Skocz do zawartości
fordzik

Nieprzemijający problem stutteringu w grach na dobrym sprzęcie.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Tak jak w temacie, borykam się z problemem stutteringu od momentu zakupu komputera z serii G4M3R HERO z serwisu xkom, czyli dokładnie od 26.07.2022. Tak.. wiem, że zakup gotowców to nie jest do końca najlepszy pomysł i nigdy więcej już tego błędu nie popełnię, nie zbesztajcie mnie za to, proszę. Pierwszy temat na tutejszym forum wystawiłem 30.10.2022, ale niestety nikt na niego nie odpowiedział. Problem występuje w niemalże każdej grze. W niektórych grać widać to mniej, a w niektórych bardziej. Długo zastanawiałem się nad ewentualnymi przyczynami tego problemu, ale przeczesując internet i próbując różnych rozwiązań nic nie przyniosło rezultatów. Dwa tygodnie temu komputer odesłałem na reklamację, gdzie w wydanym oświadczeniu od reklamacji stwierdzono, że problem został naprawiony, a co za tym idzie rozwiązany. Ku mojemu zdziwieniu zmiana płyty głównej kompletnie nie przyniosła żadnych zmian. Być może tutaj uda mi się znaleźć jakieś odpowiedzi i rozwiązania.

Specyfikacje komputera:

CPU: i5-12400f
GPU: RTX 3060 12gb
RAM: 2x8GB GOODRAM
Płyta główna: B660 GAMING X AX DDR4 (wcześniejsza), B760 DS3H AX DDR4 (obecna, po reklamacji)
Dysk systemowy: WD Black SN750 SE 1TB
Dysk na gry, różne klipy z gier itp: XPG GAMMIX S11 Pro 2TB
PSU: Be Quiet Pure Power 11 600w 80 Plus Gold

Co próbowałem na dzień dzisiejszy?
-Aktulizacja BIOS
-Wyłączenie/włączenie XMP w BIOS
-Wyłączenie/włączenie Resizable Bar w BIOS
-Ustawianie limitu klatek poprzez MSI Afterburner/Rivatuner
-Zmniejszanie ustawień graficznych
-Optymalizacja systemu win11 głównie pod gry
-Kombinowanie z ustawieniami w nvidia control panel według zaleceń, które znalazłem w internecie
-Ustawiony tryb wysokiej wydajności/zasilania
-Wyłączenie/włączenie karty sieciowej w menadżerze urządzeń 
-Podłączenie komputera pod inny monitor
-Testy na innym połączeniu - światłowodowym (u siebie nie mam, ale mam podłączony kabel ethernet)
-Wyłączanie w tle wszystkiego co zbędne bądź mogłoby się przyczynić do stutteringu
-Wyłączenie Xbox Game Bar i innych zbędnych funkcji od Microsoftu
-Kompletne postawienie systemu na nowo w tym format wszystkich dysków oraz usunięcie ich
 

Kilka klipów, które mogą pomóc w ocenie sytuacji:

https://streamable.com/l9zwac

https://streamable.com/mfrdid

https://streamable.com/0wvc9v

https://streamable.com/lv7hqt

https://streamable.com/c29nmt

https://streamable.com/hd3glf

https://streamable.com/7fifk7

https://streamable.com/vkgyou

https://streamable.com/b9h766

https://streamable.com/81ipjt

Co do benchmarków:

https://imgur.com/a/QAGjHBx

Przed zmianą płyty głównej wykonywałem również test w programie LatencyMoon, gdzie już po chwili wyświetlał się napis na czerwono "Conclusion: Your system appears to be having trouble handling real-time audio and other tasks. You are likely experience buffer underruns appearing as drop outs, clicks or pops. One problem may be related to power managment, disable CPU throttling settings in Control Panel and BIOS Setup. Check for BIOS Updates." Po zmianie płyty głównej również wykonałem dwa testy w tym programie - najpierw z poziomu pulpitu, gdzie wszystko wydaje się w porządku, a później już podczas prawie godzinnej rozgrywki, gdzie również program nie wykazał żadnych nieprawidłowości. Testy na pamięciach przy użyciu TestMem5 przy użyciu konfiguracji anta777 po kilka cykli również niczego nie wykazały. Wczoraj wysłałem drugi wniosek o reklamację, ale szczerze mówiąc wątpię, żeby przyniosło to jakiekolwiek rezultaty skoro serwis twierdzi, że problem został rozwiązany, a czarno na białym widać, że nic się nie zmieniło - dlatego też zwracam się tutaj o pomoc, bo nie mam już żadnych pomysłów.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi również powiedzieli ze jest wszystko naprawione lecz dalej się z tym borykam. U mnie wymienili płytę i procek i kartę graficzną. Będę śledził ten temat może ktoś tutaj rzuci jakieś rozwiązanie 😁

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wyjmij jeden SSD i zobacz, czy to coś zmienia.

Wywal MSI Afterburner i RivaTuner (od limitu fps są sterowniki).

Edytowane przez Kyle_PL
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zestawie był tylko jeden dysk SSD, czyli WD Black - ten, na którym jest postawiony system. Drugi dysk kupiłem stosunkowo niedawno, żeby nie trzymać gier i innych programów właśnie na tym systemowym, a problem był już od samego początku, kiedy zacząłem użytkować komputer (wtedy, kiedy był tylko 1 dysk) więc nie jestem pewny, czy coś by to zmieniło.

//co do MSI AB oraz RTSS - przeglądając internet w poszukiwaniu rozwiązań natknąłem się na to, że u niektórych pomogło zamknięcie i odinstalowanie MSI AB jak i RTSS, ale u mnie również nie przyniosło to żadnych rezultatów (sprawdzałem dzisiaj)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż zrzuty z HWinfo (te co pokazałem). Miałem u siebie dziwne zwiechy raz na parę tygotni jak miałem włączone AVX512 na i5 12400F i ściągnięte limity mocy. Po wyłączeniu AVX512 (wg. spec. ten CPU nie obsługuje AVX512) i po ustawieniu limitów mocy zgodnie ze spec (PL1=65W, PL2=117W, TAU=28s) problem minął ... może na Twoje przycinki też pomoże.

Na czas poszukiwania winowajcy, wyłączyłbym też XMP. Plan zasilania w Windows ustaw na normalny.

6a338fef1af86.png

1ef8d20f6a97e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla RAM: zmień 1T na 2T i wyłącz XMP.

Dla CPU: włącz zalecane limity mocy (obecnie masz PL1=4095W i PL2=4095W).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_20240325_230013.jpg?ex=6614690d&is=6601f40d&hm=766e1e4000000090d9d6b067fc26689849aa29311d026758dd802351a43a98c4&

Niekoniecznie wiem jak włączyć zalecane limity mocy dla procesora. Mógłbyś mnie poinstruować? 

IMG_20240325_225828.jpg?ex=66146973&is=6601f473&hm=181979c962321b0366f8adff1c5207bfd6a7956aa628f7a61f5d2c3c6f8dd73c&

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Kontroler pamięci ustaw na standardowe Gear1 dla DDR4 (na AUTO powinno być dobrze) przy AlderLake (1T i 2T, to nie jest Gear1 i Gear2). W sumie, to domyślnie powinno być ustawione 2T dla RAM (nie wiem, czemu miałeś 1T ... może przez XMP)

Widzę, że płytę masz GIGABYTE - to spoko, wystarczy odnaleźć coś co się nazywa "Intel POR" i to włączyć:

1236be51eaa08.png

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, więc tak - XMP wyłączone, kontroler przełączyłem na Gear 1 dla pewności. Turbo Power Limits również przełączyłem na POR i Command Rate o ile jest to ta opcja również na 1T tak jak doradziłeś i niestety bez zmian. Myślę, że nawet jest gorzej, bo momentami występuje już nawet nie stuttering (ten też oczywiście dalej), ale chwilowe spadki FPS. Podsyłam zrzut ekranu z HWINFO oraz dwa klipy.

hwinfo3.png?ex=6615784c&is=6603034c&hm=ed5401642a26247975991fa4afa41f0319153b22e60c8d8b2ebe3bba3d35df29&

https://streamable.com/12xmm5

https://streamable.com/dn2ey8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, fordzik napisał:

Command Rate o ile jest to ta opcja również na 1T tak jak doradziłeś

Command Rate sugerowałem dać na 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wybacz, tutaj moja pomyłka. Zapatrzyłem się i napisałem 1 zamiast 2, ale tak. Command Rate jest ustawiony na 2.

Edytowane przez Zhao
Nie cytuj posta pod postem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy używasz jakiegoś Gsync/Freesync, czy tylko zwykłe Vsync?

ps. u mnie mam tak (do Vsync 60Hz):

ab9a9164bae06.png

057ef02f7bdbf.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie używam Gsync bądź Freesync, bo mam dosyć leciwy monitor, ale jak dla mnie dobrze spełnia swoje funkcje. Próbowałem używać Vsync właśnie z nvidia control panel, ale to również nie działało. Próbowałem również z ustawieniem adaptacyjny oraz szybkie, ale również nic. Jedyny vsync z jakiego aktualnie korzystam to ten z RTSS i AB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adaptacyjny powoduje wyłączenie synchronizacji, kiedy fps spadnie poniżej docelowego.

Szybkie/FastSync powoduje zmniejszenie LAG (kiedy GPU jest w stanie renderować więcej fps niż odświeżanie), ale powoduje pogorszenie płynności (wzgl. stałych 60fps na 60Hz). Wyjątkowo jeśli masz stałe 120fps, to przy 60Hz FastSync będzie płynne (i wielokrotności).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro kurier zabiera komputer ponownie na serwis i zobaczymy co z tego będzie. Niestety obawiam się, że nic nie ulegnie poprawie, ale by może temu zapobiec chciałbym ich jakoś nakierować na problem, ale nie mam bladego pojęcia, czy jest to problem jakiegoś podzespołu, czy ze strony software.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, fordzik napisał:

Jutro kurier zabiera komputer ponownie na serwis i zobaczymy co z tego będzie. Niestety obawiam się, że nic nie ulegnie poprawie, ale by może temu zapobiec chciałbym ich jakoś nakierować na problem, ale nie mam bladego pojęcia, czy jest to problem jakiegoś podzespołu, czy ze strony software.

Oby obudowa wróciła cała :D Bo u mnie po wizycie w serwisie obudowa została zepsuta ... Daj znać jak wróci z serwisu. Fajnie jakby Xkom naprawił, to sam odeślę do nich kompa jeszcze raz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jasne. Dam znać aczkolwiek tak jak napisałem nie spodziewam się żadnych cudów. Podejrzewam co zresztą jest bardzo prawdopodobne, że przy pierwszej reklamacji komputer nie był jakkolwiek testowany w grach, czy pod obciążeniem. Tak czy siak, zobaczymy.. w momencie, kiedy po drugiej reklamacji dalej nic nie ulegnie poprawie to wolę już oddać komputer do prywatnego serwisu, zapłacić i mieć pewność, że komputer faktycznie będzie naprawiony w krótkim czasie, ale z utratą gwarancji. :kwasny:

Edytowane przez fordzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, fordzik napisał:

Jasne. Dam znać aczkolwiek tak jak napisałem nie spodziewam się żadnych cudów. Podejrzewam co zresztą jest bardzo prawdopodobne, że przy pierwszej reklamacji komputer nie był jakkolwiek testowany w grach, czy pod obciążeniem. Tak czy siak, zobaczymy.. w momencie, kiedy po drugiej reklamacji dalej nic nie ulegnie poprawie to wolę już oddać komputer do prywatnego serwisu, zapłacić i mieć pewność, że komputer faktycznie będzie naprawiony w krótkim czasie, ale z utratą gwarancji. :kwasny:

Pewnie coś w biosie jest do zmiany i tyle. Bo mówię u mnie " niby " wymieniali płytę/procka/kartę - ale dalej jest coś nie tak. Bo raczej jest nie możliwe że 3 raz dostałem uszkodzoną płytę oraz 2 raz procka 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, fordzik napisał:

Jutro kurier zabiera komputer ponownie na serwis i zobaczymy co z tego będzie. Niestety obawiam się, że nic nie ulegnie poprawie, ale by może temu zapobiec chciałbym ich jakoś nakierować na problem, ale nie mam bladego pojęcia, czy jest to problem jakiegoś podzespołu, czy ze strony software.

What?

Ty wysyłasz na serwis i chcesz im mówić co może być zepsute i im potem jeszcze zapłacić? Fajnie :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś wgrywać jakieś stare, ale certyfikowane przez microsoft sterowniki do karty? np takie sprzed roku? U mnie na rtx 4060 miałem taki stutter w grach jak nV skopało kilka paczek sterowników. To co na filmikach to wygląda jak stutter spowodowany jakąś funkcją typu freesync/g-sync.

Ewentualnie, spóbowałbym jeszcze zupełnie wyłączyć zintegrowaną kartę intela w biosie, tak żeby tylko dGPU pozostał aktywny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekajmy aż autor, poradzi serwisowi co mają naprawić :E . A ja bym postawił na ecores no ale już za późno, a że odkop to se napisałem :) 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, AndrzejTrg napisał:

Poczekajmy aż autor, poradzi serwisowi co mają naprawić :E . A ja bym postawił na ecores no ale już za późno, a że odkop to se napisałem :) 

12400f nie ma ecores.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update.

Komputer wrócił po drugiej reklamacji, gdzie wymieniono procesor. W oświadczeniu od xkom stwierdzono, że technik serwisu po wymianie podzespołu oraz testach nie stwierdził zgłaszanych problemów zatem problem rozwiązany, czyli tak jak to było w przypadku pierwszej reklamacji. Tak jak się spodziewałem - włączyłem gry, w których problem występował i niestety bez zmian. Nie mam zamiaru już tego wysyłać na reklamację, bo jest to po prostu strata mojego czasu. Na ten moment pozostaje już bezradny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...