Skocz do zawartości

Camil666

Forumowicze
 • Liczba zawartości

  1570
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Camil666

 1. Jeśli myślą przewodnią ma być przede wszystkim prostota to już lepiej robić to mniejszymi krokami. Liniowy VAT i liniowy PIT zamiast skali. To pierwsze znacząco upraszcza sprawy podatkowe i inspekcje karno-skarbowe, nie ma też żadnych problemów z interpretacją co jest co. To drugie powoduje, że mniej sensowne jest kombinowanie w przypadku obaw wejścia w wyższy próg podatkowy. Ofc jest z tym taki sam problem jak z przeniesieniem PITu na VAT - płacą za to najubożsi.
 2. Proszę bardzo: W roku 2023 szacunkowo przychody z PIT wyniosły ok. 92 miliardy złotych. Szacunkowe dochody z podatku VAT to ok. 244 miliardów złotych. Koszt poboru pomijam, bo nie znalazłem danych nt. kosztu obsługi podatku VAT. Zatem, aby całkowicie zrównoważyć przychody budżetu, przeciętnie rzecz biorąc każda ze stawek podatku VAT musiałaby wzrosnąć o ok. 38%. To oznacza przykładowo zamiast stawki 23% - stawkę 32%; zamiast stawki 8% - stawkę 11%. Zamiast stawki 5% - stawkę 7%. Obecna efektywna stawka średnia ważona stawka VAT w Polsce to 17%. Nie wiem, w jaki sposób wyliczyłeś nową wartość, bo z tego co mgliście kojarzę, to nie jest takie proste. Zakładam więc, że po prostu podniosłeś o wyliczony procent (co nie będzie prawdą), ale w ten sposób wychodzi ok. 23%. Nie wiem ile wydaje przeciętny emeryt miesięcznie, przypuszczam że 2500 byłoby dobrym oszacowaniem, bo przeciętne emerytura to około 3000 na rękę (zawyżany parametr mocno przez służby, górników itp). Emeryt na pewno nie wydaje po stawce efektywnej, bo on kupuje głównie żarcie i leki, a to jma niski VAT. Ale niech by nawet wydawał po efektywnej. To miesięcznie wydaje na VAT 360 zł. Po zmianie wydawałby 460 zł. Stówka mu przybywa, a nie dwie. W praktyce jeszcze mniej. Za GUS, dane za 2022 rok, nie widzę nowszych: "Połowa świadczeniobiorców (mediana) z ZUS otrzymywała emeryturę w wysokości do 2 452,94 zł, połowa mężczyzn pobierała emeryturę w wysokości do 3 168,95 zł, natomiast połowa kobiet – w wysokości do 2 112,02 zł." "W gospodarstwach emerytów i rencistów rozpatrywanych przeciętne miesięczne wydatki na 1 osobę wyniosły 1 626,74 zł". Co daje w przybliżeniu 1390 netto + 236 VAT. Przy średniej ważonej wynoszącej 23%, będzie to ok.: 1390 netto + 320 VAT. Czyli różnica to ok. 84 złote na 1 osobę w gospodarstwie domowym, co z kolei stanowi ok. 3,4% z całości mediany świadczenia. I tak, kwota wyszła niższa od Twoich wyliczonych 100pln, ale liczyłeś dla wydatków rzędu 2500 miesięcznie, co jest raczej nierealne dla większości emerytów. Należałoby też pamiętać, że jeszcze gorzej przy takim podejściu miałyby biedniejsze rodziny z dzieckiem lub wielodzietne, bo tam rośnie koszt utrzymania także dzieci w gospodarstwie.
 3. Mowa była o przeniesieniu dochodowego na VAT. Więc efektywnie musiałby być wyższy niż policzyłeś.
 4. Wpływy z VAT za 2023 to z tego co widzę 244mld złotych.
 5. Wiadomo, koszyk zakupowy dla każdego jest inny. Biedniejsi proporcjonalnie więcej do ich zarobków wydają na towary objęte niższą stawką.
 6. Kwotowo - tak. Ale mamy różne stawki podatku i nie jest powiedziane że wszystkie miałyby wzrosnąć po równo.
 7. Tyle, że on dochodowego nie płaci, a wyższy VAT by musiał. Jeśli założyć zasypanie dziury po braku dochodowego sama podwyżka VAT to obawiam się że więcej. Ale tego nie wie nikt. Anyway, powiedz emerytowi, że ma płacić 200pln miesięcznie więcej za to samo - na pewno będzie zachwycony.
 8. Likwidacja dochodowego i zastąpienie go innymi podatkami, np. podwyżką VATu najbardziej uderzyłaby w ludzi najbiedniejszych, bo oni dochodowego nie płacą lub płacą go mało, ale wyższy VAT uderza we wszystkich. Innymi słowy, przez taki ruch podatki stałyby się jeszcze bardziej degresywne.
 9. Każdy sondaż jest na czyjeś zamówienie. Liczą się tylko trendy. Inna sprawa, że te sondaże mają sens tylko dla wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Sondażownie nie za bardzo potrafią sobie radzić z samorządowymi, gdzie jednak jest dużo komitetów spoza wielkich partii, a i zainteresowanie wyborami jest inne. Obstawiam, że z europejskimi poradzą sobie lepiej, ale wszystko znowu zależy od frekwencji.
 10. To teraz wklej film gdzie ktoś obiecywał likwidację całej TVP. Bo to co wkleiłeś nie ma związku z tematem.
 11. Ale kto tak mówił? Nie było planów likwidacji całej TVP.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...