Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Pure Dyffryn

Pierwsza recenzja LG W2220P!

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli już jesteśmy przy monitorach na IPS to dobre recenzje ma też "trochę" droższy ale już 23'' i full HD NEC Multisync EA231WMi-BK. Kosztuje okolo 1300-1350. Znajomy fotograf kupił sobie go właśnie dziś i jak narazie jest zadowolony. Jak on go trochę "potestuje" to napiszę coś wiecej o tym modelu. Osobiście mam zamiar też kupić tego LG, ale poczekam na wrażenia o NEC-u od znajomego. Poza tym czytałem ostatnio, że LG ma wypuścić chyba 3 nowe modele na matrycy IPS. Tylko nie wiadomo na razie kiedy dokładnie i w jakiej cenie, ale specyfikacje już się w necie ukazały na różnych stronach. Może dlatego też cena LG W2220P poleciała trochę w dół skoro mają się pojawić jeszcze lepsze lcdki na IPS. Jak chwali sie firma LG podobno mają być najlepsze w swojej klasie cenowej-mam nadzieje, że ta klasa cenowa nie będzie zbyt wygórowana...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ktoś nie pisał przypadkiem na forum o smużeniu tego NECa?!

no też coś czytałem że mają byćnowe LG na IPSie, ale jak narazie W2220 jest świetną prpozycją w stosunku ceny do jakości, siostrzany dell jednak za drogi i ta gwarancja troche przekombinowana.

a jak jużwyjdą te nowe to napewno na początku cena będzie wyskoka, a dokładniej za wysoka, ale u nas już tak jest, jak coś ma łatke nowość musi kosztować EXTRA :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy kupił już ktoś W2220P na Techplanet i jeśli tak to czy mógłby podać datę produkcji monitorów przez nich oferowanych? Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Igorius

Kupię na początku grudnia - sobie pod choinkę :choinka:

 

Z tego, co widzę - co było wcześniej napisane- user @paczas kupił w Techplanet

i chyba jest z obsługi zadowolony. A co do daty produkcji to na 100% kupił z 2010 roku,

chyba z sierpnia(?)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj... rzeczywiście, ale ze mnie gapa! :P Chyba jednak wolę LG niż Dell i czas kombinować hajs na monitor. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Igorius

Co prawda lepszy byłby 24' z fullHD ale w tej cenie na e-IPS nie ma. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten NEC Multisync EA231WMi-BK ma 23 cale i jest full HD na IPS, a można go już znaleźć za ok.1300. W Agito też już raczej mają LG z 2010 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NEC Multisync EA231WMi-BK ma bardzo kiepski czas reakcji i do gier jest to wybitnie nieodpowiedni monitor. Kiedyś czytałem szczegółową recenzję i poza smużeniem i wysokim input lagiem do wad zaliczano również nierównomierne podświetlanie matrycy.Po za tym 23 i do tego jeszcze 16:9 to według mnie trochę za mało na fhd,które uważam ,że ma sens jedynie dla monitorów >=24. W ogóle dyskusja o monitorach w takiej cenie jak ten nec(1300zł) raczej nie ma sensu w wątku dotyczącym monitora za 800zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Igorius

W Agito też już raczej mają LG z 2010 roku.

 

Ale w Agito nie mają gwarancji producenta door-to-door ani 30dni na badpixele :kwasny:

Już o tym było wcześniej.

 

Ten LG - 1680x1050piks, e-IPS, 16:10, DVI / HDMI, szybka reakcja i brak smużenia w grach i filmach- 5ms;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiste jest, że chciałbym monitor 24' z Full HD, ale cenowo to najmniej dwa razy więcej. :o Zastanawiam się od dłuższego czasu czy kupić tańsze i większe TN czy e-ips. Z moich przemyśleń wynika, że lepszy będzie 22' e-ips. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Agito mają o ile się nie mylę ten LG z gwarancją producenta i jest jakieś 100zł droższy.

Cytat z recenzji Nec'a na stronie pcarena:

"NEC MultiSync EA231WMi to kolejny po udanym NEC P221W monitor który skierowany jest do bardziej wymagających użytkowników komputera, a także dla osób wymagających dobrego odwzorowania kolorów. Dzięki panelowi IPS monitor nadaje się zarówno do prostych prac graficznych jak i do domu czy biura.Ergonomiczna stopa pozwala na regulację położenia monitora praktycznie w każdym zakresie, dlatego też możemy dowolnie dostosować go do naszych potrzeb i warunków pomieszczeniowych. Poza wysoką jakością produktu, której mogliśmy się spodziewać, zaskoczył nas bardzo niski input lag! Monitor pomimo wysokiego czasu reakcji piksela nadaje się również dla graczy!

 

Opóźnienie względem referencyjnego monitora CRT były o wiele niższe niż w przypadku porównania z 2ms panelem TN! Dodatkowym atutem będzie wyeliminowanie jednego z najbardziej uporczywych problemów związanych z przyczerwienianiem dużych powierzchni czerni patrząc pod kątem. EA231WMi charakteryzuje się również wysokim i stabilnym współczynnikiem kontrastu statycznego."

Czyli input lag nie jest w nim aż taki wysoki i smużenie podobno nie występuje...chociaż do gier znajdą się na pewno lepsze monitory, ale do amatorskiej obróbki zdjęć jest akurat polecany.

Cena też spada, pewnie dlatego że ukazał się już jego następca z podświetleniem LED.

Jednak najbardziej korzystnie cenowo i tak wypada LG W2220P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NEC Multisync EA231WMi-BK ma bardzo kiepski czas reakcji i do gier jest to wybitnie nieodpowiedni monitor. Kiedyś czytałem szczegółową recenzję i poza smużeniem i wysokim input lagiem do wad zaliczano również nierównomierne podświetlanie matrycy.

Jest rzeczą oczywistą, że NEC EA231WMi nie jest monitorem dla graczy (podobnie jak większość monitorów na matrycach innych niż TN), to czas reakcji Black-to-Black (wynoszący 14ms) jest niewiele gorszy od tytułowego LG W2220P (12ms), taki sam jak Dell-u 2209wa (14ms) i 44% krótszy (prawie o połowę) od proponowanych przez niektórych forumowiczów graczom modeli Benq na matrycach (A)MVA (które mają "tylko" 25ms BtB) .

A co do wysokiego input lag-a - jak na monitor nie dla gracza wypada znakomicie (większość prostych modeli na TN wypada gorzej):

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/content/hp_zr24w.htm#input_lag

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/content/nec_ea231wmi.htm#input_lag

http://pcarena.pl/articles/show/87961/NEC-EA231WMi-pierwszy-na-swiecie-169-z-IPS-s-5.html

 

Sorry za wstawkę o NECu przy temacie poświęconym zupełnie innemu modelowi monitora - nie mogłem się powstrzymać jak ktoś uprawia demagogię, której fakty zdają się przeczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Igorius

Na pierwszej stronie w poście #1 napisane jest, iz czas reakcji wynosi 5ms a Ty podajesz 12ms :hmm:

Skąd te dane i ta rozbieżność?

Jak to nie jest dla graczy, skoro autor pisze, iż smużenia nie ma?

 

Czas reakcji: 5 ms GtG

 

Ten model LG jest wolny od efektu smużenia. Nawet przy dynamicznych grach takich jak GTA IV czy Gears of War 2 nie zauważyłem żadnych rozmyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszej stronie w poście #1 napisane jest, iz czas reakcji wynosi 5ms a Ty podajesz 12ms :hmm:

Skąd te dane i ta rozbieżność?

"Rozbieżność" (pozorna) wynika z braku uważnego czytania tego co jest napisane:

5ms GtG (Grey-to-Gray), 12ms BtB (Black-to-Black) - obydwie wartości parametru jakim jest "czas reakcji" dotyczą tego samego monitora (matrycy).

Ponieważ niektórzy (zwłaszcza Ci nie mający możliwości określenia charakterystyki i sposobu pomiaru parametru GtG) podchodzą z dystansem do wartości czasu reakcji podawanych jako GtG i ponieważ producent NECa EA231WMi publikuje jedynie czas określony w "trybie" BtB - do celów porównawczych podałem również czasy określane w "trybie" BtB.

 

Jak to nie jest dla graczy, skoro autor pisze, iż smużenia nie ma?

O monitorze "nie dla graczy" pisałem w kontekście NECa EA231WMi (jeszcze raz kłania się czytanie ze zrozumieniem), a artykuł poświęcony jest generalnie nie NECowi tylko LG W2220P i o nim (o LG - co logiczne) wypowiada się autor tego wątku..

BTW. Brak zauważalnego smużenia nie oznacza, że monitor jest dla graczy (oczywiście można dyskutować co się rozumie pod pojęciem "gracza" - ale to temat na inny wątek) - brak zauważalnego smużenia można jedynie zaliczyć jako jeden z warunków koniecznych, ale zdecydowanie nie wystarczających.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Igorius

"Rozbieżność" (pozorna) wynika z braku uważnego czytania tego co jest napisane:

5ms GtG (Grey-to-Gray), 12ms BtB (Black-to-Black) - obydwie wartości parametru jakim jest "czas reakcji" dotyczą tego samego monitora (matrycy).

Ponieważ niektórzy (zwłaszcza Ci nie mający możliwości określenia charakterystyki i sposobu pomiaru parametru GtG) podchodzą z dystansem do wartości czasu reakcji podawanych jako GtG i ponieważ producent NECa EA231WMi publikuje jedynie czas określony w "trybie" BtB - do celów porównawczych podałem również czasy określane w "trybie" BtB.

 

Ten techniczny żargon do mnie nie przemawia. Może prościej, nie-tak-bardzo-technicznym językiem mógłbyś...?

 

O monitorze "nie dla graczy" pisałem w kontekście NECa EA231WMi (jeszcze raz kłania się czytanie ze zrozumieniem), a artykuł poświęcony jest generalnie nie NECowi tylko LG W2220P i o nim (o LG - co logiczne) wypowiada się autor tego wątku..

BTW. Brak zauważalnego smużenia nie oznacza, że monitor jest dla graczy (oczywiście można dyskutować co się rozumie pod pojęciem "gracza" - ale to temat na inny wątek) - brak zauważalnego smużenia można jedynie zaliczyć jako jeden z warunków koniecznych, ale zdecydowanie nie wystarczających.

 

(A może raczej kłania się pisanie tak, aby czytający rozumiał o czym piszesz?)

 

Skoro Twoim zdaniem 14ms (NEC) jest "nie dla graczy" to czym jest te 12ms (LG)? Generalnie producent monitora LG podaje 5ms a użytkownicy nie zauważają smużenia i to moim zdaniem ten czas jest tutaj (LG) nie istotny czyli to monitor jest raczej "dla graczy". Zatem w tym kontekście te 12ms jest czymś dziwnym...

Jeśli się mylę to wytłumacz mi moją pomyłkę prostym nie-tak-bardzo-technicznym językiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten techniczny żargon do mnie nie przemawia. Może prościej, nie-tak-bardzo-technicznym językiem mógłbyś...?

OK. Pozwolę sobie na (być może przesadne) uproszczenia i pominięcie "konkretów" technicznych.

Czas reakcji matrycy (ang. response time) podawany przez producentów matryc (a w ślad za nimi przez producentów monitorów) i wyrażony w milisekundach mierzony jest jako:

a) suma czasów przejścia piksela ze stanu "A" do stanu "B" oraz czasu przejścia ze stanu "B" do stanu "A" - jest on określany jako Black-to-Black (w skrócie: BtB)

b) czas przejścia piksela pomiędzy stanem "C" a stanem "D" (celowo użyłem innych liter, gdyż są to najczęściej inne stany piksela) - i jest on określany jako Gray-to-Gray (w skrócie GtG).

 

Ponieważ metodyka pomiaru czasów GtG może być różna dla różnych monitorów, a konkretne osiągi zależą od zastosowanego układu sterowania podświetleniem (więc czasami mogą być różne nawet dla tej samej matrycy zainstalowanej w różnych modelach monitora - np. jeżeli producent matrycy przewidział różne alternatywne wersje sterujące BLU) - w specyfikacji technicznej matryc jako czas reakcji najczęściej podawany jest czas BtB wraz z wykresem obrazującym metodykę pomiaru - stąd czasy BtB są przez wielu Użytkowników chętniej porównywalne ponieważ metodyka ich pomiaru jest praktycznie niezależna od producenta matrycy.

W materiałach marketingowych konkretnych modeli monitorów podawane są częściej czasy reakcji GtG jako wypadające "marketingowo" lepiej.

 

Nie wchodząc w szczegóły metodyki pomiarów i odniesieniem konkretnych wartości tych współczynników do rzeczywistych czasów potrzebnych pikselowi do zmiany konkretnego stanu w inny (konkretny) stan - ważne jest aby (porównując je pomiędzy różnymi modelami monitorów), porównywać odpowiadające sobie parametry (czyli GtG z GtG, a BtB z BtB).

Publikowane wartości czasów reakcji służą generalnie porównaniu wzajemnym pewnych klas (szybkości matryc), a nie wyciąganiu konkretnych wniosków z konkretnych publikowanych bezwzględnych wartości (jak niektórzy próbują czynić), gdyż publikowane czasy np. BtB - dotyczą przejść pomiędzy konkretnymi (znormalizowanymi w przypadku BtB) stanami piksela, a w praktyce czasy przejścia pomiędzy innymi (np. przypadkowymi) stanami pikseli mogą być nawet kilkukrotnie dłuższe .

Niezależnie od szybkości samej matrycy na mierzony losowo czas reakcji może mieć wpływ próba jednoczesnego wymuszenia na matrycy 3x 6bit+FRC jednoczesnej obsługi pełnego 3x 8-bitowego koloru, lub analogicznie np. na matrycy 3x 8-bit wymuszenie 30-bitowej palety - wówczas "do głosu" dochodzą opóźnienia związane nie tyle z czasem reakcji samej matrycy co całego "zespołu" (np. opóźnień wnoszonych przez układ FRC lub przełączaniem pomiędzy tablicami, itd.)

Miało być nie-technicznie, a chyba nie wyszło ... ;)

 

Jeśli się mylę to wytłumacz mi moją pomyłkę prostym nie-tak-bardzo-technicznym językiem.

Jak wspomniałem: czas reakcji jest jednym z ważniejszych, ale nie jedynym parametrem - istotnym dla zaawansowanego gracza.

Próba precyzyjnego zdefiniowania "monitora dla graczy" jest na tyle szerokim tematem, że nie starczyłoby czasu do Świąt (i to niekoniecznie tych najbliższych) ...

W popularnym rozumieniu "monitora dla gracza" - monitor taki jak wspomniany NEC EA231WMi nie był projektowany z myślą o zaspokojeniu potrzeb osób głównie wykorzystującym monitor do grania i nie jest pozycjonowany przez producenta w tym segmencie rynku.

Porównując to do np. rynku samochodowego: są marki samochodów nie projektowane jako "wyścigówki" czy samochody "rajdowe" - co oczywiście nie oznacza, że nie brakuje takich użytkowników którzy wykorzystują je (choćby zupełnie "amatorsko" i "doraźnie") do takich właśnie celów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NEC Multisync EA231WMi-BK ma bardzo kiepski czas reakcji i do gier jest to wybitnie nieodpowiedni monitor. Kiedyś czytałem szczegółową recenzję i poza smużeniem i wysokim input lagiem do wad zaliczano również nierównomierne podświetlanie matrycy.Po za tym 23 i do tego jeszcze 16:9 to według mnie trochę za mało na fhd,które uważam ,że ma sens jedynie dla monitorów >=24. W ogóle dyskusja o monitorach w takiej cenie jak ten nec(1300zł) raczej nie ma sensu w wątku dotyczącym monitora za 800zł.

 

 

I do tego ma dziwne nierównomierne podświetlenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Igorius

OK. Pozwolę sobie na (być może przesadne) uproszczenia i pominięcie "konkretów" technicznych.

Czas reakcji matrycy (ang. response time) podawany przez producentów matryc (a w ślad za nimi przez producentów monitorów) i wyrażony w milisekundach mierzony jest jako:

a) suma czasów przejścia piksela ze stanu "A" do stanu "B" oraz czasu przejścia ze stanu "B" do stanu "A" - jest on określany jako Black-to-Black (w skrócie: BtB)

b) czas przejścia piksela pomiędzy stanem "C" a stanem "D" (celowo użyłem innych liter, gdyż są to najczęściej inne stany piksela) - i jest on określany jako Gray-to-Gray (w skrócie GtG).

 

To rozumiem. Zatem jaki powinien być aakceptowalny czas reakcji matrycy black-to-black w monitorach na matrycy e-IPS?

Dla normalnych TFT/TN czas reakcji 5ms i mniej jest dla gier ok. A na e-IPS? I ile wynosi on faktycznie w tym monitorze LG W2220P?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To rozumiem. Zatem jaki powinien być aakceptowalny czas reakcji matrycy black-to-black w monitorach na matrycy e-IPS?

Dla normalnych TFT/TN czas reakcji 5ms i mniej jest dla gier ok. A na e-IPS? I ile wynosi on faktycznie w tym monitorze LG W2220P?

 

Dla matryc TN 5 czy 2 to i tak jest GtG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Igorius

Dla matryc TN 5 czy 2 to i tak jest GtG

 

Czyli co? Jaki jest dla BtB?

 

 

Zatem jaki powinien być aakceptowalny czas reakcji matrycy black-to-black w monitorach na matrycy e-IPS?

Dla normalnych TFT/TN czas reakcji 5ms i mniej jest dla gier ok. A na e-IPS? I ile wynosi on faktycznie w tym monitorze LG W2220P?

 

Pomoże ktoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wcześniej napisał be3 LG W2220P ma czas reakcji BtB 12ms.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, miałem kiedyś LCD 17'( Siemens za 2500zł - SIC! ) z czasem reakcji 25ms i jakoś nie zauważyłem smużenia, czy czegokolwiek w grach na niekorzyść. Wszystko zależy od indywidualnego użytkownika, a 12ms to i tak nieprzeszkadzający w niczym czas reakcji! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Igorius

Poza tym dziękuję za pomoc. Teraz mam kilka dni na zastanowienie się.

Kupię na początku grudnia - sobie pod choinkę :choinka:

 

Jednak nie. Znaczy się tak. Ale...

Wezmę normalną teenkę . W innym temacie @de99ial przekonał mnie do takiego własnie wyboru.

Zamówię dokładnie to oraz jeszcze to - do końca tego łykędu.

Zatem będzie monitor na prezent (ale inny).

 

Pzdr i branoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na YT np.

można zobaczyć filmiki pokazujące różnicę między TN, a e-IPS. Reszta użytej argumentacji typu przytoczona elektronika mnie zupełnie nie przekonuje. Matryce na TN też nie są pozbawione wad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie są. Niestety technologia LCD jest taka, że żadne rozwiązanie nie oferuje samych zalet. Możesz mieć fenomenalne barwy ale matryca będzie powolna, możesz mieć błyskawiczną matrycę, ale barwy i kąty mogą być gorsze, możesz mieć i jedno i drugie uśrednione, itd.

 

Kupując monitor trzeba zastanowić się do czego będzie mi potrzebny, zobaczyć wady i zalety oferowanych technologii i wybrać taką, której plusy będą dla nas istotne, a minusy nie będą nam wadzić. Bardzo często jednak ludzie kupują coś dla samej fanaberii - można i tak, pytanie brzmi czy ma to sens? Bo mając np. mały sklep spożywczy można do zaopatrzenia kupić TIRa albo Vana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...