Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

vas quander

Wyjaśnienie parametrów kart graficznych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;) Szukałem ale nie znalazłem czegoś takiego, jedynie wyjaśnienie samej budowy karty graficznej ;) Chciałem aby ktoś wyjaśnił mi poszczególne parametry kart graficznych, głównie nVidi ;) Czym się kierować przy wyborze, co za co odpowiada, co to jest albo robi itp :) Bo np. nie rozumiem tego że GTX780 ma "Częstotliwość bazowa

863 MHz" a GT630 "Częstotliwość taktowania procesora ( Mhz )902". Mam rozumieć że to to samo? Ale 630 jest nieskończenie gorsza od 780 a ten parametr ma wyższy :) Prosiłbym o wytłumaczenie rzeczy takich jak:

 

GPU

-Liczba rdzeni CUDA

-Częstotliwość procesora w Mhz

-Wypełnianie

-Ilość jednostek teksturujących i cieniujących

 

Pamięć

-Szybkość pamięci ( Gbps )

-Interfejs pamięci

-Maksymalna przepustowość

 

Cechy

-FXAA i TXAA

-Purevideo

-PhysX

-Środowisko programistyczne

-OpenGL

-Obsługiwana magistrala

 

 

Wszystko brałem z oficjalnej strony nVidii, ze specyfikacji kart 780,630,660. I dlaczego niektóre parametry przy niektórych kartach są podawane a przy innych są pomijane? Prosiłbym o wyjaśnienie rzeczowo ale prosto :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zatem w skrócie :

 

Liczba rdzeni : Więcej = lepiej [sztuk]

Częstotliwość : Więcej = lepiej [MHz]

Wypełnianie : Więcej = lepiej [GT/s oraz GP/s]

Ilość jednostek ROP/TMU : Więcej = lepiej [sztuk]

 

Częstotl. x Liczba jednostek TMU = Wypełnianie tekstur [GT/s, alternatywnie GTexeli/s]

Częstotl. x Liczba jednostek ROP = Wypełnianie pikseli [GP/s, alternatywni GPixeli/s]

 

Szybkość pamięci : Więcej = lepiej [GHz]

Interfejs : Więcej = lepiej [bit]

 

Szybkość pamięci x Interfejs = Przepustowość 

 

Przepustowość : Więcej = lepiej [GB/s]

 

Jeżeli prosisz o techniczne wyjaśnienie co dana rzecz robi to daj znać :)

W nawiasach kwadratowych dałem typowe jednostki jakich się używa przy opisie.

 

Cechy :

FXAA i TXAA - "nowe" i relatywnie "tanie" techniki wygładzania krawędzi (bazujące bardziej na mocy obliczeniowej aniżeli wypełnianiu pikseli).

 

Pure Video - Odtwarzanie filmów HD (w skrócie). Poprawianie kolorów + filtry itp. Nic szczególnego.

 

PhysX - Fizyka gry wspomagana przez GPU, przydatne tylko w tytułach które z tego korzystają = Mafia, Batman, Alice in Wonderland.

 

Środ. programistyczne - Wersja "CUDA", mało istotne z punktu widzenia gracza. Jeżeli programujesz na GPU, interesuje Ciebie najnowsza wersja :P

 

OpenGL - W praktyce to samo co DirectX, Więcej = lepiej.

 

Obsługiwana magistrala -

Generalnie grafki do 2.0 włącznie powinny pracować na płytach z 1.x.

Do graf z PCI-e 3.0, należy stosować płyty główne z PCI-e w wersji minimum 2.0. Optymalnie, kiedy płyta główna i karta graficzna mają tą samą wersję.

Niektóre złącza są zgodnie mechanicznie z "x16", ale w praktyce posiadają tylko 1/2 albo 1/4 faktycznych pinów (tzw. "x8", "x4" - szczegóły dostępne w instrukcji obsługi płyty głównej - interesuje nas zgodność elektryczna).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nie problem mógłbyś napisać techniczne rzeczy :P Wtedy można podpiąć temat bo może się komuś przydać :D

+ Jestem jeszcze ciekawszy jakim cudem 630 ma wyższą częstotliwość niż 780 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo częstotliwość taktowania nie jest pierwszorzędna i nie obrazuje wydajności. GT630 to tak naprawdę gówno do wyświetlania obrazu i mało wymagających/starszych gier.

 

Druga sprawa, że topowe karty są ograniczane przez napięcia bo jakbyś dał więcej papu to karta wydzielała by nienormalne ilości ciepła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja długa.

Starałem się pisać językiem zrozumiałym dla każdego i nie wdawać się zbytnio w szczegóły.

 

Liczba jednostek :

Chodzi o ilość jednostek matematycznych robiących "brudną robotę".

Te jednostki wykonują większość operacji na danych, które przechodzą przez kartę graficzną.

Nie wiem czy opisywać potok wykonawczy w tym miejscu. Ale skrócę tutaj do napisania że wszystko co ma związek z matematyką odbywa się na tych jednostkach. I im jest ich więcej, tym lepiej dla wydajności karty.

 

W przypadku GPU, można przyjąć, że nie ma czegoś takiego jak limit skalowania z ilością jednostek.

Dlatego dwa razy więcej jednostek zazwyczaj daje nam zysk FPS od 50% w górę (końcowy jest różny i zależy od reszty reszty komputera oraz pamięci GPU, o której za chwilę).

 

Nie wolno porównywać ilości jednostek różnych producentów.

Nie należy nawet porównywać jednostek od tego samego producenta.

Kluczowy warunek przy porównywaniu to czy obie karty korzystają z tej samej architektury. Jeżeli korzystają, to można porównywać.

Jeśli nie to należy patrzeć na wyniki w testach, a nie suche liczby.

Ta sama architektura (generacja), tj. Kepler do Keplera, Fermi do Fermiego, 8800GTX do max. GTX 285 (czyli DirectX 10 do DirectX 10), itp.

 

Częstotliwość :

Zależy od producenta, małe powierzchniowo GPU zazwyczaj pozwalają na wyższe taktowania (ponieważ mają mniej elementów albo lepszą technologię produkcji). 

Częstotliwość taktowania ma zdecydowanie mniejsze znaczenie w GPU aniżeli ilość jednostek wykonawczych.

W przeciwieństwie do CPU, gdzie wydajność jednego wątku jest wciąż bardzo istotna (widać na przykładzie procków Intela).

 

 

Wypełnianie i jednostki TMU/ROP :

Mamy dwa rodzaje, wypełniania (oraz korespondujące z nim jednostki)

Wypełnianie tekstur (tekseli) - Opowiadają za nie jednostki TMU.

A chodzi (w skrócie) o "malowanie oraz tapetowanie" obiektów przez kartę graficzną :).

Wypełnianie pikseli i jednostki ROP - Bardzo istotne przy rozdzielczości monitora i ściśle powiązane z możliwościami pamięci karty graficznej (TMU są powiązane z przepustowością pamięci w mniejszym stopniu aniżeli ROP).

W skrócie, ROP'y odpowiadają za zamianę obrazu 3D na jakim operuje karta graficzna, na obraz 2D (czyli coś co może wyświetlić ekran monitora).

Aha i "3D" monitora, a 3D karty graficznej, to dwie bardzo różne rzeczy.

Dlatego nie można wziąć 3D na jakim operuje karta graficzna i po prostu wyświetlić na monitorze 3D ;)

 

Szybkość pamięci :

W przypadku pamięci chodzi zawsze o przepustowość oraz pojemność.

Przy czym ta pierwsza ma zdecydowanie większe znaczenie dla średnich i słabych kart graficznych (tj. tych poniżej 1500zł).

 

Jak wiadomo pamięć na karcie graficznej ma "G" w nazwie.

Mamy zatem pamięci typu GDDR2, GDDR3, GDDR4, GDDR5.

Każda generacja osiąga wyższe częstotliwości* (*z wyjątkiem GDDR4, które zostało po prostu opuszczone na rzecz GDDR5).

Ponadto GDDR5 zapewnia dwa razy wyższe efektywnie taktowanie od wszystkich poprzednich wersji (dla tego samego taktowania rzeczywistego).

Co to jest taktowanie rzeczywiste i efektywne jest na wikipedii, przy pamięciach DDR :P

 

Przepustowość to częstotliwość efektywna x szerokość interfejsu (wzór skrócony !).

Z tego powodu pamięć GDDR5 może mieć o połowę węższy interfejs i zapewniać wciąż tą samą przepustowość.

Dlatego należy zawsze brać karty z najnowszym typem pamięci i jak najszerszym interfejsem pamięci.

Pojemność pamięci ma znaczenie tylko wtedy, gdy nasz GPU jest wstanie poradzić sobie z ilością informacji jakie mogą zmieścić się w jego pamięci.

Innymi słowy : Na co komu 6GB pamięci w grafice, której wydajność nie pozwoli na płynne przetworzenie obrazu w maksymalnych detalach naszej gry (płynne przetworzenie = minimum 30FPS* - *kwestia SUBIEKTYWNA).

 

Rozdzielczość gry/programu najbardziej odbija się na jednostkach ROP (wypełnianiu Pikseli) oraz powiązaną z nimi przepustowość pamięci.

Jeżeli ROP'y nie mają dostatecznej przepustowości pamięci, to wypełnianie pikseli (teoretyczne - czyli liczone ze wzoru) cierpi na tym znacząco. W praktyce osiągając np. zaledwie połowę lub mniej wartości teoretycznej.

 

Innymi słowy :

Wysoka rozdzielczość gry + mała przepustowość pamięci grafy = OGROMNE PROBLEMY z wydajnością w grze.

 

INNE :

"Turbo Boost" i "częstotliwość podwojona" :

Zapomniałem opisać co to jest "Turbo" w Keplerach oraz "częstotliwość podwojona" w Fermim :E

To tak :

Częstotliwość podwojona, to mój "skrót" opisujący podwojenie zegara niektórych elementów rdzenia kart opartych na arch. "Fermi". 

Chodzi głównie o jednostki wykonawcze (które pracują na dwukrotnie wyższej częstotliwości od np. jednostek ROP). Częstotliwość podwojoną podaje się pod "Shader Clock" = 2 x Core Clock.

 

Turbo Boost - to "zawyżona" częstotliwość, osiągana przez układ w odpowiednich warunkach (tj. kiedy TDP oraz temperatura GPU, są poniżej określonego poziomu).

"Turbo" albo "Turbo Boost", jak określa tą technikę Nvidia, pozwala na automatyczne "podkręcenie" procesora graficznego ponad wartość domyślną (ustaloną przez producenta). 

W praktyce oznacza to, że moja karta graficzna (GTX 780 Ti - referent), często pracuje z częstotliwością GPU na poziomie 1020MHz, zamiast "domyślnych/standardowych" 876MHz. I nie wymaga to mojego udziału.

 

Uwaga : Dużo rzeczy zostało skróconych !!!

Polecam przeczytanie tego artykułu : LINK, aby ogarnąć co to potok wykonawczy (wersja nieco przestarzała, aktualizacja w artykule o DirectX 11 : LINK).

W przypadku detali dotyczących konkretnych architektur GPU, wystarczy odwiedzić recenzję pierwszych kart które z nich korzystały (zawierają one szczegółowe informację o zmianach jakie zaszły w architekturze, w porównaniu do układów poprzedniej generacji).

 

I to tyle :)

 

EDIT :

Karty dwuprocesorowe (np. Radeon 7990, GTX 690, itp.) :

Karta graficzna posiadająca dwa układy GPU (na jednym lub dwóch PCB).

Dane techniczne powinny zostać podane w sposób taki jak w tabelce z tej recki : LINK.

Innymi słowy : Nie sumujemy wydajności obydwu GPU, a nawet ilości pamięci takiej karty (ponieważ każdy z GPU działa osobno - jak przy użyciu techniki SLI/CFX).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za wyjaśnienie :D Jak to mówią wiedzy nigdy dosyć, więc może jakiś mod usunie tutaj moje posty, zostawi tylko te rzeczowe i przypnie, żeby się innym przydało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...