Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

tishikori

Powód nieprawidłowego wyświetlania cieni

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładałem już kiedyś temat o nieprawidłowym wyświetlaniu dynamicznych cieni, dla przypomnienia, chodzi o coś takiego:

 

http://nvidia.custhelp.com/ci/fattach/get/99977/1332497960/filename/cod4.jpg

 

Przyczyny problemu oczywiście nie udało się znaleźć.

 

Czasem postrzępione, czasem rozmazane, często jawiące się jako plątanina skaczących pikseli.

 

Pierwszym winnym były sterowniki karty graficznej (9600GT), wymuszone ustawienia na jakość itp.. Próbowałem kilkunastu różnych wersji, różnych systemów operacyjnych - NIC

 

Potem podejrzenie padło na jakiś inny podzespół. Zamontowałem karciochę do zupełnie innej skrzynki - TO SAMO

 

Stało się oczywiste, że zawiniła karta graficzna. 9600GT sprzedałem właścicielowi drugiej skrzynki, któremu te cienie nie przeszkadzały, i kupiłem HD4850. Szok! - BEZ ZMIAN

 

Inny producent, inne sterowniki, cienie nadal paskudne.

 

Zastanowić się należy zatem nad cechami łączącymi oba pecety, na których testowana była grafika. Jedynym takim elementem jest monitor i jego kabel posklejany taśmą, bo gubił styk i obraz dostawał "trzęsiawki" :E

 

Tylko jaki wpływ może mieć kabel monitora na dynamiczne cienie. Nagrałem problem Frapsem w grze Risen, a nagrywa się chyba obraz z karty graficznej, a nie monitora? :E

 

Filmy z Risena:

 

 

Platformy testowe:

 

1. Sygnaturka

 

2.

MOBO: Gigabyte GA-K8NE

CPU: Jakiś dwurdzeniowiec AMD 1.6GHz :E

PSU: Jakiś Modecom (nie Feel) 350W :E

 

 

Ten sam jest też producent mobki, ale Gigabajtowe są też obie karty graficzne, na których problem się pojawiał. Jest też port PCI-E (u mnie 1.1, na tej drugiej 1.0), ale to przecież tylko przepustowość, a nowsze karty są kompatybilne wstecz. Rozglądam się za nową mobką, chociaż wątpię, że to coś da.

 

Skąd się to cholerstwo bierze? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kabla :)

 

Na filmach cienie wyglądają perfekcyjnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obraz jest nagrywany z karty graficznej, na filmikach cienie wygladają w porzadku, po za tym żę w jednym miejscu postacią podskakujesz i taka ciemna aura razem z gostkiem. Ewentualnie pozostaje ci wgranie najnowszego patha do gry, i najpierw upenij sie czy to przypadkiem nie taki urok tej gry. Bo jak zmieniłeś producenta karty graficznej to problem powinien ustapić, ewentualnie jakiegoś pozostałości po wczesniejszych sterownikach mogą działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Risenie cienie wcale nie wyglądają dobrze. Trochę spartaczyłem sprawę i nagrałem je w sumie tak, aby problemu możliwie nie było widać :E

 

Na drugim filmiku można jednak dostrzec na cieniach dodatkowe "efekty" w postaci skaczących pikseli. Obejrzyjcie w HD.

 

Spójrzcie na doczytywanie terenu w filmiku "Risen Graphics Problem 3". Odbywa się to na oczach gracza (zasięg rysowania ustawiony na max) i także ma związek z cieniami - na filmiku porównującym ustawienia cieni nie ma problemu z doczytywaniem tekstur przy cieniach wyłączonych, to samo z tym dymkiem naokoło bohatera.

 

 

ewentualnie jakiegoś pozostałości po wczesniejszych sterownikach mogą działać.

 

Zapomnijcie w ogóle o słowie "sterowniki". Naprawdę wykluczyłem tą ewentualność na wszystkie możliwe sposoby ;)

 

 

EDIT:

 

Stawiam sześciopak temu, kto znajdzie przyczynę :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, sądzę, że przy okazji kilkunastu formatów dysku mogło mi się zdarzyć kilka razy przeinstalować też gry :E

 

Tu nie chodzi o Risena, problem pojawia się w każdej grze.

 

Można wyguglować kilka archiwalnych tematów z innych for, gdzie ludzie mieli identyczne problemy, lecz zawsze w pewnym momencie się urywało (kiedy okazywało się, że najbardziej oczywiste rozwiązania odpadają)

 

Komu, jeśli nie Labowi, ma się w końcu udać? :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem demo Risen i mam podobnie jak u Ciebie.

Chyba jesteś zbyt wymagający co do jakości gier.

 

Był też temat dotyczący dogrywania sie textur w Crysisie.

To nie wina kart graficznych/sterowników, tylko samej gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wina samej gry a nie sterowników (można próbować różne wersje) czy też grafik.

Risen był "katowany" zarówno na 8600GT, 9600GSO 384MB jak i obecnej GTX460SE 768MB. Jeśli problem cieni Ci przeszkadza to jedyną radą jest zabawa z opcją jakości cieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wina samej gry a nie sterowników (można próbować różne wersje) czy też grafik.

 

Pierwszym winnym były sterowniki karty graficznej (9600GT), wymuszone ustawienia na jakość itp.. Próbowałem kilkunastu różnych wersji, różnych systemów operacyjnych - NIC

 

Dzięki za każdą odpowiedź w tym temacie, nawet taką. Mimo to po raz kolejny zapewniam, że to nie kwestia sterowników. Naprawdę próbowałem wielu starszych i nowszych wersji, na dwóch kartach graficznych, zarówno na Siódemce, jak i XP.

 

 

Ściągnąłem demo Risen i mam podobnie jak u Ciebie.

Chyba jesteś zbyt wymagający co do jakości gier.

 

A więc nie powstała jeszcze gra, która prawidłowo wyświetla cienie? I kwiatek odbijany w postaci skaczących kwadracików jest jak najbardziej w porządku? :E

 

 

Nie jestem jakimś wybitnym estetą - te cienie naprawdę zabijają komfort i odbierają chęć do gry.

 

Risen to tylko przykład. Problem pojawia się w każdej grze, bez wyjątku. Nawet w starszych tytułach, gdzie cień bohatera stanowi na dobrą sprawę czarne kółko - kółko to jest kanciaste z widocznymi pikselami. Mógłbym nagrać podobne filmiki w dowolnej grze, która u was działa poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj pobawić się ustawieniami jakości w sterownikach, może ten defekt zniknie.

 

EDIT: Choć w tych filmikach jakoś te cienie nie wyglądają jakoś dziwnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj pobawić się ustawieniami jakości w sterownikach, może ten defekt zniknie.

 

EDIT: Choć w tych filmikach jakoś te cienie nie wyglądają jakoś dziwnie.

 

Pierwszym winnym były sterowniki karty graficznej (9600GT), wymuszone ustawienia na jakość itp..

 

W Risenie same cienie wyglądają chyba najlepiej ze wszystkich sprawdzanych gier, akurat tam najbardziej gnębi mnie ta "cieniowa chmurka" wokół bohatera (filmik trzeci) i doczytywanie tekstur (pierwszy i czwarty). Cienie muszę chyba nagrać gdzie indziej, skoro zdjęcie z pierwszego postu nie daje jako takiego wyobrażenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na filmikach nie widać kwadracików jak opisuje to autor tematu, dla tego nikt nie potrafi ustrzelić problemu.

Może w rzeczywistości wygląda to o wiele gorzej :hmm:

 

Dziwne, że u autora tematu, jakość cieni jest okropna na kartach 9600 gt jak i 4850.

To dwa różne środowiska, a jednak efekt ten sam :hmm:

To dla tego odpadają sterowniki, za to podejrzanym jest płyta główna lub pamięć ram.

Czasem pamięć wprowadza błędy w wyświetlaniu grafiki (grafika też korzysta z pamięci ram).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc nie powstała jeszcze gra, która prawidłowo wyświetla cienie? I kwiatek odbijany w postaci skaczących kwadracików jest jak najbardziej w porządku? :E

powstaja. np. crysis 2 oraz stary fear. "kwadratowe" cienie lub ich pojawianie i znikanie to niestety w wiekszosci przypadkow standardowe uproszczenie. przewaznie wynikajace z portu konsolowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc nie powstała jeszcze gra, która prawidłowo wyświetla cienie? I kwiatek odbijany w postaci skaczących kwadracików jest jak najbardziej w porządku? :E

 

risen to jeszcze nic,wlacz nfs most wanted z cieniami to dopiero zobaczysz co to jakosc :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

risen to jeszcze nic,wlacz nfs most wanted z cieniami to dopiero zobaczysz co to jakosc :E

assassins creed to tez "dzielo" pod tym wzgledem. wystarczy ustawic sie odpowiednio, aby zobaczyc cien w trzech wersjach; na pc, na konsole i na sphona :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a obie karty chodziły na tym samy kablu od monitora ? może kabel robi taki defekt ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na filmikach nie widać kwadracików jak opisuje to autor tematu, dla tego nikt nie potrafi ustrzelić problemu.

Może w rzeczywistości wygląda to o wiele gorzej :hmm:

 

Tak, wygląda o wiele gorzej. Fraps i konwerter trochę rozmazał te cienie i wyglądają na filmiku troszkę "lepiej".

 

Dziwne, że u autora tematu, jakość cieni jest okropna na kartach 9600 gt jak i 4850.

To dwa różne środowiska, a jednak efekt ten sam :hmm:

To dla tego odpadają sterowniki, za to podejrzanym jest płyta główna lub pamięć ram.

Czasem pamięć wprowadza błędy w wyświetlaniu grafiki (grafika też korzysta z pamięci ram).

 

Jak wspomniałem, próbowałem na dwóch komputerach. Do tego u siebie wymieniałem w międzyczasie wszystkie kostki ramu.

 

 

powstaja. np. crysis 2 oraz stary fear. "kwadratowe" cienie lub ich pojawianie i znikanie to niestety w wiekszosci przypadkow standardowe uproszczenie. przewaznie wynikajace z portu konsolowego

 

 

 

Risen. Karta z tej samej serii. Brak "dymku" i błędu z doczytywaniem tekstur. Cienie też wyglądają ok.

 

 

risen to jeszcze nic,wlacz nfs most wanted z cieniami to dopiero zobaczysz co to jakosc :E

 

 

Mam Most Wanted. Sprawdziłem. Paskudztwo :E

 

 

 

Pierwszy raz takie cienie zobaczyłem jeszcze na poprzedniej platformie z portem AGP. Wymieniłem x1300 na x1950, który nie posiada portu VGA (mam Asusa VW202S). Użyłem przejściówki DVI, która spowodowała problemy z rozdzielczością (przy natywnej 1680x1050 pojawiał się po prawej stronie gruby czarny pasek, który zwężał pole ekranu). Pogrzebałem w CCC i udało mi się ustawić w końcu dobrą rozdziałkę. Problem o dziwo powrócił w 7800GS, która miała D-SUB i przejściówka przestała być potrzebna. Z nabytą wcześniej wiedzą łatwo go naprawiłem. Pamiętam, że właśnie w tamtym okresie, grając w pierwszego Modern Warfare, zauważyłem kanciaste cienie. Nie przejąłem się, bo i tak grałem na średnich ustawieniach.

 

Od tej pory zmieniały się:

- 4 karty graficzne

- 3 płyty główne

- 3 zestawy pamięci ram

- 4 procesory

- 3 zasilacze

- kilka dysków i napędów, które raczej nie mogły mieć wpływu

 

Nie wymieniłem tylko monitora. Podejrzewałem odświeżanie obrazu - mam różne ustawienie w systemie (59MHz) i sterowniku karty graficznej (standardowe dla monitora 60MHz), czego nie można w żaden sposób zmienić (wciąż wraca do poprzedniej wartości). Zauważyłem, że na pewnych rozdzielczościach grafika Risena (głównie to doczytywanie tekstur) paskudzi się jeszcze bardziej przy zwiększeniu odświeżania do 75MHz. W innym temacie dowiedziałem się, że to nie może mieć związku, ale łapię się czego mogę :E

 

Zostało już niewiele możliwości. G33M-D2SR, którą mam obecnie, to najnowsze mobo jaką widziały testowane karty (wydana bodajże w 2006). Może faktycznie problem zniknąłby po zmianie na coś nowszego, z portem PCI-E 2.0?

 

Jest jeszcze ten nieszczęsny monitor. Nie mam aktualnie możliwości podłączyć innego. Może kupię kabelek i podłączę peceta do telewizora.

 

To jest okropny problem, nie mam pojęcia, co jest przyczyną i mogę tylko na ślepo wywalać pieniądze na nowe części.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj podłączyć do TV, bo skoro problem jest od kilku platform a nie zmieniał się jedynie monitor to być może i on, mimo że jest to może z 10% szans

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem jeszcze do grafiki zintegrowanej, bo nie pamiętałem czy, kiedy przez krótki czas jej używałem, tam też tak było.

 

Mamy więc grafikę z pominięciem portu PCI-E, który mógł zawinić na obu płytach.

 

Bam! Cienie bez zmian :E

 

 

Zamontowałem z powrotem HD4850 i podłączyłem do telewizora.

 

Bam! Cienie bez zmian :E

 

 

Ktoś mógłby chyba doktorat na tym problemie zrobić. Nie mam pojęcia czy wywalać pieniądze na nowszą płytę :thumbdown:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nagrałem krótki filmik w Modern Warfare:

 

 

Dla porównania, Risena nagrywałem na 9600GT, CoD'a na HD4850.

 

 

Trudno uwierzyć, że wygląda identycznie na różnych kartach graficznych, a co dopiero całych konfiguracjach :(

 

EDIT:

 

Sorki za post pod postem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety mam też ten sam problem. Pojawił się bez żdnej przyczyny. Poprostu pewnego dnia włączam grę (najlepiej widać ten problem w World of Tanks) i lipa. Cienie poszarpane, generowane w oknach budynków mrugają, znaczy się przenikają przez tekstury. Bardzo dziwna sprawa i faktycznie pojawiła się ta dziwna ciemna poświata.

 

Wymieniłem grafikę z Radka na GForcea z nadzieją, że pozbędę się problemu. Nic to nie dało. To samo z płytą, prockiem oraz pamięciami. Windows i gra zainstalowane na nowo i nic.

Jeśli jeszcze śledzisz ten post daj znać czy rozwiązałeś ten problem.

Dodam że wymieniałem kabel od monitora, kompa podłączałem pod telewizor i to samo.

 

Ręce opadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @Kelam komuna pełną gębą. Nie mamy Pana płaszcza. Rynek GPU się nieodwracalnie zepsuł i taką rzeczywistość widzimy dzisiaj.
    • Mam takiego co robi 5.2 na 1.32V, kupiłem go kiedyś na tym forum. Dalej siedzi w kompie syna.
    • Witam, nie będę zakładał nowego tematu bo mam podobny dylemat czyli co kupić   Obecnie mam podobnie jak Autor GTXa 1060 6GB który po zmianie monitora na 3440 x 1440 przestał sobie radzić w grach które mnie interesują na wysokich/max detalach (m.in RDR2, Kingdom Come, w dalszej perspektywie chciałbym zakupić CP2077 i pograć z RT, do tego PUBG).  Początkowo myślałem o 4070 ale jednak wydawanie 2.5k zł na kartę graf to lekka przesada więc stonowałem wymagania. Pytanie: czy lepiej kupić nową 4060, używkę 3070 czy może pogrzebać jeszcze dalej w historii i szukać 2080 Super czy czegoś podobnego?  Co do 3070 i 2080 i pochodnych to zastanawiam się czy zasilacz by uciągnął? Jest to be quiet! Pure Power 11 600W. CPU To Ryzen 3900X więc o bottleneck bym się nie martwił, ale o wymagania względem zasilacza jak najbardziej  PC używam głównie do pracy w programach które lepiej radzą sobie z Nvidią stąd AMD odrzucam acz bardzo miło wspominam ich Radka 9000 Pro lata temu  
    • Mogę również wymienić nową ASUS Prime B450M-A II na płytę itx w dobrym stanie.  Byle jaką, byle niezbyt zużytą  W sumie pewnie taniej będzie kupić inną obudowę. Na oko myślałem że H310M-HDV to itx ze względu na kwadratowy kształt, a to jednak 19.1 cm x 18.8 cm i nie wejdzie do metis plus. Zasilacz SFX może być byle jaki, byle z zabezpieczeniami i tani, a adapter ma robić dystans od strony wentylatora, aby oddalić zasilacz od płyty głównej. Mogę przyjąć taki adapter z drukarki 3D, a znam sprawdzone zasilacze do 45 zł, więc mogę kupić sam adapter, Pewnie aktualne do poniedziałku, gdy zdecyduję się kupić inną obudowę lub coś  
    • Na razie misje poboczne to same fetch questy, idź po coś, znajdź kogoś, a jeszcze gorsze są te tablicy ogłoszeń np. ze znalezieniem kogoś. Biegnie się do lokalizacji 500m, aby znaleźć ciało i koniec zadania. Dużo takich śmieciowych questów.  Plus tylko taki, że szybko się to robi i można zarobić trochę kasy. Mam już 12k.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...