Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

JMKS

[PLATFORMA lga775] Jak podkręcić procka (poradnik)

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że procesory Core 2 Duo znane są ze swoich doskonałych możliwość podkręcania, a także mając na uwadze coraz liczniej pojawiające się tematy z pytaniem jak to zrobić, postanowiłem napisać poradnik, który będzie swoistym FAQ podkręcania (na miarę moich możliwości oczywiście ;) ).

Suchą teorię, typu co to jest overclocking pozostawię Wikipedii :P (w ogóle do większości haseł typu BIOS, FAQ, CPU, FSB, PCI itp itd polecam Wikipedię, zamiast bezsensownego postowania na forum), a tymczasem przechodzimy do rzeczy.

 

No i jeszcze napiszę na wszelki wypadek, że wszelkich modyfikacji dokonujecie na własne ryzyko i nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu :P, chociaż nie sądzę, żeby to było takie proste ;).

 

Spis treści (w kolejności wykonywanych czynności mniej więcej):

1. Ustawienia BIOSu

2. Stabilność

3. Podkręcanie pamięci i jej stabilność

4. Clockgeny

5. FAQ (Często Zadawane Pytania i Odpowiedzi) (będą pytania <=> będą odpowiedzi) - to się może wkrótce uzupełni jakoś ;)

 

update:

uwaga, achtung, wnimanje, kryptoreklama :P

6. HWBot - jak już się podkręci, to zachęcam do wspomożenia teamu w benchmarkach {tutaj oczywiścieobowiązuje "stabilność do benchmarków" a nie Orthosowa ;)} - aplikacji do zdobywania punktów multum (3DMarki, SuperPi itd), każdy znajdzie coś dla siebie :).

 

 

To jeszcze parę linków +- w temacie:

1. Podkręcanie Core2 - wyniki - wątek autorski (znaczy mój :D) - pochwalcie się, zachęcam - przyda się innym.

2. Czy podkręcasz swój sprzęt? - ankieta

 

Wszelkie uwagi mile widziane (jeśli merytoryczne to raczej na PM-kę, żebym poprawił po prostu, już 1 taką dostałem, dziękuję ;) ), będę aktualizował na bieżąco jak mi się coś przypomni :).

 

CDN

(chociaż część główną już skończyłem (uff), teraz tylko aktualizacje zostały ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Ustawienia BIOSu

Podkręcania najlepiej dokonywać z poziomu BIOSu, jest ono wtedy ustawione na stałe, niezależnie czy mamy włączony odpowiedni program pod Windowsem, czy też np. pracujemy pod Linuksem.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy najpierw zaktualizować BIOS swojej płyty głównej, są one dostępne na stronach producentów razem z odpowiednimi programami służącymi do aktualizacji.

Jeśli mamy już to za sobą, przechodzimy do ustawiania poszczególnych opcji.

Ten opis będę robił na podstawie płyty Asusa P5B-Deluxe, gdyż taką właśnie posiadam i będzie to dla mnie najwygodniejsze, w przypadku innych płyt lub producentów poszczególne opcje mogą się róźnić nazwami i umiejscowieniem, bądź też nie będzie ich w ogóle (typu regulacja napięcia procesora na ASRocku itp). Postaram się ewentualnie uzupełnić poradnik o szczegółowe rozmieszczenie funkcji BIOSu w przypadku płyt Gigabyte?a (jakby ktoś chciał w tym pomóc, to by źle nie było ;) ), gdyż są one niemal równie popularne wśród entuzjastów (:E) podkręcania Core 2 Duo.

 

Uwaga: Jeszcze zanim wejdziemy do BIOSu, wypadałoby się upewnić (na wypadek dość powszechnego "przekręcenia"), czy mamy dobrą płytę główną (np. właśnie w/w Asusa, którego wystarczy na chwilę odłączyć od prądu, aby wprowadził zachowawcze ustawienia na których można wszystko "odkręcić"), ew. pod ręką instrukcję od płyty głównej, śrubokręt i pęsetkę, do odkręcenia obudowy i zresetowania wprowadzonych ustawień (za pomocą zworki), powodujących niemożność ponownego dostania się do BIOSu ;).

 

Aby wejść do BIOSu, podczas uruchamiania komputera, jeszcze przed uruchomieniem Windowsa, naciskamy klawisz DELETE.

Interesuje nas zakładka Advanced, a w niej JumperFree Configuration, CPU Configuration i Chipset.

W przypadku płyt Gigabyte należy pamiętać o magicznej kombinacji klawiszy Ctrl+F1, która daje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji.

 

 

Najpierw JumperFree Configuration. W niej przestawiamy AI Tuning na Manual. Pojawi się parę dodatkowych opcji:

 

CPU Frequency: czyli słynne FSB, standardowo 266 (dla C2D). Właśnie tą opcją tak naprawdę podkręcamy procka, reszta właściwie (oprócz ustawień pamięci) nie podnosi wydajności, a służy jedynie do uzyskania stabilności całej jednostki. W zależności od posiadanego procesora, aby uzyskać taktowanie po podkręceniu, należy pomnożyć tę wartość przez ?mnożnik?, który określę jako iloraz standardowej częstotliwości procesora i liczby 266. Podkręcanie należy przeprowadzać małymi krokami, choć tak do 350 można tę opcję podnieść od razu (dla procesorów E6300/E6400, dla wyższych ewentualnie trochę mniej), później co 5-10, kontrolując temperatury i stabilność (część 2).

 

DRAM Frequency: tym zajmę się w części 3, do podkręcania samego procesora można ustawić najniższą dostępna wartość, aby błędy pamięci nie były przez nas błędnie odczytywane jako błędy procesora.

 

PCI Expres Frequency: jeśli zostawimy na Auto (że o PEG Link nie wspomnę), ta wartość będzie się podnosiła wraz ze zwiększaniem FSB, powodując nierzadko niestabilność całego komputera. Polecane ustawienie: 100

 

PCI Clock Synchronization Mode: jw, Polecane ustawienie: 33.33

 

Spread Spectrum: służy eliminacji szumów elektromagnetycznych, czy jeszcze gorzej :E, Polecane ustawienie: Disabled.

 

Napięcia: jak najniższe, byle było stabilnie. Vcore dobieramy metodą prób i błędów (jeśli procek będzie niestabilny, zwiększamy o małą wartość). Standardowo 1,325V. NIEPOLECANE ustawienie: Auto (wtedy płyta sama podnosi napięcie, może się zdarzyć że podniesie za bardzo i wtedy sprzęt jest narażony na zepsucie). Napięcia na pamięci są bodaj standardowo ustawione na 1,8V (powinno być napisane gdzieś w dokumentacji pamięci). Jeśli masz kostki pracują domyślnie z częstotliwością 800, to można dać 1,9V bądź 1,8V, jeśli okazałoby się, że FSB podniesiemy w okolice 500, wtedy należy dać większe napięcie na pamięci, aby wytrzymały one pracę z wyższą częstotliwością. Jako, że na podkręcanie pamięci przyjdzie czas później, na razie zastosujemy zachowawcze timingi, więc duże napięcie nie będzie potrzebne.

Resztę napięć ja osobiście zostawiam na auto, {edit: to było dawno i nieprawda :P, do testów można auto zostawić, ale do 24/7 zawsze staram się dać najniższe stabilne; póki co czy to na FSB400, czy FSB500 zawsze minimalne napięcia mi do stabilności wystarczały - radzę się pobawić, bo inaczej mogą wzrosnąć temperatury, a co za tym idzie żywotność spadnie, w drastycznym przypadku płyta może się spalić :E} jeśli np. płyta nie chce się włączyć powyżej pewnej wartości FSB, to można spróbować podnieść wszystkie napięcia (mostków: SB i NB, a także FSB Termination i ICH) i zobaczyć, czy da to jakiś efekt (w takim przypadku należy zadbać o dobre chłodzenie w/w elementów).

Jednak w większości przypadków pozostałe ustawienia ustawione na najniższą wartość będą się sprawdzały najlepiej. Niekoniecznie dotyczy to ustawień, które nie wprost mają podane wartości, czyli jakieś Voltage Reference, DDR Termination itp - tutaj auto powinno dać radę, bez większych kombinacji.

 

 

Następnie przechodzimy do kolejnego podmenu, CPU Configuration:

 

Modify Ratio Support: służy do zmiany mnożnika. Polecane ustawienie: Disabled, zaawansowani mogą się bawić inaczej, ale nie dla nich ten poradnik ;).

 

C1E Support: służy do obniżania zużycia energii przez procesor podczas spoczynku, dzięki obniżaniu napięcia zasilającego. Jeśli podnieśliśmy Vcore, ustawiamy Disabled.

 

Max CPUID Value Limit: żebym to ja wiedział do czego służy :P, Polecane ustawienie: Disabled

 

Vanderpool Technology: jakiśtam bajer Intela, nie wiem czy ktoś z tego korzysta (chyba 64-bitowe wirtualne komputery pod 32-bitowym OSem, ale pewien nie jestem), w każdym razie Polecane ustawienie: Disabled. Drobny tip: zdaje się, że ustawić to można tylko bezpośrednio po włączeniu zasilania (tzn. po restarcie się nie da, tylko po całkowitym wyłączeniu i włączeniu).

 

CPU TM Function: czuwa, aby procesor się nie przegrzał. Polecane ustawienie: Enabled. Jak masz "big cojones", to można też ustawić na Disabled (ale to tylko na rekord, a ja osobiście i tak nie polecam, bo jednak po coś takie zabezpieczenie jest...)

 

Execute Disable Bit: jakaś ochrona przed wirusami niby, Polecane ustawienie: Enabled, na rekord (by DEVIL K-ce): Disabled (może kiedyś sprawdzę / ktoś chce sprawdzić i napisać, czy to cokolwiek zmienia w wydajności, bo mnie to jakoś nie przekonuje, chociaż z 2. strony procki przez wieeeele lat sobie w ogóle bez tej funkcji radziły i nic się nie działo ;) ) edit: nie wiem jak Devil, ale ja ma {na wszystkich płytach na których testowałem, a kilka ich było} straty wydajności przy wyłączonej tej opcji, więc jednak Enabled - problemów z tym nigdy nie miałem :).

 

PECI: chyba coś z odczytem temperatury, ale Polecane ustawienie: Disabled.

 

Intel SpeedStep Tech. (na Gigabyte się róźni, więc od razu napiszę: EIST, Enhanced Intel Speedstep Technology): pozwala Windowsowi zmniejszać mnożnik podczas spoczynku, oszczędzając energię. Do robienia rekordów Disabled (ułamek sekundy zanim procek się ?rozkręci? to całkiem sporo w kontekście wyniku ;) ), do normalnej pracy Automatic. (Trzeba włączyć w Windowsie profil zarządzania energią Przenośny/Laptop, aby działało, można w tym profilu oczywiście zmienić czasy wyłączenia HDD i monitora, ale profil musi być ten).

 

 

Teraz przechodzimy do chwilowo ostatniego menu, czyli Chipset=> North Bridge Chipset Configuration (tak na szybko, bo nie bardzo wiem o co chodzi w tych nieliczbowych, a liczbowymi zajmiemy się przy podkręcaniu RAMu):

 

Memory Remap Feature: Disabled

edit: o właśnie, jakiś update :o. Gdy pisałem poradnik to jeszcze tej opcji nie znałem ;), teraz by wypadało sprecyzować: ta opcja umożliwia wykorzystanie >3GB {czy coś takiego} pamięci - dla 4GB obowiązkowo włączyć, a czemu ma być wyłączona "standardowo" - tego nie wiem ;), może jakieś minimalne straty w szybkości są przez to rempapowanie {cokolwiek by to było :E, tak pół-żartem powiem}

edit2: jeśli Windows jak i o dziwo Linux {wyłączając systemy x64, ale te to jest zupełnie inna sprawa] stale i wciąż widzi 2GB mimo posiadanych 3GB [jak np. u mnie aktualnie] to jednak danie tego na Disabled pozwala [nie gwarantuję na 100%] systemom zobaczenie PRAWIE 3GB, tj. BIOS widzi 3008MB, /1024 to daje ~2,95GB i tyle systemy widzą.

 

Configure DRAM Timings by SPD: (najważniejsze w tej sekcji) DISABLED

I teraz nie chce mi się tego pisać, więc od góry: 5, 5, 5, 15, reszta też dość wysoko (wysoko w timingach pamięci= powoli, żeby nie było wątpliwości, dla i965 to np. 5-35-10-10-10-10), tych dziesiątek lepiej nie zmieniać (cały czas mówię o Asusie oczywiście).

 

Static Read Control: Disabled

 

No i to chyba tyle, można zrobić Save settings & Exit i przejść do testowania stabilności procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Stabilność

Kluczowa kwestia przy OC. Jeśli stwierdzimy, że procesor jest na danych ustawieniach stabilny, to możemy go spokojnie przy takich wartościach użytkować i nie zaobserwujemy żadnych nieporządanych zawieszeń komputera itp związanych z overclockingiem, jakiemu procesor został poddany.

Najbardziej znanymi i poważanymi programami do sprawdzania stabilności są SP2004 (pochodna programu Prime95, który niegdyś właśnie do tego celu służył i właściwie służy nadal ;) ) i MemTest86+.

Zajmę się SP2004, gdyż on pozwala sprawdzić stabilność procesora, pamięcią zajmę się później. Do sprawdzania stabilności należy odpalić SP2004 tylokrotnie, ile rdzeni mamy w komputerze (czyli na procesorach Pentium D, Athlon X2 i Core (1 też :P) Duo dwie instancje tego programu, jak ktoś ma Kentsfielda, chociaż o to nie podejrzewam nikogo kto zechce to czytać ;) to 4 instancje) ew. ustawić każdej instancji inny rdzeń, wybrać opcję SmallFFT i wcisnąć Start.

Teraz należy spokojnie (?) czekać na rozwój wypadków, a także należy monitorować temperaturę pracy procesora (innych elementów też nie zaszkodzi), za pomocą aplikacji dołączonej do płyty głównej, SpeedFana, Everesta czy czego tam chcecie. Ja osobiście polecam programiki CoreTemp bądź Intel Thermal Analysis Tool, gdyż uważam je za najwiarygodniejsze.

Temperatury są bezpieczne dla procesora do ok. 65 stopni Celsjusza, powyżej tej wartości można się zastanawiać (o ile komputer pracuje stabilnie), czy delikatne zmniejszenie częstotliwości by mu trochę nie pomogło ;).

Jeśli SP2004 wyświetli błąd (ew. komputer się sam z siebie zresetuje), znaczy to oczywiście, że procesor jest niestabilny i należy zmniejszyć taktowanie. Najlepiej by było SP2004 zostawić włączonego na wiele godzin, ale IMHO ok. 30min wystarczy, choć oczywiście nie zagwarantuje to w 100% stabilności, to jednak podczas normalnej pracy i tak właściwie nigdy procesor nie będzie tak obciążony.

Jeśli temperatury nie są za wysokie, a procesor jest stabilny, można ponownie zwiększyć FSB o jakąś małą wartość i wrócić do testowania stabilności ;).

Jeśli SP2004 wykazuje błędy, należy nieco podnieść Vcore, gdyż najwyraźniej ustawione napięcie jest za małe do poprawnej pracy procesora z żądaną częstotliwością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3. Podkręcanie pamięci i jej stabilność

 

Pierwsza sprawa, to przygotowanie dyskietki z programem testującym pamięć (jak nie macie stacji dyskietek, to zdaje się na CD też się da to nagrać, choć jest to operacja ciut bardziej skomplikowana, co nie znaczy że w jakikolwiek sposób trudna). W tym celu należy ściągnąć MemTest86+ a następnie postępować zgodnie z instrukcją zawartą w tym pliku (tak to dawno robiłem, że nie pamiętam o co chodziło, ale poradzicie sobie ;) ). Powinniśmy uzyskać dyskietkę gotową do przeprowadzania testów.

Kwestia jest dużo szersza niż przy podkręcaniu samego procesora (jeśli mówimy o C2D), gdyż istnieje wielu producentów i jeszcze więcej modeli pamięci, a każdy jest inny (nieoczekiwanie), więc rozbieżności w osiągach będą bardzo duże.

Zdecydowanie nie polecam podkręcania Core 2 Duo na pamięciach taktowanych domyślnie 533MHz, gdyż są duże szanse, że w znacznym stopniu obniży to wydajność samego procka, przez uniemożliwienie mu pracy przy wyższej szynie FSB (a częstotliwość to FSB x mnożnik, przy czym ten ostatni jest zazwyczaj zablokowany na stosunkowo małej wartości, wyjątek to X6800, kosztujący >4000zł).

 

Są 2 drogi podkręcania pamięc: zwiększanie szybkości bądź skracanie timingów (czasów dostępu). Można oczywiście w/w metody stosować jednocześnie ;).

Jeśli uzyskana częstotliwość FSB nie jest bardzo wysoka (typu 450 bądź wyżej), można spróbować podnieść dzielnik FSB:DRAM, czyli po prostu ustawić wyższą opcję w menu wybory częstotliwości pamięci (DRAM Frequency w menu JumperFree Configuration).

Oczywiście przy zwiększaniu częstotliwości pracy pamięci (jak i przy zmniejszaniu timingów) często trzeba podnieść napięcie na pamięci. Moim zdaniem rozsądnym maksimum jest napięcie rzędu 2,2V do codziennej pracy. Do benchmarków ja osobiście nie waham się ustawić nawet 2,4V, ale przy dobrym nawiewie (a poza tym mam radiatory na pamięciach i co najważniejsze gwarancję ;) ).

Poprawiania timingów dokonujemy w menu Chipset=> North Bridge Chipset Configuration. Najbardziej odczuwalne jest zmniejszanie 4 pierwszych wartości, czyli CAS Latency (często określane jako, nie mniej słynne niż FSB, CL), RAS to CAS Delay, RAS Precharge i Tras. Reszta też da pewien wzrost wydajności, chociaż już nie tak duży, niemniej jednak warto próbować.

Nie dam Wam złotego środka na podkręcanie pamięci, gdyż czegoś takiego nie ma ;), należy spróbować znaleźć maksimum metodą (wieeelu) prób i błędów. Mogę jednak na wszelki wypadek podać 3 „najbardziej standardowe” zestawy timingów: 5-5-5-15, 4-4-4-12 i 3-3-3-9. Oczywiście rzadko kiedy dokładnie takie zestawienie liczb jest wszystkim, na co stać naszą pamięć, więc warto wykazać się większą inwencją :E.

 

Gdy wydaje nam się, że ustawione parametry będą optymalne, należy zapisać ustawienia, włożyć dyskietkę z MemTestem i „pójść na kawę”, czyli poczekać ze 30min (ja czekam zawsze co najmniej 1 pętlę zanim uznam ustawienia za stabilne, chociaż tak naprawdę żeby mieć >99% pewności, należałoby pozwolić działać MemTestowi co najmniej kilka godzin) i obserwować, czy program nie informuje o błędach.

Jeśli nie, można albo ustawić ostrzejsze warunki i powtórzyć test, bądź też zadowolić się tą wydajnością i mieć pewność, że przy tych ustawieniach RAM nas nie zawiedzie.

 

Jeśli już mamy optymalnie ustawionego procka i pamięć, można również wykonać kilka testów sprawdzających oba te elementy, czyli np. SP2004 z zaznaczoną opcją LargeFFT, SuperPI czy nawet jakiś 3Dmark.

 

Może jakieś aktualizacje będą (jestem tego pewien nawet ;) ), ale teraz (wkrótce, ale nie dzisiaj na pewno) pozostała mi najciekawsza z punktu widzenia uzyskiwania rekordowych wyników (gdzie liczy się każdy MHz), czyli Clockgeny, ew. dorzucę do tego jakieś podstawowe tweaki systemu tak na szybko, żeby każdy mógł się poczuć jak prawdziwy mastah :P:D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4. Clockgeny

 

Omówię pokrótce, może kiedyś się rozbuduje, chociaż w sumie to nie wiem, czy jest aż taki sens, bo to jednak już jest dość ambitna sprawa ;). W każdym razie tego typu programy służą do zmiany parametrów pracy procesora i pamięci podczas pracy komputeraz, „na żywo”.

Przydaje się to głównie do maksymalnego wykorzystania potencjału sprzętu podczas „bicia rekordu”, ustawiając takie parametry, na których komputer mógłby nie być w stanie załadować systemu operacyjnego. Można też za pomocą tego podkręcać z ominięciem wszystkich ustawień BIOSu, chociaż spektakularnych efektów się w ten sposób nie osiągnie ;).

SetFSB i ClockGen służą do zmiany FSB, a MemSet pozwala na ustawianie parametrów pamięci.

 

Podaję strony domowe, bo wersje się szybko zmieniają ;):

SetFSB - homepage, znajdźcie swoją płytę i ściągnijcie.

ClockGen - homepage, download po lewej

MemSet - to nie wiem, czy będzie aktualizowane, w każdym razie http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=92190 - temat autora programu, tam wszystkie aktualizacje są (bo wersja 3.0 podana przeze mnie na początku nie obsługuje np. P35, więc zaktualizowałem :))

 

I cóż tu jeszcze dodać... właściwie to tyle teorii, a obsługa tych programów jest na tyle prosta, że ją pominę.

W ClockGenie starczy ustawić typ chipsetu, znaleziony na stronie z help’a w programie, a MemSet jest najciekawszy, gdyż pozwala zmieniać również tzw. subtimingi (to chyba to samo co alphy, chociaż nigdy nie wiadomo :P).

 

Jak dobrze pójdzie, to tak jak już wspominałem wcześniej dorzucę parę tweaków systemu do uzyskiwania lepszych wyników w testach syntetycznych (chociaż do codziennej pracy też będzie lepiej). Przy okazji przyjdzie mi złamać regulamin umieszczając link do polskiej strony z bardzo dobrym opisem usług Windowsa (w tym które można bezpiecznie wyłączyć), co jest właśnie bardzo wskazane nawet jeśli się NIE podkręca wcale.

edit: W sumie to chyba serwis o Windowsie nie jest jakąś bezpośrednią konkurencją, więc wg mnie problemu być nie powinno, oto link: http://xp.net.pl/art/services_optimiz_pl.html - do codziennej pracy parę/naście serwisów do wyłączenia można znaleźć, do benchów też nie zaszkodzi na pewno ;).

 

No i to na razie tyle, aktualizacje oczywiście będą :).

Enjoy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5. FAQ (Często Zadawane Pytania i Odpowiedzi)

No i mamy pierwszego klienta, oczywiście ustawa o ochronie danych osobowych obowiązuje ;).

 

0.Kilka rad praktycznych:

a)"CPU-Z pokazuje mnożnik x6"

{że też ja tego już z rok temu tu nie umieściłem, heh... ;)}

I co w związku? CPU-Z to program-wyrocznia, o ile nie posiadamy procka minimum ES którego jeszcze nie ma na rynku to jego wskazania SĄ prawidłowe [pierwszy aksjomat OC :E].

Jest się czym niepokoić dopiero wtedy gdy taki stan rzeczy utrzymuje się pod obciążeniem - podpatrując np. w Menedżerze zadań jeśli użycie procesora jest bliskie maksymalnemu [w praktyce większy mnożnik włącza się już przy ok. 15% obciążeniu]. Jak procesor obciążyć? Najprościej programem typu Prime95 itp, może też być chociażby SuperPi.

Jeśli mnożnik się NIE zmienia to są 2 możliwości: albo "x6" jest zablokowane software'owo, albo programowo. Ten pierwszy przypadek to raczej domena Windows zVista, któren to lubi ustawić tuż po instalacji profil zarządzania energią na "minimalny" - na "zbalansowany" mnożnik przeskakuje jak trzeba. Natomiast hardware'owo [a w każdym razie "bardziej hardware'owo" ;), dość nieprecyzyjnego sformułowania użyłem w sumie] problem może być spowodowany złym ustawieniem w BIOSie płyty głównej. Opcje na jakie należy zwracać uwagę to przede wszystkim "CPU multiplier" lub coś podobnego, a także ewentualnie EIST / SpeedStep.

 

ą {:], nie chce mi się dalszych zmian w numeracji robić})"u mnie w BIOSie tego nie ma albo to się inaczej nazywa" - wg mnie tym lepiej, przynajmniej się nauczysz co to za opcja. Podkręcanie "metodą małpy" to nie jest najlepsze wyjście. A i "prowadzenie za rączkę" to nie jest dobra droga w OC. Odrobina logiki jeszcze nikomu nie zaszkodziła ;).

 

b)"Przeczytałem FAQ ale nic nie zrozumiałem" itd - przykro mi [spadło mi na głowę takie wielkie pudło :P].

Prawdę mówiąc próbowałem coś kiedyś zaktualizować, ale czytając stwierdzałem że jednak wszystko co naprawdę istotne już jest. Jeśli czegoś naprawdę nie ma - chętnie dodam, tylko proszę o konkrety.

 

0.5.Kilka porad dotyczących 45nm:

a) Napięcie. Z tego co się orientuję cokolwiek na stałe >1,45V znacznie zwiększa ryzyko uszkodzenia procesora. Być może to przypadłość tylko procesorów wyprodukowanych na początku i z czasem się to zmieni - wtedy to edytuję ;), jednak aktualnie wiem że to "nie tylko teoria" ale po prostu znam kilkadziesiąt przypadków uszkodzenia bądź znacznego zmniejszenia "potencjału" [do OC] procków które pracowały pod większym napięciem, nawet niekoniecznie bardzo długo. W przypadku 65nm ten problem praktycznie nie istnieje.

Złym argumentem jest "ale przecież się nie grzeje" - procesor zasadniczo nie pada od temperatury, a od napięcia się zdarza.

 

a1)VTT / FSB Termination - tutaj również nie należy szaleć, najlepiej zostawić w miarę możliwości standardowe.

 

 

b) Temperatura. 45nm są chłodne. Jeśli CoreTemp twierdzi inaczej prawdopodobnie jest to wina źle skalibrowanego czujnika temperatury, dla E8400 jest to częsta [stan na luty 2008] wada fabryczna. Dobrze jednak aby jakiś inny czujnik [ten z płyty głównej zazwyczaj] pokazywał niskie temperatury - bo jeśli wszystkie czujniki twierdzą że jest gorąco to pewnie jednak jest ;).

 

 

 

1. a) pamieci Geil Pc-800 Ultra CL 4-4-4-12(2x1024MB)

Rozumiem,ze zeby poszly na 800 MHz muszę podkrecić FSB do 400 MHz,tak?Nie chce wiecej krecic(czyt. ryzykowac). Mam obnizyc mnoznik czy jakos inaczej?

 

Odp: Nie, żeby chodziły na 800 wystarczy ręcznie ustawić częstotliwość 800, napięcie 2,1V (takie podaje producent, chociaż generalnie obowiązuje zasada, że im mniej, tym lepiej, oczywiście w przypadku, gdy są stabilne; czyli np. jak się uda na 1,9V to dobrze, jeśli nie pójdą na 2,1 i trzeba dać 2,15V, to też trzeba tyle dać i trudno) i timingi przy FSB266.

 

b) A czy wtedy jest ustawienie FSB/CPU 1:1? Bo podobno jest wtedy najwydajniej?

 

Wstęp do odp ;): Minimalna dawka teorii dla zupełnie zielonych: częstotliwość efektywna w przypadku FSB jest u Intela 4x większa (Quad Pumped Bus) niż rzeczywista (standardowo 266 dla C2D), a efektywna częstotliwość DDR-ek jest 2x większa (Double Data Rate) od rzeczywistej.

 

Odp: Nie, nie jest ustawione 1:1, a FSB:DRAM=2:3 (co łatwo wyliczyć). Ustawienie 1:1 nie jest dużo wydajniejsze. Nie polecam ustawiania FSB400 jeśli nie mamy zamiaru podkręcać procka (chodziło o E6600, więc 9x266=6x400), gdyź grzeje się bardziej zarówno płyta jak i procesor (nie może skorzystać z funkcji EIST, bo ma ustawiony mnożnik na 6x przez cały czas w tej sytuacji), co niepotrzebnie skraca wydajność tych elementów {również pomijalnie tak naprawdę ;)} przy pomijalnym wzroście wydajności.

 

2. O ile podkręcę [tu nazwa]??!!

 

Odp: O czypieńdziesiąt na moje oko (niech będzie że to cała odpowiedź na to pytanie, za to bardzo wymowna mam nadzieję :P)

 

3. Mam Asusa P5B Deluxe (nie wiem, czy w non-deluxe też występuje) i po podkręceniu wydajność w 3D mi spadła :(. {tutaj się może dodatkowo pojawić parę takich znaczków jak #@#% i ^&%#, a także ?!?!? - dop. JMKS} Co robić?

 

Odp: Sprawdzić za pomocą CPU-Z (ew. sterowników), czy PCI-E się nie przestawiło w tryb x1. Jeśli tak, to... i tak będzie pewien problem, aby to naprawić.

Z tego co wyczytałem, to najprawdopodbniejszą przyczyną jest napięcie na NB 1,65V (nawet przy ustawieniu na auto). Czyli trzeba zmniejszyć to napięcie ręcznie max do 1,55V (albo niżej jeśli zachowamy stabilność oczywiście).

Inne metody, które niektórym pomogły: V na SB 1,7V i PCI-E na 102.

Update: Wygląda na to, że właśnie kluczowe jest napięcie na NB, musi być mniejsze niż 1,65V.

Update 2: Czasami się tak głupio zablokuje na x1 nawet przy niskim V_NB (ale ustawionym po wykrywciu problemu). Wtedy po pierwsze wracamy na pełen default. Jak będzie znowu x16, to podkręcamy do poprzedniego poziomu, tylko już z V_NB niższym odpowiednio. A jeśli NIE wróci na x16, to pozostaje zabawa z wyjmowaniem baterii / load defults / nawet wyjmowaniem grafiki ze slotu ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to FAQ starczyło, to by nie powstało w ostatnim czasie z 15 tego typu tematów...

Treści to tam za dużo nie ma w sumie :P Zresztą takie FAQ nieaktualizowane od..... to co to za FAQ :Up_to_s:.

Chyba lepiej 1 temat i parę h poświęcić (niech będzie, że moich h ;) ), niz przez nastepne pol roku odpowiadac na bardzo podobne pytania dotyczace tego samego (ew. nie odpowiadac, ale z tego to nic nie wyjdzie, tylko forum od frajerow zwyzywaja i się ostrzeżenia posypią... ;) ).

Naprawdę na podstawie obserwacji forum ostatnio a także rozgałęzionej predykcji (a co :P), stwierdziłem że to się zdecydowanie przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisz pisz ja popieram Twoją prace w całości. Przyda się taki konkretny temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurde Nareszcie Dowiem się jak podkręcić C2D :D

 

Dzięki , że myślisz o Takich "raczkujących overlockerach"

 

Wielkie Pozdro Dla Ciebie

 

Świetna Robota :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała uwaga.

Imo albo trzeba to wkleić tu:

http://forum.pclab.pl/t128528.html

Do 3go postu,

 

Albo zamknąc i przyleić bo zrobi sie burdel z tysiacami postów "dobra robota" i innymi pytaniami, a sama tresc tego faq znikinie w morzu innych wypowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle ze lepiej zrobic jeden temat w ktorym bedzie FAQ i duskusja na temat podkrecania, niz xxx tematow ktore robia burdel na forum. A jesli ten temat sie zamknie to beda powstawac nowe, bo w tym nie bedzie mozna zapytac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak: pytania będą albo do mnie na PM (jak się ktoś wstydzi :E), albo w tym wątku (wtedy więcej osób będzie mogło pomóc, więc raczej taką wersję polecam), a ja z tych pytań będę systematycznie robił FAQ w 5. poście i tam będzie +- wszystko zebrane.

Tak jak np. w temacie o SuperPI 16M jest >2k odpowiedzi, a ranking w pierwszym poście i jest OK :).

sz3lo, FAQ "samo z siebie" nie powstanie, dałem taką tożsamość na ten temat w 1. poście ;). Dla mnie to (zupełnie nieoczekiwanie :P) jest temat dość prosty (oprócz timingów pamięci, bo zadużo tych cyferek jest :P, ale zdaje się że uniwersalnej metody nie ma ;) ) i nie mam do siebie pytań :E, więc nie chce mi się wymyślać jakie mogłyby być pytania.

Tzn. nie przeraża mnie udzielenie odpowiedzi na hmm... ~50 (sensowynych) pytań czy ile ich będzie, byle się NIE POWTARZAŁY, właśnie dlatego dopiero takie coś tworzę. Żeby ludzie się nie pytali w 15 tematach o to samo, tylko 1 tu spyta, dostanie odpowiedź, wejdzie to do FAQ i następny już sobie zajrzy i nie spyta.

 

Wyszło mi już ponad 10k znaków (bez FAQ i Clockgenów), sporo w sumie :), a będzie niewątpliwie więcej.

 

Dobra, w miarę zakończyłem (chociaż poprawki i uzupełnienia oczywiście będą), zgłoszę wniosek o przyklejenie.

 

No i gotowe :D (dziękuję, Boro!)

 

To teraz proszę (metodą "kościelną", czyli mówię do tych, których nie ma...), aby nie tworzyć 100 nowych wątków z tym samym, tylko tu pytać.

Tak jak mówię, nawet jeśli się tu zrobi bałagan w całym wątku, to liczę na to, że mi się uda wychwycić konkrety i wpisać do FAQ ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GJ JMKS :thumbup: Mam(y) nadzieje ze nikt nie bedzie pisal juz tematow typu 'jak podkrecic Core 2 Duo/Extreme ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zle :

 

"PCI Expres Frequency: jeśli zostawimy na Auto (że o PEG Link nie wspomnę), ta wartość będzie się podnosiła wraz ze zwiększaniem FSB, powodując nierzadko niestabilność całego komputera. Polecane ustawienie: 100"

 

Zostawisz na AUTO i bedzie 100 nadal.

 

Do wszelkich 3D polecane 110-115MHz

 

 

"CPU TM Function: czuwa, aby procesor się nie przegrzał. Polecane ustawienie: Enabled"

 

Ma byc Disabled, poniewaz proc podczas oc bedzie sobie obnizal czestotliwosc, albo sie bedzie komp wylaczal.

 

"Execute Disable Bit: jakaś ochrona przed wirusami niby, Polecane ustawienie: Enabled"

 

Nic nie daje : Disabled

 

"PECI: chyba coś z odczytem temperatury, ale Polecane ustawienie: Disabled"

 

Jakich temp. ? ---> Disabled

 

 

+ Pare innych ustawien dotyczacych timingow itp, ale to zalezy juz od calosci systemu.

 

Pozdro.

 

Dlaczego to pisze ? Dlatego, ze : przerobilem chyba kilknascie mobo pod C2D + kilkanascie zestawow pamieci DDR2 ( roznych ) i klikanascie CPU od 6300 do 6700.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady, chociaż z częścią się nie zgodzę mimo wszystko ;).

 

"Kolejnym elementem jest zastosowanie zaawansowanego procesu produkcji, w którym użyte są materiały o niskiej stałej dielektrycznej, dzięki czemu tranzystory charakteryzują się niską upływnością. Wbudowany układ Power Status Indicator pozwala na szybszą reakcję (zmianę napięcia i częstotliwości pracy procesora) na zmianę obciążenia. PECI (Platform Environment Control Interface) umożliwia odczyt temperatury z wielu czujników umieszczonych w strukturze krzemowej i szybszą reakcję wentylatorów w obudowie." - sam tego PECI nie "wymyśliłem", to jest akapit z artu na PCWorld.pl bodajże. NIC sam na ten temat nie wiem tak się składa ;).

 

Co do PCI-Express to pewnie masz rację (ale sprawdzę jutro jeszcze, o ile mi SetFSB prawidłowo częstotliwości będzie sczytywał). Ale przy włączonym PEG Link (dla NVidii) to nigdy nie wiadomo jak to jest tak naprawdę, więc zachowawczo polecam 100 (oczywiście do 3D można dać więcej, ale ja tu procka podkręcam :P).

 

CPU TM... no jakoś niebardzo widzę sens wyłączania tej funkcji (o ile się nie ma czegoś potężnego do chłodzenia, takie >WC na pewno, wtedy się jest pewnym dobrych temperatur, ale można "przekręcić" licznik chyba i może z lekka sfiksować). Przy jakimś kulturalnym AC/WC to jednak przy założeniu dość poprawnego odczytu radziłbym tych temperatur, przy których procek zwalnia, nie przekraczać...

 

BTW kwestia temperatur mnie osobiście bardzo ciekawi. Masz jakieś doświadczenia, typu ile stopni jest bezpiecznie, z jakiego programu odczyty są najbardziej wiarygodne, czy też przy ilu się włącza throttling (czyli właśnie "CPU TM" jak sądzę)?

Ew. z ciekawości: jakie max Vcore na powietrzu (o ile w ogóle Ci się chciało na AC bawić) stosowałeś? ;)

 

Execute Disable Bit: a ma wpływ na wydajność jakiś? Bo jak nie zmniejsza, to jednak lepiej Enabled, od czegoś to w końcu jest ;)

 

Natomiast w kwestii timingów, to jak byś mógł coś napisać/ chociaż jakiegoś linka fajnego podać, to bym był wdzięczny, bo tutaj moja wiedza kuleje (bardziej niż w innych interesujących mnie segmentach w każdym razie ;) ).

 

Poprawki jutro (a i to gdzieś koło 20 najwcześniej), bo jeszcze muszę pracę domową odrobić :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy w dobrym miejscu umieszczam ten post, ale chyba tak:D.Mam problem przy podkręcaniu procesora.Mój komp to::>Intel C2D E6400, Asus P5B, DDR2 512 Kingmax Mars 667 (333MHz), GF 7300GT, zasilacz Modecom 400W. Podkręcam i dochodze do FSB 333-335 i nie mogę ustawić wyższego bo komp mi się nie uruchamia albo zawiesza. Wcześniej próbowałem ustawiać po swojemu czyli dawałem wszystko auto tylko zmieniałem częstotliwość FSB i częstotliwośc pamięci i timingi no i kombinowałem i też dochodziłem jedynie do 333, po przeczytaniu tego forum ustawiłem tak jak napisał JMKS (PCI Expres ustawiłem na 115, PCI clock synchronization na 33.33 itd.) i też nie mogłem przekroczyć 333. Dlaczego, czy już więcej nie da się podkręcić mojego procesora czy może pamięci za słabe ?? Z tego co widze to inni z tego procka wyciskają więcej, wiem że nie każdy się podkręca tak samo ale żeby była aż taka różnica, no i się jeszcze nie spotkałem aby nie poszedł do ok.3GHz czyli FSB ustawiony na 375 (taki wynik by mnie satysfakcjonował lub około tego). Może coś poradzicie?? :kwasny: Please , już tyle razy kombinowałem i nic z tego :mad2: , dobrze chociaż że ta płyta ma automatyczne ustawienie standardowych ustawień Biosu po przetaktowaniu to chociaż co chwile nie musiałem rozkręcac obudowy i wyciągać zworki :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem czy w dobrym miejscu umieszczam ten post, ale chyba tak:D.Mam problem przy podkręcaniu procesora.(...)

U mnie (a pewnie i u ciebie) jest zmiana krotności częstotliwości FSB:pamięć. (nb. mam te same pamiątki :) ) Gdy ustawiłem FSB na 333 to ten mnożnik ustawiłem na 1:2 (domyślnie było 1:2,5) - więc dla FSB =333 pamięci idą na 667. Na takim mnożniku robiłem FSB=400 wtedy pamięci szły na 800.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Execute Disable Bit, to nie wyczytałem czy to w końcu choć trochę spowalnia, czy nie (trudno, żeby robili antyreklamę we własnym materiale :E). Także nie wiem, czy to coś przeszkadza, no ale w sumie możliwe ;).

 

MaC 24, brawo za niezałożenie nowego wątku, ten jest właśnie bardzo odpowiedni, to po pierwsze :).

Płytkę masz prawie modelową (w stosunku do poradnika), bo bez Deluxe się ustawia +- tak samo, więc ustaw najlepiej WSZYSTKO tak jak napisałem, czyli włącznie z najniższym ustawieniem pamięci (na 333 to będzie DDRII-667, czyli standard dla tych pamięci, więc wyżej też na pewno pójdą) i timingów (w opcjach ustawiania chipsetu), to jest conajmniej równie ważne.

A przy przekraczaniu 667, czyli jak dojedziesz rzędu wspomnianych przez Ciebie 375, to jeszcze trzeba podbić napięcie na pamięci prawdopodobnie trochę.

 

Właśnie Giga "nie lubi" zupełnie początkujących, bo im nic nie mówi 1:2, czy 1:2,5 (ja mechanizm zrozumiałem, ale user sobie sam musi poprzeliczać, a jak nie wie o co chodzi, to ma problem ;) ) a w Asusie się tak po chamsku prędkość sama kalkuluje i wyświetla :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...