Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Kris

Problemy GPU ze zmianą trybu 2D/3D - stress/idle - rozwiązanie!

Rekomendowane odpowiedzi

Parę słów wstępu,

 

Po ponad 2 miesiącach walki z GTX'em 560 i spaleniu dwóch kart graficznych - w końcu dotarłem do rozwiązań na tą kretyńską dolegliwość przy której nawet gwarancja nie pomoże!

 

Podczas okresu 'testowania' spalone zostały nast. karty graficzne:

 

*Radeon HD4870 Powercolor 512MB RAM GDDR5

*nVidia GT210

 

Obie ww. karty nie posiadały żadnych zabezpieczeń/ autorskich ulepszeń producenta - w przypadku GTX'a pomógł fakt, że jest to edycja DirectCU II - zastosowane zostały nieco lepsze komponenty, ale przez to karta nadal ma się dobrze.

 

 

Konfiguracja PC:

 

Asus P5Q Pro, chipset P45

 

GPU: HD4870/ GT210/ GTX560 DCII

 

RAM: A-Data Vitesta Edition 800MHz CL4 2*2GB

 

PSU: Corsair VXEU 450W 80+

 

CPU: Intel Core2Duo E8500

 

 

Napięcia z linii 12V[...] nie były ani zaniżone/zawyżone w ten czas.

 

 

W obu przypadkach są to oczywiście rozwiązania 'naokoło' - faktycznym i jedynym rozwiązaniem problemu jest wymiana konkretnego komponentu, poczynając od kabla łączącego monitor z kartą graficzną - kończąc na płycie głównej, gdzie jest to już nieco większy wydatek i warto wtedy pokombinować - rozwiązanie problemu na tacy i pieniądze w kieszeni na większy upgrade lub piwko ;).

 

 

Do rzeczy,

następujące 'poprawki' pomogą na tą jakże egzotyczną przypadłość,

#1

Jeżeli złącza dodatkowego zasilania, np. 2*6pin są podpięte w nast. sposób:

 

#1 6-pin: bezpośrednie połączenie z zasilaczem, #2 6-pin: przejściówka 2*molex =6-pin - jest to problem, w niektórych zasilaczach, nawet na papierze dobrych/firmowych - jak mój, może wystąpić taki błąd

 

zalecane jest połączenie 2*6-pin z zasilacza, ew. podłączenie #1 6-pin: bezpośrednie połączenie z zasilaczem, #2 6-pin: przejściówka 2*molex (z bezpośrednich molexów z PSU, bez dodatkowych przejść)

 

#2

Problem jest dość nietypowy, więc opiszę poprzez mój przykład,

 

Wszystkie sloty na mojej karcie graficznej są zazwyczaj obsadzone, w przypadku GTX'a są to: 2*DVI oraz 1mini displayport, takie właśnie połączenie skutkuje 'wariowaniem' karty, która nie potrafi przejść z 3D na 2D i utrzymuje wysoki pobór mocy oraz napięcie.

 

Rozwiązanie: monitor główny (w moim przypadku są to 2) podpiąć pod wyjście HDMI/mDP lub testować po kolei każde wyjście aż natrafi się na ustawienie, gdzie nasze GPU znów ma możliwość bezproblemowego przejścia z 3D na 2D.

 

 

 

 

Pomiary wykonane programem GPU-Z.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...