Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Mgdaq

LG W2220P bolą oczy! ! Jak go ustawić ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Od 2 dni mam monitor LG W2220P. Monitor jest ładny i ma dobre kolory ale strasznie daje po oczach,szczególnie jak jest ciemno w pomieszczeniu. Dziennie siedzę na kompie 6-8 h i bolą mnie oczy.

Może mi ktoś doradzi jak go ustawić żeby było dobrze? Monitor jest z roku 2010. Jak go ustawić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe warunki

Co najmniej pół metra musisz mieć oczy oddalone od monitora, dobre oświetlenie, tzn - jak monitor np. jak masz powiedzmy biały pulpit to nie może być czegoś takiego że musisz wytężyć wzrok by coś przeczytać, jednocześnie musisz widzieć co jest na ścianie/płaszczyźnie obok monitora ( musi być to czytelne ) Rób przerwy co godzinne, pobiegaj poczytaj gazetę, prześpij się na chwilę, poleż.

 

Nie kiedy pomaga przestawienie z 32bitów na 16 bitów ale wtedy ekran jest niesmaczny - mi to pomagało jednak ja to robiłem na starym monitorze a teraz na 22calowym bym się nie odważył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 dni to jeszcze dosyć krótko, jeśli wcześniej używałeś starszego monitora to możesz na początku mieć takie objawy. Ja jak zmieniłem 15 CRT na 22 LCD to przez kilka dni nie wytrzymywałem przy monitorze więcej niż 3 godziny.

 

Poza tym to co kolega napisał wyżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak napisał JKM przede wszystkim zadbaj o dobre oświetlenie jeśli używasz komputera noca , gdyz kazdy LCD nie oszczędzi naszych oczu w ciemnościach bez prawidłowego żródla osietlenia , pozatym radzę zoptymalizować ustawienia monitora w menu , poprzez zmniejszenie jasności na okolo 75 i kontrastu też na okolo tyle , lub według włansych preferncji lub uzyskania porządanego rezultatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro to LG, to przeczuwam, że fabrycznie masz jasność/jaskrawość i kontrast ustawione na 75%, bo sam tak miałem i gały wypalało. Wejdź w menu monitora i przestaw te wartości na 50% lub mniej. Temperaturę barw 6500k, a kolory RGB po 50% (chociaż je się powinno kalibrować kolorymetrem, ale to już dla profesjonalnych grafików raczej). A i jeśli posiadasz takie coś jak: ACE i RCM, to zostaw to na 0. I przede wszystkim, jak siedzisz przy kompie, gdy jest już ciemno, to włącz sobie lampkę na biurku, którą pewnie masz, bo większość osób takie posiada...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Od 2 dni mam monitor LG W2220P. Monitor jest ładny i ma dobre kolory ale strasznie daje po oczach,szczególnie jak jest ciemno w pomieszczeniu...

Niestety źle trafiłeś - ten monitor podobnie jak alternatywa (DELL 2209WA) nie nadają się do pracy w zaciemnionych pomieszczeniach.

 

W celu obalenia mitu o mniejszej minimalnej jasności tego monitora taka oto tabelka (z PRAD.de więc nie jakaś wyssana z palca).

 

kontrast_helligkeit.jpg

 

Dla porównania na tym samym serwisie DELL ma odpowiednio

 

Brightness Measured

100% 274 cd/m²

50% 217 cd/m²

10% 140 cd/m²

0% 127 cd/m²

 

Z tego jasno wynika, że różnice są czysto kosmetyczne i (co ważniejsze) że na żadnym z tych 2 nie da się pracować w ciemnym pomieszczeniu (przy zgaszonym świetle)

 

Do pracy po ciemku trzeba zjechać poniżej 100 candeli/m2 - jak wspominałem już tu http://forum.pclab.pl/topic/653000-Monitor-ok-22-do-900z%C5%82/page__view__findpost__p__8843506 (post #22) jako pozycję wyjściową trzeba chyba uznać jasność CRT i to raczej dolną granicę. Z tego wynika, że monitor LCD który nie jest w stanie osiągnąć dolnego pułapu 75 cd/m2 nie nadaje się do pracy po ciemaku.

 

 

Jak się mylę niech mnie ktoś poprawi. :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi tam duża jasność nie sprawia żadnych problemów.

 

osobiście uważam, że 140cd/m2 to się nie nadaje do normalnej pracy (za ciemno po prostu). Sam mam Dell U2410 i na 0 jasności to nie wyświetla białego tylko jakieś szare-bure coś.

 

co do samego bólu oczu, przy zmianie z crt na lcd to norma. też mnie parę dni bolały jakieś 6 lat temu jak się przesiadałem. potem miałem powtórkę, jak wracałem z lapa znowu na stacjonarny komp.

według mnie jasność monitora to ma w tym wypadku drugorzędne znaczenie. oczy dużo bardziej 'nie lubią' większej ostrości obrazu, oraz tego, że do tej pory pracowały te 6-8h zogniskowane na inną odległość

niż obecnie (jak zmieniłeś monitor to pewnie troszkę dalej od niego siedzisz niż od crt).

 

jedyna rada to posiedzieć i dać czas oczu się przyzwyczaić. kontrast ustaw sobie tak, żeby był maksymalmy i żeby nie gubić ostatnich odcieni w tym teście http://www.lagom.nl/lcd-test/white.php (w zależności od monitora jest to ustawienie na 50, 70, 75, 80, czasem 100), jasność tak, żeby nie było ani za ciemno ani za jasno. dobierz sobie jakąś ładną stonowaną tapetę na pulpit, jakbyś czuł, że balans odcienie ciemne/jasne nie jest w równowadze to pobaw się gamma w sterownikach, ew jeśli masz w opcjach monitora)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi tam duża jasność nie sprawia żadnych problemów.

 

osobiście uważam, że 140cd/m2 to się nie nadaje do normalnej pracy (za ciemno po prostu). Sam mam Dell U2410 i na 0 jasności to nie wyświetla białego tylko jakieś szare-bure coś.

...

To co powiesz o ludziach pracujących z nastawem 80 cd/m2 na co dzień ;)

 

A odnośnie korekty białego tła (bo pewnie z tym jest największy problem - w zaawansowanych ustawieniach wyglądu trzeba nadać tłu aplikacji kolor inny niż czysty biały - w zależności od kompozycji nadać lekki odcień tła pulpitu ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie co niektórzy mają żeby korzystać z monitora w zupełnie zaciemnionym pomieszczeniu. Nie szkoda wam oczu?

Autorze, zmniejsz nieco jasność i kontrast oraz zapewnij jakieś dodatkowe źródło światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisali koledzy. Na początek trochę ergonomii i higieny w korzystaniu z monitora. Trzeba się oswoić z LCD. Zarówno omawiany LG W2220P jak i DELL 2209WA mają opinię żarników.

To też powinno pomóc Perwsza recenzja ...masz tam ustawienia i profil.

Sam mam oczy nadwrażliwe na światło nawet słoneczne, ktoś inny nie.

Podałem link do ustawień i międzyczasie otworzyłem link do testu na lagom.nl podany przez kasdeja i ....

na obrazku 254 widzę tylko białe tło. Czyli każdy monitor, użytkownik ma swoje indywidualne parametry i cechy. Nie ma jedynego słusznego ustawienia.

 

Kolejna sprawa. Wielu osobom wydaje się że oczy mają ok. Choćby zapalenie spojówek takie, śmakie czy owakie. Zespół suchego oka i wiele innych takich atrakcji które już mamy lub nabyliśmy (złe nawyki przy czytaniu, oglądaniu, nawiew w samochodzie, centralne ogrzewanie i wiele innych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Od 2 dni mam monitor LG W2220P. Monitor jest ładny i ma dobre kolory ale strasznie daje po oczach,szczególnie jak jest ciemno w pomieszczeniu. Dziennie siedzę na kompie 6-8 h i bolą mnie oczy.

Może mi ktoś doradzi jak go ustawić żeby było dobrze? Monitor jest z roku 2010. Jak go ustawić

Nie siedź w zupełnie ciemnym. Najlepiej oświetlić okolice monitora, czyli jakby "drugi plan" - to co za monitorem szczególnie. No i jak sie przesiadłeś z CRT na LCD to musi Cię trochę pomęczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę teraz śmiało powiedzieć "a nie mówiłem?" w wątku o monitorze za 900zł. Kolejna ofiara propagandy sukcesu eIPSów. Ludzie kupują dela i tego lg lub innego HPeka bo w necie gdziekolwiek się zajrzy (nawet na stronę kólka gospodyń wiejskich) to tylko ochy i achy, doradzanie "bierz w ciemno".

Muszę zmartwić założyciela wątku. Ja próbowałem wszystkiego, ustawiałem jasność na 0, wgrywałem profil, dodatkowe oświetlenia za monitorem, przed, z boku. Nic to nie dało, jasność to jedno a powłoka to drugie. Nie po to kupuje się monitor żeby później cierpieć, przyzwyczajać się i instalować światła. Ja teraz siedzę po ciemku i nic mnie nie razi i nie bolą oczy. Przewaliłem kilka monitorów, straciłem sporo kasy ale oczy są dla mnie najważniejsze a potem kolory, kąty, szybkość itp. Być może powyższe rady kolegów coś dadzą i tego życzę.

Zanim możesz oddaj (10 dni jak kupiony w necie) lub zamień ten monitor na inny. Oczywiście tylko wtedy gdy powyższe rady nic nie dadzą.

Pozdrawiam wszystkich "ekonomicznych IPSowców", okuliści mogą spać spokojnie, nowe pokolenie wypalonych oczu. ;):lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Socrates

 

Siejesz defetyzm ;) z tymi tanimi IPSami. Wiadomo, że to monitory raczej biurowe, a w biurze nikt po ciemku nie siedzi. Przecież masz taniego "jamniczka" U2211H (21.5" 1920x1080) w którym można zjechać z jasnością do 23 cd/m2 :o (wg. tftcentral) więc nawet do ciemnego pokoju operatorów telewizji przemysłowej (monitoring) powinien się nadać :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem że tani jamniczek :D ma tak małą jasność minimalną.

U mnie chyba dodatkowo drażniła ta powłoka antyodblaskowa. Chodzi o tą ziarnistość. Pamiętam swojego Neca 20WGX2 PRO, tam też zjeżdżałem z jasnośćią i kontrastem według ludzi z różnych serwisów i nawet jak jasność była akceptowalna to nie mogłem na to długo patrzeć. Efektem uboczny zjechania z jasności i kontrastu były nieakceptowalne kolory i biel która była różowo szara. A to chyba nie o to chodzi żeby cierpieć ale chwalić sięże mam super monitor z matrycą inną niż badziewne TN.

Być może mam czuły wzrok ale nikomu nigdy nie będę pisać "bierz w ciemno".

 

Tak na marginesie skąd mogę wziąć minimalną jasność monitorów 120Hz-wych? Chodzi mi o ASUSA VG236H i Alenware AW2310. Nigdzie w niecie nie mogę znaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę teraz śmiało powiedzieć "a nie mówiłem?" w wątku o monitorze za 900zł. Kolejna ofiara propagandy sukcesu eIPSów. Ludzie kupują dela i tego lg lub innego HPeka bo w necie gdziekolwiek się zajrzy (nawet na stronę kólka gospodyń wiejskich) to tylko ochy i achy, doradzanie "bierz w ciemno".

Muszę zmartwić założyciela wątku. Ja próbowałem wszystkiego, ustawiałem jasność na 0, wgrywałem profil, dodatkowe oświetlenia za monitorem, przed, z boku. Nic to nie dało, jasność to jedno a powłoka to drugie. Nie po to kupuje się monitor żeby później cierpieć, przyzwyczajać się i instalować światła. Ja teraz siedzę po ciemku i nic mnie nie razi i nie bolą oczy. Przewaliłem kilka monitorów, straciłem sporo kasy ale oczy są dla mnie najważniejsze a potem kolory, kąty, szybkość itp. Być może powyższe rady kolegów coś dadzą i tego życzę.

Zanim możesz oddaj (10 dni jak kupiony w necie) lub zamień ten monitor na inny. Oczywiście tylko wtedy gdy powyższe rady nic nie dadzą.

Pozdrawiam wszystkich "ekonomicznych IPSowców", okuliści mogą spać spokojnie, nowe pokolenie wypalonych oczu. ;):lol2:

a ty znowu zaczynasz swoje głupoty? Powiedz mi co ma rodzaj matrycy do opisanego problemu. Czy nie możesz zrozumieć że problemem jest zbyt mocne podświetlenie a nie matryca IPS? Nie mam już siły do takich ludzi

 

mi tam duża jasność nie sprawia żadnych problemów.

 

osobiście uważam, że 140cd/m2 to się nie nadaje do normalnej pracy (za ciemno po prostu). Sam mam Dell U2410 i na 0 jasności to nie wyświetla białego tylko jakieś szare-bure coś.

taaa, 126cd/m^ w Dellu 2209 dla większości ludzi to wypalarka do oczu a dla Ciebie 140 to za mało. To ja Ci powiem że wieczorem z zapaloną w pokoju żarówką 75W, monitor z jasnością 42cd/m^ to dla mnie za dużo. W dzień te 42cd/m^ to akurat. Jasności sam nie mierzę tylko patrzę na pomiary z testów na prad.de

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ty znowu zaczynasz swoje głupoty? Powiedz mi co ma rodzaj matrycy do opisanego problemu. Czy nie możesz zrozumieć że problemem jest zbyt mocne podświetlenie a nie matryca IPS? Nie mam już siły do takich ludzi

 

To odpuść jak nie masz siły.

Nie rozumiesz że akurat opisywane monitory (te tanie eIPS Dell i LG) mają tą wadę? Pisałem wyżej że zjechanie z jasności i kontrastu to kiepskie rozwiązanie, coś zyskujesz a coś tracisz. To o to chodzi kupując nowy monitor na kilka lat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co powiesz o ludziach pracujących z nastawem 80 cd/m2 na co dzień ;)

 

A odnośnie korekty białego tła (bo pewnie z tym jest największy problem - w zaawansowanych ustawieniach wyglądu trzeba nadać tłu aplikacji kolor inny niż czysty biały - w zależności od kompozycji nadać lekki odcień tła pulpitu ...

 

hehe, chyba mają jakieś dodatkowe skille do widzenia w ciemnościach

 

biały u mnie jest biały, tylko na wyższej jasności (przeważnie siedzę w okolicy 40-50), w lecie w słoneczny dzień to zdarza mi się siedzieć na maksymalnej jasności (100%) monitora, bo to jedyny sposób, żeby wygrać z blaskiem słonecznym :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem że tani jamniczek :D ma tak małą jasność minimalną.

...

Efektem uboczny zjechania z jasności i kontrastu były nieakceptowalne kolory i biel która była różowo szara...

Tak na marginesie skąd mogę wziąć minimalną jasność monitorów 120Hz-wych? ...

Ad 1 - rozumem, że doczytałeś że mowa o mniejszym DELL'u tym 22" (rzeczywiście 21.5"), bo większy braciszek U2311H też może robić za lampkę w nocy :P

Ad 2 - tak i rozumem, że za 800 PLN chciałbyś polaryzator, pełne podświetlanie (nie krawędziowe) i inne "bajery" powodujące lepszą reprodukcję kolorów :Up_to_s:

Ad 3 - pojęcia nie mam, cała nadzieja w ludziach dobrej woli ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ty znowu zaczynasz swoje głupoty? Powiedz mi co ma rodzaj matrycy do opisanego problemu. Czy nie możesz zrozumieć że problemem jest zbyt mocne podświetlenie a nie matryca IPS? Nie mam już siły do takich ludzi

 

 

taaa, 126cd/m^ w Dellu 2209 dla większości ludzi to wypalarka do oczu a dla Ciebie 140 to za mało. To ja Ci powiem że wieczorem z zapaloną w pokoju żarówką 75W, monitor z jasnością 42cd/m^ to dla mnie za dużo. W dzień te 42cd/m^ to akurat. Jasności sam nie mierzę tylko patrzę na pomiary z testów na prad.de

 

jakoś naprawdę mi ciężko uwierzyć. 140cd to jest mało, w jaśniejszy dzień (nie mówię o słonecznym) ekran jest po prostu tak ciemny, że trzeba wzrok wytężać, żeby coś zobaczyć, w nocy to akurat tak w sam raz, ale sam siedzę na większym nastawie (wg. tabeli na prad.de to jest 250cd/m2)

 

Ad 1 - rozumem, że doczytałeś że mowa o mniejszym DELL'u tym 22" (rzeczywiście 21.5"), bo większy braciszek U2311H też może robić za lampkę w nocy :P

 

Dell U2311H akurat mocno nie świeci (miałem ten monitor), na maksie ma tylko 250cd/m2, monitor ma do tego niezły kontrast, ale niestety podświetlenie jest dość nierównomierne,

wg. http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2311h.htm na jasności 0 ma 82cd/m2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To odpuść jak nie masz siły.

Nie rozumiesz że akurat opisywane monitory (te tanie eIPS Dell i LG) mają tą wadę?

a ty nie rozumiesz że to nie jest wina matrycy? Jak grochem o ścianę. Gdy ktoś poleca te monitory to ty piszesz żeby ich nie kupować. Ale nie dlatego że mają za dużą jasność tylko dlatego że matrycę IPS. Czy może nie mam racji? Mam. Wszędzie tak piszesz.

 

Gwoli ścisłości: mnie też krew zalewa jak polecają Della 2209 i LG 2220 ale z powodu jasności a nie IPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skusiłem sie na Della 2209 z powodu tylu pochlebnych opinii i to była mega porażka.Nie wprowadzajcie ludzi w błąd ten monitor nie nadaję się do korzystania z niego w domu. W biurze przy 20 jarzeniówkach może jest ok.Wytrzymałem z nim 3 miesiące dla mnie jasność ustawiona nawet na 0 w nasłonecznionym pomieszczeniu była nie do zniesienia wieczorami pomagały tylko okulary ze szkłami polaryzacyjnymi. Wróciłem do taniej TN'ki od HP i czuję się 10x bardziej szczęśliwy.Nie chcę wspominać o dwókrotnej podmiance, raz pixele ,dwa różowa poświata trzeci egzemplarz też nie był idealny dziwnie żółty na 1/4 matrycy.Na szczeście znalazłem leszcza który mnie od niego uwolnił a ja na tym nie straciłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... wieczorami pomagały tylko okulary ze szkłami polaryzacyjnymi...

Większej bajki nie cytatem - co ma wspólnego polaryzacja w okularach = likwidacja refleksów świetlnych, ze zmniejszaniem jasności monitora. Jeszcze zrozumiałbym gdyby ten monitor miał błyszczącą matrycę to polaryzacja by się przydała, ale na matowym likwidowałeś refleksy świetlne :hmm: Ciekawe :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skusiłem sie na Della 2209 z powodu tylu pochlebnych opinii i to była mega porażka.Nie wprowadzajcie ludzi w błąd ten monitor nie nadaję się do korzystania z niego w domu. W biurze przy 20 jarzeniówkach może jest ok.Wytrzymałem z nim 3 miesiące dla mnie jasność ustawiona nawet na 0 w nasłonecznionym pomieszczeniu była nie do zniesienia wieczorami pomagały tylko okulary ze szkłami polaryzacyjnymi. Wróciłem do taniej TN'ki od HP i czuję się 10x bardziej szczęśliwy.Nie chcę wspominać o dwókrotnej podmiance, raz pixele ,dwa różowa poświata trzeci egzemplarz też nie był idealny dziwnie żółty na 1/4 matrycy.Na szczeście znalazłem leszcza który mnie od niego uwolnił a ja na tym nie straciłem.

o, no i taka opinia mi się podoba, a nie tak jak Kasdeja napisał, że 140cd/m^ to dla niego za mało, on musi mieć 250cd/m^ - przy takiej jasności to byłbym ślepy po paru minutach/godzinach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"ktoś mi polecił 2209wa i nie napisał, że dla niektórych może być za jasny a ja sam nie ruszyłem dupska żeby się zapoznać z jakąkolwiek recenzją sprzętu który kupuję, więc teraz narzekam, że jest be i fu".

Kupując 2209wa przygotowałem się na możliwość, że i dla mnie może być za jasny, bo, uwaga, uwaga, przed zakupem sprzętu zapoznaję się jego recenzjami, więc wiedziałem na czym stoję. Jak się okazało wieczorami, przy jednej żarówce 60 W korzystanie przy ustawieniach z testu na PCL (jasność 50, kontrast 58) nie stwarza problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...