Skocz do zawartości
gvarny

Dźwięk "wibracji" przy radiatorze/wentylatorach Arctic Liquid Freezer III 280

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam AiO jak w temacie, zamontowane w obudowie Pure Base 500DX na froncie. Zamontowałem je, patrząc od przodu obudowy, następująco: wentylatory, później są blaszki montażowe obudowy i radiator. Kiedy wentylatory pracują na około 850 RPM jest wszystko okej, jak gram i przyspieszają do około 1200 - 1300 też jest okej. Ale w momencie kiedy przyspieszają, a potem zwalniają to przez chwilę słychać niezbyt głośny, ale jednak słyszalny "wibracyjny" dźwięk, tak jakby w rytm obracających się coraz wolniej wentylatorów. Jak przyłożyć ucho to wydaje mi się że najlepiej to słychać właśnie w miejscu jak radiator AiO jest przykręcony do obudowy, przykładając do frontu również można go usłyszeć. Chciałbym zapytać czy to może być oznaka czegoś poważniejszego czy raczej jakieś rezonowanie/drgania? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak wyłączam PC i wentylatory zwalniają do zera RPM, to też coś tam przez moment słyszę jakiś rezonans (nawet nie wiem ile RPM podczas tego dźwięku mają wentylatory ... pewnie ze 200). No bywa tak, że gdzieś się pojawi jakiś rezonans i oby nie był on w zakresie normalnej pracy.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Typowe dla arcticów p12/p14 "elektryczny buczący dzwięk" przy danym zakresie obrotów, temat znany od dawna, nie ma się czym przejmować, nie chcesz tego efektu steruj obrotami manualnie wtedy ominiesz wartości rpm na których wydają takie dzwięki ;) 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, dziękuję za odpowiedzi :) Szczerze powiedziawszy dźwięk jest na tyle cichy, że spokojnie do zaakceptowania, ginie wśród jakichś normalnych codziennych dźwięków. Najważniejsze, że to nic złego.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, gvarny napisał:

Cześć, mam AiO jak w temacie, zamontowane w obudowie Pure Base 500DX na froncie. Zamontowałem je, patrząc od przodu obudowy, następująco: wentylatory, później są blaszki montażowe obudowy i radiator. Kiedy wentylatory pracują na około 850 RPM jest wszystko okej, jak gram i przyspieszają do około 1200 - 1300 też jest okej. Ale w momencie kiedy przyspieszają, a potem zwalniają to przez chwilę słychać niezbyt głośny, ale jednak słyszalny "wibracyjny" dźwięk, tak jakby w rytm obracających się coraz wolniej wentylatorów. Jak przyłożyć ucho to wydaje mi się że najlepiej to słychać właśnie w miejscu jak radiator AiO jest przykręcony do obudowy, przykładając do frontu również można go usłyszeć. Chciałbym zapytać czy to może być oznaka czegoś poważniejszego czy raczej jakieś rezonowanie/drgania? 

A nie da się zamontować na chłodnicę oryginalnych 140mm wentylatorów BQ dodanych z obudową ?

Masz ich tam aż 3 fabrycznie dodane.

Druga sprawa, dla czego montujesz wentylator od przodu, a chłodnice po drugiej stronie "blaszek" ? tak długa karta grafiki ?

280mm nie wejdzie na TOP ? Próbowałeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie da się zamontować BQ, ale ja zamontowałem z wentylatorami Arctica jak to powinno być "z pudełka" bo nie wiedziałem, że będzie ten dźwięk. Wentylator zamontowałem od przodu dlatego że gdybym zamontował wszystko "w środku" to mógłbym mieć problem z wężami kolidującymi z piwnicą, poza tym widziałem że ludzie montują w ten sposób. 280 nie wejdzie na top w tej obudowie. U mnie zahaczałoby o elementy płyty głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamontowane tak jak w tym poście na reddicie:

Różnica jest taka, że mam ALF III a nie II i 280, a nie 360. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Send1N napisał:

Typowe dla arcticów p12/p14 "elektryczny buczący dzwięk" przy danym zakresie obrotów, temat znany od dawna, nie ma się czym przejmować, nie chcesz tego efektu steruj obrotami manualnie wtedy ominiesz wartości rpm na których wydają takie dzwięki ;) 

Tak dla doprecyzowania - czy plik audio potwierdza, że to przypadłość śmigieł Arctica? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...