Skocz do zawartości
Kamyk555

Ogromne spadki fps w grach

Rekomendowane odpowiedzi

być może ten dysk jest najsłabszym ogniwem w tym zestawie. jak już sprawdzisz grę na ssd to napisz czy się poprawiło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą...nie wiem czy zauważyliście, ale w momentach, gdy gra się zacina, użycie gpu drastycznie spada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej będzie przenieść win 10 z hdd na ssd? To chyba będzie lepsze rozwiązanie.

Możesz jak najbardziej. Poczytaj na przykład o sklonowaniu partycji.

 

żeby sprawdzić czy aktualny dysk jest sprawny. wątpię żeby gry tak przycinało na każdym hdd. mogę się mylić bo od dawna używam ssd

Smart mu nic nie pokazuje. Sprawdzał w HD Tune szybkim skanem. Można co prawda zrobić dokładniejszy np. programem Victoria ale.... moim zdaniem ten dysk jest sprawny.

 

Dysku jeszcze nie zakupiłem :). Jutro kupię.

 

Czyli w pierwszej kolejności lepiej będzie odpiąć dysk hdd i podpiąć ssd i na nim zainstalować Windowsa?

Nie musisz zasadniczo odpinać HDD.

Bootujesz i tak z pena/płyty, to, że będziesz miał 2 podłączone dyski, nawet jak na jednym jest system nie ma znaczenia.

 

Masz w sumie dwie opcje. Możesz przenieść instalację z HDD na SSD, bo to ten sam sprzęt (nie rób tego nigdy jakby to był inny komputer). Najbezpieczniej sklonować partycję systemową na nowy (+ partycję EFI, recovery itd.).

Jak jest za duża to powinieneś móc ją zmniejszyć (ale lepiej zrób jakiś back up) i dla bezpieczeństwa zrób to w menadżerze dysków windowsa (win 10 ma swoje cudowne pliki np. pliki wymiany, będzie więdział jak nie będziesz mógł tego bezpiecznie zrobić). Wtedy wszystkie programy ustawienia itd. zostaną zachowane.

 

Druga to postawienie systemu na czysto na SSD. Tracisz wszystkie zainstalowane programy. Pliki możesz sobie skopiować ze starego przed sformatowaniem.

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie mam.

 

Teraz to się zastanawiam, czy przypadkiem spadki nie są spowodowane czymś innym....

Mogą być czymś innym. np problemem z internetem czy serwerem gry, bo to gra sieciowa albo po prostu... przypadłością samej gry. Pytanie czy inni mają podobny problem?

Może to być też kwestia techniczna samej, że na początku rozgrywki żaden dysk hdd nie wyrabia. To nie jest wcale takie dziwne.

 

Ja na Twoim miejscu SSD i tak bym kupił, bo warto szczególnie, że to w zasadzie nowy komputer. Więc to trochę aż dziwne, że nie masz ;)

 

Swoją drogą...nie wiem czy zauważyliście, ale w momentach, gdy gra się zacina, użycie gpu drastycznie spada.

Ja tak sobie teraz myślę, że w sumie masz 6,6GB RAM zużyte. Z drugiej strony jak patrzę na testy to 8GB powinno jej wystarczyć.

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc, postanowiłem, że chyba jednak podłącze stary dysk do komputera i zobaczymy jak to będzie.

 

Tylko, że na starym dysku mam zainstalowany win 10 i nie wiem czy to nie będzie problem. Z resztą już o tym pisałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę pytanie do autora, bo pominął mój post. Czy instalowałeś inne gry poza Fortnite by sprawdzić jak chodzą?

 

Dwa - Podczas grania w Fortnite / jakakolwiek inna gra, włączyłeś menedżer zadań by sprawdzić czy na pewno to gra mieli ci dysk na 100%, a nie jakiś inny program w tle?

 

Trzy - Dawanie rad na zasadzie "nie jestem pewny czego to przyczyna, ale leć do sklepu i kup od razu coś, bez sprawdzenia innych hipotez to świetny pomysł, by autor skakał i wydawał głupio kasę". :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa- w moim komputerze nie ma już miejsca na ram (są już zajęte dwa porty). Czy istnieje jakiś inny sposób, na dodanie ram do komputera bez konieczności sprzedania tego ram-u, który mam aktualnie, a następnie kupić 2x8 GB? Lub po prostu czy jest jakiś sposób żeby zużycie ram było mniejsze?

 

Powtórzę pytanie do autora, bo pominął mój post. Czy instalowałeś inne gry poza Fortnite by sprawdzić jak chodzą?

Tak, instalowałem inne gry. W zasadzie to w niektórych grach kompletnie nie występują lagi.

 

Dwa - Podczas grania w Fortnite / jakakolwiek inna gra, włączyłeś menedżer zadań by sprawdzić czy na pewno to gra mieli ci dysk na 100%, a nie jakiś inny program w tle?

W sumie sprawdzę to jeszcze dzisiaj.

 

Trzy - Dawanie rad na zasadzie "nie jestem pewny czego to przyczyna, ale leć do sklepu i kup od razu coś, bez sprawdzenia innych hipotez to świetny pomysł, by autor skakał i wydawał głupio kasę". :E

Też tak uważam .

Edytowane przez Kamyk555

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa- w moim komputerze nie ma już miejsca na ram (są już zajęte dwa porty). Czy istnieje jakiś inny sposób, na dodanie ram do komputera bez konieczności sprzedania tego ram-u, który mam aktualnie, a następnie kupić 2x8 GB? Lub po prostu czy jest jakiś sposób żeby zużycie ram było mniejsze?

 

 

Tak, instalowałem inne gry. W zasadzie to w niektórych grach kompletnie nie występują lagi.

 

 

W sumie sprawdzę to jeszcze dzisiaj.

 

 

Też tak uważam .

Wykonaj pkt. 2 i zobacz w trakcje grania w kilku grach jakie jest wykorzystanie dysku w nich. Jeśli Fortnite będzie zapychał Ci HDD w 100% to wszelkie testy na błędy itp. były zbędne. ( W ogóle od wielu lat nie widziałem by ktoś miał problemy z dyskami, to już nie ta epoka).

Ja grałem na HDD w pubga (również battleroyal gra) i tam również na HDD ciężko się grało i były przycinki przez powolne doczytywanie tekstur.

 

Co do ram, to niestety pozostaje tylko wymiana na większe banki. To jest minus tanich płyt głównych, posiadających 2 sloty. Zazwyczaj lepiej dopłacić 100zł do płyty głównej która ma 4 sloty. Co do próby ograniczenia ram, to możesz powyłączać zbędne programy działające w tle w Menedżerze zadań --> zakładka uruchamianie --> poodznaczanie zbędnych programów.

 

Możesz jeszcze jeśli masz win10 powyłączać słynną telematrie, i inne bzdety działające w tle w Windowsie 10. Dzięki temu zyskasz w porywach z 50-100mb ram więcej, + dysk trochę się odciąży, lecz nie wpłynie to na działanie w grach. --> https://www.oo-software.com/en/shutup10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w przypadku Fortnite potwierdza się, że po prostu dysk nie wyrabia i tyle. Żadnych problemów z uszkodzeniem sprzętu nie masz w tym wypadku.

Jak masz chwilę poczytaj w Google czy inni grający na HDD w tę grę zgłaszali ten sam problem by być w 110% pewnym. ;)

 

Czyli wychodzi na to że do gier battleroyal lepiej mieć dyski ssd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz potrzebował pomocy przy wyborze, to napisz budżet, oraz jaki jego rozmiar preferujesz (120/240/480gb).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam robiłem test Fortnite (BR mnie nie kręci) na starym kompie

Fx8320e, 970a ds3p, 16gb DDR3 1333, GTX 960 i perełka HDD 1tb WD blue [edit] 7200obr., Win7 (wszystko bez OC) I szło płynnie na wysokich bez problemu (60fps).

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście też mnie to lekko dziwi, bo Fortnite to gra bardzo powszechna, stworzona głównie dla dzieciaków, któe idąc dalej mają często słaby config PC. Więc w tym wypadku dziwi mnie, takie duże obciążenie HDD w nim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze dokładnie poszukał jakiś bardziej prozaicznych przyczyn jak docisk kabli, sterowniki, ustawienia, temperatury czy inne aplikacje działające w tle, wszelkie aktualizacje, wyłączenie antywirusa, zmiana opcji zasilania na max czy nawet reinstal gry. Choć nie wykluczone że to dysk i nic nie pomoże

 

Edit: Ogólnie to powinno ci to chodzić na epickich średnio ok 80fps przy zadymie spadki do 60fps na tym sprzęcie

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmiana opcji zasilania na max

jak to zrobić? czy to coś może pomóc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy coś da czy nie ale można spróbować komp dostanie więcej papu panel sterowania - sprzęt - opcje zasilania rozwiń dodatkowe i tam masz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to zrobić? czy to coś może pomóc?

Moim zdaniem to akurat nie pomoże ale możesz spróbować.

 

Hmmm a może benchmark zrób tego dysku? Pobierz darmowy cristal disk mark, na tej podstawie będziemy wiedzieć czy działa prawidłowo.Robiłeś w HD Tune i było ok jak na HDD.

Co można jeszcze... pamięci RAM możesz sprawdzić programem memtest86, ale bardzo mało prawdopodobne by coś z nimi było nie tak. Z reguły jak szwankują to powinieneś mieś BSODy i ogólnie niestabilną pracę komputera.

Możesz zrobić też benchmarki grafiki i procesora jak chcesz i zobaczyć czy wydajność jest taka jaka powinna być. Ale to raczej działa prawidłowo, bo w innych grach z tego co pisałeś nie masz takich problemów a tutaj też o ile dobrze rozumiem głównie na początku.

To taka ogólna diagnostyka.

Temperatury w stresie jakie masz, nie przegrzewa się procesor ani grafika? Polecam Hwinfo do tego, tam będziesz miał max temperaturę po np. rozgrywce albo benchmarku.Dobra, przecież używałeś przecież nakładki riva tuner, to odpada, masz w normie.

 

Tak serio to do tej pory nic nie wskazuje, że coś jest niesprawne, po prostu dyskowi brakuje wydajności. Co o czym wcześniej pisałem wydaje się dziwne, żeby sam HDD był problemem w fortnite, bo ktoś słusznie zauważył, że to popularna gra a większość graczy, którzy w nią grają nie ma dobrego sprzętu (raczej mają gorszy od Twojego).

 

SSD i tak polecam, tutaj zdania nie zmienię. Mamy 2020r, komputer bez SSD to trochę ślamazarny żółw - obecność SSD to już jest standard tak jak np. 8GB RAM czy rozdzielczość FHD w monitorze.

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...