wszystkie 3 holować na raz, ale w drugim aucie ręczy zaciągnąłeś Czy da się to pociągnąć ? Jasne, że tak, ale będziesz potrzebował do tego ciągnika siodłowego i szybko raczej nie pojedziesz. Dokładnie to się działo w twoich testach. Pozostałe pompy pchały na siłę ciecz przez tą jedną wyłączoną, więc ciśnienie w układzie wzrosło. Popatrz na wykres, który dodałeś. Jak ciśnienie na pompie rośnie to przepływ spada. Przepływ sumuje się tylko wtedy jak masz pompy połączone równolegle. Jeżeli pompy są połączone szeregowo, to rośnie maksymalne ciśnienie tłoczenia (przepływ też może wzrosnąć względem pojedynczej pompy jeżeli ta jedna pompa pracowała na granicy możliwości). W twoim układzie masz kilka zbiorników po drodze, więc tak naprawdę pompy nie są ani szeregowo, ani równoległe, bo w zbiorniku masz ciśnienie atmosferyczne. To tak jakbyś miał 3 osobne układy, które dzielą wspólny zbiornik. Ja bym cały twój układ przebudował, bo nic w nim nie pracuje efektywnie. Marnujesz potencjał sprzętu i niepotrzebnie dokupujesz więcej.
  4. Kombinujesz jak koń pod górę Masz za dużo czasu na myślenie i tylko komplikujesz sobie życie. Nie ma znaczenia czy 12V czy 24V. Prędkość obrotowa i moc będą te same. Przy wyższym napięciu po prostu spadnie natężenie prądu. To tak nie działa Nie ma żadnej gwarancji, że będą pasować do twojego topu.. Bardzo możliwe, że niepotrzebnie je kupiłeś. Uprość układ, rozłóż obciążenie równo na wszystkie pompy i wtedy dopiero zobaczysz czy są potrzebne.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...