Skocz do zawartości
zq777

Problem z chłodzeniem?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamieniłem jakiś czas temu swojego ryzena 5 2600 na nowszą generacje jaką jest ryzen 5 5600
wcześniej 2600 siedziało na amd wraith prism, chłodzenia nazywanego "lepszym" stockiem i było w miare okej z temperaturami, dobijało do 60c maksymalnie podczas grania..
po zmianie procka była tragedia, procesor sie przegrzewał, miał ponad 80c a obudowy nie szło dotknąć była taka gorąca, więc kupiłem nowe chłodzenie i jeszcze 3 wentylatorki żeby dołożyć w razie czego (wiem że to niema impactu zbytnio, ale potrzebował kontrolera argb tak czy siak więc kupiłem)

PC:
PSU: LC8850III
GPU: MSI Gtx 1080ti Gaming X
MOBO: Aorus B450 Elite v1
RAM: DDR4 HyperX Predator Rgb 16gb 3200MHz
M.2 512GB, HDD 1TB
Obudowa: Kolink observatory RGB (zmienione wenty na krux lunar 6x)
Chłodzenie: Arctic Freezer 34 eSports Duo

I teraz tak, kupiłem jak można zauważyć wyżej arctica, ponieważ kiedyś go miałem i dawał rade + był w miare cichy, ale nadal sądze że jest coś nie tak z moimi temperaturami, bo pomimo dołożenia tych 3 wentylatorów (tył wydmuchuje,2 na góre nawiew  i 3 od przodu nawiew) to i tak zbiłem tylko pare stopni.. nie moge narzekać bo kultura pracy jest elegancka, ale nie tego sie spodziewałem biorąc jeden z topowych chłodzeń, mam po 60 stopni w pulpicie/grając w LoLa, co według mnie jest troche przesadzone

teraz pytanie, czy takie temperatury są normalne?
 

Tutaj po 4h w LoLu/pulpicie

image.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio, nawiew od góry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Pentium D napisał:

Serio, nawiew od góry?

no bo te przednie ch*ja dmuchają, i tak to by nic nie zmieniło nawet jakbym dał wyciąganie od góry

jeszcze chciałbym dodać że chłodzenie, a raczej podstawke pod nie montowałem w "locie" tzn. trzymając jedną reką za tył, bo wypadały mi te gwinty z backplate, a nie chciałem już wyjmować płyty głównej żeby zamontować chłodzenie.. 

ale na moje oko, i na moją ręke jest dociśniete do procka, to znaczy nie giba sie lużno i sie trzyma gdy ruszałem radiatorem to ruszałem również płytą więc można powiedzieć że był dobity

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przód nawiew, czyli OK.

Tył wyciąg, czyli OK.

Góra nawiew - ŹLE - jak już chcesz na topie, to wywiew.

Najlepiej wymontuj płytę z obudowy, zdemontuj chłodzenie i załóż je jeszcze raz na stole jak należy, a nie jedną ręką.

Wiesz co się robi jedną ręką ? no :E

Ja z resztą też jutro wyjmuję mobo i zmieniam położenie chłodzenia i chłodnicy.

Ważne, żeby pasta na procesorze była nałożona na całej powierzchni równomiernie i równo założone chłodzenie, dla tego trzeba wyjąć płytę.

Przy okazji wyczyścisz sobie komputer w środku :)

No i poczytaj o temperaturach tego procesorach w testach.

https://www.purepc.pl/amd-ryzen-5-5600-vs-intel-core-i5-12400f-test-procesorow-do-1000-zlotych-ktory-jest-szybszy-i-bedzie-lepszym-wyborem?page=0,33

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

image.png.7d3e675fbdb9e986301b1485402ef16c.png

jeszcze sobie teraz chwile pograłem, około 1h no i ci powiem że jak jest powyżej 80 stopni to chyba oznacza lipe?

jutro re-aplikuje chlodzenie wyciagajac plyte.. i zmienie te wenty na odwrot, dam znac jak wyszlo 

tak swoją drogą to karta też sie nieźle bawi

https://ibb.co/yV1LP9h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo chłodzenie tylko z jednym wentylatorem i z R5 5600 w OCCT, Cinebench R23 temperatura nie przekracza 64 stopni, z gier tylko Diablo IV potrafiło docisnąć i max. temp. podskoczyła do 66 stopni.

Tak jak wyżej pisali forumowicze, te dwa górne wentylatory powodują, że gorące powietrze z procesora i GPU zostaje w obudowie i się kotłuje, ten jeden wentylator wyciągowy nic nie robi w tym momencie. W pierwszej kolejności zmień górne wentylatory żeby wyciągały powietrze z obudowy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Odpowiadając na pierwszy post - proc ci się konkretnie grzeje przy zaledwie 70W masz temperaturę ccd ponad 87c :E czyli jakby go obciążyć na serio po zdjęciu limitu to pewnie momentalnie by leciał na maksymalnej temperaturze i coraz bardziej zbijał i zbijał zegar, normalne jest tylko to że 5600 jest trudniej schłodzić od twojego poprzedniego 2600 reszta normalna nie jest :] 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny poprawności montażu?, ja na 5600 z pbo -25, boost +200 i PTT bodajże 92W, na boxowym chłodzeniu od amd nie sięgałem takich temp, a jak założyłem fere 5, to w syntetykach typu cb23, max 71st pokazał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...